کد خبر: ١٨٠٦٣   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/11/28-٠٨:٥٤

گل‌های عمومی و همه پسندی که در بازار هستند، می‌توانند برای شروع با شما کنار بیایند. نوع معمولی سانسوریا، بنجامین، کاج مطبق، یوکا و نخل خانگی در کنار گیاهان رونده از جمله گل‌های مناسب برای شما هستند.

 

به گزارش آبادان خبر، هر وقت از فشار روزمرگی‌ها خسته می‌شود، از پشت میز بر می‌خیزد، آب پاش را بر می‌دارد و با غبارپاشی مختصری طراوت را قبل از آن که به گل هایش بدهد، به دل خودش می‌دهد! به پاجوش‌های گل هایش نگاه می‌کند که آرام آرام قد می‌کشند و نزدیک است که نیاز به گلدان جدید داشته باشند و این قلمه‌ها که چند ماه بعد به یک گلدان مادر تبدیل می‌شوند، تکرار یک فرایند دلچسب است که بخشی از زندگی همیشگی مرد داستان ماست.

راستش را بخواهید برای دوری کردن از اقتضائات زندگی در دود و دم امروز و به قول سهراب «سطح سیمانی قرن» چه چیز بهتر از گل و گیاه که مظهر طبیعت است و لطافت‌های آفرینش خداوندی را به رگ‌های جان آدمی وارد می‌کند. برای این که محیط کار و زندگی خود را به این موهبت الهی مزین کنید و از فواید بی شمار گل‌های زینتی و البته مخارج تهیه و نگهداری آن‌ها مطلع شوید با ما همراه شوید. قبل از آن بهتر است کمی از خواص و فواید گل‌های زینتی بدانید تا ادامه این گزارش را با انگیزه بیشتری دنبال کنید.

از پمپاژ اکسیژن تازه تا آثار روانی گل‌های خانگی
اولین خاصیتی که ممکن است به ذهن شما هم برسد، تصفیه هوای اتاق است.گیاهان خانگی نه‌تن‌ها دی‌اکسید‌کربن فضای بسته خانه را به اکسیژن تبدیل می‌کنند بلکه بسیاری از آلاینده‌ها را نیز جذب می‌کنند.

بسیاری از این آلاینده‌ها به صورت گاز در خانه‌ها و دفا‌تر کارمان وجود دارند و برخی گل‌ها می‌توانند در بالا بردن سطح اکسیژن اتاق کمک کنند؛ گل‌هایی مانند نخل خانگی، سرخس، سانسوریا، دراسنا، بنجامین، بامبو و پوتوس از جمله گل‌هایی هستند که اتفاقاً وجه مشترک همه آن‌ها نگهداری نسبتاً آسان (نسبت به بقیه گل‌های تزیینی) است. پس از این بابت نگران نباشید.

یکی دیگر از خواص اعجاب آور گل‌ها ایجاد حس نشاط در فرد است که گل‌هایی مانند پیچک و بنفشه در این زمینه شاخص هستند. ایجاد حس آرامش و تقویت انرژی‌های مثبت از دیگر خواص گلدان‌های کوچک خانگی است.

جور دیگر باید دید!

ممکن است به کاکتوس به چشم گیاهی خشن نگاه کنید، اما باز هم باید شما را به شعر معروف سهراب ارجاع بدهیم که می‌گوید: «چشم‌ها را باید شست؛ جور دیگر باید دید» مطالعات نشان داده که گیاه کاکتوس خاصیت فوق العاده‌ای در جذب پرتو‌های منفی الکترونیکی دارد مانند امواج وای فای که سرطان شایع‌ترین نتیجه آن است.

حتی گفته می‌شود کاکتوس توانایی زیادی در خنثی کردن امواج وای فای دارد. هر چند هنوز آزمایش علمی تأیید شده‌ای در این زمینه وجود ندارد. جالب این جاست که اگر فردی هم به سرطان مبتلا شد باز همین کاکتوس است که در درمان بیماری به مقابله با آن می‌آید. پس لطفا به کاکتوس‌ها با چشم دیگری بنگرید.

چه گلی بخریم؟

اگر در زمینه گل تخصص یا تجربه‌ای ندارید، از گیاهانی شروع کنید که جان سخت‌تر هستند. گل‌های عمومی و همه پسندی که در بازار هستند، می‌توانند برای شروع با شما کنار بیایند. نوع معمولی سانسوریا، بنجامین، کاج مطبق، یوکا و نخل خانگی در کنار گیاهان رونده از جمله گل‌های مناسب برای شما هستند.

تمام این گل‌ها یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که به دلیل تقاضای بالا قیمت مناسبی دارند. هنگام خرید حتما دقت کنید که گیاه پر ریشه باشد. به این معنا که مدت طولانی به آخرین گلدان خود منتقل شده باشد. از روی شکل ظاهری گیاه و طراوت آن می‌توانید متوجه شوید که آیا گیاه در سلامت به سر می‌برد و توانایی زندگی زیر دست شما را دارد یا نه! بعد از این که توانستید با گیاهان معمولی‌تر کنار بیایید می‌توانید سراغ گل‌های زینتی و کلکسیونی بروید.

از حیاط احتمالی فراموش نکنید!

ممکن است شما جزو افرادی باشید که هنوز سعادت زندگی کردن در منازل دارای حیاط را دارند. تعلل نکنید و برای حیاط منزل خود دست به کار شوید. اولین نکته برای گل‌های درون حیاط، سازگاری آن‌ها با سرما و در عین حال مقاومت در برابر آفتاب است. شمشاد و کاج‌های فانتزی اولین گزینه‌ها و با دوام‌ترین گیاه‌ها برای داخل حیاط هستند.

معمولاً بوته‌های شمشاد داخل حیاط از ۳۰ هزار تومان به بالا هستند. کاج‌ها هم کمی گران‌تر هستند و هر چه اندازه و سن کاج بیشتر باشد قیمت آن هم بالاتر می‌رود.

با یک کاج ۷۰ هزار تومانی می‌توانید حیاط خود را متحول کنید. در عین حال گل‌های تزیینی تری هم هستند؛ گل همیشه بهار، گل سیکلامن، گل خربق، گل کلم زینتی و گل بنفشه از جمله گیاهانی هستند که در فصل سرما هم به شما زیبایی را هدیه می‌دهند. اگر باغچه کوچکی هم در حیاط دارید که دیگر نور علی نور است، می‌توانید سراغ برخی گیاهان دارویی مانند استوقودوس، آویشن و گیاه شاه پسند بروید که هم از خواص درمانی آن‌ها استفاده و هم زیبایی را در حیاط منزل خود همیشگی کنید.

پرطرفدارترین گیاهان خانگی

برای منزل خود می‌توانید از بنجامین یا دیفن باخیا شروع کنید که شاید پرطرفدارترین گیاهان خانگی هستند. یک گل بنجامین سرحال حدود ۵۰ هزار تومان و یک جفت گلدان دیفن باخیا حدود ۴۰ هزار تومان می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. گیاهان روندی مانند پوتوس و گل یخ هم می‌توانند گزینه‌های بعدی باشند. برای تهیه یک گیاه پوتوس که به سادگی قابل قلمه زدن هم هست، از ۲۵ هزار تومان شروع کنید.

نژاد‌های مختلف گل یخ هم تقریباً ارزان‌ترین گیاهان خانگی هستند که قیمت آن‌ها از ۱۰ هزار تومان شروع می‌شود. در بین گل‌های تزیینی تر، دو گل لب قاشقی و کورتون بیشترین مشتری را دارند که هر کدام را می‌توانید با ۲۵ هزار تومان تهیه کنید. البته باید یادآور شد که قیمت‌های فوق بدون احتساب گلدان تزیینی است.

فروشنده این گل‌ها را در گلدان‌های پلاستیکی به شما می‌دهد و باید هزینه ۱۵ تا ۲۵ هزار تومانی را هم برای خرید گلدان مناسب و زیبا صرف کنید. از خود فروشنده بخواهید گل شما را در گلدان جدید بگذارد. از قهر گل در هفته‌های اولیه نترسید، همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد. شما هم محله زندگی او را از یک گل فروشی به یک خانه تغییر داده اید و هم خانه او را از یک گلدان پلاستیکی به یک گلدان تزیینی جابه جا کرده اید.

اهمیت نگهداری گل‌های تزیینی در محیط‌های اداری

اگر شما کارمند هستید، لذت همنشینی با گل‌های تزیینی را به خودتان و دیگران هدیه بدهید. با چند گلدان کوچک و بزرگ، کارایی خود و دیگران را در محل کار بالا ببرید. اگر احیاناً در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستید و ممکن است دفتر مدیریت شما محل عقد قرارداد با ارباب رجوع باشد، حتماً به خرید گل‌های کلکسیونی توجه کنید.

نگهداری یک گل بزرگ کلکسیونی ممکن است برای شما هزینه‌ای از ۵۰۰ هزار تومان به بالا داشته باشد. اما مطمئن باشید، اثر روانی این موجودات دوست داشتنی روی طرف معامله شما اعجاب آور خواهد بود.

برخی مشاغل هستند که به دلیل حفظ پرستیژ کاری و جنس ارباب رجوع خود، مجبورند در نقاط بالای شهر مستقر شوند. با همان استدلالی که یک دفتر گران قیمت اجاره کرده اید، باید یک یا چند گل تزیینی هم بخرید تا مشتریان تان به همکاری با شما ترغیب شوند. اکنون با خرید یک گل بن سای یا گل لیندای ۲۰ ساله که قیمتی بین یک تا دو میلیون تومان دارد، می‌توانید زیبایی محل کار خود را از این رو به آن رو کنید.

راهکار‌های کلیدی نگهداری گل‌های خانگی:

آبدهی

اگر خاک گیاه تازه خریداری شده شما خشک است، برای مرتبه اول آب بیشتری به آن بدهید به شکلی که از زیر گلدان مقداری نم بزند. حتماً سوراخ پایین گلدان را کنترل کنید، زیرا بدون این منفذ گیاه شما قادر به حیات نیست. حقیقت این است که گیاهان در فصل‌های مختلف و بسته به دمای محیط به دوره‌های آبدهی خاصی احتیاج دارند.

بهترین راه برای فهمیدن زمان آبدهی گل این است که انگشت خود را به اندازه یک بند در خاک گلدان فرو کنید، اگر خاک خشک شده بود، به معنای زمان آبدهی است. حتماً از آب تصفیه شده و راکد برای آبدهی استفاده کنید. به این معنا که آب را حداقل طی روز در بطری‌های نوشابه خانواده نگهداری کنید تا املاح آن به طور کامل ته نشین شود. در هنگام آبدهی زیاد به بطری حرکت ندهید تا املاح مخلوط نشود. یک قرص آسپرین حل‌شده در آب گلدان نیز منجر به دوام گل‌ها می‌شود.

کودرسانی

اگر می‌خواهید برای گیاهان خود از کود استفاده کنید، دوره‌های آن را رعایت کنید. اکثر گیاهان آپارتمانی دوره‌های یک هفته در میان دارند.

ترجیحاً برای گل‌های بزرگ از کود استفاده نکنید، اما اگر کوددهی را آغاز کردید، آن را ترک نکنید، زیرا گل شما به کود معتاد و ترک آن موجب شوک به گیاه می‌شود.

کود‌ها به شکل مایع در آب قابل حل هستند. مراقب باشید روی برگ‌ها نریزند. حتماً میزان آب موردنیاز را که روی بسته کود درج شده، رعایت کنید.

برخی گیاهان زینتی کود‌های خاص خود را دارند. برای این گیاهان، از کود اختصاصی استفاده و در تفکیک کود‌های عمومی و کود‌های کاکتوس هم دقت کنید.

نوردهی

حتماً گیاهان متناسب با نور منزل یا محل کار خود خریداری کنید. در این زمینه واقع بینانه رفتار کنید.

تقریباً تمام گل‌های خانگی با تابش آفتاب از پشت شیشه مشکلی ندارند و برعکس اکثر آن‌ها نیاز به نور غیرمستقیم خورشید دارند. برخی گیاهان هم که عمدتاً از خانواده کاکتوس‌ها هستند، نیاز به آفتاب پشت شیشه دارند.

طبیعتاً از ما انتظار ندارید که میزان نور یا آفتاب مورد نیاز برای صد‌ها مدل کاکتوس را در این گزارش شرح دهیم! اما اجمالاً بدانید گیاهان غیرکاکتوسی برای محیط‌هایی مفیدترند که نور کمتری دارند. اگر نور محل مد نظر شما، نزدیک به صفر است گیاهان جان سخت‌تر و روندی مثل پوتوس و گل یخ می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

خرید گلدان

هر گلی با یک گلدان کنار می‌آید. برخی که کم ریشه‌تر هستند، به گلدان‌های سطحی و برخی دیگر به گلدان‌های عمیق‌تر نیاز دارند. برای تشخیص این موضوع کافی است در بازار‌های گل قدم بزنید و به شکل گلدان‌ها نگاه کنید.

در مجموع پنج نوع گلدان تزیینی داریم؛ پلاستیکی، سرامیکی، سنگی، سفالی و شیشه ای.گلدان‌های سفالی و سنگی، به خاطر جذب رطوبت، خاک را همیشه مرطوب نگه می‌دارند در حالی که جابه جایی آن‌ها به خاطر سنگینی شان به سختی انجام می‌شود، اما گلدان‌های شیشه‌ای به نسبت انواع سفالی و سنگی شان، بسیار سبک‌تر هستند و به همان میزان آسیب پذیرترند. گلدان‌های پلاستیکی با وزن و آسیب پذیری کمتر برای کسانی که مجبور به جابه جایی مداوم گلدان‌ها هستند بسیار مناسب است.

نکات دیگر
به جز کاکتوس‌ها اکثر گیاهان خانگی به غبارپاشی نیاز دارند. هنگام غبارپاشی، دستگاه آب پاش را کمی دورتر از گیاه نگه دارید.
نباید آن قدر آب روی برگ‌های گیاهان جمع شود که حالت شبنمی به خود بگیرد. این کار در بلندمدت موجب تجمع آفت روی برگ‌های گیاهان می‌شود.اگر گل‌های کلکسیونی دارید یا گلدان‌های زیادی در خانه دارید، از دستگاه مرطوب کننده هوا کمک بگیرید.

 

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: