کد خبر: ١٧٤٨٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/10/23-١٦:٢٧

دومین دوز از واکسن ایرانی کرونا به سه داوطلبی که دو هفته پیش برای اولین‌بار مورد تست قرار گرفته بودند، تزریق شد.

 

به گزارش آبادان خبر، گام جدید تست انسانی "واکسن ایرانی کرونا" با تزریق مرحله دوم واکسن به فرزند رئیس ستاد اجرایی فرمان امام و دو داوطلب دیگر برداشته شد.

ظهر امروز و بعد از گذشت ۱۴ روز از آغاز تست انسانی واکسن ایرانی "کوو ایران برکت"، با توجه به عدم بروز هرگونه عوارض دارویی و علائم بیماری و صدور مجوزهای لازم از سوی کمیته عالی نظارت بر واکسن، دومین مرحله از تزریق واکسن ایرانی کرونا به سه داوطلب اول آغاز شد.

این سه داوطلب شامل طیبه مخبر، فرزند رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، علی عسگری و حمیدرضا خلیلی از مدیران ارشد ستاد اجرایی فرمان امام هستند که ۹ دی امسال در مراسمی با حضور محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، سعید نمکی وزیر بهداشت، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیران بخش دارویی ستاد اجرایی در هتل ارم، تست انسانی واکسن روی آنان آغاز شد.

دوز اول واکسن تاکنون روی ۱۴ نفر تزریق شده که این تعداد باید در فاز مطالعه بالینی به ۵۶ نفر برسد. هر داوطلب دو هفته پس از تزریق اول و قرارگرفتن تحت مراقبت پزشکی لازم، دومین تزریق را انجام خواهد داد و در پایان این فاز، امن بودن واکسن باید مورد تأیید پزشکان و متخصصان مجری و ناظر طرح برسد و سپس وارد فاز دوم و تعیین میزان اثربخشی واکسن شود.

منبع:ایرنا

 

تمام جهش های کرونا به ضرر انسان نیست

به گزارش آبادان خبر، حمید سوری اظهار کرد: ویروس کرونا از ابتدای شیوع مرتبا جهش دارد و این جهش آنقدر زیاد است که یا نادیده گرفته می‌شود یا اینقدر اثرات خفیفی دارد که اهمیتش را کاهش می‌دهد.

او افزود: در حال حاضر جو رسانه‌ای دانسته یا ندانسته و بدون آگاهی به اخبار این جهش‌ها دامن می‌زند و بعضا باعث نگرانی عموم مردم می‌شود. باید توجه داشت بررسی و اظهار نظرات در مورد تمام انواع جهش‌های ویروس کار آسانی نیست و نمیتوان با مشاهده علائم متفاوت، اسم جدیدی برای آن گذاشت.

سوری گفت:  با توجه به مطالعاتی که روی این جهش‌ها صورت گرفته نمی‌توانیم بگوییم مانند برخی آنفلوانز‌ها که خاستگاه مشخصی مثل چین و هنگ کنگ داشتند، کووید ۱۹ هم خاستگاه مشخصی دارد و نمی‌توان اسم آن خاستگاه را به عنوان اسم جهش یافته ویروس عنوان کنیم، زیرا این تغیییرات ژنتیکی مرتبا ایجاد می‌شود و هیچکدام از این تغییرات، روی الگوی بالینی بیماری تاثیری نمی‌گذارد و ساختار بیولوژیکی سلول را تغییر نمی‌دهد؛ در نتیجه روی شدت بیماری نیز بی تاثیر است و فقط ممکن است روی قابلیت انتشار بیماری اثر بگذارد که باعث افزایش فراوانی ابتلا در اثر تماس‌ها می‌شود.

همه جهش‌های ویروس به ضرر انسان نیست

سوری افزود: گاهی جهش‌های ویروس می‌توانند به ضرر ویروس باشند مثل کودکی که ناقص الخلقه به دنیا می‌آید و قادر به ادامه زندگی نیست و ممکن است بعد از مدتی بمیرد، در ویروس‌ها هم چنین حالتی پیش می‌آید. جو وحشت عمومی که به دلیل این اسامی جدید تحت عنوان، جهش‌های جدید کووید ۱۹ ایجاد می‌شود خیلی بیشتر از جهش‌های احتمالی خود بیماری است.

او ادامه داد: این جهش‌ها به طور کلی اتفاق جدیدی نیست و دقیقا از روزی که با کووید ۱۹ مواجه شدیم، هر روز این ویروس جهش داشته و می‌شد هر بار یک اسم جدید برای این جهش‌ها گذاشت اما این اسم‌ها عملا هیچ تاثیری روی ماهیت پیشگیری و اقداماتی که باید برای مقابله با این ویروس انجام شود، ندارد.

لزوم تشدید تمهیدات مراقبتی در مقابل ویروس‌هایی که قابلیت افزایش بیماری دارند

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: این مراقبت در دو بخش توسط مردم و دولت انجام می‌شود. مردم باید مراقبت‌های شخصی و عمومی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجتناب از تجمعات و سفر و مداومت در زدن ماسک را رعایت کنند و دولت هم باید با توجه به زیاد بودن فراوانی انتشار بیماری، تمهیداتی برای مراقبت در زمان طغیان بیماری بیندیشد. همچنین شناسایی سریع این طغیان‌ها و محدود کردن جغرافیایی از وظایف مهم دولت برای پیش برد همه گیری است.

او گفت: با توجه به کم شدن تعداد فوتی‌ها در روز‌های گذشته، باید مانع ایجاد نگرانی‌های اجتماعی شد. این به این معنا نیست که مردم بی تفاوت باشند و رعایت نکنند اما فضا‌های تصمیم گیرنده در محیط‌های علمی و تخصصی مدام در حال بررسی و تحقیق هستند و جای ایجاد نگرانی برای عموم مردم نیست.

سوری گفت: در حال حاضر تمام جهش‌های صورت گرفته، هیچ تاثیری روی الگو‌های پیشگیری برای مقابله با همه گیری نداشته است و فقط باعث شده تا هوشیاری و احتیاطمان را بیشتر کنیم. به طور کلی این انواع و جهش‌هایی که مطرح می‌شود آنقدر اهمیت ندارد که نگرانی جدی ایجاد کند و اتفاقا باید مانع ایجاد نگرانی عمومی جامعه شد، زیرا گا‌ها این نگرانی‌های می‌تواند اثرات سوء بیشتری نسبت به این جهش‌ها داشته باشد.

رئیس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ در مورد اهمیت دادن به کرونای انگلیسی در رسانه ها تصریح کرد: کرونای انگلیسی تغییر ژنتیکی معنی داری داشت و همزمان در اروپا شاهد پیک دوم همه گیری بودیم و این نگرانی در همه دنیا فراگیر شد. پیک دومی که در اروپا رخ داد تبعات بسیار بیشتری نسبت به پیک اول داشت و کشور‌هایی مثل آلمان و فرانسه و انگلیس، بیشترین موارد مرگ در روز را در پیک دوم تجربه کردند و این باعث مهم شدن کرونای انگلیسی شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

ابتلای ۶ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹

به گزارش آبادان خبر، سیما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۳ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۴۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۸۳ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۲۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۸۸ هزار و ۴۵۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۴۵۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۱۶۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، هفت شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۹۱ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

منبع:ایرنا

 

خوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبرخوزستان،اخبار خوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر،خبر خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: