کد خبر: ٢٣٦٥٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1400/10/26-١٢:٣٨

دیدنی‌های تنکابن همچون دشت دریاسر، آبشارهای کوهسرد، پارک ملی خشکه داران و منطقه حفاظت شده بلس کوه هر یک خود دلیل محکمی برای سفر به طبیعت دیدنی این شهرستان هستند.

 

به گزارش آبادان خبر؛ شهرستان باصفا و زیبای تنکابن با زیبایی‌های وصف‌ناپذیر طبیعت خود که در آن رودخانه‌ها، آبشارها، چشمه‌ها و سرسبزی و شگفتی خودنمایی می‌کند، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تجربه سفر به طبیعت است. این شهرستان با چشمه‌های آب گرم معدنی، پارک ملی خشکه داران و جاذبه‌های سحرآمیز و رویایی پذیرای گردشگران داخلی و خارجی در کرانه خزر می‌شود. پارک‌های طبیعی متعدد چون منطقه حفاظت بلس کوه، جنگل‌های معروف دو هزار و سه هزار و دشت دریاسر، تنها بخشی از دیدنی‌های این شهرستان زیبا را تشکیل می‌دهند. 

دشت دریاسر

کوه های برفی در پس دشت دریاسر

دشت دریاسر در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو هزار دشت دریاسر آرام گرفته است. دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است. از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. از جالب‌ترین ویژگی‌های این دشت این است که در کف آن ده‌ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه‌ها به بیرون می‌جوشد به‌گونه‌ای که در فصل بهار به‌سختی می‌توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر از این‌ها، اینکه رودخانه‌ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.

همه این زیبایی‌ها به‌علاوه کوه‌های پوشیده شده از جنگل‌های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال‌های بزرگ که در مقابل، خودنمایی می‌کند شاهد این مدعا است که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران و یکی از جاهای دیدنی مازندران بخوانیم. وجود کوه‌های تنگ لات خان بن، سیاه کل، کل تلا و درخت‌های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه‌های منحصربه‌فرد این دشت افزوده است.

آبشارهای کوهسر

آب های خروشان در آبشارهای کوهسر

حدفاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن، جاده‌ای خاکی ولی با چشم‌اندازی بسیار زیبا وجود دارد. برای تردد در این جاده ناگزیر باید از رودخانه‌ای عبور کرد. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین‌دست، مجموعه آبشارهای کوهسر وجود دارد که مخصوصا در فصول پر آب، به‌غایت زیبا و باشکوه هستند.

مرداب نشتارود

برج فلزی در کنار مرداب نشتارود

نشتارود در پنج کیلومتری تنکابن و مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن است. مرداب چسبیده به شهر است و تقریباً انتهای تمام کوچه‌های شمالی جنوبی شهر نشتارود، به مرداب نشتارود می‌رسد. مرداب محل تخم‌گذاری ماهی‌های کپور، سفید، کفال و اردک‌ماهی و غیره است و در فصل زمستان هم می‌توان در آن شاهد مرغابی و خودکا بود. اگر علاقه‌مند به صید و صیادی هستید می‌توانید مکانی زیبا، آرام و دل‌انگیز را در کناره‌های این مرداب بیابید.

آبشار سنگ بن چشمه

پوشش گیاهی غنی در اطراف آبشار سنگ بن چشمه

آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غرب تنکابن بهانه‌ای است برای دیدار با طبیعت زیبای دریاسر، این آبشار در مسیر رودخانه دو هزار، بالاتر از دوراهی کلیشم و بعد از هلوکله و عسل محله واقع است. این منطقه، طبیعتی به واقع سحرانگیز داشته و مملو از درختان توسکا، افرا و بلوط است. آبشار منطقه سنگ بن چشمه، در شرق رودخانه و در کنار جنگل وسیع سوته چال، نشانه‌ای است برای راهیابی کسانی که به دیدن منطقه رویایی دریاسر اشتیاق دارند.

آبگرم فلکده ورودخانه لیرسر

آبگرم فیلکده و  رودخانه لیرسر

آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به‌همراه جنگل‌های انبوه و کوه‌های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه‌های مختلف گردشگری مناسب است. چشمه آبگرم معدنی فلکده به سبب دارا بودن خواص درمانی و تنوع زیستی به‌خصوص گیاهی بستر مناسبی برای گردشگری است.

پارک ملی خشکه داران

جغد قهوه ای در پارک ملی خشکه داران

این پارک در کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد. این منطقه حفاظت‌شده به‌عنوان تنها جنگل جلگه‌ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه‌ای شمال ایران با مساحت تقریبی دو میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع به شمار می‌رود.

پارک ملی خشکه‌داران در بر گیرنده پوشش غنی گیاهی و جانوری است

انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مانند توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است، سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این پارک وجود دارد. گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن می‌زیستند و در حال حاضر زیستگاه حیوانات وحشی نظیر شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابی‌ها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک است. در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران را به نمایش گذارده و همواره مورد استقبال محققان و دانش‌پژوهان است.

  • آدرس:‌ کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس آباد (مشاهده در نقشه)

منطقه حفاظت‌شده بلس کوه

منظره پاییزی منطقه حفاظت شده بلس کوه

منطقه حفاظت شده بلس کوه یکی از مناطق طبیعی بکر در استان مازندران است. از گونه‌های مهم جانوری منطقه می‌توان مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، داركوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی را نام برد. وجود تنوع زیستی بالا و گونه‌های با ارزش شوکا و مرال، زمینه گردشگری را در منطقه فراهم آورده است.

آبشار تودارک

آبشار تودارک کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

آب این آبشار بعد از حدود ۷ تا ۱۰ متر به یک برآمدگی برخورد کرده و به‌صورت بسیار زیبا در هوا پخش می‌شود. برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به‌سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود (به‌سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به‌سمت جنوب است، به‌سمت روستای لشتو حرکت کنید. پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می‌رسید. بعد از سه راهی به‌سمت راست بپیچید؛ سپس به سه راهی دیگری می‌رسید که آن را هم باید به‌سمت راست بروید و بعد جاده خاکی و گاهی سنگلاخ که حدود ۲۰ کیلومتر تا آبشار فاصله دارد. حدود یک ساعت بعد به آبشار زیبای تودارک می‌رسید.

منطقه ییلاقی سه هزار

خزه های سبز در منطقه ییلاقی سه هزار

مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به‌سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی لتاک در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می‌شود که به طرف منطقه سه هزار ادامه پیدا می‌کند. دره سه هزار منطقه‌ای بکر و زیبا با چشم‌اندازهای بدیع، چمن‌زارها، جنگل‌های مرتفع و جلگه‌ای است که رودخانه پرآب سه هزار در آنجا واقع شده است.

پارک جنگلی چالدره

کلبه های چوبی در پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و در کنار مسیر آسفالته پارک جنگلی چالدره قرار دارد. پارک زیبای چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار، در محل اتصال آن‌ها قرار دارد. این پارک با پل پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، آب و برق و آلاچیق از امکانات چالدره است.

آبشار فرهاد جوی

آبشار فرهاد جوی

سیاحت به هدف دیدن آبشار فرهاد جوی شما را به جاده دو هزار و سه هزار می‌کشاند. جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می‌شود، پس از عبور از خرم آباد به مساحت ۲ کیلومتر، به منطقه قلعه گردن می‌رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می‌گذارد. این محل با تنکابن ۸ کیلومتر فاصله دارد. در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می‌کند، آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا ۵۰ متر قابل افزایش است. این آبشار محیطی زیبا را برای اتراق مسافران به وجود آورده است. 

  • آدرس:‌ تنکابن، جاده دوهزار و سه هزار، بعد از خرم آباد

پرسش‌های متداول

تنکابن کجاست؟

یکی از شهرستان‌های استان مازندران در شمال ایران محسوب می‌شود که از سمت غرب به شهرستان رامسر، از شمال به دریای خزر و از شمال شرقی به شهرستان عباس‌آباد راه دارد.

پارک‌های طبیعی تنکابن کدام است؟

منطقه حفاظت بلس کوه، جنگل‌های معروف دو هزار و سه هزار و دشت دریاسر.

آبشارهای تنکابن کدامند؟

آبشارهای کوهسر ، آبشار سنگ بن چشمه ، آبشار تودارک و آبشار فرهادجوی

پارک ملی خشکه داران کجاست؟

این پارک در کیلومتر ۳۰ محور تنکابن به چالوس در حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده و تنها ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد.
گردشگری،ایرانگردی،تنکابن،آبادان خبر،آبادان نیوز
منبع : کجارو
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: