کد خبر: ١٦٨٦٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/09/08-١٢:٤٧

معاملات بازار ارز ایران در ماه آذر هم نزولی پی گرفته شد و در اولین هفته از این ماه، قیمت دلار ، یورو و قسمت طلا و سکه در بازار کاهش یافت.

 

به گزارش آبادان نیوز، بازار ارز در هفته گذشته، روزهای آرامی و کم نوسانی را سپری کرد. قیمت ارز در بازار داخلی ایران از ابتدای آبان‌ماه به صورت پیوسته روند نزولی به خود گرفته است. روندی که به استثنای شوک چند روزه ناشی از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، همواره با سرعتی آهسته حرکت کرده است.

تداوم کاهش قیمت‌ها در بازار ارز

در هفته‌ای که گذشت هم تحلیل معاملات انجام شده در بازار، نوید بخش تداوم روند نزولی قیمت‌ها در ماه آذر بود. در این هفته داد و ستد دلار در بازار آزاد از کانال ۲۶ هزار تومان آغاز شد، اما در کانال ۲۴ هزار تومان پایان گرفت و همچنین خرید و فروش یورو هم از میانه کانال ۳۰ هزار تومان به کف کانال ۲۹ هزار تومان رسید.

معاملات ارز روز شنبه با ثبت نرخ دلار ۲۶ هزار و ۴۵۰ تومان آغاز شد. نرخی که مطابق انتظار دلالان معاملات شنبه‌ای در هفته پیش از آن بود، اما این نرخ به سرعت روند ریزشی به خود گرفت و در پایان روز به قیمت ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید، نرخی که صرافی‌های بانکی از ابتدای روز برای فروش دلار تعیین کرده بودند.

این روند نزولی تا میانه روز معاملاتی یکشنبه ادامه پیدا کرد و قمیت دلار در بازار غیررسمی به ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان هم رسید، اما در ساعات پایانی کار رسمی صرافی‌ها و در ادامه آن در معاملات شبانه، که پس از توقفی چند روزه در هفته پیش مجددا فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، تلاش‌ها برای افزایش قیمت ارز آغاز شد. بر همین اساس در روز دوشنبه که به گواهی شاهدان عینی کم‌معامله‌ترین روز معاملاتی هفته گذشته بود، قیمت دلار تا سقف ۲۵ هزار و ۸۵۰ تومان نیز افزایش یافت. به همین دلیل بازارساز نیز قیمت دلار در صرافی‌های بانکی که در روز یکشنبه به ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان کاهش یافته بود را به ۲۵ هزار ۵۵۰ تومان افزایش داد. ولی در نهایت این تلاش دلالان بازار ارز نیز توفیق چندانی کسب نکرد و بازار ارز روز سه‌شنبه کار خود را با اختلاف قیمتی معنادار در مرز ۲۵ هزار تومان آغاز کرد.

با این وجود بازار ارز در هفته ای که گذشت، برای تجربه قیمت گذاری دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی تا چهارشنبه صبر کرد و از میانه این روز معاملاتی صرافی‌های بانکی با کاهش قیمت فروش دلار خود به قیمت ۲۴ هزار و ۹۷۰ تومان، تلاش جدی خود برای شکست مقاومت بازار مقابل کاهش قیمت از کانال ۲۵ هزار تومان را آغاز کرد که موفق بود. بر این اساس بازار غیر رسمی ارز در هفته‌ای که گذشت کار خود را در حالی به پایان رساند که دلار در محدوده قیمتی ۲۴ هزار و ۵۵۰ تومان قیمت گذاری شد.

بهای خرید و فروش یورو هم در بازار آزاد هفته گذشته از قیمت ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان در روز شنبه آغاز در پایان هفته در مرز قیمت ۲۹ هزار تومان متوقف شد.

انتظار کاهش قیمت دلار به کانال ۲۳ هزار تومانی

کاهش قیمت یک هزار و ۹۰۰ تومانی دلار و یک هزار و ۶۰۰ تومانی یورو در بازار هفته گذشته، البته به معنای فروکش کردن میل بازار برای کاهش قیمت‌ها نیست. علاوه بر اینکه وزن قیمت‌گذاری دلار در معاملات شنبه‌ای فعالان بازار ارز در محدوده ۲۴ هزار و ۴۰۰ تا ۲۴ هزار و ۵۰۰ قرار گرفته است، نحوه فعالیت بازارساز هم نشان دهنده تلاش فعالان عمده بازار برای ادامه کاهش قیمت ارز تا خالی شدن حباب موجود در بهای آن است. بازارساز در هفته‌ای که گذشت همواره قیمت خرید دلار در صرافی‌های بانکی را نسبت به قیمت فروش آن، بین ۱۰۰۰ تا یک هزار و ۴۰۰ تومان کمتر از قیمت فروش دلار نگاه داشت. این اختلاف قیمتی برای یورو نیز ۱۰۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ تومان بود.

به اعتقاد کارشناسان بازار، وجود این اختلاف معنادار نشان‌دهنده این است که بازارساز همچنان در انتظار کاهش بیش از این قیمت‌ها است. بر اساس ارقام ثبت شده بر تابلوهای صرافی‌های بانکی در هفته گذشته می‌توان این برداشت را داشت که خرید و فروش دلار در کانال ۲۳ هزار تومان و همچنین خرید و فروش یورو در کانال ۲۸ هزار تومان، ارقامی هستند که بازارساز برای دلار و یورو طی چند روز آتی پیش‌بینی کرده است.

سبقت نیما از بازار آزاد

در هفته‌ای که گذشت، قیمت‌گذاری حواله دلار در سامانه نیما نسبت به بازار آزاد بالاتر بود که اتفاقی کم‌سابقه‌ای در بازار ارز است. بر این اساس طبق ارقام میانگین اعلام شده از سوی بانک مرکزی در هفته گذشته، به استثنای روز شنبه در تمامی دیگر ایام هفته قیمت میانگین حواله دلار در سامانه نیما، گرانتر از رقم خرید و فروش دلار در سامانه نیما ثبت شده است. به گفته کارشناسان، این پدیده بیانگر این است که میزان عرضه ارز در بازار بیش از تقاضا است، که این موضوع خود یکی از دلایل انتظار تداوم روند کاهشی قیمت ها در هفته آتی است.

منبع:ایرنا

 

اعلام جردیات قیمت رسمی انواع ارز

به گزارش آبادان خبر، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز (شنبه هشتم آذر ماه ۹۹) بدون تغییر نسبت به روز گذشته، ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با کاهش ۳۰۶ ریالی به قیمت ۵۵ هزار و ۹۲۱ ریال و هر یورو نیز با ۱۷۵ ریال رشد، ۵۰ هزار و ۲۵۲ ریال اعلام شد.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۶ هزار و ۴۱۶ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۹۴۵ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۷۵۴ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۷۵۲ ریال، روپیه هند ۵۶۸ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۷ هزار و ۴۷۸ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۶ هزار و ۳۵۷ ریال، یکصد ین ژاپن ۴۰ هزار و ۳۵۵ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۴۱۹ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۲ ریال و دلار کانادا ۳۲ هزار و ۳۱۹ ریال قیمت خورد.

از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۹ هزار و ۴۸۲ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۷۵۲ ریال، لیر ترکیه ۵ هزار و ۳۶۱ ریال، روبل روسیه ۵۵۳ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۲۹ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۳۱ هزار ۱۷ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۰ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۱ ریال، دلار سنگاپور ۳۱ هزار و ۳۸۴ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۷۱ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۲۶۷ ریال، کیات میانمار ۳۲ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۵ هزار و ۳۳۱ ریال تعیین شد.

همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۲۱ ریال، دینار لیبی ۳۱ هزار و ۶۷ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۳۸۶ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۸ هزار و ۶۷۸ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۳۲۱ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۷ هزار و ۹۹۷ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۸ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۹ هزار و ۸۹۴ ریال، لاری گرجستان ۱۲ هزار و ۶۷۵ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۸۳ ریال، افغانی افغانستان ۵۴۷ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۶ هزار ۲۴۸ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۰۶ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۷ هزار و ۲۷۲ ریال، سومونی تاجیکستان ۳ هزار و ۷۱۷ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار ریال ارزش‌گذاری شد.

منبع:مهر

 

ثبات نرخ دلار و یور در بازار

به گزارش آبادان نیوز، بر اساس نرخ صرافی ملی ایران امروز (هشتم آذر ۹۹) هر دلار آمریکا به مبلغ ۲۴ هزار و ۷۵۰تومان و هر اسکناس یورو به قیمت ۲۹ هزار و۵۵۰ تومان به فروش می‌رسد.

نرخ دلار و یورو نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته بدون تغییر بوده است.

قیمت روز ارز در صرافی ملی ایران 

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

قیمت دلار آمریکا به ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید

به گزارش آبادان خبر، قیمت دلار آمریکا (اسکناس)، امروز شنبه ۸ آذرماه ۱۳۹۹ در صرافی‌های بانکی برای خرید ۲۳ هزار و ۵۵۰ تومان و برای فروش ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان است. هر دو این نرخ‌ها نسبت به روز پنج شنبه ۱۰۰ تومان کاهش داشته است.

قیمت هر اسکناس یورو نیز برای خرید ۲۸ هزار و ۳۵۰ تومان و برای فروش ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان است. این دو نرخ نیز نسبت به روز پنج شنبه ۱۰۰ تومان کاهش نشان می‌دهد.

منبع:مهر

 

خوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبرخوزستان،اخبار خوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر،خبر خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: