کد خبر: ٢٩١١٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/05/16-١٢:٥٢

بسته خبری اقتصادی

آخرین‌های اقتصادی

دراین بسته خبری به‌تشریح آخرین اخبار اقتصادی می پردازیم./ ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز _ آبادان‌خبر _ آخرین‌های اقتصادی را باما بخوانید:

 

چطور یارانه تشویقی بگیریم؟

مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک با ۲مشوق جذاب آغاز شده و خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی که یارانه ۴۰۰هزار تومانی می‌گیرند، درصورت اختصاص ۲۰۰هزار تومان از یارانه خود به خرید در طرح کالابرگ، ضمن اینکه مشمول جبران تورم از سوی دولت می‌شوند، ۱۲۰هزار تومان نیز به ازای هر نفر یارانه تشویقی دریافت خواهند کرد.

به‌دنبال حذف ارز ترجیحی در بهار۱۴۰۰، به‌واسطه مهیا نبودن زیرساخت‌های توزیع کالابرگ، پرداخت یارانه نقدی با هدف کمک به معیشت خانوارها و تأمین امنیت غذایی آنها در دستور کار قرار گرفت و اکنون‌که دولت موفق به تأمین زیرساخت‌های طرح کالابرگ الکترونیک شده تلاش خود را برای اصلاح رفتار خانوارهای یارانه‌بگیر و هدایت منابع یارانه به تأمین سبد غذایی به‌کار گرفته است. بر همین اساس، در طرح کالابرگ الکترونیک، یک سبد غذایی منطبق با مطالعات انستیتو تغذیه برای حفظ سلامت بین نسلی طرحی شده و خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی در ازای اختصاص نیمی از یارانه دریافتی خود به خرید کالاهای موجود در این سبد، مشمول مشوق‌های جذاب می‌شوند.

از جایزه طرح کالابرگ غافل نشوید

معاون امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: خانوارهای ۳دهک پایین درآمدی که به ازای هر نفر ۴۰۰هزار تومان یارانه می‌گیرند، درصورت استفاده از ۵۰درصد یارانه هر نفر معادل ۲۰۰هزار تومان در طرح کالابرگ، مشمول دریافت یارانه تشویقی ۱۲۰هزار تومانی خواهند شد. علیرضا عسگریان در نشست خبری وزارت کار، افزود: البته این یارانه تشویقی باید در همان‌ماه صرف خرید کالاهای موجود در سبد کالابرگ شود و قابل‌انتقال به‌ماه بعد نیست. در طرح کالابرگ الکترونیک، سهمیه‌ای از ۱۱قلم کالای اساسی به قیمت اردیبهشت ۱۴۰۱عرضه می‌شود که خریدار باید بهای آن کالاها در اردیبهشت ۱۴۰۱را از جیب بپردازد و مابقی این قیمت تا قیمت اعلام شده در سبد کالابرگ۱۴۰۲از محل اعتبار یارانه فرد کسر خواهد شد. طبق گفته عسگریان، هر اندازه که قیمت کالا در اثر تورم اضافه شود، از سوی دولت تأمین خواهد شد و ماهانه حدود ۵هزار میلیارد تومان برای جبران این هزینه و پرداخت یارانه تشویقی ۱۲۰هزار تومانی مدنظر قرار گرفته است.

نکات استفاده از کالابرگ و دریافت یارانه تشویقی

۱- ۹۰هزار فروشگاه تحت پوشش طرح کالابرگ قرار دارند که موقعیت جغرافیایی آنها در اپلیکیشن «شما» ثبت شده و به‌زودی برچسب‌های طرح کالابرگ نیز نصب خواهند کرد.

۲-برای استفاده از اعتبار یارانه در طرح کالابرگ، حتما پیش از پرداخت وجه به فروشنده اطلاع دهید.

۳- اگر با کارت‌بانکی سرپرست خانوار خرید می‌کنید، صرف اعلان به فروشنده کفایت می‌کند اما اگر قصد خرید نقدی یا پرداخت با کارت غیر دارید، باید از طریق اپلیکیشن شما یا کد دستوری #۱۴۶۰* ۵۰۰* کد یک‌بارمصرف خرید دریافت کرده و به فروشنده بدهید.

۴- افرادی که از طرح کالابرگ استفاده می‌کنند، فارغ از تعداد دفعات خرید و مبلغی که هزینه می‌کنند، مشمول جبران هزینه تورمی هستند.

۵- یارانه بگیران، هرزمانی که ۲۰۰هزار تومان از اعتبار یارانه خود را به خرید کالاهای موجود در طرح کالابرگ اختصاص دهند، مشمول جایزه ۱۲۰هزار تومانی می‌شوند. این جایزه قابل ذخیره یا انتقال به‌ ماه بعد نیست و تا پیش از واریز یارانه جدید، باید به خرید کالابرگ اختصاص یابد.

۶- یارانه تشویقی در طرح کالابرگ فقط برای ۳دهک پایین که یارانه ۴۰۰هزار تومانی دریافت می‌کنند فعال است و احتمالا در ماه‌های آینده به‌ترتیب دهک‌های چهارم و پنجم نیز به طرح اضافه خواهند شد اما اضافه شدن سایر دهک‌ها مشروط به موفقیت کامل طرح در هدایت منابع یارانه به تأمین غذایی خواهد بود.

۷- در طرح کالابرگ ۱۱قلم کالا شامل شیر، پنیر، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج، ماست، قندوشکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله وجود دارد که به‌جز گوشت منجمد گوساله، سایر ۱۰قلم کالا را از هر برند و در هر بازه قیمتی که بخرید مشمول طرح کالابرگ خواهید بود و مابه‌التفاوت قیمت کالای درج شده در طرح کالابرگ را دریافت می‌کنید اما در مورد گوشت منجمد گوساله، فقط درصورت خرید همین کالا مشمول طرح کالابرگ خواهید بود و امکان تغییر نوع گوشت نخواهد بود. مثلاً در طرح کالابرگ، با خرید یک پنیر uf ۴۰۰گرمی، شما مشمول یارانه ۲۰هزار تومانی هستید و اگر یک پنیر دیگر (مثلاً ۵۰۰گرمی سنتی) خریداری کنید بازهم در سامانه کالابرگ مشمول یارانه ۲۰هزار تومانی شناخته می‌شوید اما اگر گوشت گرم گوساله خریداری کنید مشمول طرح کالابرگ نخواهید شد./ خبر اقتصادی


برنج ایرانی ارزان شد

باتغییر شیوه خرید بخش عمده‌ای از محصول برنج کشور، قیمت‌ها در بازار برنج متعادل می‌شود. روز گذشته اخباری در زمینه تغییر شیوه خرید برنج از شالیکاران، حذف واسطه‌ها از مسیر عرضه برنج ایرانی و عرضه مستقیم این کالا منتشر شد که امید مصرف‌کنندگان را به کاهش قیمت برنج تولید داخلی بیشتر کرد. جزئیات ماجرا این بود که یکی از مسئولان صنفی در حوزه برنج دیروز اعلام کرد از این پس، خرید برنج کشاورزان به‌صورت مستقیم و بدون واسطه در مراکز اعلام شده انجام می‌شود و این محصول در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ارزان به‌دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد. محمد مختاریانی، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، با نام بردن از یکی از شرکت‌های فعال در حوزه واردات گفت: قرار است این شرکت با کاهش حاشیه سود فروش خود و حذف واسطه‌ها، محصول برنج کشاورزان را به‌صورت مستقیم از طریق مراکز خرید اعلام شده، خریداری کرده و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ارزان به فروش برساند. اظهارات دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور در شرایطی عنوان می‌شود که بازار برنج بعد از بحران سال۱۴۰۰، پارسال را در رکود پشت سر گذاشت و قیمت برنج ایرانی با وجود کاهش نسبی، هرگز به نزدیکی قیمت‌های قبلی هم نرسید. از این‌رو هر شیوه خرید و عرضه‌ای که بتواند شوکی کاهشی به قیمت برنج وارد کند قطعا امیدها به بهبود وضع بازار را پررنگ‌تر خواهد کرد. اما جزئیات حذف واسطه از مسیر خرید برنج چیست؟

کاهش ۲۰ تا ۳۰درصدی قیمت

دبیر انجمن تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان برنج کشور در توضیح این مطلب گفت: هدف ما در بازار برنج کشور این است که ضمن حمایت از کشاورز، قیمت تمام‌شده نیز کاهش یابد، به این معنا که کشاورز برنج را بدون واسطه به خریدار برساند. مسیح کشاورز افزود: سیستم سنتی خرید و عرضه برنج به این شکل بود که عده‌ای برنج را به‌صورت سلف‌خری از مرحله کشت تا برداشت از کشاورز می‌خریدند و این برنج را در زمان دلخواه و با قیمت دلخواه به فروش می‌رساندند، کمااین‌که بخشی از برنج برداشت سال گذشته با همین شیوه در انبار واسطه‌ها موجود است.
او با احتکار خواندن این شیوه خرید، آن را تهدیدی برای بازار برنج دانست و اضافه کرد: بسیاری از این واسطه‌ها با بالا بردن غیرمنطقی قیمت، بازار برنج ایرانی را در سال‌های اخیر به هم زدند و با توجه به رکود بازار برنج در سال گذشته، برخی برنجکاران هم از این مسیر دچار زیان شدند. به‌گفته دبیر انجمن تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان برنج در شیوه جایگزین خرید واسطه‌ای، قرار است شرکت‌های طرف قرارداد با فروشگاه‌های زنجیره‌ای با خرید مستقیم برنج از کشاورز، محصول را بسته‌بندی و مستقیما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع کنند.

کاهش قیمت برنج در بازار

به‌ گفته این مقام صنفی، تمامی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ارتباط مستقیم با شرکت‌های طرف قرارداد خود در این طرح مشارکت دارند و بخش عمده‌ای از محصول برنج کشور با این شیوه با قیمت مناسب‌تر به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد. دبیر انجمن تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان برنج کشور، اجرای این روش عرضه را باعث تعدیل قیمت در بازار برنج دانست و گفت: بخش دیگری از محصول که با شیوه سنتی عرضه می‌شود نیز به تبع کاهش قیمت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، نمی‌تواند با قیمت غیرمتعارف در خرده‌فروشی‌ها عرضه شود و این امر به تعدیل کلی قیمت‌ منجر می‌شود./ اخبار اقتصادی


این دو خودرو ارزان شدند

قیمت خودرو امروز دوشنبه، ۱۶ مرداد ۱۴۰۲، با نوسانات بسیاری مواجه شد، روند بازار خودروهای مونتاژی نیز عمدتاً نزولی بود، اما بازار خودروهای داخلی به همان میزان که کاهش قیمت را تجربه کرد، در سوی مقابل افزایش قیمت چند محصول را هم به چشم دید.

مطابق با قیمت‌های اعلامی وبسایت کارنامه، قیمت عمده محصولات بازار خودرو با نوسان همراه بود و نمی‌توان تنها یک روند را به این بازار نسبت داد.

قیمت خودرو های داخلی

بازار خودروهای داخلی امروز و تا به این لحظه نوسانات بسیاری را تجربه کرده است، دو خودرو در بازار امروز کاهش قیمت یافتند و چهار خودرو نیز شامل افزایش قیمت شدند، مابقی محصولات نیز ثابت ماندند.

کوییک دنده‌ای S، تنها نماینده سایپا در نوسانات امروز بازار خودرو بود که قیمتش کاهش یافت؛ این محصول سایپا امروز با یک میلیون تومان کاهش قیمت با عدد نهایی ۳۵۱ میلیون تومان در بازار امروز حاضر می‌شود.

پژو ۲۰۷i دنده‌ای، لوکس‌ترین هاچ‌بک دنده‌ای ایران خودرو تنها محصول این شرکت در بازار امروز بود که شامل کاهش قیمت شد. این خودرو با دو میلیون تومان کاهش با قیمت نهایی ۶۳۰ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

پژو پارس LX TU۵، محبوب‌ترین سدان قدیمی ایران خودرو نتوانست در برابر نوسانات بازار مقاومت کند و نسبت به روز گذشته چهار میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با رقم پایانی ۶۱۸ میلیون تومان در بازار امروز خرید و فروش می‌شود.

رانا پلاس، سدان نه‌چندان محبوب، اما خوش قیمت ایران خودرو نیز در بازار امروز شامل نوسان شد. این خودرو با چهار میلیون تومان افزایش قیمت با قیمت نهایی ۴۹۴ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

قیمت این دو خودرو در بازار کاهش یافت | جدول قیمت خودروهای داخلی و خارجی را ببینید

قیمت خودروهای مونتاژی

بازار خودروهای مونتاژی امروز به خبر ترخیص خودروهای غیر چینی از گمرکات کشور واکنش نشان داد. در بازار خودروهای مونتاژی امروز، اکثر محصولات با کاهش قیمت مواجه شدند و محصولاتی هم که شامل کاهش قیمت نشدند ثابت ماندند، در مجموع باید گفت که هیچ‌یک از خودروهای مونتاژی امروز شامل افزایش قیمت نشدند.

ام‌وی‌ام X۲۲ دنده‌ای، کراس‌اوور نه چندان قدرتمند، اما محبوب مدیران خودرو امروز ۱۰ میلیون تومان نسبت به دیروز ارزان شد تا با قیمت ۷۴۰ میلیون تومان در بازار معامله شود.

چری تیگو ۷ IE، دیگر کراس‌اوور کرمان موتور نیز امروز همانند برادر کوچک‌ترش ۱۰ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد و با قیمت نهایی یکی میلیارد و ۴۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

چری آریزو ۵IE جدید توربو، سدان قدرتمند و چابک مدیران خودرو نیز امروز همانند  دیگر محصولات این شرکت مونتاژکار شامل ۱۰ میلیون تومان کاهش قیمت شد تا با قیمت یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون تومان در بازار حضور پیدا کند.

هایما S۵ اتوماتیک CVT، کراس‌اوور چینی ایران خودرو امروز ۸۰ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد تا پرچم‌دار بیشترین کاهش قیمت در بازار آزاد مونتاژی‌ها باشد، این خودرو امروز با قیمت نهایی یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

قیمت این دو خودرو در بازار کاهش یافت | جدول قیمت خودروهای داخلی و خارجی را ببینید

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته جاری

مهم‌ترین عاملی که بر بازار خودروی امروز موثر بود، ترخیص اولین محموله از خودروهای وارداتی غیرچینی بود. اولین خودرویی هم که در بین این محصولات ترخیص شد، خودروی کوچک و درون‌شهری فیات ۵۰۰ بود. این خبر باعث شد تا شیب افزایش قیمت‌ها که در هفته گذشته افزایش یافته بود متوقف شود و بازار روند دیگری را در پیش بگیرد. می‌توان پیش‌بینی کرد که اگر اخبار ترخیص خودروهای وارداتی غیر چینی طی این هفته ادامه داشته باشد، احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد افزایش می‌یابد، چراکه ترخیص این خودروها می‌تواند نویدبخش تنظیم عرضه و تقاضا در بازار باشد./ خبر اقتصادی

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: