کد خبر: ١٦٦٢٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/08/23-٠٩:٠٩

گیاه سانسوریا شمشیری گیاهی بسیار محبوب است و مقاومت بی‌نظیر آن، این گیاه را به یک انتخاب عالی برای آپارتمان نشینان تبدیل کرده است.

 

آبادان خبر _ همه ما کم و بیش با خواص فوق العاده سانسوریا آشنایی داریم و می‌دانیم که بودن آن در خانه می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی روح و جسم ما داشته باشد. اما درصد موثر بودن این خواص در زندگی ما چقدر است ؟! در این مقاله با ما همراه شوید تا با ویژگی های منحصر به فرد سانسوریا و اهمیت آنها در زندگی روزمره آشنا شوید.

سانسوریا و ویژگی های بی‌نظیر این گیاه

اگر به جدول گیاهان مناسب آپارتمانی نگاهی بیندازید، در صدر لیست جدول، نام سانسوریا با افتخار می‌درخشد. گیاهی زینتی که در عین زیبایی، در نامناسب ترین شرایط نیز سالم می‌ماند. این گیاه درست مانند نام خود همانند یک شمشیر، سخت و مقاوم است و برای از بین بردن آن باید سختی زیادی بکشید ! این محبوبیت گسترده سانسوریا تنها به دلیل فرم ظاهری برگها، دکوراتیو بودن گیاه و یا نگهداری بسیار آسان آن نیست، بلکه خواص و ویژگی های مفید این گیاه در صدر نشینی آن اهمیت زیادی داشته اند که در ادامه به طور مفصل با آنها آشنا خواهیم شد.

با نگهداری سانسوریا بیشتر آشنا شوید

1. دستگاه تصفیه هوا تایید شده توسط ناسا !
سانسوریا یک گیاه ایده آل برای فضاهای داخلی است زیرا یک دستگاه تصفیه هوا فوق العاده برای داخل است. طبق آزمایشات مختلف و مطالعات هوای پاک ناسا، مشخص شده است که سانسوریا به طور مداوم برای از بین بردن سمومی مانند فرمالدئید، زایلن، تولوئن و اکسیدهای نیتروژن کاربرد دارد. این بدان معناست که صنایعی مانند کارخانه های اتومبیل سازی و نمایشگاهها، کارخانه های هواپیماسازی، سازندگان رنگ و فروشندگان آنها، چاپ و دفاتر و مکانهایی که این مواد شیمیایی را در کالاهای خود استفاده می‌کنند، با نگه داشتن چندین سانسوریا در اطراف خود، سود زیادی خواهند برد.

در واقع هدف اصلی ناسا از انجام این مطالعات، پیدا کردن یک راه حل مناسب برای تمیز کردن هوا در ایستگاه های فضایی بوده است که در این بین به ویژگی سانسوریا در تصفیه هوا نیز پی برده اند !

2. یک اکسیژن ساز قوی در شب

یکی از ویژگی های جالب گیاه سانسوریا شمشیری در شب، تبدیل حجم زیادی از دی اکسید کربن هوا به اکسیژن است و همین عامل این گیاه را به گزینه ای مناسب برای اتاق خواب تبدیل کرده است. اکسیژن سازی سانسوریا در یک اتاق به اندازه ای است که حتی در صورت نبود جریان هوا در اتاق نیز می‌توانید با داشتن 6 الی 8 گیاه سانسوریا ( برای هر فرد ) به راحتی تنفس کنید. این درحالیست که اکثر گیاهان در طول روز با عمل فتوسنتز اکسیژن را جذب کرده و شب دی اکسید کربن را دفع می‌کنند. این ویژگی سانسوریا کاملا علمی است و می‌توان به راحتی آن را شرح داد :

عمل فتوسنتز در گیاهان به 2 شکل صورت می‌گیرد : 1. واکنش نور و H2O و 2. واکنش تاریک با CO2

در واکنش اول از ترکیب نور روز با H2O موجود در هوا O2 ( اکسیژن ) آزاد می‌شود و این عمل در طول روز انجام می‌شود که بیشتر گیاهان اینگونه عمل می‌کنند.

در واکنش دوم که به واکنش تاریک ( چرخه کالوین ) معروف است، CO2 برای تهیه قند ها مصرف می‌شود. انرژی لازم برای تولید اکسیژن از طریق نوری که گیاه در طول روز جذب کرده است تامین می‌شود. اما طریقه اکسیژن سازی به چه صورت است ؟! گیاه سانسوریا به خشکی مقاوم است و این عملکرد سبب می‌شود که سانسوریا در شب روزنه های خود را باز بگذارد تا هدر رفتن آب به حداقل برسد و از طریق همین رزونه ها دی اکسید کربن جذب و اکسیژن آزاد می‌شود.
منبع:ایران درخت
خوزستان،خبرخوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبر خوزستان،اخبار خوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: