کد خبر: ٢٥٥٠٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/03/21-١٢:١٦

محققان دانشگاه براون هیدروژل جدیدی ابداع کرده اند که فقط با ردیابی باکتری های بیماری زا، دارو آزاد می کند. با استفاده از این ماده روی بانداژ، می توان آن را هنگام ایجاد عفونت به کار برد.

 

آبادان نیوز _ استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها یکی از عوامل اصلی ایجاد مقاومت دارو در باکتری ها است. ارائه مقدار کافی از دارو در زمان مناسب می تواند این فرایند را کندتر کند اما کار چالش برانگیزی است. در همین راستا محققان در یک پژوهش جدید ماده هوشمندی ابداع کرده اند که فقط با ردیابی باکتری، بار دارویی خود را آزاد می کند.

این هیدروژل از یک شبکه پلیمرهای همبسته تشکیل شده که می توانند محموله ای از نانوذرات مانند آنتی بیوتیک ها را حمل کنند.

ماده مذکور طوری طراحی شده تا پلیمرها در مجاورت آنزیم هایی به نام « بتالاکتاماز» ها تحلیل بروند و در نتیجه نانوذرات دارو آزاد می شوند. آنزیم های مذکور توسط بسیاری از باکتری های بیماری زا تولید می شوند.

آنیتا شوکلا محقق ارشد این پژوهش می گوید: نکته جالب توجه آن است که آنزیم های بتالاکتاماز به طور معمول دلیل اصلی ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها هستند. اما ما از این مکانیسم دفاعی در مقابل باکتری استفاده کردیم.

پژوهشگران این تکنیک را در ظرف های آزمایشگاهی و روی نمونه های پوست خوک آزمایش کردند. آنها برای این منظور از نانوذرات فلورسنتی استفاده کردند که پس از آزادسازی به طور واضح قابل ردیابی بود.

طی فرایند هیدروژل ها در مواجهه با باکتری تولید کننده بتالاکتاماز بار خود را آزاد کردند. از سوی دیگر آنزیم های دیگر باکتری هایی به ساختار آسیب نرساندند. این امر نشان می دهد روش مذکور برای برخی از باکتری ها کارآمد است.

تحقیق مذکور در ژورنال ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده است.

منبع:مهر

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: