کد خبر: ١٥٢٤١ 
  • تاریخ درج خبر:1399/06/12-١٠:٥٥

در بخش مرکزی رشته کوه‌های زاگرس، استان زیبای چهارمحال‌ و بختیاری قرار گرفته است. مرکز آن شهر یاسوج می‌باشد.

 

به گزارش آبادان خبر ، این استان از قسمت شمال و مشرق با استان اصفهان و از جنوب با استان خوزستان همسایه است. این منطقه به دلیل دارا بودن رودخانه‌های دائمی زاینده رود و کارون، دارای زیبایی‌های فراوان و دشت‌هایی جذاب است که آن را به اقلیمی زیبا و چهارفصل تبدیل کرده است. سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد لذتی بی‌نظیر به جان آدمی روانه می‌کند. کارشناسان ایرانگرد برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی می‌کنند؛

سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد و جاذبه‌هایش؛

1-آبشار یاسوج در شمال شرق شهر یاسوج در میان تنگه‌ای به نام تنگه یاسوج دیده می‌شود که وجود این چشمه در اینجا باغ‌ها و طبیعت سبز زیبایی به وجود آورده است. همچنین، آب شرب بخش بزرگی از شهر یاسوج نیز از این آبشار تهیه می‌شود. این منطقه با همه سرسبزی‌هایش به عنوان پارک جنگلی آبشار جذابیت خاصی برای گردشگران دارد.

2-دریاچه دیدنی و زیبای برم الوان در شهرستان بهمئی جایی است که زمان سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار می‌گیرد و مانند نگینی بی‌مانند در این اقلیم زیبا و چهارفصل می‌درخشد. درختان زیبای سرسبز در اطراف دریاچه، آب و هوای مطبوع و مناظر دیدنی این منطقه را بسیار جذاب کرده است.

3-جنگل‌های انبوه بلوط، در استان کهکیلویه و بویر احمد، زیبایی خاصی را به وجود آورده است. این جنگل‌ها در تپه‌ای مشرف به یاسوج جاذبه دیگری دارند و در این مکان پارک جنگلی و تپه نور الشهدا را تشکیل داده‌اند. آرامگاه تنی چند از شهیدان دفاع مقدس هم در این جا قرار دارد و جاذبه‌ای بی‌نظیر به وجود آورده است.

4-پارک ملی دنا از ذخیره‌گاه‌های زیست کل کشور و حتی دنیا است. در این پارک ملی، بیش از ۷۷ گونه پرنده، ۲۴ نوع پستاندار، ۲۰ گونه آبزی و ۳۹ خزنده در حال زندگی هستند که برخی از این‌ها از این قرارند؛ پلنگ، کل و بز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور و… . هنگام سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد ، از این مکان هم دیدن کنید.

5-پیست اسکی دنا یا کاکان در گردنه‌ای زیبا به نام بابا حسن قرار گرفته است. زمان گردش در استان کهکیلویه و بویراحمد حتما به این مکان هم سری بزنید. وجود زیرساخت‌ها و امکاناتی مانند رستوران و کافی‌شاپ، خوابگاه، محل کرایه تجهیزات اسکی و نزدیکی به مرکز استان، این جا را به مکانی منحصر به فرد برای علاقمندان به اسکی تبدیل کرده است.

6-تنگه گنجه‌ای در این استان، همانطور که از نامش پیداست مجموعه‌ای از زیباترین‌های طبیعت را به خصوص در فصل بهار و تابستان در برابر چشمان بازدیدکنندگان خواهد گذاشت. در این منطقه سرسبز، چند چشمه جوشان با آبی گوارا دیده می‌شود. این منطقه نیز در فصول گرم سال از طبیعت‌گردان فراوانی که به سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد علاقمندان هستند، پذیرایی می‌کند.

7-تنگ مهریان سراسر مناظر زیبا داشته و در کنار روستایی با همین نام قرار دارد. در همین دره رودخانه‌ای زیبا جریان دارد که اطرافش با درختانی جذاب پوشیده شده است که زمان گردش در استان کهکیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار می‌گیرد.

8-شهر قدیم دهدشت در ضلع جنوبی شهر امروزی دهدشت، مجموعه‌ای منحصر به فرد از معماری و هنر ایران باستان را به نمایش می‌گذارد که در دوره سلجوقیان به اوج رسیده است. وجود مدرسه، کاروانسرا، حمام، مسجد، بازار بزرگ و هفت امام زاده، مجموعه‌ای بی‌نظیر را گردآوری کرده است. گفته می‌شود این شهر به دستور مستقیم اردشیر بابکان ساخته شده است.

9- سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد تماشای مجموعه پل‌های تاریخی پاتاوه را هم می‌طلبد. این مکان یادگاری زمان‌های گوناگون تاریخی است که جدیدترین بخش آن مربوط به دوران صفویه و قدیمی‌ترین بخش آن تخت شاه نشین می‌باشد که مربوط به دوران ساسانی است. پنج پل تاریخی در این مکان دیده می‌شود که بر روی برخی از آن‌ها علائم و نشانه‌های و همچنین تزئینات سنگ‌تراشی هم دیده می‌شود.

10-پل پریم پلی زیبا و سنگی است که بر روی رودخانه خروشان زهره در نزدیکی روستای چم بلبل دیده می‌شود و مربوط به دوران ساسانیان است. این پل مهم‌ترین مسیرهای ایران باستان که جنوب را به مرکز کشور متصل می‌کرد، احداث شده است.

11-تنگ باستانی سولک، از جاذبه‌های این استان است که سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد این مکان را هم در فهرست قرار می‌دهد. سنگ‌های دارای نقش و نگار، در این تنگ از تاریخ طولانی آن حکایت می‌کند و این آثار در کنار طبیعتی زیبا، جذابیت آن را چندین برابر کرده است.

12-مجموعه تاریخی خیرآباد، در زمان ساسانیان از تاریخ و تمدن این اقلیم زیبا و چهارفصل، بر بلندای چهار طاقی عظیم خیر آباد حکایت دارد. از میان این چهارطاقی بخشی از آسمان دیده می‌شود! در این مجموعه و چهارطاقی خیرآباد، بقایای یک پل تاریخی هم وجود دارد که عظمت و شکوه تاریخ را در آن نشان می‌دهد. نام این پل، پل خیری و یا محمد خان است.

13-زمان سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد گنبد لیشتر در نزدیکی شهر دوگنبدان بسیار جذاب خواهد بود. در این بنا آثار هنرمندان و معماران عهد سلجوقی به خوبی دیده می‌شود. شکوهی خاص در سادگی این گنبد دیده می‌شود.

14- گورستان لما در نزدیکی یاسوج قرار دارد و حجم بزرگی از فرهنگ و تمدن مردم این سرزمین را با خود دارد. آثار به دست آمده از آن بسیار متنوع و زیبا بوده و هر بیننده را شگفت‌زده می‌کنند. آثاری متعلق به هزاره اول قبل از میلاد از این گورستان به دست آمده و در موزه نگه‌داری می‌شوند.

15-هنگامی که برای سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد قدم می‌گذارید، پل دختر و قلعه دختر یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن را فراموش نکنید. درهمسایگی روستای قلعه‌دختر، باقی مانده‌های پل و قلعه‌ای تاریخی، همت مردم این سرزمین را به نمایش گذاشته است. پل دختر بر روی رودخانه مارون قرار دارد که با تماشای آن می‌توان به نقش آن در زمان خودشش پی برد. قلعه دختر هم بر روی تپه‌ای مرتفع واقع شده است.

16-قلعه رئیسی قلعه‌ای بازمانده از گذشته است که عظمت خاصی دارد. هرچند در حال حاضر کسی در قلعه زندگی نمی‌کند اما در این بنا روحی خاص حس می‌شود که سرشار از زندگی است. شهر قلعه رئیسی در کهکیلویه و بویر احمد جاذبه خاصی را به وجود آورده است. هنگام گردش در استان کهیلویه و بویراحمد این قلعه هم از جایگاه خاصی برخوردار است.

17-روستای کریک در بخشی از دامنه‌های جذاب دنا قرار دارد که در این روستا خانه‌هایی خشتی با زیرساختی پلکانی مانند ماسوله، شالیزارهای سرسبز، باغ های سیب و انگور و … منظره‌ای زیبا از نقاشی خدا به یادگار نمایش گذاشته است. کارشناسان ایرانگرد توصیه می‌کنند حتما هنگام سیاحت در استان کهیلویه و بویراحمد از این روستای زیبا هم دیدن کنید.

18-روستای مارین روستایی پلکانی در شمال شهر گچساران بر فراز باغ‌هایی زیبا قرار داشته و از جاذبه‌های این استان به شمار می‌رود.

منبع:ایرانگرد

ایرانگردی،کهگیلیویه و بویر احمد،چهارمحال و بختیاری،زاینده رود،کارون
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: