ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز : فناوری به کمک پژوهشگران آمده است تا بتوانند چهره انسان‌های نخستین را بازسازی کنند.

دانستن شکل ظاهری انسان‌های اولیه همواره یکی از کنجکاوی‌های دانشمندان و پژوهشگران بوده است. در سال‌های اخیر با کمک فناوری‌های نوین امکان بازسازی چهره انسان‌های اولیه فراهم شده است. 


مجموعه ویتامین‌ های گروه ب یا ب کمپلکس، مهم‌ترین و موثرترین ویتامین‌ها برای سلامت مغز هستند و البته آثار خوب آنها سایر اندام‌ها را هم تقویت می‌کند؛ بارزترین اثر این گروه از ویتامین‌ها جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل است.

مغز

متخصصان تغذیه همواره توصیه می‌کنند که از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنیم و در این صورت است که می‌توانیم از دریافت همه ویتامین‌ها و مواد مغذی متنوعی که بدن ما به صورت روزانه به آنها احتیج دارد مطمئن شویم.

یکی از مزیت‌های مهم این سبک تغذیه‌ای این است که به جلوگیری از زوال شناختی و عقلی کمک می‌کند با این حال، به طور طبیعی خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی با افزایش سن، افزایش می‌یابد و ما با این سوال مواجه می‌شویم که «بهترین ویتامین برای محافظت از مغز پیر ما چیست؟»

پاسخ این است که یک برنامه غذایی واقعا مؤثر باید برای نیازهای منحصر به فرد یک فرد شخصی‌سازی شود. اما گروهی از ویتامین‌ها هستند که برای جوان و سالم نگه داشتن مغز بیشترین اولویت را دارند: ویتامین‌های گروه B.

یک مطالعه از دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی وین نشان داد که افسردگی، زوال عقل و اختلالات ذهنی اغلب با کمبود ویتامین B مرتبط هستند. راجاپرابهاکاران راجارتینام، روانپزشک و نویسنده اصلی این مطالعه، می‌گوید: «کمبود ویتامین B۱۲ به عنوان یک علت مشکلات شناختی اثری بسیار بیشتر از آن چیزی دارد که ما فکر می‌کنیم، به ویژه در میان سالمندانی که تنها زندگی می‌کنند و به درستی غذا نمی‌خورند.»

این ویتامین‌ها را مصرف کنید تا به آلزایمر و زوال عقل دچار نشوید

گروه ویتامین‌های ب

این گروه شامل هشت ویتامین B مختلف است که هر کدام فواید خود را دارند:

۱. افزایش انرژی 

ویتامین B۱ یا تیامین برای عملکردهای اساسی سلول‌های ما و متابولیسم مواد مغذی برای تامین انرژی ضروری است. مغز یکی از فعال‌ترین اندام‌های بدن شما از نظر متابولیسمی است و برای جلوگیری از کمبودهایی که می‌تواند منجر به مشکلات عصبی شود، به حمایت تیامین نیاز دارد.

۲. تجزیه داروها

ویتامین B۲ یا ریبوفلاوین به آنزیم‌هایی که در سلول‌های ما وجود دارند کمک می‌کند تا واکنش‌های مهم بدن و مغز را انجام دهند. این ویتامین به رشد سلول ها، تولید انرژی و تجزیه چربی‌ها و مواد خارجی مانند داروها کمک می‌کند.

۳. کاهش التهاب

ویتامین B۳ یا نیاسین همکار بیش از ۴۰۰ آنزیمی است که در تولید موادی مانند کلسترول و چربی مورد نیاز بدن و تبدیل انرژی مورد نیاز اندام ما فعالند. نیاسین همچنین یک آنتی اکسیدان است که به کاهش التهاب اضافی کمک می‌کند.

۴. حمایت از سلامت کلی مغز

ویتامین B۵ یا اسید پانتوتنیک برای ساخت ترکیبی مولکولی ضرورت دارد که به آنزیم‌های بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب را برای تولید انرژی بسازند و تجزیه کنند. این ماده به سلول‌های ما کمک می‌کند تا پروتئین‌های حاملی بسازد که چربی‌های ضروری تولید می‌کنند و این از آن جهت مهم است که مغز ما از چربی درست شده پس این ویتامین از مهمترین ویتامین‌ها در حمایت از سلامت مغز است.

۵. مبارزه با بیماری‌ها

ویتامین B۶ یا پیریدوکسین به دلیل نقشی که در پیشگیری از بیماری‌ها دارد، مهم است و سطوح مناسبی از این ویتامین خطر ابتلا به تعدادی از سرطان‌ها را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ب ۶ به بسیاری از واکنش‌های شیمیایی در بدن کمک می‌کند که از عملکرد ایمنی و سلامت مغز حمایت می‌کنند.

۶. کمک به سلول‌ها برای ارتباط بهتر

ویتامین B۷ که به بیوتین شهرت دارد، سیگنال‌های سلولی را برای ارتباط سریع و کارآمد در سراسر بدن تنظیم می‌کند. سیگنال دهی سلولی از طریق انتقال دهنده‌های عصبی برای مغز بسیار مهم است.

۷. حفظ تعادل

ویتامین B۹ یا فولات یک مکمل محبوب و یک ویتامین کلیدی برای حمایت از سلامت مغز و اعصاب، عملکرد بهینه انتقال دهنده‌های عصبی و سلامت روانی متعادل است. این ویتامین سم‌زدایی سلولی را نیز تقویت می‌کند.

۸. تقویت قلب

ویتامین B۱۲ یا کوبالامین یک ویتامین ضروری برای تشکیل گلبول‌های قرمز و DNA و حمایت از رشد و عملکرد سیستم عصبی است. این ویتامین به تجزیه پروتئینی که سلامت قلب و عروق را تحت تاثیر قرار می‌دهد نیز کمک می‌کند. این پروتئین برای سلامت مغز هم مضر است. 

دکتر اوما نایدو، نویسنده این مقاله، روانپزشک تغذیه، متخصص مغز و عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی هاروارد است که مدیریت بخش روانپزشکی تغذیه و سبک زندگی بیمارستان عمومی ماساچوست را نیز برعهده دارد. او زمینه تغذیه جلوگیری کننده از افسردگی، اضطراب، PTSD، OCD، ADHD، مطالعات و مقالات متعددی دارد.

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: