کد خبر: ٢٨٥٥٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/11/07-١٣:٤٦

بسته خبری اقتصادی

آخرین‌های اقتصادی

در این بسته خبری به تشریح آخرین اخبار اقتصادی می‌پردازیم/ ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوزآخرین‌های اقتصادی با ما بخوانید:

 

چطور می‌توانیم از کالابرگ استفاده کنیم؟

کالابرگ الکترونیکی

طرح کالابرگ الکترونیک به صورت آزمایشی در استان هرمزگان آغاز شده است. سرپرستان خانوار می توانند به اختیار خود از اعتبار یارانه استفاده کنند یا یارانه خود را به صورت نقدی دریافت کنند. ۱۰ قلم کالای اساسی مشمول این طرح شده اند که سرپرستان خانوار می توانند آن را از فروشگاه هایی که با برچسب خاصی مشخص شده اند، خریداری کنند.

در اینفوگرافی زیر کالاهای شامل این طرح و شیوه اجرای طرح را می توانید مشاهده کنید./ اخبار اقتصادی

اینفوگرافیک | به این شیوه می توانید از کالابرگ الکترونیک استفاده کنید | جزئیات اجرای طرح کالابرگ را ببینید


شاهکار عجیب سایپا در فروش فوق العاده خودرو

خط توليد سايپا

طبق اطلاعیه‌های قبلی مقرر بود شرکت خودروسازی سایپا از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه ۴ بهمن از طریق سایت ثبت‌نام خودرو ‌به آدرس https://saipa.iranecar.com ثبت‌نام متقاضیان ‌خودرو در طرح عرضه فورس محصولات خود را انجام دهد.

سایت مذکور بلافاصله همان روز و از ساعت ۱۴ از دسترس خارج شد و کاربران با پیام ‌«سایت در دسترس نیست» مواجه شدند.

پس از این اتفاق سایپا مدعی شد «با توجه به مراجعه زیاد مردم به سایت، این سایت دچار اختلال شده است» و بنابراین زمان ثبت‌نام از ساعت ۱۴ روز چهارم بهمن به ساعت ۱۸ تغییر یافت‌.

اما ‌ساعت ۱۸ روز چهار بهمن هم مشکلات سایت ثبت‌نام سایپا رفع نشد و مردم برای ثبت‌نام سرگردان بودند.

مجددا ‌شرکت سایپا برای دومین بار ساعت فروش فوری محصولات خود را تغییر داد و اعلام کرد روز پنجم بهمن‌ ثبت‌نام انجام می‌شود، اما روز پنجم بهمن هم ایرادات سایت فروش سایپا برطرف نشد و ‌شرکت سایپا در سومین اطلاعیه خود ‌ضمن عذرخواهی از مشتریان به دلیل عدم اجرای به موقع طرح فروش فوق العاده اعلام کرده است به دلیل بهبود برخی موارد سیستمی در سامانه فروش محصولات سایپا این سامانه‌ از دسترس خارج شده است.

بعد از ظهر دیروز پنجم بهمن نیز متقاضیان از قطع بودن سایت ثبت‌نام سایپا خبر دادند.

اقدام عجیب سایپا در طرح فروش فوق العاده خودرو |‌ مهلت فروش‌ در قطعی کامل سایت‌ تمام شد

امروز که متقاضیان به امید رفع مشکل فنی سایت برای ثبت‌نام به سراغ سایت ثبت‌نام سایپا رفتند با این پیام مواجه شدند که‌: «مراجعه کنندگان گرامی، ضمن تشکر از حضور جنابعالی در سایت گروه خودروسازی سایپا به استحضار می رساند، طرح فروش فوق العاده از بخشنامه شماره ۴۳۱۶۵۹ پایان یافته است».

این در حالی است که در کل زمان طرح فروش سایپا سایت ثبت‌نام این شرکت قطع بود و ضرورت داشت مدت زمان ثبت‌نام به احترام کاربران و رعایت قوانین مشتری‌مداری ‌تمدید شود، در حالی که سایپا بی‌توجه به‌ مشکلاتی که برای مردم در این دوره ثبت‌نام ایجاد کرد، مهلت ثبت‌نام را پایان‌یافته اعلام کرد.‌

اقدام عجیب سایپا در طرح فروش فوق العاده خودرو |‌ مهلت فروش‌ در قطعی کامل سایت‌ تمام شد

قرار بود در این عرضه دو خودروی کوییک R پلاس اتوماتیک آپشنال به قیمت ۲.۹۷۵.۱۸۰.۰۰۰ ریال و همچنین شاهین G به قیمت ۳.۴۴۷.۴۷۰.۰۰۰ ریال عرضه شود که با این شرایط مشخص نیست این خودروها به دست چه کسانی می‌رسد.

به گفته چندین تن از متقاضیان خرید خودرو که ماه‌هاست در ثبت‌نام این دو شرکت خودروساز داخل ثبت‌نام می‌کنند، اما موفق نمی‌شوند، بی‌تفاوتی به مشتری‌مداری از سوی دو خودروساز داخل و تلاش برای عرضه قطره‌چکانی در راستای گرانی هر چه بیشتر خودرو در بازار، رویه هر دو خودروساز داخل ‌است.

بنابراین گزارش پیش از این هم قرار بود اولین ثبت‌نام پیکاپ فوتون اتوماتیک از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو دیزل روز یکم بهمن انجام شود اما در مدت کوتاه ثبت‌نام، سایت کاملا با اختلال مواجه بود و پس از تکمیل ظرفیت، سایت باز شد.

در آن طرح نیز بلافاصله پس از شروع ساعت ثبت‌نام در ۱۰ صبح‌، سایت ایران‌ خودرو دیزل با اختلال کامل مواجه شد، آن روز چندین نفر از مخاطبان فارس که متقاضی خرید این خودرو بودند در تماس با خبرگزاری گفتند که‌ همزمان با شروع ثبت‌نام فوتون، سایت ایران‌خودرو دیزل با اختلال کامل مواجه شد و حتی امکان ورود به سایت هم وجود نداشت،  در طول زمان کوتاه ثبت‌نام، بارها با تلفن همراه و همچنین کامپیوتر شخصی قصد ورود به سایت ایران خودرو دیزل و ثبت‌نام داشتیم که به هیچ عنوان سایت باز نمی‌شد اما بلافاصله پس از پایان زمان ثبت‌نام، سایت به راحتی باز شد.

به گفته این مخاطب، ممکن است ایران‌خودرو دیزل آماری اعلام کند که در همین مدت کوتاه افراد زیادی به راحتی ثبت‌نام کرده باشند در حالی که ما و چندین تن از نزدیکان تلاش کردیم ثبت‌نام این خودرو را انجام دهیم اما به هیچ عنوان امکان ورود به سایت ایران‌خودرو دیزل فراهم نبود.

بنابراین گزارش ضرورت دارد نهاد نظارتی حتما به موضوع عرضه‌های فوق‌العاده دو خودروساز که با ابهام فراوان مواجه است ورود کنند و در صورت مواجهه با تخلفات احتمالی در این حوزه، برخورد جدی داشته باشند./ اخبار اقتصادی


اعلام جزئیات جدید از اجرای طرح کالابرگ

فروشگاه

طرح کالا برگ الکترونیک ابتدا به صورت آزمایشی در هرمزگان آغاز شده است. شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع،‌ ماکارونی، قند، شکر و برنج ۱۰ قلم کالای اساسی هستند که مشمول این طرح هستند. تاکید فعلی مسئولان آن است که سرپرستان خانوار می توانند به صورت اختیاری از این طرح استفاده کرده و یا میزان یارانه خود را به صورت نقدی دریافت کنند.

هادی زمان‌ثانی، مدیر توسعه طرح کالا برگ الکترونیک‌ در خصوص جزئیات اجرای طرح کالا برگ در استان هرمزگان گفت: این طرح از روز چهارشنبه هفته گذشته (۲۸ دی) در استان هرمزگان اجرا شد و هنوز کل خانوارهای هرمزگانی از اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی اطلاعی ندارند و نمی دانند که مشمول خرید اعتباری هستند. چرا که ارسال پیامک به کل خانوارها کاری زمان بر است و تاکنون ۷۰ درصد پیامک ها ارسال شده است. لذا هنوز که یک هفته از اجرای طرح کالابرگ در استان هرمزگان می گذرد نمی توان در خصوص استقبال مردم از این طرح و میزان رضایتمندی آنها اظهارنظری کرد.

وی در این خصوص زمان اجرای این طرح در مابقی استان ها به ویژه کلانشهرهایی چون تهران و اصفهان گفت: هنوز برنامه و زمان بندی های دقیق در این خصوص مشخص نیست و احتمالا به سال آینده موکول خواهد شد.

زمان ثانی در ادامه در خصوص عرضه ۱۰ قلم کالای اعلام شده با قیمت شهریور ۱۴۰۰ هم گفت: در جدول مبنایی که منتشر شده است، سهم پرداختی مردم، دقیقا بر اساس قیمت کالاها در شهریور ۱۴۰۰ است. یعنی آن میزانی که مردم پرداخت می کنند به میزان شهریور ۱۴۰۰ است و مابه التفاوت قیمت از محل میزان اعتبارشان پرداخت می شود. 

اعلام جزئیات جدید از اجرای طرح کالابرگ؛ زمان اجرای طرح در کل کشور | چقدر پول از جیبتان پرداخت می کنید؟ | اگر کالاها گران تر شود ...

وی با مثالی شفاف تر توضیح داد: به عنوان مثال فرض کنید قیمت مرغ روز در بازار ۶۳ هزار تومان است، اگر مردم به یک فروشگاه مراجعه کنند و فرض کنید بخواهند دو کیلو مرغ بخرند که می شود ۱۲۶ هزار تومان، طبق جدول قیمت منتشر شده باید ۶۰ هزار تومان را مردم (به قیمت شهریور ۱۴۰۰) بدهند و ۶۶ هزار تومان (مابه التفاوت از شهریور ۱۴۰۰ تا به امروز) را دولت بدهد. در واقع ۶۶ هزار تومان از اعتبار فرد در قالب یارانه تخصیص داده شده است که این میزان از رقم اعتبار کسر می شود.

در واقع قیمت هر کیلو مرغ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ برای مردم ۳۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که برای دو کیلوگرم مرغ مردم باید ۶۰ هزار تومان بدهند.

مدیر توسعه طرح کالا برگ الکترونیک این مثال را برای پنیر هم زد و توضیح داد: دولت خرید پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی را به عنوان کالای مبنا قرار داده است که قیمت امروز آن ۳۷ هزار تومان است اما قیمت آن در شهریور ۱۴۰۰ حدود ۱۷ هزار تومان بوده؛ پس من به عنوان دولت می گویم ۱۷ هزار تومان را مردم بدهند و ۲۰ هزار تومان باقی مانده را دولت متقبل می شود. حالا اگر پنیری که دولت در نظر گرفته (پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی) ۴۰ هزار تومان شد، دولت همچنان از مردم می خواهد ۱۷ هزار تومان را بدهند، حتی اگر ۵۰ هزار تومان شد مردم همچنان همان ۱۷ هزار تومان را می پردازند. پس یعنی سهم پرداختی مردم در کالاهایی که دولت اعلام کرده ثابت است.

وی در ادامه توضیح داد: حالا اگر شهروندی بگوید من پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی که دولت اعلام کرده را مصرف نمی کنم و می خواهم پنیر روزانه مصرف کنم که ۴۰۰ گرم آن ۵۰ هزار تومان است، دولت می گوید مبنای من پنیر ۳۷ هزار تومانی است اما شما به عنوان شهروند چون پنیر ۵۰ هزار تومانی انتخاب کرده اید که در لیست کالای مبنایی دولت نیست و گران تر است، اشکالی ندارد، من بر مبنای پنیر ۳۷ هزار تومانی، ۲۰ هزار تومان سهم خودم(یعنی سهم دولت) را می دهم، شما هم باید مابه التفاوت ۳۷ تا ۵۰ هزار تومان را خودتان پرداخت کنید.

در جدول اعلام شده جمع مبالغی که مردم پرداخت می کنند ۲۳۵ هزار و ۷۵۰ تومان و سهمی که دولت به عنوان یارانه پرداخت می کند ۲۹۴ هزار و ۲۵۰ تومان است. زمان ثانی در توضیح این اعداد و ارقام هم گفت: سهم پرداختی مردم در سبدی که دولت اعلام کرده ۲۳۵ هزار و ۷۵۰ تومان است. مردم می توانند تا سقف ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان انتخاب کنند و بر اساس یارانه اقلام مبنایی خرید انجام دهند. یعنی دولت با پرداخت یارانه ۲۹۴ هزار و ۲۵۰ تومان یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی را کاهش نداده است. در سبد مبنایی که تعریف شده فقط سهم مردم و دولت برای خرید هر کالا مشخص شده پس هر کسی تا سقف یارانه ای که می گیرد، می تواند از هر کدام از این کالاها خرید کند. اگر کسی مبلغ کمتری از سهم خود خرید انجام دهد مانده پول به حساب سرپرست خانوار واریز می شود. لذا هیچ سوخت اعتباری اتفاق نمی افتد که مردم بخواهند از این بابت نگران باشند. 

وی ادامه داد: سبد مصوب دولت یعنی محاسبه قیمت ها به شهریور ۱۴۰۰ برای کل کشور در نظر گرفته شده است نه فقط استان های محروم. کسانی ۳۰۰ هزار تومان یارانه می گیرند تا سقف ۳۰۰ هزار تومان می توانند از سبد مصوب خرید کنند و آنهایی که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی می گیرند به همان میزان. لذا منابع یارانه ای برای کالابرگ در دولت دیده شده است و کسری بودجه ای در این زمینه وجود ندارد.

شیر کم‌چرب، پنیر، ماست کم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع،‌ ماکارونی، قند، شکر و برنج ۱۰ قلم کالای اساسی هستند که مشمول این طرح می‌شوند و طبق گفته مدیر توسعه طرح کالا برگ الکترونیک‌ هیچ فرقی نمی‌کند که از کدام برند یا مارک تجاری باشد و به انتخاب خود یارانه‌بگیران کالا انتخاب می‌شود و نوع خاصی مدنظر نیست.

زمان ثانی در خصوص اینکه چرا این اقلام انتخاب شده گفت: مبنای انتخاب ما مصرف عموم خانوار در کشور بوده است و تقریبا سبد معیار سلامت نیز هست که نشان می دهد یک فرد برای تامین نیازهای روزانه خود به چه مواد غذایی ضروری نیاز دارد. اما ما اجباری در خرید کل سبد نداریم. وقتی اعتباری به یک شخص تخصیص داده می شود آن شخص می تواند تا سقف اعتبارش از یک یا چند قلم کالا خرید انجام دهد. یعنی اگر شکر مصرف نمی کند می تواند از اعتبارش مرغ یا ماست یا هر قلم کالایی که می خواهد، خریداری کند. صرفا همین جدول مدنظر ما نیست و می تواند از هر برندی و هر کدام از این گروه های کالایی به هر میزانی که نیاز دارد تا سقف مبلغ اعتبارش خرید کند. 

مدیر توسعه طرح کالابرگ در پاسخ به این سوال که آیا قیمت ها در شهرهای مختلف متفاوت است نیز اظهار کرد: ما قیمت گذاری نمی کنیم به عنوان مثال اگر شهروندی می تواند در مراجعه به یک فروشگاه مرغ را کیلویی ۵۳ هزار تومان خرید کند، دولت سهم خود یعنی ۳۳ هزار تومانش را می دهد و فرد باید ۲۰ هزار تومان از جیبش پرداخت کند که مبلغ کمتری است که به نفع آنهاست. برعکس آن هم صادق است، اگر کسی بخواهد مرغ سبز با قیمت ۷۰ هزار تومان بخرد، منهای ۳۳ هزار تومان سهم دولت، باید ۳۷ هزار تومان از جیبش پرداخت کند.

زمان ثانی در پاسخ به اینکه آیا دولت فروشگاه های خاصی را برای تامین سبد کالای مردم در نظر گرفته است نیز گفت: ما مراکز خاصی را تعیین نکرده ایم. ما اعلام کرده ایم هر فروشنده ای در هر سطحی(خرد یا کلان) می تواند به سامانه "شما" متصل شود و به صورت رایگان ثبت نام کند. ما هیچ شرط خاصی برای اتصال به این سامانه نداریم لذا تمام مغازه ها از بقالی های کوچک گرفته تا فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و تعاونی ها می توانند به این درگاه متصل شوند. مردم می توانند با استفاده از برنامه "شما" جدول فروشگاه های مجاز را مشاهده کنند. فروشگاه هایی که تایید شده اند، یک برچسب روی درب فروشگاه مشخص شده اند و روی برنامه "شما" نیز موقعیت جغرافیایی شان مشخص است.

طبق گفته مدیر توسعه طرح کالا برگ الکترونیک، مردم می توانند از تمام کارت های بانکی که به نام سرپرست خانوار است نه صرفا کارتی که یارانه به آن واریز می شود، استفاده کنند و خرید اعتباری انجام دهند و کاملا هم اختیاری است یعنی هر چند بخواهند می توانند از اعتبار کارت استفاده کنند و مانده آن در زمان واریز نقدی یارانه ها به حساب شان واریز می شود./ اخبار اقتصادی

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: