کد خبر: ١٨٠٥٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/11/27-١٠:٥٥

یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در شیراز بر لزوم اعمال محدودیت و سختگیری‌های بیشتر برای کاهش تعداد مبتلایان تا قبل از اتمام واکسیناسیون و ایمن شدن کل جامعه تاکید کرد.

 

به گزارش آبادان نیوز، دکتر زینب محرابی با اشاره به آغاز واکسیناسیون در کشور، تاکید کرد که برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و تا پایان زمان واکسیناسیون موثر، همچنان تنها و تنها راه، رعایت کامل و دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

محرابی خاطرنشان کرد که موضوع رعایت شیوه‌نامه‌ها خصوصا برای افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن و گروه‌های در معرض خطر و البته اطرافیان این افراد بیش از سایر گروه‌های جامعه ضروری است.

این پزشک متخصص تاکید کرد که شیوه‌نامه‌های بهداشتی مربوط به زمان شیوع کرونا، یک مجموعه رفتارها بوده و شامل استفاده از ماسک، شست و شوی مکرر دست‌ها، پرهیز از حضور در تجمعات و حفظ فاصله فیزیکی با دیگران و ... است و این موارد باید به شکل کامل انجام شود.

او افزود: اگرچه طی دو ماه منتهی به نیمه بهمن ماه شاهد وضعیت بهتری از شیوع کووید-۱۹ در استان فارس بودیم، اما این موضوع باعث شده تا حساسیت مردم نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های توصیه شده بهداشتی، کم شود که چنین موضوع مخاطره آمیز است.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی کاهش حسایت به رعایت پروتکل‌ها را می‌توان در رفتارهایی نظیر برگزاری دورهمی‌ها، مراسم‌های عروسی و ختم و ... مشاهده کرد، تداوم این رفتارها از سوی مردم را بسیار خطرناک دانست و گفت: این روند موجب تغییر روند شیوع بیماری و آغاز شیب افزایشی در تعداد مبتلایان و بستری‌ها شده است.

محرابی با بیان اینکه ویروس جهش یافته یا نوع انگلیسی کووید- ۱۹، قدرت سرایت و بیماری‌زایی بسیار بیشتری نسبت به دیگر نمونه‌ها دارد و به همین دلیل یک فرد مبتلا یا ناقل تعداد بسیار بیشتری از افراد را مبتلا خواهد کرد، گفت: رعایت دقیق مسائل بهداشتی کمک زیادی خواهد کرد تا زنجیره انتقال این نوع ویروس و دیگر انواع جهش‌یافته‌ای که در آینده ممکن است به کشور وارد شوند، بشکند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با یادآوری اینکه طی هفته‌های اخیر شاهد آغاز و تداوم سیر افزایشی موارد ابتلا و بستری با شیبی ملایم در فارس بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: در این مدت شاهد افزایش موارد ابتلا با علائم بدحالی هستیم و اکثر افراد با علائم تنفسی و افت اکسیژن و درگیری‌های قلبی و آسیب کلیوی بستری شده‌اند.

 

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان

منبع:ایسنا
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: