کد خبر: ١٦٦٥٣   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/08/25-١٠:٥٨

سانسوریا از گیاهان آپارتمانی بدون دردسر و کم توقع است. داشتن این دو ویژگی مراقبت و نگه داری از این گیاه را آسان می کند. در این مطلب روش های تکثیر سانسوریا را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

 

به گزارش آبادان خبر، سانسوریا، گیاهی است که تکثیر آن در محیط های کم نور آپارتمان امکان پذیر است. از این رو این گیاه به عنوان یکی از گیاهان مطرح در آپارتمان معرفی می شود. ضمن اینکه نسبت به شرایط خشک و سایه نیز مقاوم بوده و در تصفیه هوای محیط اطراف نقش مهمی دارد. به طوری که هوایی با اکسیژن خالص در محیط اطراف تولید می کند.

نحوه تکثیر سانسوریا با دو روش متفاوت
قبل از آشنایی با روش تکثیر سانسوریا، بهتر است ابتدا با شکل ظاهری و شرایط نگه داری آن آشنا شوید. سانسوریا، گیاهی با برگ های شمشیری و سبز رنگ است و هشت واریته از آن شناسایی شده است. ۳ یا ۴ مدل واریته از آن در ایران وجود دارد.

در انگلیسی آن را زبان مادر شوهر نیز می گویند. زادگاه اصلی آن غرب آفریقاست. سانسوریا دارای نوع برگ ساده پا بلند و پا کوتاه، برگ ابلق پا کوتاه و پا بلند می باشد. این گیاه دارای افزایش قدی نیز هست و گاهی به ارتفاع نیم متر می رسد. نوع ابلق این گیاه را با نام دور طلایی نیز می شناسند. این گیاه نسبت به نوع برگ ساده به نور بیشتری نیاز دارد. نوع ابلق آن تزیینی به حساب می آید. برگ های آن در قسمت وسط سبز و در اطراف به رنگ زرد می باشند. این گیاه از نظر محیطی مقاوم بوده و امکان نگه داری آن در شرایط نامساعد وجود دارد.

bolej.gif 100x300.gif
سانسوریا، گلی معطر است و تکثیر این گل در دمای ۱۸ تا ۲۵ به بالاترین حد خود می رسد. به دمای زیر صفر واکنش نشان می دهد و در نواحی پرنور بهتر رشد می کند. البته در سایه و نور کم نیز رشد لازم را دارد. در تابستان هفته ای یک بار و در زمستان هر ۳ هفته یک بار به آبیاری نیاز دارد.

این گیاه در تصفیه گازهای آلوده مانند«فرمالدئید یا تولوئن» بسیار موثر است. به دلیل داشتن این ویژگی، از سانسوریا در محیط اتاق خواب استفاده می شود تا تصفیه هوا در آن جا به خوبی انجام شود.

تکثیر این گیاه از طریق قلمه برگ و ریزوم

در تکثیر گل شفلرا، گل حسن یوسف و... از ساقه استفاده می نماییم اما برخلاف آنها برای تکثیر این گل از برگ های گل استفاده می نماییم. زمان جدا کردن ریزوم گیاه سانسوریا، فصل بهار است. معمولاً در این فصل این گیاه در حالت اوج قرار دارد. یعنی گلدان از ریزوم پر شده است. در این روش، گیاه پایه را از گلدان بیرون آورده و به کمک قیچی باغبانی یا چاقو ناحیه زیر زمینی گیاه را به چند پارت تقسیم می کنند. امتیاز این روش در آن است که در تکثیر سانسوریا ابلق نیز گیاهانی با دور طلایی ظاهر خواهند شد.

پرورش سانسوریا به روش قلمه برگ
سانسوریا، دارای رنگ بندی متفاوت و خاصی است و در تکثیر به روش قلمه برگ، این رنگ بندی حذف می گردد. هنگامی که این گیاه به روش قلمه برگ تکثیر می شود، نوارهای زیبای طلایی آن در گیاه جدید حذف می گردند. یعنی رنگ تمام گیاه سبز خواهد شد.

این امر ویژگی زیبایی این گیاه را تا حد زیادی از بین می برد. به همین خاطر بیشتر افراد به تکثیر این گیاه به روش ریزوم نسبت به قلمه زدن تمایل دارند تا در عین تکثیر، زیبایی گیاه نیز حفظ شود.

تکثیر سانسوریا از طریق قلمه برگ

برای تکثیر گیاه ابلق، باید گیاهی ابلق را انتخاب کرد.

در قلمه برگ باید برگ های تازه و بلند را گزینش کنید. در روش قلمه، برگ های کوتاه و کوچک سبز نخواهند شد. از برگ های ۳۰ سانت به بالا استفاده کنید.

برگ را به فاصله ۸ سانت به ۸ سانت برش دهید.

اندازه های 8 سانتی سانسوریا

برگ های بریده شده را به مدت ۲ یا ۳ روز در کناری قرار دهید تا برای کشت آماده گردد. مراقب باشید که برگ ها را به شکل معکوس(سر و ته) نکارید.

برای ابلق(حاشیه طلایی) ماندن گیاه باید انتهای برگ ها را به شکل عدد ۸ ببرید.

تکثیر سانسوریا ابلق

یعنی یک مثلت از انتهای برگ ۸ سانتی برش دهید و جدا کنید. اگر این برش را انجام ندهید، تکثیر گل شما به شکل عادی و سبز خواهد شد.

راه های تکثیر گیاه سانسوریا ابلق
ماسه برای گلدان تهیه کنید. برگ ها را در بستری از ماسه فرو کنید. قسمت هشتی شکل باید زیر خاک باشد. تعداد برگ ها در گلدان مهم نیست. می توانید هر ۱۰ عدد برگ را در یک گلدان با قطر ۲۰ سانتی متر بکارید. گلدان را در محیطی با دمای ۱۸ تا ۲۰ بگذارید.

برگ ها بعد از سه هفته ریشه دار خواهند شد. در هفته چهارم جوانه در آن ها رویت خواهد شد. در این زمان می توانید آن ها را جدا کنید و در گلدان های دیگر بکارید.

خاک مناسب برای پرورش سانسوریا مخلوطی از دو سوم خاک برگ و یک سوم خاک لومی است.

با انجام این روش گیاه ابلق تولید خواهد شد. زمانی که قسمت سبز رنگ گیاه حذف می شود(مثلث)، گیاه برای جوانه زدن از پایه های طلایی کمک می گیرد و با این فرآیند سانسوریا ابلق پرورش می یابد.
منبع:ارگا
خوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبرخوزستان،اخبارخوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: