کد خبر: ٢٨٩٤٩   نسخه چاپی  
 • تاریخ درج خبر:1402/01/28-١٣:٣٦

در‌این گزارش وبگردی با"خواص ادویه‌ها" آشنا می‌ شویم.

 

آبادان نیوز _ تازه‌ های وبگردی را با ما بخوانید: 

 

دراین مطلب به تشریح "خواص ادویه‌ها" می پردازیم.

 

خواص زردچوبه

استفاده از زردچوبه هزاران سال قدمت دارد در عصر حاضر نیز بعنوان داروی شفابخش توصیه می‌شود بنابراین اگر نحوه صحیح مصرف آن را بدانید بیشتر سود می‌برید.

فواید زردچوبه به طور عمده به علت فیتوشیمی بودن آن است. ترکیبات زردچوبه به نام کورکومینوئید (مانند کورکومین، دی متوکسی کورکومین و بیس متوکسی کورکومین) چندین مزیت برای سلامت انسان دارند که در این بخش آن را بررسی می کنیم.

زردچوبه همچنین شامل روغن های فراوانی به نام آتلانتون، تورمرون و زینجیبرن است. ترکیبات دیگر زردچوبه شامل، پروتئین ها، رزین و قند است.

تاریخچه زردچوبه چیست؟

این گیاه به مدت هزاران سال در آسیا مورد استفاده قرار گرفته است و بخش عمده ای از آیووردا، طب سنتی چینی، داروی سیدها و اونانی را تشکیل می دهد.

این ادویه در خانواده زنجبیل قرار دارد و مهم ترین محل رویش آن هندوستان است.نام علمی این ادویه curcuma longa است و قسمت مورد استفاده آن ساقه زیر زمینی آن است.زردچوبه گیاهی است چند ساله که برای رشد به هوای مرطوب بارانی و دمایی بین ۲۰ تا ۳۰ درجه نیاز دارد.

به جرات می توانیم بگوییم این ادویه همواره با فلفل سیاه پر مصرف ترین ادویه ها در آسیا هستند.

فواید سلامتی و خواص قابل توجه زردچوبه چه چیزهایی هستند؟

‌می‌دانستید زردچوبه علاوه بر چربی ۳۰ خاصیت هم دارد +فیلم تشخیص زردچوبه خوب

زردچوبه کمک و غلبه بر التهاب می کند و به درمان ناخوشی های تحریک کننده مانند سرطان و ورم مفاصل هم کمک می کند. به خاطر ترکیبات کورکومین اش، این ادویه نیز فواید عصبی و سلامتی قلبی عروقی را نیز به همراه دارد.

 1. ویژگی های ضد التهابی زردچوبه

در مطالعات متعدد، کورکومین، یک ترکیب قوی در زردچوبه شناخته شده است که می تواند تورم بدن را کاهش دهد. یکی از راه های افزایش مصرف زردچوبه، اضافه کردن آن به غذاها در هنگام آشپزی است که در اکثر غذاها از زردچوبه استفاده می کنیم. شما می توانید چای زردچوبه را نیز بنوشید. چهار فنجان آب و یک قاشق چای خوری زرد چوبه را بجوشانید. همچنین می توانید لیمو یا عسل برای طعمش اضافه کنید.

 1. ویژگی های عالی آنتی اکسیدانی زردچوبه

زردچوبه با از بین بردن رادیکال های آزاد، مهار پراکسیداسیون، و کاهش پیچیدگی های آهن مشهور است، که همه آنها نتیجه مستقیم خاصیت های آنتی اکسیدانی آن هستند. و نه فقط زرد چوبه، بلکه حتی روغنش هم خواص آنتی اکسیدانی اش را دارد.در مطالعه ای دیگر که بر روی موش ها انجام شد، زردچوبه توانست از استرس اکسیداتیو ناشی از دیابت به خاطر خواص آنتی اکسیدان آن جلوگیری کند.

 1. زردچوبه برای بهبود سلامت مغز و جلوگیری از بیماری های عصبی

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند تجدید حیات سلول های مغزی را نیز افزایش دهد. و آروماتیک - تورمرون، یک ترکیب فعال دیگری در زردچوبه است که می تواند رشد سلول های بنیادی عصبی در مغز را تا 80 درصد افزایش دهد.

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند به درمان افسردگی، دیسکینزی ناخوشایند (شامل حرکات ارادی و غیرارادی) و نوروپاتی دیابت کمک می کند. در مطالعات دیگر حیوانات، کورکومین نیز اثرات سودمند تری نسبت به استرس مزمن به نمایش گذاشته بود.

 1. زردچوبه برای جلوگیری از بیماری های قلبی

ویژگی های آنتی اکسیدانی زردچوبه به ویژه در مورد دیابت، تحت حفاظت قلب قرار دارند. کورکومین موجود در زردچوبه به کاهش سطح کلسترول خون کمک می کند در نتیجه به سلامت قلب کمک می کند.

 1. زردچوبه برای جلوگیری از سرطان

کورکومین خواص ضد سرطانی را در مطالعات متعدد به نمایش گذاشته بود. در واقع، کشورهایی که هر روز حدود 100 تا 200 میلی گرم زرد را مصرف می کنند، احتمال ابتلا به سرطان کمتری دارند. در برخی از بیماران سرطانی که از زردچوبه استفاده می کردند، ایجاد تومور کاهش یافته. در برخی موارد دیگر، مواد شیمیایی سیستم ایمنی که سلول های سرطانی را از بین می برند، بیشتر متمرکز شده اند.

 1. تاخیر در پیری و جوان ماندن با زردچوبه

زردچوبه حاوی رنگدانه های کورکومینوئید هستند که به ژن هایی تبدیل می شوند که ترکیب آنتی اکسیدان ها را افزایش می دهند. این فرآیند از سلول های مغز و پوست و همچنین از آسیب دیدن رادیکال آزاد محافظت می کند، غلظت را بهبود می بخشد و به وجود آمدن خطوط، چین و چروک ظریف را کاهش می دهد.

 1. زردچوبه برای کمک به درمان دیابت

طی یک بررسی علمی، کورکومین می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد در نتیجه به جلوگیری از دیابت کمک می کند. در مطالعه ای دیگر، افراد پیش دیابت که به مدت 9 ماه دوز تجویزی از کورکومین را دریافت کردند، احتمال ابتلا به دیابتشان کم تر شد. این ترکیب همچنین می تواند نحوه عملکرد سیستم ایمنی فعال در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را نیز تغییر دهد. همچنین می تواند داروهای ایمن سازی تجویز شده برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 را تقویت کند. در مطالعه ای دیگر، مکمل های کورکومین استرس اکسیداتیو تجربه شده توسط موش های دیابتی را کاهش داده بود.

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند به درمان اختلالات کبد مرتبط به دیابت نیز کمک کند. این نتیجه ی، آب مروارید دیابتی را در موش های آزمایشگاهی و در عین حال مطالعه دیگری که توسط دانشگاه چینی پزشکی پکن اجرا شد، مورد تایید نبود. 

8. ایمنی بخش بدن

خاصیت ضد التهابی زردچوبه به افزایش ایمنی بدن می تواند تا حد زیادی کمک کند. مشخص شد که کورکومین برخی از سلول های ایمنی خاص را متوقف می کند که وقتی بیش از حد کار می کنند، می تواند منجر به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و چاقی شود.

 1. زردچوبه مانند ضد عفونی کننده طبیعی کار می کند:

زردچوبه خواص آنتی باکتریایی عالی را در برابر انواع مختلف باکتری ها نشان می دهد که برخی از آن ها شامل ای.کولای، استافیلوکوکوس اورئوس و تیفی سالمونلا و ویژگی های ضد عفونی کنندگی آن می شود.

 1. زردچوبه برای سم زدایی کبد

طبق گفته مرکز پزشکی مریلند، کورکومین موجود در زرد چوبه، تولید صفرای کبد را تحریک می کند. کبد، همانطور که می دانیم، از صفرا برای بیرون کردن سموم استفاده می کند. همچنین کیسه صفرا، سلول هایی را که ترکیبات مضر را می شکنند، تولید می کند. اثرات سم زدایی کورکومین آن قدر خوب است که می تواند برای درمان مسمومیت جیوه ای هم استفاده شود.

 1. زردچوبه برای کاهش درد قاعدگی

به گفته یکی از مطالعات ایرانی، کورکومین موجود در زردچوبه به منظور کاهش شدت علائم قاعدگی تاثیرگذار است و این خاصیت را می توان به اثرات ضد التهابی زردچوبه نسبت داد.

طبق گزارش کالج دولتی اورگرین، از زرد چوبه برای درمان دردهای قاعدگی می توان استفاده کرد. همانطور که توسط طب سنتی چینی و هندی مورد استفاده قرار می گرفت.

 1. زردچوبه یک ضد درد طبیعی

از آنجا که به تسکین التهاب کمک می کند، زرد چوبه می تواند به عنوان مسکن طبیعی عمل کند. به ویژه برای درد های آرتروز صدق می کند. هم چنین زردچوبه گردش خون را بهبود می بخشد که می تواند به حذف درد کمک کند. دو قاشق سوپ خوری زرد چوبه را با آب مخلوط کنید تا خمیری را به دست آورید و این را به منطقه تحت تاثیر اعمال کنید.

 1. زردچوبه برای درمان اختلال دستگاه گوارش

طبق یک مطالعه، بیماری های معده مانند بازگشت اسید معده می تواند ناشی از التهاب و استرس اکسیداتیو باشد و باید با ضدالتهاب ها و آنتی اکسیدان ها درمان شود. به همین دلیل است که زرد چوبه می تواند یک گزینه عالی باشد. زرپچوبه همچنین می تواند حساسیت مری را به اسید کاهش دهند و علائم رفلاکس معده را کاهش دهد..

 1. زردچوبه برای کمک به کاهش وزن و متابولیسم

آیا می دانید که چاقی منجر به التهاب در بدن می شود که در نهایت منجر به دیابت و بیماری های قلبی خواهد شد؟ خواص ضد التهابی زرد چوبه در ابتدای کار با این حق سروکار دارد. مصرفش به جلوگیری از کلسترول و قند خون بالا کمک می کند که به چاق نشدن کمک می کند. زمانی که بدن شما درگیر مبارزه با التهاب زیاد نیست، تمرکز بر روی کاهش وزن آسان تر است. هم چنین زردچوبه گرمای بدن را افزایش می دهد که می تواند متابولیسم شما را بهبود بخشد. کورکومین متابولیسم چربی را تنظیم می کند، که در چاقی و مشکلات مرتبط نقش دارد.

کورکومین چه خواصی برای پوست دارد؟

خواص زرد چوبه برای پوست

آنتی اکسیدان های موجود در زردچوبه، نقش حیاتی در افزایش سلامت پوست ایفا می کنند. این ادویه در درمان آکنه و حتی پسوریازیس کمک می کند. همچنین می تواند علائم کشش و تجمع رنگ پوست را درمان کند. فواید زردچوبه برای پوست شامل موارد زیر است:

 1. کمک به درمان پسوریازیس با زردچوبه

زرد چوبه می تواند مانع از آنزیم های التهابی در ارتباط با پسوریازیس شود. همچنین می تواند سطح سیتوکنین را کاهش دهد، که التهاب سلول را تحریک می کند و ممکن است منجر به پسوریازیس شود.

استفاده از زردچوبه برای پسوریازیس بسیار ساده است. نصف قاشق چای خوری از زردچوبه را بردارید و به آب اضافه کنید، هم بزنید تا خمیری را به دست آورید. یک لایه نازک از این پماد برای پسوریازیس مفید است. لباس نخی و آزاد بپوشید و اجازه دهید یک شب بماند. پارچه را بردارید و صبح روز بعد پوست خود را با آب گرم تمیز کنید.خاصیت ضد التهابی زردچوبه می تواند مزایای بسیار خوبی در درمان پسوریازیس داشته باشد.

 1. زردچوبه برای کمک به درمان آکنه و خشکی پوست

خاصیت ضد باکتری زرد چوبه به درمان آکنه کمک می کند و خواص ضد التهابی آن، التهاب ناشی از جوش ها را درمان می کند. زردچوبه می تواند برای پوست روغنی به عنوان شستشو دهنده صورت و یا یک پک صورت استفاده شود.

شیر و زردچوبه خواص درمانی بزرگی دارند که می توانند به درمان آکنه کمک کنند. یک قاشق چای خوری از زرد چوبه و 3 قاشق سوپ خوری شیر همراه با 2 قاشق سوپ خوری آرد و چند قطره عسل. خوب مخلوط کنید و یک لایه نازک از این مخلوط را روی صورت خود بمالید. بگذارید 20 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس می توانید ماسک را با آب بشویید و مرطوب کننده مورد علاقه خود را بزنید.

شیر و زردچوبه همچنین می توانند به درمان پوست خشک کمک کند. همان ماسک صورت می تواند به این هدف کمک کند.

 1. زردچوبه از چین و چروک جلوگیری می کند

به گفته یک مطالعه ژاپنی، زرد چوبه می تواند از تشکیل چین و چروک و رنگدانه ها جلوگیری کند. هم چنین از کاهش خاصیت ارتجاعی پوست ناشی از نوردهی مزمن UVB جلوگیری می کند.

 1. زردچوبه برای درمان علائم کششی

زردچوبه برای علائم کششی عالی عمل می کند. این کار به دلیل کورکومین که به غشا سلولی نفوذ می کند وجود دارد. کورکومین مشهور است که خواص فیزیکی غشا سلولی را تغییر می دهد در نتیجه ممکن است علائم کشش را نیز التیام بخشد.

همچنین می توانید از زردچوبه به عنوان کرم استفاده کنید. این خمیر را قبل از حمام به کمر و شکم خود بمالید. حدود 20 دقیقه صبر کنید. سپس خمیر را در حمام بشویید.

 1. زردچوبه برای بهبود سوختگی و التیام زخم

خواص ضد التهاب و ضد عفونی کننده زردچوبه به تسکین سوختگی کمک می کند. همچنین، برای سوختگی (حداقل، بیشتر آن ها) وقتی از زردچوبه استفاده می کنید بدتر نخواهد شد. همچنین می توانید زرد چوبه را با دیگر روغن ها مخلوط کنید تا درمان سریع تر شود. به سادگی این ترکیب را به زخم ها اعمال کنید. خواص آنتی اکسیدانی و انقباضی زردچوبه به التیام زخم ها و کاهش اثر زخم کمک می کنند.

 1. زردچوبه برای درمان رنگدانه های پوستی

خاصیت سفیدکنندگی زرد چوبه می تواند به درمان رنگدانه های پوست کمک کند. هم چنین این گیاه می تواند پوست را از عفونت دور نگه دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق چای خوری از زرد چوبه و عصاره لیمو را مخلوط کنید. مخلوط را به منطقه آسیب دیده بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. حداقل یک ساعت جلو خورشید نروید. با آب سرد بشورید. شما می توانید این کار را هر روز قبل از حمام انجام دهید.

 1. زردچوبه برای درمان ترک کف پا

خواص انقباضی زرد چوبه به التیام ترک های پا کمک می کند. می توانید مقادیر مساوی روغن کرچک و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید و کمی زرد چوبه به آن اضافه کنید تا خمیری درست شود. این خمیر را روی پاشنه های ترک خورده خود بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با آب سرد بشویید.

 1. زردچوبه برای درمان هیرسوتیسم یا پرمویی

این شرایطی است که در آن موهای صورت غیرطبیعی زیاد می شوند و این ناشی از عدم تعادل هورمون ها است. استفاده از زردچوبه به این مسئله کمک می کند. حتی خوردن زرد چوبه می تواند با عدم تعادل هورمونی که پرمویی برای افراد به همراه دارد، درمان شود.

 1. زردچوبه برای کمک به سم زدایی

شما می توانید اسکرابی با زردچوبه را آماده کنید که به پوست شما کمک می کند. یک قاشق سوپ خوری زردچوبه را با یک قاشق سوپ خوری آب و سرکه سیب (یا گلاب) مخلوط کنید. این مخلوط را به آرامی به مناطق مشکل دار ماساژ دهید. بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید، اگر رنگ زردی باقی بماند می توانید از یک تمیز کننده ملایم استفاده کنید. استفاده از این اسکراب دو بار تا سه بار در هفته به حذف سلول های مرده از روی پوست کمک می کند.

فواید زردچوبه برای مو چیست؟

ترکیبات زرد چوبه برای جلوگیری از از دست دادن مو مفید است و به درمان بیماری هایی مثل شوره سر کمک می کنند. فواید زردچوبه برای موهای شما عبارتند از:

 1. زردچوبه برای جلوگیری از ریزش مو

مطالعات ویژه ای می گویند که کورکومینویید زرد چوبه می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. با اینکه مدرک کافی برای این کار وجود ندارد، اما استفاده از زرد چوبه در موی شما هیچ گونه عوارض مضری نخواهد داشت.

 1. زرچوبه برای کمک به درمان شوره

مخلوطی از زرد چوبه و روغن زیتون می تواند شوره سر را از بین ببرد و سلامتی پوست سر را بهبود بخشد. نسبت های مساوی از هر دو را با هم مخلوط کنید و بگذارید 20 دقیقه قبل از شامپو زدن، روی موهایتان بماند.

 1. زردچوبه برای درمان سندرم روده تحریک پذیر

زردچوبه همچنین برای درمان بیماری های گوارشی مرتبط با سندروم روده تحریک پذیر مورد استفاده قرار می گیرد که ناشی از التهاب است.با توجه به گزارش دانشگاه مرکز پزشکی مریلند، کورکومین میزان دو آنزیم در بدن انسان را کاهش می دهد که مسئول التهاب هستند.در صورتی که از مکمل کورکومین برای ورم مفاصل استفاده می کنید، این مقدار مورد توصیه شده توسط بنیاد ورم مفاصل است - 500 میلی گرم از کورکومین، دو بار در روز است. اما توصیه می کنیم قبل از اینکه به دنبال مکمل ها بروید، با پزشک خود صحبت کنید.

 1. کاهش برنزه شدن پوست

این ادویه شگفت انگیز به کاهش برنزه شدن کمک می کند. پس چگونه می توان از زردچوبه استفاده کرد؟ کمی زردچوبه را همراه با مقداری شیر و عصاره لیمو مخلوط کنید. این مخلوط را به قسمت های مورد نیاز بمالید. بعد اجازه دهید به درستی خشک شود، در آخر آن را با آب بشویید.

 1. زردچوبه به عنوان کرم شب

همچنین می توانید از کرم شب زردچوبه برای بهبود رنگ چهره خود استفاده کنید. شما به کمی بادام (پوست کنده) نیاز دارید و یک قاشق چای خوری از زردچوبه، کشک، عصاره لیمو، زعفران و پودر چوب صندل. همه چیز را با هم مخلوط کنید و در یخچال بگذارید. هر شب مخلوط را بمالید و آن را صبح بشویید.

 1. زردچوبه ضد سرطان سینه است

در یک مطالعه چینی، کورکومین در درمان سرطان سینه موثر یافت شد. این ترکیب همچنین برای محافظت در برابر سرطان روده بزرگ در یک مطالعه دیگر یافت شد. این کار با حساسیت سلول های سرطانی به شیمی درمانی انجام می شود که راه را برای حذف عناصر نرم کننده هموار می کند. کورکومین همچنین در درمان دهان بیمارانی که از بدخیمی های گردن و سر رنج می برند کاربرد دارد و رشد سرطان را کاهش می دهد. همچنین کشف شد که کورکومین از عملکرد آنزیم رشد سرطان جلوگیری می کند.

 1. تقویت حافظه انسان با زردچوبه

مطالعه دیگر نشان می دهد که خواص آنتی اکسیدان کورکومین می تواند حفظ حافظه در انسان ها را بهبود بخشد. در یک مطالعه دیگر، ترکیب، آپوپتوز (مرگ سلول ها به عنوان بخشی از رشد ارگانیسم) را مهار کرده بود،اثرات آن را به خواص آنتی اکسیدانی کورکومین نسبت داد.

انتخاب زردچوبه

این روزها، گیاهان خشک و ادویه ها در سوپرمارکت ها رواج زیادی دارند. اما بهتر است آن ها را از فروشگاه های ادویه محلی در منطقه خود خریداری کنید زیرا مجموعه گیاهان خشک و ادویه ها از کیفیت برتر و نسبتاً تازه تری برخوردار است. همیشه زردچوبه ارگانیک بخرید.

زردچوبه به شدت متفاوت است و نوع انتخاب پودر زردچوبه بسیار مهم است. اغلب زردچوبه ها با مواد دیگری مخلوط می شود تا رنگ زردش را به آنها بدهد. زردچوبه در پودر کاری بالاترین میزان کورکومین را دارد که به طور متوسط در وزن 3.14 % است. زردچوبه هم در تکه های بزرگ و هم به صورت پودر در دسترس است و باید پس از تایید کیفیت، خریداری شود.

نگهداری زردچوبه

پودر زردچوبه باید در یک ظرف کاملاً بسته نگهداری شود و در جای خشک و خنک نگهداری شود، که از نور محافظت شود. زرد چوبه باید در یخچال قرار داده شود. باید از گرمای بیش از حد اجتناب کرد چون می تواند روغن اسانس معطر خود را پخش کند. از طرف دیگر نور خورشید می تواند رنگش را محو کند. ظرفش باید به شدت پس از استفاده بسته شود. قرار گرفتن در معرض هوا برای مدت طولانی باعث رفتن طعم و بویش می شود.

زردچوبه ناشتا

کاهش دهنده التهابات بدن است و خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش می دهد.

برای گوارش و تسکین اختلالات مربوط به گوارش مفید است و باعث سلامتی و عملکرد بهتر مغز می شود.

باعث سلامتی قلب می شود و علائم آرتروز را تسکین می‌دهد.

مقدار مصرف زرد چوبه 

اگرچه هیچ توافق رسمی در مورد دوزهای موثر زردچوبه یا کورکومین وجود ندارد، موارد زیر در تحقیقات با نتایج امیدوارکننده استفاده شده است.۹، ۱۲، ۱۳):

    برای آرتروز: ۵۰۰ میلی گرم عصاره زردچوبه دو بار در روز به مدت ۲ تا ۳ ماه.

    برای کلسترول بالا: ۷۰۰ میلی گرم عصاره زردچوبه دو بار در روز به مدت ۳ ماه.

    برای خارش پوست: ۵۰۰ میلی گرم زردچوبه سه بار در روز به مدت ۲ ماه.

دوزهای بالای زردچوبه و کورکومین در درازمدت توصیه نمی‌شوند، زیرا تحقیقاتی در مورد ایمنی آنها وجود ندارد.

با این حال، سازمان بهداشت جهانی (WHO) 1.4 میلی گرم به ازای هر پوند (۰ تا ۳ میلی گرم بر کیلوگرم) از وزن بدن را به عنوان مصرف روزانه قابل قبول تعریف کرده است.۱۸).

توجه داشته باشید که تمام مکمل های گیاهی باید با احتیاط مصرف شوند. همیشه در مورد مکمل هایی که مصرف می کنید، از جمله زردچوبه و کورکومین، به پزشک خود اطلاع دهید.

 تحقیقات نشان می دهد که دوز ۵۰۰-۲۰۰۰ میلی گرم زردچوبه در روز می تواند موثر باشد. با این حال، دوزهای بالا برای طولانی مدت توصیه نمی شود.

چه کسی نباید آن را مصرف کند؟

اگرچه تصور می‌شود که زردچوبه برای اکثر افراد بی‌خطر است، برخی از افراد ممکن است نیاز به اجتناب از آن داشته باشند.

این شرایط نیاز به توجه شدید دارند:

    بارداری و شیردهی: تحقیقات کافی برای تعیین اینکه آیا مکمل های زردچوبه برای زنان باردار یا شیرده بی خطر هستند، وجود ندارد.

    بیماری کیسه صفرا: زردچوبه ممکن است باعث انقباض کیسه صفرا و بدتر شدن علائم شود.۲۱).

    سنگ کلیه: سرشار از اگزالات است که می تواند به کلسیم متصل شود و باعث تشکیل سنگ کلیه شود.۲۲).

    اختلالات انعقاد خون: این می تواند توانایی لخته شدن خون شما را کاهش دهد، که می تواند مشکلات خونریزی را بدتر کند.۲۳).

    دیابت: این می تواند منجر به سطح بسیار پایین قند خون شود (۲۴).

    کمبود آهن: ممکن است در جذب آهن اختلال ایجاد کند (۲۵).

علاوه بر این، مکمل‌های زردچوبه ممکن است با برخی داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون و داروهای دیابت تداخل داشته باشند.

با این حال، به نظر می رسد زردچوبه در این شرایط در مقادیری که معمولاً در غذا مصرف می شود، ایمن است.

مکمل‌های زردچوبه در صورت بارداری، شیردهی یا شرایط پزشکی خاصی بی‌خطر نیستند. مکمل ها همچنین ممکن است با رقیق کننده های خون و داروهای دیابت تداخل داشته باشند. با این حال، به نظر می رسد زردچوبه زمانی که به عنوان ادویه غذایی استفاده می شود بی خطر است.

در این مطلب به رایج‌ترین عوارض جانبی مصرف زردچوبه می‌پردازیم:

۱- ناراحتی معده: زردچوبه باعث گرمی بدن شده و در عین حال می‌تواند باعث بروز التهاب در معده شود. این موضوع در نهایت به دردهای شکمی و گرفتگی عضلات منجر می‌شود.

۲- افزایش خطر سنگ کلیه: زردچوبه دارای ترکیباتی به نام اوکسالات است که می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را در فرد افزایش دهد. در حقیقت اوکسالات با ترکیب با کلسیم، باعث تشکیل اوکسالات کلسیم غیرمحلول در بدن می‌شود. تشکیل این ترکیب نخستین گام در بروز سنگ کلیه است.

۳- حالت تهوع و اسهال: کِرکیومین موجود در زردچوبه می‌تواند در دستگاه گوارش ایجاد اختلال و مشکل کرده و باعث بروز حالت تهوع و اسهال در فرد شود.

۴- بروز آلرژی: برخی ترکیبات موجود در زردچوبه می‌تواند باعث بروز آلرژی در افراد و علائمی همچون جوش و مشکلات تنفسی در آن‌ها شود. آلرژی در این افراد می‌تواند شامل آلرژی پوستی و گوارشی باشد.

۵- کمبود آهن: تحقیقات دانشمندان نشان داده است زیاده روی در مصرف زردچوبه باعث اختلال در روند جذب آهن می‌شود. از همین رو، افرادی که از کمبود آهن و کم خونی رنج می‌برند نباید در مصرف این ادویه زیاده روی کنند.

اگرچه زیاده روی درمصرف زردچوبه می‌تواند برای بدن عوارض جانبی داشته باشد، اما این ادویه دارای خواص بی شماری است. از این رو، مصرف متعارف و کم آن می‌تواند باعث بهبود سلامتی عمومی بدن شود.


افزایش متابولیسم: تخم خردل

اضافه کردن خردل به تقویت متابولیسم و سوزاندن چربی کمک می کند یک قاشق چای خوری پودر تخم خردل خالص رامیل کنید بسیار انرژی زا است.

 

افزایش سوخت و ساز بدن: زیره

2نوع از متداول‌ترین گونه‌های زیره در کشور زیره سیاه و زیره سبز، هستند که از گذشته های دور، به همراه برنج پخته شده، مصرف می کردند.

زیره گیاهی با طبع گرم است و خاصیت ضد نفخ دارد و سبب هضم آسان غذا، افزایش سوخت و ساز بدن می شود. مصرف زیره در کنار ورزش و رژیم غذایی مناسب، می تواند به کاهش وزن کمک کند. زیره ادرار آور است و به دفع سنگ کلیه و مجاری ادرار کمک می کند.

زیره، منبعی عالی از مواد معدنی - ایسنا

مشکلات گوارشی: زنجبیل

قرن هاست که از زنجبیل برای تورم و حالت تهوع استفاده می‌شود. زنجبیل خاصیت دفع سموم را هم دارد. زنجبیل را به نوشیدنی هایتان اضافه کنید و بعد از هر وعده بخورید.

 

کاهنده دردهای عضلانی و مفصلی: برگ بو

برگ بو، طعم و رایحه‌ای خاص به غذا می‌بخشد. برگ بو دارای ویتامین های A و C، خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است و در درمان بیماری ها مفید است. روغن برگ بو التهابات و ورم های بدن را کاهش می دهد. دمنوش این گیاه سبب تقویت سیستم گوارش، افزایش اشتها و افزایش میزان دفع ادرارمی شود و به هضم بهتر غذا کمک کند. ماساژ بدن با روغن برگ بو سبب بهبود دردهای عضلانی و مفصلی و التهابات ناشی از آن می شود.

درد مفاصل و دردهای عضلانی نشانه چه بیماری های مهمی هستند؟ و راه درمان آن چیست؟

رفع گاز معده: گشنیز

گشنیز محرک بسیارخوبی برای آزادشدن گازهای معده بعد از غذا است، به سادگی می توانید از گشنیز داخل غذا و چای استفاده کنید، برای این منظور دقایقی چای را بجوشانید و با عسل مزه دار کنید.

 

کاهش کلسترول: سماق

پودر سماق به‌همراه گوشت مصرف می‌شود. سماق یک آنتی اکسیدان قوی است و خواص ضد قارچ و ضد میکروب دارد و با علائم پیری و سرطان مبارزه کرده و برای درمان انواع عفونت های قارچی و میکروبی بسیار مفید است.سماق کلسترول و قند را در خون کاهش می دهدو برای افراد مبتلا به دیابت و چاقی مفید است.

خواص شگفت‌انگیز سماق برای بدن را بشناسید - همشهری آنلاین

ضد سنگ‌ کلیه: جوز هندی

جوز هندی از پودرکردن هسته میوه گیاه جوز بویا به دست می آید. مصرف زیاد جوز هندی باعث مسمومیت می شود. جوز هندی خاصیت آرام بخش دارد و در درمان افسردگی و اضطراب نیز بسیار مفید است. جوز هندی تقویت کننده سیستم گوارش و دفع ادرار است و می تواند مانع از تشکیل سنگ های کلیوی شود.

استفاده موضعی از روغن جوز هندی و ماساژ آن می تواند دردهای عضلانی و التهابات را بهبود دهد.

 

درمان نفخ معده و روده: میخک

میخک به‌عنوان ادویه پلویی استفاده می شود و عطر دلپذیری دارد .میخک خاصیت بی حس کنندگی دارد و برای کاهش درد دندان، درمان سرفه، سرماخوردگی و سوء هاضمه، نفخ معده و روده به کار می رود.

نفخ شکمی + {معرفی 18 راهکار عملی و درمانی خانگی} | دارودراگ

ادویه ضددرد: ریشه شیرین بیان

شیرین بیان به‌دلیل خاصیت ضد التهابی درد و التهاب را کاهش می دهد، اما اگر بیماری قلبی، دیابت یا فشار خون بالا دارید باید از خوردن آن صرف نظر کنید. 2بار در روز یک قاشق چای خوری پودر ریشه شیرین بیان را به مدت 10 دقیقه در آب گرم ریخته و بعد میل کنید.

 

تقویت‌کننده میل جنسی: هل

چای هل، یکی از چای‌های محبوب است و از هل به شکل پودر به عنوان ادویه استفاده می کنند. هل انواع مختلفی مانند هل سیاه، هل سفید و هل سبز دارد و دارای خواص فراوانی است. مصرف هل معده را تقویت و نفخ شکم را درمان کرده و سرفه و سرما خوردگی و تب را نیز برطرف می کند. هل، خاصیت ضدعفونی کننده دارد و تقویت کننده میل جنسی است و انزال زودرس و اختلال در نعوظ را نیز درمان می کند. هل مقوی قلب و اعصاب است و برای درمان بیماری های روده و ریه، کاهش سردرد، درمان تهوع و درمان صرع را نیز درمان می کند.

معجزه‌های درمانی: سیر

سیر بسیار برای دردهای مفصلی و گرفتگی عضلات مفید است. برای بهبود دردهای عضلانی ناحیه درد را با روغن سیر ماساژ دهید. مصرف روزانه 2 -3 بوته سیر خام از تورم جلوگیری می کند.

 

ترک اعتیاد: رزماری

رزماری خاصیت ضدقارچی، ضدویروسی و ضدباکتریایی دارد و دارو برای جگر محسوب می شود. رزماری را می توانید به غذاها و مرغ و سوپ اضافه کنید.

 

ضد چاقی: فلفل سیاه

فلفل سیاه خواص زیادی دارد که می‌توان به خاصیت جلوگیری از چاقی و مشکلات شکمی اشاره کرد، فلفل سیاه کلسترول را پایین نگه می دارد. فلفل سیاه را می توانید به عنوان طعم دهنده قبل از پخت به غذا یا در حین و یا بعد از آن اضافه کنید.

 

کاهش چربی‌های شکمی: دارچین

دارچین به سطح انسولین خون کمک می کند، کمی دارچین را با صبحانه می کنید. دارچین همچون انسولین عمل می کند و موجب تحریک گیرنده‌های چربی و سلول های عضلانی می شود و قند اضافی را از خون خارج و در سلول ها ذخیره می کند.

درمان عفونت‌های قارچی: گلپر

گلپر طعم دهنده خوبی برای بسیاری از غذاها و خوراکی هاست و خواص دارویی فراوانی نیز دارد. گلپر یک ضد قارچ و ضد میکروب قوی است و عفونت های قارچی را درمان، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. گلپر خاصیت ضد التهاب دارد و می تواند دردهای مفصلی و آرتریتی را کاهش می دهد.

 

افزاینده شیر مادر: رازیانه

دانه‌های رازیانه یکی دیگر از ادویه‌های غذایی هستند که خواص دارویی بسیاری دارند. رازیانه، ترشح هورمون‌های موردنیاز خانم ها را تحریک می کند و مصرف آن در دوران شیردهی می تواند تولید شیر را افزایش دهد. رازیانه با رشد سلول های سرطانی مبارزه، سنگ های مجاری ادراری را دفع و اختلالات قاعدگی را برطرف می کند.

 

دفع سموم: فلفل قرمز

معمولاً کبد سموم را دفع می کند و چربی های اضافه را تجزیه می کند. یک لیوان آب گرم با لیمو و مقداری فلفل قرمز را ترکیب و قبل از صبحانه میل کنید تا این چربی ها دفع شوند.

خواص فلفل قرمز - با طریقه مصرف فلفل قرمز و خواص بی نظیر آن آشنا شوید - مجله ایران کوک شاپ

درمان اضطراب: اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس در درمان اضطراب، بیخوابی، افسردگی و التیام زخم ها و نیش حشرات موثر است. همچنین روغن این گیاه نیز می تواند با عفونت های مقاوم مبارزه کند.

اسطوخودوس بیشتر در روغن ها مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن به عنوان مرطوب کننده با روغن نارگیل، نعناع یک بار یا دو بار در روز استفاده کنید.

 

تسکین افسردگی و بهبود حالت: پیازچه

پیازچه حاوی ماده مغذی به نام کولین و اسید فولیک است که با تولید سروتونین تداخل و می تواند به تسکین افسردگی و بهبود حالت کمک کند.

پیازچه باید با یک چاقوی تیز خرد شود تا به گیاه آسیب نرسد. آن را می توان با سبزیجات، تخم مرغ و پنیر سوپ یا سالاد مصرف کرد.

 

کاهش عصبانیت: بابونه

چای بابونه می تواند درد‌های قاعدگی و عصبانیت ناشی از آن را تسکین دهد این چای همچنین قند خون را در بدن کاهش می دهد و به درمان دیابت کمک می کند.علاوه بر چای بابونه، این گیاه می تواند به غلات اضافه شود.

مسکن سردرد و میگرن: نعناع

نعناع به تسکین سردرد و میگرن کمک می کند. بخار چای نعناع نیز می تواند بینی های مسدود شده را باز و به این ترتیب به مشکلات تنفسی کمک می کند. برگ های خشک و تازه نعناع را می توان به چای اضافه کرد.

سعی کنید در طول روز این ادویه ها را در رژیم غذایی تان بگنجانید چون فواید بیشماری داشته و درمانگر طبیعی محسوب می شوند/ اخبار وبگردی

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: