کد خبر: ٢٥٤٠٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/03/14-١٣:٠٧

درخت افرا ژاپنی اصالتا متعلق به آسیای شرقی است. اگر آثار هنری باستانی شرق آسیا را دیده باشید، قطعا بارها تصویر این درخت زیبا به چشمتان خورده است. بی دلیل نیست که مردم عاشق این درخت هستند و از آن الهام می‌گیرند، چون برگ‌های سرخ آتشین آن واقعا دیدنی و آرامش بخش است. افرای ژاپنی همیشه نماد الهام بخشی در ژاپن است. به همین دلیل در این کشور، آن را بیشتر در مکان‌های مقدس یا در اطراف مکان‌های خاکسپاری پیدا خواهید کرد.

 

به گزارش آبادان خبر، افرای ژاپنی در آیین سلتیک هم نماد مهمی است. در آیین سلتیک افرای ژاپنی به الهه باروری (دانا) نسبت داده شده و نمادی از صبر و پایداری محسوب می‌شود. همین پیشینه زیبا و غنی این گیاه باعث شده تا به یکی از اعضای جدانشدنی طبیعت تبدیل شود.
اگر دوست دارید بدانید هر گیاه چه معنایی دارد مطلب نماد و معانی گیاهان مختلف را از دست ندهید.

خبر خوب این است که این گیاه علی‌رغم داشتن ظاهر بسیار زیبا و پیچیده، نگهداری بسیار آسانی دارد. بنابراین اگر قصد خرید این درخت زیبا را دارید، حتما در اولین فرصت این کار را انجام دهید چرا که در ادامه متوجه خواهید شد که به‌راحتی می‌توانید از پس آن برآیید!
اگر عاشق گل و گیاه هستید با خرید گل و گیاه آپارتمانی منزل خود را طراوت ببخشید

روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی
نور
افرای ژاپنی را در محیطی با نور فیلتر شده و دارای کمی سایه قرار دهید. به عنوان یک درختچه، تحمل نور کم و حتی حضور در سایه کامل نیز برای افرا کار دشواری نیست. اما به دلیل ویژگی‌های خاص هر گونه از آن ، بهتر است قبل از خرید در مورد ویژگی‌های آن با فروشنده صحبت کنید.
نور خورشید به هنگام بعدازظهر، برای اکثر گونه‌های افرا قابل تحمل نبوده و اگر برگ‌ها قهوه‌ای شدند و یا تغییر فرم دادند، یعنی نور زیاد خورشید باعث سوختن آنها شده است. بنابراین باید کمی سایه درخت را بیشتر کنید. البته این مورد نگرانی ندارد چون به مرور زمان مشکل برگ‌ها حل خواهد شد.

آبیاری
همه درختان در فصل‌های گرم سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند، درخت افرا ژاپنی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ مثلا هفته‌ای ۳ بار آبیاری در تابستان برای این درخت کافی است.
اما در سایر فصول خصوصا فصل‌های سرد سال تعداد دفعات آبیاری باید کاهش یابد.
نکته‌ای که موقع آبیاری گیاه باید به یاد داشته باشید این است که هرگز روی برگ‌های آن آب نریزید زیرا برگ‌های ظریف درخت افرا ژاپنی به آفتاب سوختگی ویخ زدگی در تابستان و زمستان حساس هستند.
ریشه افرا سطحی است و نمی‌تواند به عمق خاک نفوذ کرده و آب را از لایه‌های زیرین برداشت کند. به همین دلیل مرطوب ماندن سطح خاک برای سیراب شدن گیاه حائز اهمیت است.
راحت‌ترین راه برای حفظ رطوبت خاک اطراف افرا، ریختن مالچ بر روی آنهاست. در روزهای آغازین کاشت، باید گیاه را همواره مرطوب نگه دارید. اما پس از اینکه این درخت زیبا به خوبی در خاک مستقر شد، تنها زمانی که خاک خشک بود گیاه را آبیاری کنید. اگر در منطقه شما بارش باران صورت می‌گیرد، می‌توانید گیاه را به زیر باران ببرید! اگر افرا را در گلدان می‌کارید، از وجود حفرات متعدد زه کشی در سطح زیرین آن اطمینان حاصل کنید.

دما

افرای ژاپنی برگ سبز، در آب و هوای گرم و خشک رشد بهتری خواهد داشت. افرا را در معرض بادهای شدید قرار ندهید.
برای رشد بهتر درخت افرا بهتر است آن را در دمای ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.

 

رطوبت

خاک درخت افرا باید رطوبت کافی داشته باشد، بنابراین برای این که خاک رطوبت خود را حفظ کند، توصیه می‌کنیم مقداری از سطح خاک (حدود 10 سانتی‌متر) را با کود و الیاف گیاهی مانند پوشال چوبی یا تنه خورد شده درخت بپوشانید.

برگ های افرا ژاپنی از نمای نزدیک

خاک

افرای ژاپنی عاشق خاکی مرطوب، اما با زه کشی عالی است. خاکی که دارای مقادیر کمی از شن و ماسه است برای افرا انتخاب خوبی است. از خاک‌های قلیایی برای افرا جدا خودداری کنید، افرا در خاکی با کمی اسیدیته زندگی بهتری خواهد داشت.

کوددهی

هنگام کاشت، مقداری کود با خاک مخلوط کنید و گیاه را در آن ترکیب بکارید. پس از سپری شدن یکسال از کاشت گیاه، می‌توانید در اواخر زمستان یا اوایل بهار به آن کود بدهید. در صورت لزوم، کوددهی را در فصل تابستان نیز تکرار کنید. کود مایع یا کود های 10-10-10-برای افرا مناسب است.

هرس کردن

به‌عنوان آخرین بخش از مطلب به موضوع هرس کردن درخت افرا ژاپنی می‌پردازیم.
افرای ژاپنی به هرس کردن خاصی نیاز ندارد. اما برای داشتن ظاهری زیباتر و گیاهی سالم‌تر، بهتر است زمانی را برای این کار اختصاص دهید. هرس کردن را از شاخه‌های پایینی آغاز کنید و تمام شاخه‌های شکسته یا بیش از حد متراکم را حذف کنید. می‌توانید به سادگی شاخه‌های مرده، بیمار و آسیب دیده را با دست جدا کنید.
اگر قصد دارید افرا ژاپنی را هرس و مرتب کنید، بهتر است در فصل زمستان و قبل از باز شدن جوانه‌ها این کار را انجام دهید.

درخت افرا ژاپنی در جنگل

در این مطلب سعی شد ضمن معرفی درخت افرا ژاپنی جزئیاتی در مورد روش نگهداری از آن نیز ذکر شود، باوجوداین چنانچه در مورد افرا ژاپنی و نگهداری آن سوالی دارید، آن را از طریق بخش نظرات با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید. کارشناسان گُل‌سِتان در اسرع وقت پاسخ‌گویی سوالات شما خواهند بود.


سوالات پرتکرار شما درباره روش نگهداری از درخت افرا ژاپنی

چرا افرا های ژاپنی بسیار گران هستند؟

مهمترین عامل گرانی افراهای ژاپنی این است که بیشتر آن‌ها به‌عنوان گیاهانی هستند که پیوند زده شده‌اند. این امر هزینه قابل توجهی را برای هر گیاه به‌همراه می آورد، زیرا تولید نهال بسیار ارزان‌تر است. علاوه‌براین مورد رشد بسیار آرام افراهای ژاپنی نیز علت دیگری برای گران بودنشان است.

آیا افرا ژاپنی سمی است؟

این درخت کاملاً ایمن است و شما نباید نگران سمی بودن این درخت تزئینی در حیاط خود باشید؛ چراکه قسمت‌های مختلف این گیاه برای انسان‌ها یا حیوانات خانگی غیرسمی محسوب می‌شود و نمی‌تواند باعث ایجاد مسمویت شود.

نور مورد نیاز افرا ژاپنی چقدر است؟

افرا ژاپنی روزانه حدود ۴ ساعت نور مستقیم آفتاب بدون فیلتر به اضافه کمی سایه نیاز دارد. ضمن اینکه این گیاه می‌تواند در نور کامل آفتاب که ۶ ساعت یا بیشتر باشد نیز رشد کنند.

چطور به افرا ژاپنی آب بدهیم؟

افرا های ژاپنی وقتی بالغ می‌شوند تقریبا توان بالایی برای مقابله با کم‌آبی دارند، اما مثل اکثر درختان دیگر، نوع جوان این درختان در چند سال اول به آبیاری عمیق و منظم احتیاج دارند. افرا ژاپنی به هفته‌ای دوبار آبیاری عمیق و کامل در آب‌وهوای معمولی و هفته‌ای سه یا چهار بار آبیاری در آب‌وهوای گرم و خشک نیاز دارد.

بهترین مکان برای کاشت افرا ژاپنی کجاست؟

در ایده‌آل‌ ترین حالت درخت افرا ژاپنی باید در مکانی قرار بگیرد که ساعاتی از روز سایه باشد.

افرا ژاپنی سالانه چقدر رشد می‌کند؟

این درخت به‌طور معمول سالانه حدود 30 الی 60 سانتی‌متر رشد می‌کنند. باتوجه به این موضوع عاقلانه است که بزرگترین افرایی که می‌توانید را تهیه کنید.

درختان افرا ژاپنی چقدر بزرگ می‌شوند؟

در بلند‌ترین حالت درختان افرا ژاپنی می‌توانند به 6 الی 9 متر برسد و فرم‌های مختلفی مثل گرد، پاکوتاه، صاف یا حتی آبشاری داشته باشد. افرا های ژاپنی سرعت رشد کمی دارند و ممکن است برای سال‌ها کمتر از 4 متر باشد، اما پس از آن رشد بیشتری داشته و بالاتر می‌روند. اگرهم دوست ندارید خیلی درخت شما بزرگ شود، می‌توانید با هرس کردن رشد آن را کنترل کنید.

آیا می‌توانید افرا ژاپنی را در نزدیکی خانه بکارید؟

افرا ژاپنی مشکلی با هرس شدن به‌موقع و درست ندارد. ضمن بسیاری از انواع این گیاه بیشتر از 2 متر رشد نمی‌کنند. بنابراین در گوشه‌ای از خانه، زیر پنجره‌ یا زیر یک درختی که سایه متوسط ​​یا بزرگی دارد نیز به‌خوبی می‌توانند رشد کنند.

بهترین زمان برای کاشت افرا ژاپنی چه زمانی است؟

بهتر است این گیاه در اوایل بهار یا پاییز کاشته شود، ضمن اینکه باید آب‌وهوای محل مورد نظر برای کاشت افرا را نیز درنظر بگیرید. طبق یک قاعده کلی بهتر است این گیاه را زمانی بکارید که هوا هنوز بیش‌ازحد گرم یا بیش‌ازحد سرد نشده باشد و هوایی معتدل و مناسب در جریان باشد.

آیا افرا ژاپنی درختی سرسخت است؟

افرا ژاپنی به سرسختی مشهور است و اگر نیازهای آن تامین شود توان بالایی در تحمل شرایط مختلف دارد. ضمن اینکه این گیاه گونه‌های مختلفی دارد که توانایی آن‌ها در تحمل شرایط مختلف متفاوت است، اما در مجموع می‌توان گفت این درخت، گیاهی سرسخت و ماندگار است.

آیا افرا ژاپنی خوراکی است؟

شیره افرا حاوی مقداری شکر است و می‌تواند به‌عنوان نوشیدنی استفاده شود. همچنین می‌توان با جوشاندن و تبخیر آب آن به شربتی غلیظ تبدیل شود.

طول عمر افرا ژاپنی چقدر است؟

در شرایط مناسب این گیاه می‌تواند بیش از صد سال عمر کنند.

آیا افرا ژاپنی آفت می‌گیرد؟

شایع‌ترین آفت برای این درخت سوسک‌های ژاپنی هستند. این حشرات می‌توانند ظاهر افرا ژاپنی را در عرض چند هفته از بین ببرند و برگ‌های آن را بجوند. علاوه‌بر سوسک‌های ژاپنی از دیگر آفات افرا ژاپنی می‌توان به شپشک و کنه‌ها اشاره کرد. این آفات ممکن است به این درخت در هر سنی حمله کنند، اما ترجیح می‌دهند به سراغ درخت‌های جوان‌تر بروند.

افرای ژاپنی چه زمانی گل می‌دهد؟

گل‌های افرا ژاپنی بین ماه‌های اردیبهشت تا تیر شکوفا می‌شوند تا توسط حشرات گرده‌افشان تکثیر شوند. افرا ژاپنی میوه‌ای به نام سامارا می‌دهد که به‌رنگ سبز یا قرمز است و حدود یک الی دو سانتی‌متر اندازه دارد. این میوه بسیار سبک است و در شهریور و مهر توسط باد پراکنده می‌شود.

آیا افرا ژاپنی در زمستان برگ‌های خود را از دست می‌دهد؟

بله، این درخت گیاهی برگ‌ریز است و در مهر و آبان برگ‌های آن تغییر رنگ می‌دهند و پاییزی می‌شوند. افرا ژاپنی در اواخر آبان و آذر شروع به ریزش برگ می‌کند و می‌توانید در زمستان آن را بدون برگ‌های زیبایش ببینید.

منبع:گل سِتان

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: