کد خبر: ٢٩٢٦٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/06/10-١٢:٣٢

بسته خبری اقتصادی

آخرین های اقتصادی

دراین بسته خبری به تشریح آخرین اخبار اقتصادی می پردازیم./ ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز _ آخرین های اقتصادی را با ما دنبال کنید.

 

عایدی بازنشستگان افزایش می یابد

درکنار صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نوع تازه‌ای از صندوق‌ها در طول سال‌های گذشته در دنیا رواج پیدا کرده‌اند که به سرعت تعداد آنها درحال افزایش است، به‌طوری که طبق آخرین آمارها درحال حاضر فقط در آمریکا ارزش دارایی‌های تحت مدیریت صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی رقمی بالغ بر ۳۲و در اتحادیه اروپا ۳۳هزار میلیارد دلار است. در ایران اما با وجود اینکه در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلفی چنین صندوق‌هایی وجود داشت اما روابط مالی این صندوق‌ها با بازار سرمایه به‌طور کامل برقرار نبود اما با صدور مجوزهای لازم زمینه فعالیت این صندوق‌ها از طریق بازار سرمایه فراهم شده و امروز با رونمایی ۳صندوق بازنشستگی تکمیلی فعالیت این صندوق‌ها رسما در بازار سرمایه آغاز شد. اما صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی چه صندوق‌هایی هستند.

صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی چه هستند؟

صندوق‌ های بازنشستگی تکمیلی صندوق‌هایی هستند که همین حالا هم در اغلب سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات وجود دارد و از آن با نام صندوق‌های ذخیره یا آتیه کارکنان یاد می‌شود اما ارتباط این صندوق‌ها با بازار سرمایه قطع بود و همین موضوع چالش‌هایی را برای آنها به‌وجود آورده بود.

این صندوق‌ها درواقع با کسر مبلغ مشخصی به‌صورت ماهانه از حقوق کارکنان و تامین بخش دیگری از این مبالغ از طریق حساب‌های سازمانی منابع مالی را تامین و آن را در قالب یک صندوق، ذخیره و در پروژه‌ها و سهام سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. با افزایش سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها درنهایت منافع مالی آن در زمان بازنشستگی نصیب کارکنان می‌شود به همین دلیل به این صندوق‌ها بازنشستگی تکمیلی می‌گویند. نکته قابل اهمیت این است که به‌دلیل ارتباط نداشتن این صندوق‌ها با بازار سرمایه بسیاری از این صندوق‌ها کارکرد بهینه‌ای نداشته‌اند و حتی با زیان و ورشکستگی هم مواجه شده‌اند اما تداوم فعالیت آنها از طریق بازار سرمایه ساختار آنها را اصلاح و منجر به سودآوری این صندوق‌ها می‌شود.

یکی دیگر از نکات مهم مربوط به این صندوق‌ها این است که اغلب، ارزش خالص دارایی‌های موجود در صندوق به‌طور شفاف مشخص نیست و خود شرکت‌ها و سازمان و کارکنان آن نمی‌دانند ارزش کل دارایی‌هایشان در این صندوق چقدر است درحالی‌که تداوم فعالیت این صندوق‌ها در بازار سرمایه منجر به شفاف شدن ارزش خالص دارایی‌های این صندوق‌ها می‌شود.ضمن اینکه با فراهم شدن زمینه فعالیت این صندوق‌ها در بازار سرمایه امکان اینکه شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر نیز بتوانند از طریق امکانات موجود در بازار سرمایه صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی تاسیس کنند فراهم می‌شود.فقط کافی است که یک شرکت یا سازمان درخواست کتبی خود را به سازمان بورس ارسال کند تا موافقت اصولی صادر شود.

هنوز مشخص نیست تعداد صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی که هم‌اکنون در شرکت‌ها و سازمان‌ها فعال هستند چقدر است اما برخی برآوردها حاکی از آن است که دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق‌ها احتمالا بیش از ده‌ها هزار میلیارد تومان است که همه آنها می‌توانند وارد بورس شوند.

سازوکار فعالیت صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی

ساختارکلی این صندوق به این شکل است که ابتدا کارفرما نوع و میزان سرمایه‌گذاری مورد نظر خود برای تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری تکمیلی را مشخص می‌کند و سپس با همکاری نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه مجوزهای لازم برای تاسیس این صندوق را از سازمان بورس دریافت می‌کند. درنهایت این طرح در اختیار کارمندان قرار می‌گیرد و کارمندان نیز براساس شرایط خود در این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند.

درواقع این صندوق ۳ رکن اساسی دارد که رکن اول کارفرما یعنی سازمان یا شرکتی است که متقاضی تاسیس صندوق بازنشستگی است، رکن دوم آن کارکنان این سازمان هستند و رکن سوم نیز مدیر صندوق است که باید از نهادهای فعال بازار سرمایه انتخاب شود تا مدیریت صندوق را برعهده بگیرد.

کارفرما از طریق مدیر صندوق و به نمایندگی از کارکنان وجوه مربوط به پس‌انداز بازنشستگی را تجمیع و سرمایه‌گذاری می‌کند و به ازای میزان مبالغی که هریک از کارکنان پرداخت کرده‌اند، گواهی سرمایه‌گذاری صادر می‌کند. درنهایت کارکنان شرکت یا سازمان در زمان بازنشستگی یا ازکارافتادگی متناسب با میزان سرمایه‌گذاری که در صندوق کرده‌اند از مزایای مالی صندوق بهره‌مند می‌شوند. همچنین در زمان فوت نیروی کار این منابع به ورثه او تعلق خواهد گرفت.

جزئیات کار صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی

علیرضا ناصرپور، عضو هیأت مدیره سازمان بورس درباره نحوه کارکرد صندوق‌های بازنشستگی گفت: ازجمله اهداف تشکیل صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی، می‌توان به ایجاد مزایای بازنشستگی تکمیلی برای کارکنان مجموعه‌های مختلف، ورود منابع باثبات و قابل برنامه‌ریزی به بازار سرمایه و تقویت دید بلندمدت اشاره کرد.

او درباره انواع صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی، گفت: این صندوق‌ها در ۳ نوع سهامی، سهامی شاخصی و صندوق در صندوق طبقه‌بندی شده است. نایب‌رئیس سازمان بورس تأکید کرد: اکنون ۳موافقت اصولی در حوزه صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی برای برخی مجموعه‌های بزرگ صادر شده است.

او ادامه داد: باتوجه به اقدامات انجام شده، برخی از این صندوق‌ها به مرحله تاسیس رسیده و برخی دیگر نیز در حال طی کردن فرایند تاسیس است.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس درباره مشارکت وزارتخانه‌ها در حوزه راه‌اندازی صندوق بازنشستگی تکمیلی گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری تکمیلی که اکنون فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، نهادهای مالی هستند که به نوعی به یکی از وزارتخانه‌های نفت، کار و رفاه اجتماعی متصل هستند.

او افزود: باتوجه به جذابیت صندوق بازنشستگی تکمیلی، گروه‌های دیگری نیز پیگیر هستند تا موافقت اصولی این صندوق را دریافت کنند تا کارکنان آن مجموعه‌ها نیز از مزیت صندوق‌های مذکور بهره‌مند شوند.

ناصرپور تأکید کرد: باتوجه به مقررات، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی در بدو تاسیس باید دست‌کم ۵۰۰ نفر را در طرح بازنشستگی تکمیلی زیرنظر داشته باشند، همچنین حداقل سرمایه برای تشکیل این صندوق‌ها ۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است./ خبر اقتصادی


پراید و پیکان فرسوده ۵۰۰ میلیون شد

شاید باورش سخت باشد اما پیکان هم خودرویی لاکچری شده است! این روزها مشاهده برخی آگهی های فروش خودرو در فضای مجازی شگفت زده تان می کند. طی چندماه گذشته با طرح های فروش و قرعه کشی در سامانه یکپارچه، آزادشدن واردات خودرو و کنترل هیجانات کاذب، بازار خودرو در مشهد و سایر شهرهای کشورمان در خوابی عمیق و تابستانی به سر می برد. به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان اتحادیه های خودرو، خریدار و فروشنده دست نگه داشته اند تا جهت حرکت قیمت ها به طور کامل مشخص شود. هرچند که بازار اتومبیل همچنان آرام است اما مشاهدات  در مشهد از یک حاشیه جدید و عجیب خبر می دهد.

سبقت قیمت خودروهای اسقاطی از خودروهای مدل بالا

شاید شما هم در ابتدا این ادعا را باور نکنید اما بررسی های ما نشان می دهد طی چندروز گذشته قیمت برخی خودروهای مدل پایین مانند پیکان و وانت های دهه ۵۰، ۶۰ و ۷ به شکل عجیبی افزایش یافته است و حتی تا ۵۰۰ میلیون هم رسیده است. تا جایی که در برخی موارد، قیمت خودروهایی که به سختی روشن می شوند حتی از قیمت خودروهایی مانند تیبا، کوییک و بسیاری از خودروهای مدل بالا هم پیشی گرفته است. پدیده عجیبی که می توان سرنخ آن را در طرح اسقاط و شرکت در قرعه کشی خودرو پیدا کرد. طی ماه های گذشته با توجه به افزایش تعداد خودروهای فرسوده فعال در کشور، در هر آیین‌نامه جدیدی که منتشر می‌شود بندی از آن به اسقاط خودرو مربوط می‌شود. هر چند که پیش از این، اسقاط خودروها یکی از شرط‌های واردات شده بود اما حالا در آیین نامه جدیدی که خبرساز شده تولید انواع وسایل نقلیه هم به ارائه گواهی اسقاط خودرو مشروط شده است. موضوعی که بازار خودروهای اسقاطی را متلاطم کرده است.

پیکان اسقاطی ۴۰۰ میلیون ناقابل!

 

سرکی به بازار خودروی در سایت های خرید و فروش متعجب تان می کند. خبرنگار ما برای بررسی بیشتر درباره این ادعا تعداد زیادی از آگهی های خودرو را بررسی کرده است. به عنوان مثال در یک آگهی، پیکان بنزینی مدل ۱۳۸۲ را به قیمت ۲۸۰ میلیون تومان به فروش گذاشته اند. در آگهی دیگری، پیکان بننزینی مدل ۱۳۸۳ را یکی از شهروندان به قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته است. در توضیحات این آگهی آمده است: «مدارک تکمیل و آماده انتقال است. این فروش هم ویژه طرح فرسوده است.» در آگهی دیگری یک  پیکان مدل ۱۳۷۹ را به قیمت ۲۵۰ میلیون تومان به فروش گذاشته اند و مالک آن هم مدعی شده که موتور این خودروی اسقاطی کاملا سالم و مرتب است. پیکان دیگری در آگهی های خرید و فروش با مدل ۱۳۸۲ به قیمت ۳۲۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. این قیمت عجیب در حالی است که در توضیحات آن آمده است که فقط سقف خودرو فابریک است و تمام خودرو رنگ شده است. پیکان دیگری هم با مدل ۱۳۶۳ به قیمت ۳۲۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. مالک این خودرو نوشته: «خودرو سالم است و حرکت می کند و به صورت قولنامه ای فروخته می شود.» پراید مدل ۱۳۸۰ هم از خودروهای اسقاطی دیگری است که با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان به فروش گذاشته شده و در توضیحات آن آمده است: «خودرو با پژو پارس هم معاوضه می شود! این قیمت ها در حالی است که با همین اعداد و ارقام می توان خودروهای مدل بالایی مثل کوییک، انواع تیبا، برخی از خودروهای پژو، سمند و... را خریداری کرد.

مالک یک خودروی اسقاطی: همه گران کردند، من هم قیمتم را بالا بردم!

برای بررسی صحت و سقم این ماجرا خبرنگار فارس در مشهد به عنوان خریدار با چند فروشنده خودروهای فرسوده تماس می گیرد. مالک یکی از پیکان های دهه هفتاد که خودروی اسقاطی را با قیمت بیش از ۳۰۰ میلیون به فروش گذاشته است در پاسخ به خبرنگار ما می گوید: «با خرید خودروی اسقاطی و ثبت نام در قرعه کشی خودرو می توانید صاحب یک خودروی نو شوید که حاشیه سود زیادی با خودروهای بازار آزاد دارد.» فروشنده دیگری که یک پراید فرسوده اوایل دهه ۸۰ را با قیمت بیش از ۲۸۰ میلیون می فروشد در پاسخ به این سوال که چطور قیمت خودرو را تعیین کرده، می گوید: «از مدتی پیش، قصد فروش داشتم. بازار راکد بود و خودرویم را کسی نخرید. دو روز پیش که سایت های خرید و فروش را می دیدم قیمت خودروهای کارکرده و اسقاطی چندبرابر شده بود. من هم تصمیم گرفتم قیمتم را بالا ببرم.»

رییس اتحادیه خودروی مشهد: افزایش قیمت خودروهای اسقاطی به خاطر سودجویی عده ای است

در ادامه این گزارش سراغ رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو مشهد رفتیم. حسین حسینی به خبرنگار فارس می گوید: افزایش قیمت خودروهای فرسوده و اسقاطی فقط در فضای مجازی و سایت های خرید و فروش اتفاق افتاده و یک تنشی است که آن را به دادستانی هم اطلاع داده ام و نامه ای ای نوشتم که چنین افزایش قیمتی غیرمنطقی و غیزچر معقول است.

او ادامه می دهد: نمایندگی ها قرار است خودروهای اسقاطی که به نام افراد است را بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان خریداری کنند. فروشندگان خودروها با این روش در قرعه کشی خودروهایی مانند محصولات چینی شرکت می کنند و در صورتی که در قرعه کشی برنده شوند یک خودروی چینی خریداری می کنند. نکته مهم اینجاست که برخی به خاطر کسب منفعت از حاشیه سود فروش خودروها در بازار آزاد چنین اقدامی می کنند. در صورتی که قیمت این خودروها هیچ اختلافی با بازار ندارد و حتی قیمت برخی محصولات در بازار آزاد با قیمت کمتری نسبت به نمایندگی به فروش می رسد. بنابراین شهروندان و هم وطنان محترم باید از این ماجرا اطلاع داشته باشند تا بعدا پشیمان نشوند. 

رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی مشهد می گوید: چند سودجو چنین همهمه ای راه انداخته اند تا با فروش خودروهای اسقاطی سودهای کلانی به دست بیاورند. برخی از دارندگان و مالکان خودروهای فرسوده هم به خاطر افزایش قیمت ها در سایت های خرید و فروش، خودروهای خودشان را با قیمت های بسیار بالاتری به فروش گذاشته اند و چنین پدیده ای رقم خورده است./ اخبار اقتصادی


اعلام آخرین مهلت ویرایش در سامانه یکپارچه فروش خودرو

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو با تاکید بر اینکه سامانه یکپارچه خودرو برای متقاضیان فروش فوق العاده از شرکت کرمان موتور و مدیران خودرو امشب بسته خواهد شد، گفت: از ۶ شهریور سامانه esalecar.ir برای متقاضیان ویرایش خودرو باز شد و تا ساعت ۲۰ امشب (۹ شهریور) امکان ویرایش فراهم است بعد از آن سامانه بسته خواهد شد. 

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو با بیان اینکه کسانی که از پاییز ۱۴۰۲ تا زمستان ۱۴۰۳ اولویت بندی شده‌اند می‌توانند در این مرحله از ویرایش خودرو شرکت کنند، افزود: امکان ویرایش برای ۲ خودروساز کرمان موتور و مدیران خودرو فراهم شده که مدیران خودرو پنج خودرو و کرمان خودرو ۴ خودرو را با فروش فوری عرضه کرده است. 

تقدسی با بیان اینکه ویرایش در این مرحله فقط برای متقاضیانی است که در زمان ثبت نام خودروهای شرکت کرمان موتور یا مدیران خودرو را انتخاب کرده اند، گفت: این دسته از متقاضیان می‌توانند فقط از خودروساز انتخاب شده خودرویی را ثبت نام کنند یعنی اگر کسی متقاضی خرید خودرو از کرمان موتور بوده، اکنون می‌تواند از همان شرکت، خودروی دیگری را انتخاب کند.

وی در ادامه افزود: شنبه پایش اطلاعات افرادی که در سامانه esalecar.ir ویرایش کرده اند, شروع خواهد شد و پس از پایان پایش، اسامی در سامانه اعلام می‌شود؛ پس از آن خودروساز به متقاضی پنج روز مهلت برای واریز وجه می‌دهد و قرار داد با خودروساز بسته خواهد شد./ خبر اقتصادی

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: