کد خبر: ١٨٢٠٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/12/03-١١:٠٠

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: موارد مشکوک به ابتلای کرونای جهش یافته انگلیسی در یکی از مراکز درمانی شیراز مشاهده شده است.

 

به گزارش آبادان خبر، دکتر مهرزاد لطفی، شنبه در نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در پی ورود ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی به ایران و به ویژه گسترش شیوع آن در استان خوزستان که دارای ارتباط گسترده با استان فارس است، شیوع آن در فارس نیز دور از انتظار نیست.

وی اظهار داشت: پس از گزارش موارد مشکوک به کرونای جهش یافته انگلیسی در یکی از مراکز درمانی شیراز، از موارد مبتلا به این ویروس، نمونه‌برداری و برای تایید نهایی به انستیتو پاستور ایران ارسال شده است.

لطفی، با بیان اینکه علائم ویروس جهش‌ یافته انگلیسی با ویروس کرونای کنونی تفاوت ندارد، ادامه داد: یافته‌ها نشان می‌دهد قدرت سرایت و بیماری زایی آن بسیار بالاتر است و بر همین اساس می‌تواند تعداد بیماران بدحال و میزان مرگ و میر را افزایش دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بیان داشت:: راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا و گونه جهش ‌یافته انگلیسی، مشابه یکدیگر و شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، شست ‌و شوی مکرر دست ‌ها، در خانه ماندن، پرهیز از ترددهای غیرضروری و پرهیز از حضور در تجمع‌هاست.

وی، با اشاره به خصوصیات خطرناک این ویروس و چرخش سریع آن در بین مردم جامعه، تاکید کرد: امروز توجه جدی نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از پیش نیاز است و ضرورت دارد هر یک از ما به نحو مسوولانه ای به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در برابر کرونا، پایبند باشیم.

لطفی، هر گونه بی‌توجهی، سهل‌انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی را زمینه ساز موج جدید ویروس کرونا عنوان کرد و افزود: مشارکت و همکاری مردم در جبهه سلامت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌تواند یاری رسان مجموعه سلامت در این مبارزه یاشد.

به گفته وی، از ابتدای شیوع کروناویروس تاکنون، سه هزار و ۲۱۴ نفر در استان فارس بر اثر ابتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

لطفی اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۲۵ هزار و ۴۹۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های این استان تهیه شده که با بررسی این نمونه‌ها ۱۷۳ هزار و ۸۷ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

او ادامه داد: همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۲۸ هزار و ۸۷۹ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، ۲ هزار و ۴۶۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۷۵ هزار و ۵۴۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

 

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان،خبر شیراز

منبع:ایرنا

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: