کد خبر: ٢٧٢٠٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/06/29-١٢:١٨

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز : نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کیفیت خواب، قوی‌ترین شاخص طول عمر است.

مهم‌ترین عامل طول عمر کشف شد

اهمیت کیفیت خواب بر سلامت انسان بدون شک غیرقابل انکار است. هر شب بی‌خوابی می‌تواند روز بعد را خراب کند. علاوه بر بی‌خوابی، اگر خواب شما در شب مختل و قطع شود، ممکن است سلامت شما در خطر باشد.

بر اساس تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه استنفورد، اختلال در الگوهای خواب و افزایش وقفه‌های خواب می‌تواند از عوامل تعیین‌کننده در کوتاه شدن طول عمر انسان باشد.

در این مطالعه فراتحلیلی در مجموع ۱۲ هزار مطالعه که هر کدام بر روی یک فرد در هنگام خواب متمرکز شده بودند و ویژگی‌های خواب وی را مانند حرکت چانه و پا و تنفس و ضربان قلب گزارش می‌کردند، توسط "امانوئل میگنو" که یک متخصص خواب است و همکارانش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

پژوهشگران در این مطالعه، سیستمی را ایجاد کردند که از فناوری یادگیری ماشینی برای پیش‌بینی "سن خواب" افراد استفاده می‌کرد. هدف آنها ایجاد سیستمی بود که بتواند سن خواب افراد را تعیین کند و الگوهای خواب را که بیشترین ارتباط را با مرگ و میر دارند، مشخص کند.

در نهایت نیز این مطالعه نشان داد کیفیت خواب، قوی‌ترین شاخص طول عمر است و الگوهای خواب نامناسب می‌تواند منجر به یک زندگی ناسالم شود.

اما چرا سن خواب تا این حد مهم است؟ قبل از بیان اهمیت سن خواب، باید بدانیم که سن خواب چیست. سن خواب تقریباً به معنای سن پیش‌بینی‌شده‌ای است که با سلامت افراد بر اساس کیفیت خواب آنها مرتبط است.

در حالی که ما می‌خوابیم، نه تنها مغز ما تحت یک برنامه خودکار قرار می‌گیرد، بلکه ضربان قلب و تنفس ما نیز تغییر می‌کند. این مطالعه تاکید می‌کند که تغییرات در این پارامترها ممکن است به عنوان علائم هشداردهنده اولیه یک مشکل سلامتی باشند.

جدای از این موارد، کارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانیم برای بهبود سن خواب خود انجام دهیم. به عنوان مثال، دریافت نور خورشید به مقدار لازم در طول روز، ورزش منظم، اما نه خیلی نزدیک به زمان خواب، عدم مصرف الکل و کافئین در حوالی زمان خواب و پرهیز از وعده‌های غذایی سنگین شبانه، همگی به خواب سالم کمک می‌کنند.

میگنو می‌گوید: یافته اصلی ما این بود که تکه تکه شدن خواب به معنی زمانی که افراد چندین بار در طول شب برای کمتر از یک دقیقه بیدار می‌شوند، بدون اینکه آن را به خاطر بیاورند، قوی‌ترین پیش‌بینی کننده مرگ و میر است.

وی افزود: اگرچه ما پیوندی را در داده‌ها می‌بینیم، اما چگونگی نقش آن در مرگ و میر ناشناخته است. چیزی که ما می‌گوییم با این که فرد متوجه شود در حال بیدار شدن است و در هنگام اختلالات خواب مانند بی‌خوابی اتفاق می‌افتد، متفاوت است.

این پژوهشگر و گروه پژوهشی‌اش در حال حاضر با دانشمندان دانشگاه هاروارد کار می‌کنند تا با بررسی مطالعات روی ۲۵۰ هزار نفر به جمع آوری داده‌های بیشتری برسند. وی همچنین می افزاید که آنها در تلاش هستند تا بفهمند آیا کیفیت خواب می‌تواند خطر حمله قلبی و آلزایمر را افزایش دهد یا خیر.

نتایج این پژوهش در مجله Digital Medicine منتشر شده است.


مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده( CDC) می‌گویند: دیابت بر نحوه پردازش قندهای غذا در خون تاثیر می‌گذارد و افراد مبتلا به دیابت نوع یک در بدن انسولین برای تنظیم گلوکز خون تولید نمی‌کنند؛ به همین دلیل باید هر روز انسولین مصرف کنند.

روغنی که ناجی بیماران دیابتی است

به نقل از هلث، به گفته کلینیک مایو ایالات متحده دیابت نوع یک می‌تواند یک بیماری ژنتیکی باشد یا ممکن است در پاسخ به یک ویروس ایجاد شود. دیابت نوع ۲ اغلب در بزرگسالان ایجاد می‌شود اما می‌تواند از دوران کودکی یا نوجوانی آغاز شود. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ انسولین کافی تولید نمی‌کنند؛ در نتیجه سلول‌ها به درستی از انسولین استفاده نکرده و سطح قند خون را تخریب می‌کنند.

هیچ درمان شناخته شده‌ای برای هر ۲ نوع دیابت وجود ندارد اما می‌توان دیابت نوع ۲ را با تغذیه سالم، کاهش وزن و ورزش کنترل کرد.

بنیاد ملی کلیه ایالات‌ متحده توصیه می‌کند برای حمایت از سلامت کلیه‌ها، فلفل چیلی از جمله فلفل سیاه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ گونه فلفل‌ سیاهیان(Piperaceae) وجود دارد. با این حال تعداد کمی از گونه‌های آن برای سلامتی فایده دارد. روغن ضروری فلفل سیاه برای مصارف درمانی و پزشکی از دانه‌های گیاه فلفل سیاه(Piper Nigrum) استخراج می‌شود که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی را نشان می‌دهد.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب مشکلاتی مانند گردش و فشار خون بالا دارند. مطالعه‌ منتشر شده در سال ۲۰۱۳ در نشریه پیشرفت در علوم فارماکولوژی(Advances in Pharmacological Sciences) نشان داد روغن فلفل سیاه می‌تواند به مدیریت علائم دیابت از جمله فشار خون بالا کمک کند.

این مطالعه نشان داد ترکیبات فنلی و فعالیت آنتی‌اکسیدانی روغن فلفل سیاه همراه با اقدامات درمانی لازم می‌تواند به مدیریت یا پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

فلفل سیاه ممکن است به جذب ترکیب کورکومین، ماده اولیه ضد التهابی در زردچوبه نیز کمک کند. یک بررسی بالینی در سال ۲۰۱۳ نشان‌ داد نتایج مطالعات نشان می‌دهد کورکومین ممکن است به پیشگیری از ابتلا به دیابت و کاهش سطح بالای قند خون مرتبط با آن کمک کند. با حمایت از جذب کورکومین، روغن فلفل سیاه ممکن است به مدیریت علائم دیابت کمک کند یا در پیشگیری از دیابت نقش داشته باشد.

روغن ضروری فلفل سیاه عصاره غلیظی است که از دانه‌های فلفل سیاه به دست می‌آید. در حال حاضر هیچ دستورالعمل غذایی برای میزان مصرف فلفل سیاه وجود ندارد؛ با این حال مصرف بیش از حد فلفل سیاه می‌تواند باعث ناراحتی معده و سایر عوارض گوارشی شود؛ بنابراین بهتر است از آن به میزان کم استفاده کنید.

برای استفاده از روغن فلفل سیاه برای دیابت، بوی آن را استشمام کنید یا آن را روی پوست بمالید. برای استنشاق چند قطره را در آب داغ بریزید یا به دیفیوزر اضافه کنید و بخار آن را تنفس کنید. همچنین می‌توانید چند قطره به یک توپ پنبه‌ای اضافه کنید و ترکیبات روغن را تنفس کنید. هنگام استنشاق روغن برای بهترین نتیجه نفس‌های طولانی و عمیق بکشید.

از طرف دیگر می‌توانید روغن فلفل سیاه را در یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن بادام شیرین رقیق کنید و آن را روی پوست بمالید. به ازای هر انس روغن حامل چند قطره روغن فلفل سیاه اضافه کنید.  

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: