کد خبر: ٢٩٠٩٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/05/09-١٩:٢٧

اولین دلتای مسی آبگرد کوره قوس الکتریکی جهان در فولاد خوزستان ساخته شد.

 

آبادان نیوزمدیرعامل شرکت فولاد خوزستان درگفتگویی بابیان اینکه توجه به بومی‌سازی و تکیه بر دانش فنی و توان جوانان کشور، تنها مسیر عبور از گزند تحریم‌ها است، اظهار کرد: تضمین تداوم تولید به همراه بهره‌وری در این شرایط، نیازمند توجه به توان داخل است.

امین ابراهیمی افزود: بومی‌سازی قطعات و تجهیزات علاوه بر جلوگیری از خروج ارز، باعث خودباوری، ایجاد اشتغال و انگیزه برای شرکت‌های دانش‌بنیان و در نهایت حرکت و پویایی چرخ صنعت کشور خواهد شد و از این رو این مهم در مجموعه فولاد خوزستان به جدیت در دستور کار است.

او گفت: یکی از طرح‌های مبتکرانه‌ که با حمایت همه‌جانبه‌ شرکت فولاد خوزستان و از سوی شرکت پولاد تجهیز ایرسا برای اولین بار در جهان طراحی و ساخته شد، طرح دلتای مسی آبگرد و جایگزینی به جای دلتای نسوز بتنی است.

ابراهیمی عنوان کرد: این طرح با بهره‌گیری از سیستم آبگرد بهینه، باعث می‌شود عمر نسوز استفاده‌شده در این کوره‌ها افزایش یابد و موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید به واسطه کاهش توقفات حین فرآیند ذوب ‌شود.

وی ادامه داد: از مزایای این تجهیز می‌توان به کاهش مصرف نسوز، کاهش توقفات کوره، افزایش ایمنی کارکنان، عمر بالا به واسطه خنک‌کاری بهینه، استفاده از متریال مس نورد شده و جوشکاری با کیفیت اتصال بالا اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان گفت: عمر دلتای نسوز بتنی ۲۰۰ ذوب است، در صورتی که عمر دلتای مسی ۳۰۰۰ ذوب است. برای درک بهتر این مساله، می‌توان گفت که اگر طول عمر دلتای مسی را ۱۰ برابر دلتای بتنی در نظر بگیریم، هزینه‌ای بالغ بر ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صرفه‌جویی می‌شود. همچنین هزینه توقف ۱۵ ساعته کوره (برای تعویض دلتا) ۲۰ میلیارد تومان می‌شود و اگر مدت زمان را برای ۱۰ دلتا در نظر بگیریم، عددی معادل ۲۰ میلیارد تومان صرفه جویی می‌شود.

ابراهیمی عنوان کرد: حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در این طرح که با محوریت واحد ساخت و سفارشات و نت کوره‌های فولاد خوزستان اجرا شد، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: بیش از این نیز اولین دستگاه اندازه‌گیری میزان آهن کل در آهن اسفنجی جهان، سال گذشته به دست متخصصان فولاد خوزستان ساخته شد. این شرکت همچنین تاکنون توانسته است بیش از ۲۵ هزار قطعه و تجهیز مختلف را با اتکا بر دانش و توانایی‌های داخلی بومی‌سازی کند؛ حاصل این حرکت صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورویی بوده است.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان خاطرنشان کرد: از دیگر دستاوردهای مجموعه فولاد خوزستان بومی‌سازی ۱۵۶۰ قطعه در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است.

منبع: ایسنا

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: