کد خبر: ٢٥٧٦٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/04/08-٠٠:١٥

طالبان معاملات آنلاین ارزهای خارجی یا فارکس در کشور افغانستان را غیرقانونی اعلام کرده و به این ترتیب با خاطیان برخورد خواهد شد.

 

آبادان نیوز _این رسانه آمریکایی گزارش داد که به دنبال قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، به دنبال فروپاشی اقتصادی در این کشور بسیاری از مردم به تجارت ارزهای خارجی در بازار فارکس با رمزارزها روی آوردند.

طالبان تاکنون تجارت رمزارز در افغانستان را ممنوع نکرده است.

با وجود اینکه آماری مبنی بر تعداد افراد در بازار فارکس در افغانستان معامله می کنند، اما سخنگوی بانک مرکزی طالبان گفته است که روزانه میلیون ها دلار در این بازار عمدتاً توسط معامله‌گران ارز دیجیتال در سرای شهزاده کابل معامله می‌شود.

این در حالی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ارزهای بانک مرکزی از سوی آمریکا مسدود شده و این کشور با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شده است.

بلومبرگ گزارش داده است که انزوای افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان و عدم کمک مالی به این کشور باعث از بین رفتن ۴۰ درصد از GDP این کشور شده است.

پیش از این نشریه اکونومیست چاپ لندن در یکی از شماره های اخیر خود گفته است که مدیریت مالی طالبان در افغانستان شگفت انگیز و این گروه توانسته به رغم تحریم‌های آمریکا درآمد داخلی را تقویت کند.

اکونومیست در آخرین گزارش خود درباره طالبان روز گذشته ( شنبه،۲۱ خرداد) در مطلبی تحت عنوان «حکومت طالبان به طرز شگفت‌انگیزی در جمع‌آوری پول موفق است» نوشته است: «به تخمین بانک جهانی٬ افغانستان در سال جاری حدود ۱.۷ میلیارد دلار درآمد داخلی از طریق مالیات، گمرک و تعرفه‌های خدمات جمع آوری خواهد کرد که حدود سه چهارم درآمدی است که دولت قبلی در سال ۲۰۲۰ از منابع داخلی جمع‌آوری کرده بود»

این نشریه گفته است : طالبان درآمدهای رسمی افغانستان را با استفاده از نرم افزارهای پیچیده مدیریت می‌کنند و بالاتر از آن اختلاس را که یک مشکل جدی در دولت قبلی بود، از بین برده است.»

این نشریه در حالی از مدیریت موثر درآمد داخلی از سوی طالبان در افغانستان گفته که در جریان ۱۰ ماه گذشته٬ نظارت این گروه بر منابع درآمدی به شدت افزایش یافته است.

طالبان پس از بدست گرفتن قدرت در افغانستان بر درآمدهای داخلی افغانستان تمرکز کرده و آنها در تلاش است تا این کشور را در بخش‌های مهم آن به خودکفایی مالی برساند.

منبع:تجارت نیوز

 

پایگاه اطلاع رسانی احمد امیری ، صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز : لطفا کلیک کنید

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: