کد خبر: ٢٨٤٩١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/10/29-١٤:٣٢

در این گزارش وبگردی با "خواص بی نظیر برگ مو" آشنا می‌شویم.

 

آبادان نیوز _ تازه‌ترین‌های وبگردی را اینجا بخوانید:

 

از نظر تغذیه، برگ مو اشتهاآور و مقوی است و در درمان زکام و عفونت روده توصیه می‌شود.

برگ این درخت، ضدعفونی کننده سیستم گوارش است و تحقیقات نشان داده اند که ضماد آن سردرد‌های میگرنی را برطرف می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های آن قابض بودن است و برای رفع اسهال، استفراغ و اختلالات گردش خون در بلوغ و یائسگی توصیه می‌شود. نتایج برخی تحقیقات نشان داده دم کرده آن در رفع اختلالات یائسگی، رفع بی نظمی دستگاه وریدی و بواسیر تاثیرگذار است.

در برگ مو ساکاروز، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A)، تارتاریک و مالیک اسید، پتاسیم و آهن و به مقدار کمی ویتامین C وجود دارد. بیشترین خاصیت برگ مو به فیبر‌های موجود در آن برمی گردد. البته میزان فیبر در برگ‌های لطیف‌تر نسبت به برگ‌های ضخیم‌تر کمتر است.

به عبارت دیگر اگر چه برگ‌های لطیف و ضخیم از نظر خواص یکسان هستند، اما قسمت نازک‌تر برگ خواص کمتری در مقایسه با برگ ضخیم دارد. در ضمن، هر چقدر رنگ سبز برگ‌ها تیره‌تر باشد، بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) بیشتری خواهد داشت. ترش مزه بودن برگ مو نیز به دلیل وجود اسید‌های آلی (اسید مالیک و تارتاریک و...) است.

 

برگ موی خانگی

برگ درخت مو معمولا برای پیچیدن دلمه استفاده می‌شود و پختن و سرخ کردن آن تا حدی باعث تغییر برخی از مواد مغذی اش، به خصوص ویتامین C می‌شود بنابراین چه بهتر که شیوه پخت برگ مو در مدت زمان کمتر و با حرارت پایین باشد. در این صورت، ضریب تبدیل بتاکاروتن به ویتامین A سه برابر می‌شود.

به عنوان آخرین نکته، پیشنهاد می‌کنم برگی که در غذا‌ها استفاده می‌کنید از درختچه‌های موی خانگی تهیه شوند تا احتمال زدن سم به آن در کمترین میزان باشد. برگ‌ها را قبل از مصرف کاملا تمیز کنید یعنی آن را داخل پارچه خیس قرار بدهید و در مدت زمانی کوتاه آن را مصرف کنید.

نگهداری برگ مو در فریزر یا آب نمک نیز توصیه نمی‌شود و بهتر است این برگ را در فصل خود و تازه به تازه به مصرف برسد./ اخبار وبگردی

منبع: صداوسیما

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: