کد خبر: ٢٥٣٥٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/03/11-١٨:٥٧

برگ انجیری از گیاهانی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و برای دکوراسیون داخلی از آن استفاده می‌شود. در این مطلب با طرز نگهداری و تکثیر برگ انجیری آشنا می‌شوید.

 

به گزارش آبادان خبر، برگ انجیری از گیاهانی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و برای دکوراسیون داخلی از آن استفاده می‌شود. این گیاه با برگ‌های زیبا و چشم نوازش، متعلق به مکزیک است.

این روزها گیاه برگ انجیری در دکوراسیون خانه‌ها طرفدار بسیاری پیدا کرده است. زیرا این گیاه ظاهر بسیار خاص و زیبایی دارد. برگ‌های پهن این گیاه بریدگی‌ها و شکاف‌های زیبایی دارد که به آن جلوه منحصر به فردی می‌دهد. برگ‌های پهن با بریدگی‌های عمیق، تک ساقه بودن برگ‌ها و نداشتن تنه، حالت چرمی بودن برگ‌ها دلیل پر طرفدار بودن این گیاه است.

البته اگر بخواهید این گیاه را هدیه دهید باید بدانید که برگ انجیری ابلق و سفید از گونه‌های کمیاب هستند و از قیمت بالایی برخوردارند. همچنین این گیاه برای بلندتر شدن به یک تکیه گاه محکم و خزه‌دار نیاز دارد. برای همین قیمت گیاه برگ انجیری چوبدار به دلیل ارتفاع بلند، از انواع دیگر آن بیشتر است.

اگر هم از آن دسته افرادی هستید که هنوز در زمینه نگهداری گل و گیاه مهارت کافی ندارید برگ انجیری به دلیل مقاوم بودن گزینه بسیار مناسبی است. شاید از نگاه شما  بریدگی‌های روی برگ انجیری فقط  جنبه زیبایی داشته باشد، اما واقعیت این است که این شکاف‌ها از برگ انجیری در برابر باران‌های سیل آسای زادگاه اصلی‌اش که جنگل‌های جنوب مکزیک و کلمبیا است محافظت می‌کند. زیرا این شکاف‌ها سبب عبور آب باران می‌شود و از شکسته شدن برگ‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین برگ های این گیاه نیز غیر سمی است.

طرز نگهداری و آسان‌ترین روش تکثیر برگ انجیری | گیاه مکزیکی پرطرفدار در دکوراسیون خانه

 

نور

این گیاه برای رشد به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد. همچنین نور غیر مستقیم برای برگ‌ انجیری کفایت می‌کند. حتما دقت کنید که برگ انجیری را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا برگ‌های پهنش را می‌سوزاند. برای جلوگیری از ریزش برگ‌ها هم باید رطوبت دائمی برای آن فراهم باشد و بدون رطوبت کافی، برگ‌های آن زرد می‌شوند و می‌ریزند.

آبیاری

مراقب باشید با آبیاری زیاد ریشه این گیاه را نپوسانید، زیرا برگ انجیری با آبیاری زیاد میانه خوبی ندارد.  هرگاه ۲ الی ۳ سانتی متر از خاک خشک شده باشد می‌توانید آبیاری را انجام دهید. برای تامین رطوبت گیاه هم می‌توانید از غبار پاشی یا ساخت جزیره استفاده کنید. برای ساخت جزیره زیر گلدانی گیاه را پر از سنگریزه و آب کنید و گلدان را روی سنگ‌ها قرار دهید. این کار سبب می‌شود انتهای گلدان با آب در تماس نباشد و ریشه را نپوساند.  از طریق تبخیر آب داخل جزیره و بالا رفتن آن از سوراخ‌های گلدان، رطوبت گیاه تامین می‌شود.

 

طرز نگهداری و آسان‌ترین روش تکثیر برگ انجیری | گیاه مکزیکی پرطرفدار در دکوراسیون خانه

کوددهی  

این گیاه به کوددهی زیادی نیاز ندارد، اما اگر تمایل به کوددهی دارید حتما در فصل رشد یعنی بهار و تابستان این کار را انجام دهید. از دادن همزمان دو کود به گیاه خودداری کنید و حداقل ۲ هفته بین آنها فاصله بیندازید.

خاک مناسب

استفاده از خاک سبک و آماده کاشت یا کمپوست بهترین خاک است. دقت کنید که خاک برگ انجیری باید زهکشی بالایی داشته باشد تا رطوبت را به خوبی انتقال دهد.

تعویض گلدان  

هر وقت احساس کردید برگ‌های برگ انجیری بی‌حال شده‌اند یا ریشه‌ها از گلدان بیرون زده‌اند و همچنین برگ‌ها زرد شده‌اند باید گلدان را تعویض کنید. گلدان را یک سایز بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

تکثیر گیاه برگ انجیری

تکثیر گل برگ انجیری به سه روش کاشت بذر، خوابانیدن ریشه‌های هوایی و قلمه ساقه انجام می‌شود.

آسان‌ترین روش برای تکثیر برگ انجیری گرفتن قلمه از آن در بهار است. در این حالت، هر قلمه باید حداقل سه گره داشته باشد. قلمه را باید از یک سر شاخه با دو یا سه برگ باشد انتخاب کنید و با استفاده از یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده، جدا کنید. سپس در یک گلدان با خاک سبک و زهکشی شده دیگر قرار دهید. تا حد امکان قلمه را در عمق کم بکارید؛ به نحوی که جوانه انتهایی کاملا بیرون از خاک باقی بماند. برای تامین رطوبت قلمه‌ها هم می‌توانید روی آنها را پلاستیک بکشید و چند سوراخ برای جریان هوا روی آن ایجاد کنید.

منبع: همشهری آنلاین

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: