کد خبر: ٢٥٨٣٧   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/04/12-٠٠:٢٨

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند از ابلاغ مصوبات کارگروه ویژه تعیین تکلیف ماده 65 احکام دائمی توسط رئیس‌جمهور خبر داد و افزود: با ابلاغ این مصوبات، سازمان منطقه آزاد اروند به‌نمایندگی از دولت عالی‌ترین مقام اجرایی منطقه خواهد بود.

 

آبادان نیوز«محمدرضا اسکندری» رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند امشب اظهار کرد: آیت‌الله رئیسی در دو سفری که به منطقه در سال جاری داشتند تأکید کردند که کارگروه ویژه برای تعیین تکلیف دوگانگی حاکمیت در آبادان و خرمشهر تشکیل شود.

وی افزود: البته این دوگانگی مربوط به خلأ قانون نبود، قانون حاکمیت را مشخص کرده بود اما دستگاه‌های اجرایی به قانون تمکین نمی‌کردند و بایستی دستگاه‌های نظارتی با استنکاف کنندگان از اجرای قانون برخورد می‌کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به‌اینکه بروز حادثه تلخ متروپل در آبادان موجب برجسته‌تر شدن تبعات دوگانگی حاکمیتی شد، عنوان کرد: رئیس‌جمهور مجدداً در سفری که برای پیگیری موضوع متروپل و دلجویی از خانواده متوفیان حادثه به آبادان داشتند، اشاره کردند که ظرف یک هفته باید موضوع دوگانگی حاکمیتی در آبادان و خرمشهر تعیین تکلیف شود. به‌دنبال این دستور کارگروه به ریاست معاون حقوقی رئیس‌جمهور و عضویت معاون اجرایی رئیس‌جمهور، وزیر کشور و دبیر شورایعالی مناطق‌آزاد جلساتی را تشکیل داد. خوشبختانه ۱۰ روز پیش آخرین جلسه این کارگروه در تهران بود که کلیات آن جمع‌بندی و مصوبات کارگروه خدمت رئیس‌جمهور ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه رونوشت مصوبات به دبیرخانه سازمان منطقه آزاد اروند ارسال شده، افزود: در بند یک مصوبه آمده که «بر اساس مقررات امنیتی و انتظامی مناطق‌آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران که به تأیید فرماندهی محترم کل قوا رسیده است در هر منطقه آزاد شورای تأمین به ریاست مدیرعامل سازمان و زیر نظر شورای تأمین استان تشکیل می‌شود و از تشکیل شورای تأمین شهرستان در خصوص مسائل مربوط به منطقه آزاد اجتناب گردد.» در بند دوم مصوبات نیز آمده «با توجه به بند الف ماده ۲۷ قانون چگونگی اداره مناطق‌آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران شهرداران منطقه آزاد توسط شورای‌شهر انتخاب و حکم آن توسط مدیرعامل سازمان منطقه آزاد مربوطه صادر می‌شود.» در بند سوم مصوبات همچنین اشاره شده «با توجه به بند هـ ماده ۲۷ قانون چگونگی اداره مناطق‌آزاد تجاری - صنعتی، فرمانداران مناطق‌آزاد با پیشنهاد مدیرعامل منطقه آزاد و با حکم وزیر کشور منصوب می‌شود، رئیس گمرک منطقه‌آزاد نیز با پیشنهاد مدیرعامل منطقه آزاد و با حکم ریاست گمرک جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شود.» در یکی دیگر از بندها نیز آمده «در خصوص گمرک منطقه آزاد اروند مقرر گردید دبیرخانه شورایعالی مناطق‌آزاد تجاری - صنعتی برنامه اقدام مشترک را تنظیم و توافق نمایند و در صورت ابهام طبق نظر معاونت حقوقی رئیس‌جمهور عمل کنند».

اسکندری گفت: با اجرای این مصوبات، هر یک از وزرا نیز به تبع اختیارات خود را در امور ساختارهای ذیل مجموعه خود مستقر در مناطق‌آزاد به مدیران عامل این مناطق تفویض ‌می‌کنند.

وی همچنین در این‌باره که این مصوبات ابلاغ شده یا خیر؟ عنوان کرد: خوشبختانه مطلع شدیم آیت‌الله رئیسی امروز این مصوبات را جهت اجرا ابلاغ کرده‌اند. قاعدتاً نامه ابلاغ مصوبات و اختیارات از فردا در اختیار منطقه آزاد اروند خواهد بود، پس از ابلاغ مصوبات، مدیران دستگاه‌های اجرایی منطقه باید پاسخگوی مدیرعامل منطقه آزاد اروند باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به اینکه اعمال حاکمیت یکپارچه در این منطقه از سوی دولت، اظهار داشت: برای موضوع جذب اعتبار ۲۰ هزار میلیاردی ویژه احیای زیرساخت‌های سابق عمرانی آبادان و خرمشهر پیگیری‌های فراوانی صورت گرفته، پیشنهادات مختلفی تنظیم شده و عزیزان همه قول تأمین داده‌اند که این اتفاق بیفتد. به‌ویژه آن‌که رئیس‌جمهور تأکید داشتند که کارگروه ویژه آبادان و خرمشهر تشکیل شود که آن‌ نیز به موازات در حال پیگیری است.

وی افزود: تمام کارهایی که باید در حوزه اقتصادی، معیشتی، زیربنایی و دیگر حوزه‌ها تدوین و ارائه شده است، حوزه اول کسب‌وکار در منطقه آزاد اروند نفت و انرژی است که متأسفانه در این‌سال‌ها بسیاری از موارد مربوط به منطقه از منطقه خارج شده، تیم تخصصی در حوزه نفت، گاز و انرژی در سازمان تشکیل شده تا بازگردانی حقوق مردم منطقه را با جدیت پیگیری کنند.

در حال تکمیل...

منبع:روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد اروند

 

پایگاه اطلاع رسانی احمد امیری ، صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز : لطفا کلیک کنید

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: