کد خبر: ١٦٧٠٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/08/28-٠٩:٣١

یک عضو کمیته مقابله با کرونا گفت:قدرت انتقال و انتشار ویروس کرونا از خرداد ماه افزایش یافته است و مرگ آنی به دنبال دارد.

 

آبادان خبر - شیوع کرونا سبک زندگی جدید را برایمان به همراه داشته است. در این روزهای پاییزی کم و کیف زدن ماسک نیازمند اقدامات جدی است. این در حالی است که هر روز یک خبر جدید درباره خطرات کرونا به گوش می‌رسد و به قول سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان این بیماری همچون شتر، گاو، پلنگ است و هر لحظه به شکل جدید بروز می‌کند.

مرگ آنی به دلیل ابتلا به کرونا

مینو محرز، عضو کمیته مبارزه با کرونا درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور اظهار داشت: کرونا مرگ آنی به‌دنبال دارد. این بیماری ممکن است در غالب سکته‌های مغزی، قلبی و ... بروز و منجر به مرگ آنی می‌شود.

وی افزود: ویروس کرونا از خرداد 99 افزایش یافته است. تا وقتی مردم در تجمعات شرکت داشته باشند، طبیعتا روند شیوع ادامه دارد. باید کشور را تعطیل کرد تا به جمعیت بیماران افزوده نشود و بتوان بیماران کنونی را درمان کرد.

محرز درباره خیس شدن ماسک‌ها طی روزهای بارانی افزود: مردم باید از ماسک پارچه‌ای استفاده کنند. ماسک‌های جراحی بعد از چند ساعت مصرف بلااستفاده است. هرچنداغلب مردم از این ماسک‌ها استفاده می‌کنند.

واکسن کرونا توزیع می‌شود

مینو محرز، عضو کمیته مقابله با کرونا با اشاره به آخرین یافته‌های واکسن کرونا در ایران به خبرنگار برنا گفت: این واکسن در بازار توزیع می‌شود، چون در این شرایط نمی‌توان رفتار مردم را کنترل کرد. مردم به‌جای اینکه خود را با کرونا وفق دهند، این بیماری را رها کرده‌اند.

او افزود: هنوز واکسن کرونا در دنیا وارد بازار نشده است. در دنیا دو واکسن محصول کشور آمریکا مطرح است. برای مثال یکی از واکسن‌ها برای نگهداری به یخچال به دمای منفی 70 درجه نیاز دارد. این واکسن را نمی‌توان به سهولت به دیگر نقاط منتقل کرد. این محصول نیازمند به تمهیدات ویژه دارد.

محرز در واکنش به نگرانی‌های مردم در زمینه دسترسی به واکسن کرونا تاکید کرد: در کشور ما دانشمندان بر روی واکسن کرونا فعالیت کرده و تا اوایل سال جدید و شاید هم زودتر واکسن کرونای تولید داخل توزیع می‌شود.

کارشناس سازمان بهداشت جهانی ادامه داد: نباید بر این باور بود که واکسن کرونا فقط محصول کشور مدرنا و فایزر است، بلکه تمامی واکسن‌ها با روش‌های دیگر تولید شده و موثر است. مردم نباید در این زمینه نگران باشند.

واکسن کرونای تولید داخل در مرحله کارآزمایی انسانی

به گفته او تمامی اقدامات در زمینه واکسن کرونا با تجارت و سودجویی شرکت‌ها همراه بوده است. انواع و اقسام واکسن‌ها در جهان تولید می‌شود و تمامی آنها موثر هستند. اصلا مردم نگران نباشند.

محرز افزود: هر کشوری باید واکسن مورد نیاز مردم را تهیه کند. فناوری آن در کشور موجود و واکسن در مرحله کارآزمایی انسانی قرار دارد.

او تصریح کرد: تمامی واکسن‌های کرونا تولید شده در جهان موثر هستند.

منبع:برنا

 

پاندمی مسابقه واکسن سازی کرونا

آبادان خبر _ از زمان اعلام رسمی برای همه گیری کروناویروس یک سال می‌گذرد و جهان یکسال است که با اشکال مختلف با این ویروس موذی مبارزه کرده است.

از ابتدای شیوع کروناویروس (COVID-۱۹) باورهای غلط، مبارزه با این بیماری قرن را سخت کرد. یکی از باورهایی که موجب شد انسان‌ها در پوشیدن ماسک و رعایت بهداشت عمومی و همچنین رعایت فاصله گذاری فیزیکی غفلت کنند، این بود که گفته شد در عرض چند ماه واکسن در دسترس عموم خواهد بود و پژوهشگران برای تولید واکسن ویروس جدید با انتشار زودهنگام توالی ژنتیکی در حال ساخت واکسن هستند.

این در حالی است که کشورهای مختلف همچنان در حال انجام آزمایش‌های واکسن‌های منتخب هستند و روند تولید تجاری واکسن بسیار زمان‌بر است.

ضمن اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد عجله برای ساختن واکسن COVID-۱۹ می‌تواند بیش‌تر از سود، ضرر داشته باشد. مسابقه جهانی برای ساخت واکسن COVID-۱۹ رکورد شکسته است و ساخت سریع واکسن به موضوعی ناشی از فشارهای سیاسی، اقتصادی و «مردم فریب» بدل شده است.

هر زمان یک کشور خبری از واکسن تولیدی خود و میزان موفقیت آن منتشر می‌کند در عرض چند ساعت یا روز، کشور دیگری که خود را صاحب دانش واکسن می‌داند بلافاصله خبری مبنی بر میزان موفقیت واکسن تولیدی خود منتشر می‌کند! این گونه اطلاع رسانی‌ها به بازی کودکانه ای در میانه بحران جهانی کرونا بدل شده استبه طور نمونه هر زمان یک کشور خبری از واکسن تولیدی خود و میزان موفقیت آن منتشر می‌کند در عرض چند ساعت یا روز، کشور دیگری که خود را صاحب دانش واکسن می‌داند بلافاصله خبری مبنی بر میزان موفقیت واکسن تولیدی خود منتشر می‌کند! این گونه اطلاع رسانی‌ها به بازی کودکانه ای در میانه بحران جهانی کرونا بدل شده است.

نمونه آن خبر ادعای شرکت فایزر مبنی بر موفقیت ۹۰ درصدی واکسن این شرکت و انتشار آن بعد از انتخابات پر سر و صدای آمریکا است که در عرض چند ساعت روسیه نیز اعلام کرد واکسن تولیدی این کشور نیز بسیار موفقیت آمیز بوده و عوارض چندانی ندارد.

اما نکته مورد توجه درباره واکسن شرکت فایزر این است که چند روز پس از اعلام این موفقیت، دانشمند ارشد شرکت شریک فایزر یادآور شد واکسن توسعه یافته «فایزر و بیو ان تک آلمان» با وجود تأثیرگذاری ۹۰ درصدی با چالش‌هایی در زمینه حمل ونقل و نگهداری روبرو است. واکسن‌هایی که با ترکیبات ژنتیک توسعه می‌یابند باید در دمای کمتر از ۷۰- درجه سانتیگراد نگهداری و بارگیری شوند.

اهمیت این بازی اطلاع رسانی در این است که واکسن‌ها مداخلات مهمی در سلامت جامعه هستند چرا که بیماری را در سطح جمعیت کنترل می‌کنند. این هدف مهم تنها زمانی قابل دسترسی است که واکسن‌ها واقعاً مؤثر باشند این در حالی است که مسئولان سرعت را فدای داشتن شواهد محکم کارایی واکسن کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) مجموعه‌ای از ویژگی‌های حداقلی برای واکسن‌های COVID-۱۹ منتشر کرده است تا به سازندگان واکسن کمک کند؛ از جمله اینکه واکسن باید ۵۰ درصد مؤثر باشد. اما مقامات سازمان‌های غذا و داروی آمریکا (FDA) و آژانس دارویی اروپا (EMA) اظهار داشته اند که به واکسن‌هایی که تنها شدت بیماری را کم کند هم مجوز می‌دهند.

طرفداران مسابقه واکسن در حال اشاعه این موضوع هستند که اولین نسل واکسن‌ها «ممکن است به‌اندازه انتظار ما خوب نباشند» و تحقیق و توسعه در این زمینه در طی سالیان آتی مورد نیاز است و به نظر می‌رسد اینکه در این مسابقه از استانداردهای لازم عدول شود نه تنها جمع زیادی از داوطلبان تست واکسن‌ها آسیب می‌بینند بلکه منابع تحقیقاتی هم هدر می‌دهد.

از دیگر مسائلی که موجب شده به مسابقه واکسن‌ها در سطح جهان با دیده تردید نگریسته شود چالش آزمایش آن بر روی انسان‌ها است.

سال‌ها است که ثابت شده واکسن‌ها می‌توانند با تحریک ایمنی بدن انسان به عنوان مؤثرترین عامل در درمان بیماری‌ها به کار گرفته شوند. از سوی دیگر ویروس کووید ۱۹ یکی از پیچیده‌ترین ویروس‌های ۱۰۰ سال اخیر شناخته شده است. معمولاً وقتی واکسن‌ها ساخته می‌شوند و مراحل آزمایشگاهی تمام می‌شود، باید از دو جنبه بسیار مهم «بی خطر بودن و ایمن بودن» و «کارآ بودن» مورد بررسی قرار گیرند. واکسن در مرحله کارآزمایی بالینی باید روی تعداد زیادی انسان مورد آزمایش قرار گیرد.

عمدتاً کارآزمایی بالینی واکسن‌ها سه فاز بسیار مهم دارد. در فاز اول واکسن روی تعداد اندکی داوطلب آزمایش می‌شود. اگر کاملاً بی خطر بود وارد فاز دوم می‌شود. در فاز دوم کارآزمایی بالینی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر داوطلب مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در این مرحله علاوه بر ایمن بودن، کارآیی هم مورد مطالعه قرار می‌گیرد و پس از طی کردن موفقیت آمیز فاز دوم کارآزمایی بالینی، واکسن وارد فاز سوم می‌شود که در این مرحله تست بر روی هزاران انسان انجام می‌شود. فراخوان داده می‌شود و داوطلبان مراجعه می‌کنند و واکسن بر تعداد بیشتری از افراد آزمایش می‌شود.

اما نکته مهم در مسابقه واکسن سازی جهانی این است که واکسن‌های بالقوه مراحل و فازهای مختلف را به صورت شفاف بیان نکرده اند، برخی از آنها داده‌ها را به صورت محرمانه ارائه کرده اند و برخی برای تبلیغ بیشتر روی افراد زیاد که تست بر روی آنها موفقیت آمیز بوده مانور داده اند.

در ادامه این روند نیز شاهد هستیم که هرچه به خط پایان تولید نهایی واکسن‌ها نزدیک می‌شویم اخبار ضد و نقیض از اثربخشی آنها منتشر می‌شود.

در میان هستند واکسن‌هایی که در میانه راه به دلایلی نظیر بروز عوارض جانبی متوقف می‌شوند. به طور نمونه آزمایش‌های بالینی واکسن کووید ۱۹ بالقوه ای که دانشگاه آکسفورد با همکاری شرکت آسترازنکا توسعه داده و همچنین واکسن بالقوه جانسون و جانسون به دلیل ظهور عوارض جانبی در شرکت کنندگان متوقف شده و بعد از مدتی دوباره از سر گرفته شدند. دلیل توقف این کار واکنش شدید یکی از بیماران نسبت به تزریق واکسن اعلام شده بود.

یا روسیه که تزریق واکسن بالقوه کووید ۱۹ را به داوطلبان در این کشور به دلیل انبوه متقاضیان شرکت کننده در آزمایش بالینی متوقف کرد.

حتی چین که بیش از ۱۰ مورد واکسن کرونا را مورد تحقیق قرار داده است به دلیل عوارض جانبی شدید، یکی از آزمایش‌های واکسن خود را متوقف کرد. آزمایش واکسن بالقوه کرونای چین به نام «کروناوک» در برزیل به دلیل یک مورد گزارش وجود عوارض جانبی شدید ناشی از تزریق واکسن بوده است.

و اما در کشور ما ایران نیز با وجود اینکه محققان سعی کرده اند همگام با تحقیقات دنیا پیش بروند و به دانش فنی تولید واکسن دست یابند و در این زمینه نیز به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده اند اما مسئولان خبرهای ضد و نقیضی را اعلام می‌کنند. یک نفر تعداد واکسن‌ها را ۸ عدد برشمرده و دیگری دو واکسن را موفق دانسته. همچنین درباره ورود به فاز انسانی نیز اخبار دقیقی اعلام نمی‌شود.

همه اینها در حالی است که در دنیا پیش بینی می‌شود واکسن کارآیی که بتواند درمان بیماری کرونا را ثابت کند، حداقل یک سال تا ۱۸ ماه در دنیا برای درصد معینی از جمعیت هر کشور قابل توزیع است و حتی این واکسن هم ممکن است برای جمعیت ۷ میلیاردی دنیا کافی نباشد.

اما واکسن کرونا چالش دیگری هم پیش رو دارد، عرف این است که در مراحل اولیه واکسن روی افراد سالم و با خصوصیات شبیه به هم آزموده شود. در مورد COVID-۱۹، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و وضعیت اقتصادی-اجتماعی ضعیف‌تر بیش‌تر در معرض خطرند و بنابراین تأیید یک واکسن بدون آزمودن آن روی این گروه‌ها منطقی نیست. همچنین بعید است که یک واکسن روی همه جمعیت‌ها مؤثر باشد.

جهان در مسابقه برای واکسن کووید -۱۹ به جایی رسیده است که پیشگامان تولید واکسن کاندیدا در فاز ۳ هستند و هرکدام استراتژی‌های مختلفی در مورد چگونگی فعال سازی پاسخ ایمنی دارند اما آیا دنیا آماده تأمین تولید میلیاردها واکسن برای جمعیت انسانی هست؟

خوشبینانه ترین زمان سال آینده میلادی است و چشم انداز فعلی تولید ۱۸۰ نوع واکسن کرونا ویروس است و اگرچه ساخت واکسن ۱۲ تا ۳۶ ماه طول می‌کشد، اما قول دادن به مردم برای محافظت از آنها به کمک واکسن، جامعه پزشکی و دانشمندان دنیا را در کنار شرکت‌های دارویی وارد یک چرخه عظیم «خبرهای خوش» قرار داده است! خبرهای خوشی که با گذشت زمان و رخ ندادن آنها، اتفاقاً مردم را بیشتر دچار سردرگمی و ناامیدی می‌کنند.

در حالیکه هر روز آمار مرگ و میر ناشی از ابتلاء به کرونا ویروس در دنیا روند صعودی خود را طی می‌کند و معدود کشورهایی هستند که توانسته اند با کنترل‌های شدید اجتماعی و اقتصادی، روند شیوع و مرگ و میر ناشی از کرونا را آهسته کنند، خبرهایی مبنی بر تولید داروی مؤثر بر کرونا نیز بازتابی شدیدتر از قبل پیدا کرده است.

پیش از این وقتی درباره سرطان یا یک بیماری مزمن خبری از کشف دارویی و یا کشف تأثیر یک گیاه به میان می‌آمد، جامعه هدف آن بیماری، شعفی می‌یافتند که کورسوی امیدی به بهبودی آنها وجود دارد اما از زمان شروع بحران همه گیری کرونا، یکی از مهمترین آسیب‌های رسانه‌ای، خبر هر روزه کشف داروی کرونا و تولید واکسن است.

از ابتدای همه گیری کروناویروس، روزی نبوده است که ادعا نشود فلان گیاه نابودکننده کرونا است، یا فلان دارو در جایی دور از ذهن با تأثیر ۱۰۰ درصدی برای درمان کرونا کشف شده است! این موضوع که به یک معضل جهانی بدل شده موجب شد تا حتی سازمان جهانی بهداشت تاکید کند که تحقیقات کشورهای مختلف بر روی داروها و گیاهان دارویی ممکن است در سایر کشورهای جهان کاربرد نداشته باشداز ابتدای همه گیری کروناویروس، روزی نبوده است که ادعا نشود فلان دارو مؤثر است، فلان گیاه نابودکننده کرونا است، یا فلان دارو در جایی دور از ذهن با تأثیر ۱۰۰ درصدی برای درمان کرونا کشف شده است! این موضوع که به یک معضل جهانی بدل شده است موجب شده تا حتی سازمان جهانی بهداشت تاکید کند که تحقیقات کشورهای مختلف بر روی داروها و گیاهان دارویی ممکن است در سایر کشورهای جهان کاربرد نداشته باشد.

این موضوع درباره داروهای شیمیایی نیز صدق می‌کند. زمانی که همه گیری آغاز شد پزشکان تاکید کردند که داروی خاص و اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و پزشکان بنابر بیانیه هلسینکی عمل می‌کنند. در بخشی از بیانیه هلسینکی آمده است: «در درمان بیمار، پزشک باید بتواند آزادانه روش تشخیص یا درمانی جدیدی را بکار گیرد، مشروط بر آنکه به نظر او این کار، امید به حفظ جان، کاهش آلام و بهبود سلامت بیمار را در بر داشته باشد».

از همین رو در ابتدای همه گیری کرونا بسیاری از بیماران با داروهای رایج که برای بیماری‌های سارس، ایدز، ابولا و سایر بیماری‌های ویروسی وجود داشت، درمان می‌شدند اما پس از مدتی کارآیی این داروها نیز زیر سوال رفت و با وجود اینکه داروهایی مانند «رمدسیویر» یا «فاویپیراویر» مشهور شدند و با قیمت‌های گزاف و حتی قاچاق مورد استفاده برخی بیماران قرار گرفتند، اما مطالعات کلان خلاف آن را ثابت کرد.

در جدیدترین بیانیه سازمان بهداشت جهانی نتایج کارآزمایی بالینی ۴ داروی مورد استفاده برای بیماران بستری مبتلا به COVID-۱۹ شامل داروی «رمدسیویر»، «لوپیناویر»، «اینترفرون - بتا» و «هیدروکسی کلروکین» منتشر شد و مشخص شد این چهار دارو تأثیری بر درمان، کاهش طول مدت بستری، نیاز به تهویه مکانیکی و مرگ و میر ناشی از بیماری مبتلایان به کووید -۱۹ بستری در بیمارستان نشان نداده اند.

در واقع ۱۱ هزار بیمار کرونایی در ۵۰۰ بیمارستان از ۳۰ کشور دنیا بررسی شدند و همین مسئله باعث شد که این داروها از پروتکل درمانی کرونا خارج و داروهای جدیدتر برای کارآزمایی بالینی با تصمیم سازمان بهداشت جهانی وارد مطالعه و جایگزین داروهای بی اثر نشان داده شده در آزمایشات بالینی شوند.

در زمینه گیاهان دارویی نیز این مسئله به نحو دیگری ادامه پیدا کرده است. به طور نمونه دو گیاه برنجاسپ و گیاه کانابیس (ماری‌جوانا یا حشیش) برای مقابله با کرونا مورد بررسی دانشمندان قرار گرفتند اما سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که هنوز هیچ گونه شواهد علمی وجود ندارد که اثبات کنند این گیاهان در درمان کووید -۱۹ مؤثر است.

گیاه برنجاسپ بومی مناطق معتدل آسیا، اروپا و شمال آفریقا است و اسانسی که از آن به دست می‌آید خاصیت ضد عفونی‌کننده دارد و در گذشته به عنوان دارویی برای درمان سندرم تنفسی حاد ناشی از ویروس سارس مورد استفاده قرار می‌گرفت. این گیاه دارویی که از طرف دولت ماداگاسکار مورد تأیید قرار گرفته است، به عنوان داروی مؤثر در درمان کرونا در حال انجام آزمایشات از سوی گروهی از محققان بین المللی است.

همچنین گیاه کانابیس ممکن است موجب کاهش التهاب ریه شود. پژوهشگران کانادایی احتمال می‌دهند برخی مواد موجود در مشتقات کانابیس، موجب افزایش مقاومت سلول‌ها در برابر کرونا شود. بر این اساس وقتی پژوهشگران از مؤثر بودن احتمالی ماده‌ای در گیاه کانابیس برای مقابله با ویروس کرونا سخن می‌گویند؛ این حرف به معنای مفید بودن مصرف مشتقات آن مانند ماری‌جوانا یا حشیش نیست.

در ایران نیز با توجه به سابقه بسیار زیاد استفاده از گیاهان دارویی برای درمان انواع بیماری‌ها از ابتدای همه گیری کرونا، گیاهان زیادی برای درمان مؤثر کرونا مطرح شدند.

به عنوان نمونه یک پزشک کرمانشاهی مدعی شد که سازنده داروی درمان قطعی کرونا است و با آزمایشات داخلی با فرموله کردن چند گیاه که خواص درمانی داشتند به داروی قطعی درمان کرونا دست پیدا کرده است. او حتی مدعی شد پس از ساخت سری اول این دارو از ابتدای فروردین ماه وارد کارآزمایی دارو شده و تا امروز بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار با استفاده از این دارو به بهبودی ۹۸ درصدی رسیده‌اند.

این در حالی است که سازمان غذا و داروی ایران اعلام کرده است تنها به ۲ فرآورده طبیعی با اجزای گیاهی برای بهبود علائم کرونا (نه درمان قطعی) مجوز تولید موقت داده است.

نکته مورد توجه این است که از چهار فرآورده‌، دو مورد اسپری دهانی حاوی ۶ اسانس گیاهی جهت کمک به بهبود عوارض ریوی کووید ١٩ و شربت حاوی عصاره آب میوه ۲ گیاه جهت رفع علائم خستگی و بی اشتهایی در مبتلایان کرونا هستند و برای دو فرآورده دیگر که برای کاهش دوران بستری و بهبود برخی علائم کرونا معرفی شده اند هنوز مجوزی صادر نشده است. بنابراین هیچ مجوزی برای یک گیاه نابودکننده کرونا صادر نشده است.

در عین حال وزیر بهداشت بر دو گیاه دارویی مؤثر در کرونا تاکید می‌کند و در مقابل عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از بررسی چهار گیاه دارویی برای درمان کرونا سخن می‌گوید.

این خبرهای گاه به گاه بیش از آنکه به امیدواری مردم برای پیدا شدن درمانی مؤثر برای کرونا بیانجامد آنها را در گردابی می‌اندازد که نمی‌دانند چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست. بازار گرم تیترهای «خبر خوش» برای کرونا برخلاف سایر موضوعات بیشتر به سردرگمی انجامیده است و موجب شده که اطمینان به اخبار واقعی نیز کمتر شود.

ضمن اینکه اطلاعات نادرست می‌تواند مردم را نسبت به واکسن‌های کرونا بدبین کند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اطلاعات نادرست موجب بی‌اعتمادی به واکسن‌ها می‌شود و می‌تواند میزان واکسینه‌شدن افراد را به پایین‌تر از میزانی که برای محافظت از جامعه لازم است، برساند.

از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که جستجوی اطلاعات COVID-۱۹ در اینترنت از ۵۰ درصد به ۷۰ درصد در میان افراد با گروه‌های سنی متفاوت افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که اطلاعات گمراه کننده در شرایط عالم گیری سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. این اطلاعات نادرست و غیر دقیق درباره تمامی جنبه‌های بیماری نظیر منشأ ویروس و نحوه درمان آن باعث صدمه افراد جامعه شده و پایداری سیستم جهانی سلامت را با خطر مواجه می‌کند و مقابله با آن را دشوار می‌سازد.

این فرآیند ابعاد زندگی افراد به خصوص سلامت روانی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پیامدهای احساس نگرانی، افسردگی، خستگی و یا تخلیه احساسی در افراد جامعه به وجود می‌آید بنابراین دولت‌ها باید با استفاده از دانش خبرگان این امر اطلاعات دقیق، معتبر و به موقع را فراهم و در اختیار عموم مردم قرار دهند تا بتوان بیماری کرونا را به شیوه صحیح و کارآمد مدیریت کرد.
منبع:مهر

 

پیشرفت‌های چشمگیر ساخت واکسن کرونا در جهان

آبادان خبر _ اگر به سال ۱۷۹۶ بازگردیم و با ادوراد جنر که یک پزشک حاذق انگلیسی بود، آشنا شویم به نکات جالبی درباره ساخت واکسن آبله و نقش آن در کاهش مرگ و میر و از بین بردن اپیدمی آبله برمی خوریم. ادوارد جنر نیز که خود از پیامدهای بیماری آبله رنج می‌برد همیشه به فکر راهی برای مبارزه با این بیماری خطرناک بود. در کودکی شنیده بود که شیردوشان پس از ابتلا به آبله گاوی هرگز به بیماری آبله مبتلا نمی‌شوند و همین موضوع حس کنجکاوی اش را برانگیخت و پس از تحقیقاتش دریافت شیردوشان تقریباً هرگز حتی وقتی از مبتلایان به آبله پرستاری می‌کنند دچار آبله نمی‌شوند و به همین علت او تصمیم گرفت بیماری آبله گاوی را به افراد تلقیح کند و آنها را از ابتلا به بیماری مرگبارتر آبله مصون سازد. در آن دوران این ایده با مخالفت‌های شدیدی مواجه شد و نخستین بار او در سیزدهم ماه می ‌۱۷۹۶ پسری هشت ساله به‌نام جیمز فلیپ را که پسر باغبان خانه‌شان بود، در برابر بیماری آبله گاوی واکسینه کرد.

واکسن آبله قبل از دوران قاجار به ایران رسیده بود و پزشکی به نام پولاک در اواسط دوران قاجار در سفرنامه اش مرگ بیش از ۷۰۰ کودک را در بهار سال ۱۲۳۷ شمسی، بر اثر بیماری آبله با وجود واکسن آن در اصفهان ثبت کرد.

در دوره قاجار فرمان زدن واکسن آبله توسط امیرکبیر آغاز شد. در همین دوران با ترجمه و انتشار رساله ای برای افزایش سطح آگاهی عمومی، مردم را تشویق به آبله کوبی می کردند اما پس از آغاز آبله کوبی به علت اینکه توسط فالگیران و دعانویسان شایع شد آبله کوبی سبب ورود جن به خون انسان می شود، مردم از انجام آن سرباز می زدند و به امیرکبیر خبر دادند که از کل جمعیت تهران و روستاهای اطراف آن تنها ۳۳۰ نفر آبله کوبیدند.

امروز نیز ما به طریقی دیگر با شایعاتی که در زمینه ساخت و تزریق واکسن کرونا ایجاد شده، مواجه هستیم و به همین علت ایسنا به سراغ یکی از موفق ترین پژوهشگران و داروسازان رفته و طی گفت‌وگویی مفصل به اوضاع کنونی ساخت واکسن کرونا در سراسر جهان پرداخته است.

این دکتر داروساز به طولانی بودن پروسه ساخت واکسن اشاره و اظهار کرد: در طول تاریخ ما شاهد طولانی بودن مراحل آزمایشگاهی و بالینی ساخت واکسن ها تا رسیدن به تأییدیه نهایی سازمان جهانی غذا و دارو(FDA) بودیم و واکسن هایی مثل فلج اطفال و آبله هر کدام به طور متوسط به ۷ تا ۱۰ سال زمان برای طی مراحل آزمایشگاهی، بالینی و دریافت تأییدیه FDA نیاز داشتند.

دکتر فرزانه شمشیرگران از پیشرفت های چشمگیر ساخت واکسن کرونا در کمتر از یکسال و رسیدن به مرحله دریافت تأییدیه FDA ابرازامیدواری کرد و افزود: نخستین مرحله در ساخت یک واکسن مرحله پیش بالینی(preclinical) است که در آن پس از انجام مطالعات آزمایشگاهی بر روی سلول ها و آزمایش واکسن بر روی حیواناتی مانند میمون و موش، واکنش ایمنی بدن حیوانات را نسبت به واکسن تزریق شده، بررسی می کنند و در صورت موفقیت آمیز بودن این مرحله، واکسن وارد فاز یک بالینی خواهد شد.

وی به انجام آزمایش بر روی گروه کوچکی از انسان ها در فاز یک بالینی اشاره و مطرح کرد: در این مرحله کمتر از ۱۰۰ نفر از افراد سالم واکسن آزمایشی را دریافت کرده و محققان میزان ایمنی و اثربخشی واکسن را می سنجند و در صورت موفقیت آمیز بودن این مرحله واکسن وارد فاز دو بالینی خود خواهد شد که در آن مطالعات پژوهشگران بر روی صدها نفر ادامه می یابد.

شمشیرگران با بیان اینکه گاهی اوقات ممکن است به علت کمبود وقت فاز یک و دو بالینی به صورت همزمان(combination) انجام شود، تأکید کرد: در نهایت در مرحله سه بالینی، هزاران نفر از افراد سالم واکسن را دریافت می کنند و این افزایش جمعیت آماری میزان صحت اثربخشی آن واکسن را بر روی جمعیت هایی با نژادها و ژنتیک های مختلف افزایش خواهد داد.

وی به بررسی عوارض جانبی شایع و نادر در مرحله سه بالینی تولید یک واکسن توسط محققان اشاره و خاطرنشان کرد: به طور کلی انتظار ما از واکسن، تحریک صحیح سیستم ایمنی بدن به ساخت آنتی بادی بدون ایجاد بیماری زایی است و پس از ایمنی سلولی و ایجاد سلول های خاطره، بدن توانایی مقابله مجدد با ویروس را خواهد داشت.

انتشار نتایج موفقیت آمیز فاز ۳ بالینی واکسن کرونا توسط چهار کمپانی جهان

این پژوهشگر ادامه داد: در حال حاضر نتایج موفقیت آمیز آزمایشات فاز سه بالینی واکسن کرونا توسط چهار کمپانی در جهان منتشر شده که شامل واکسن سینوفارم چین، واکسن فایزر- بایون تک محصول مشترک آمریکا و آلمان، واکسن اسپاتنیک محصول کشور روسیه و واکسن مادرنا محصول کشور آمریکا است.

وی با بیان اینکه واکسن مودرنا به عنوان نخستین واکسن کرونا وارد فاز یک بالینی شد، تصریح کرد: کمپانی مادرنا آمریکا با همکاری سازمان ملی بهداشت(NIH) اعلام کرد با مطالعه بر روی ۳۰ هزار نفر در ماه اکتبر که ۷۰۰۰ نفرشان افراد بالای ۶۵ سال بودند، به میزان تأثیرگذاری واکسن و بررسی عوارض جانبی آن پرداختند و اخیراً نیز این کمپانی اعلام کرد که واکسن مادرنا در مرحله سه بالینی خود ۹۴.۵ درصد محافظت در برابر کروناویروس ایجاد کرده است و تا پایان سال ۲۰۲۰ مجوز تجویز ضروری (EUA) را از سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) دریافت خواهد کرد و تاکنون کشورهای قطر، آمریکا، ژاپن و کانادا این واکسن را پیش خرید کرده اند.

این پژوهشگر به تعریف مجوز تجویز ضروری (EUA) پرداخت و بیان کرد: مجوز تجویز ضروری یعنی کشور سازنده واکسن با توجه به نتایج مطالعات بالینی و صلاحدید دولتمردان خود، بدون دریافت تأییدیه FDA و به صورت زودهنگام اقدام به توزیع واکسن در بخشی از گروه های جمعیتی خود می کند.

در حال حاضر واکسن سینوفارم چین به مردم کشور امارات تزریق می شود

وی از واکسن سینوفارم چین به عنوان نخستین واکسنی که نتایج فاز سه بالینی خود را منتشر کرد، نام برد و ادامه داد: این واکسن که مطالعات فاز سه بالینی خود را در کشورهای پرو، مراکش و امارات طی کرده و پس از آزمایش بر روی ۱۰۰ هزار نفر هیچ موردی از ابتلا به کرونا در اشخاص واکسینه شده مشاهده نشده و به صورت ۱۰۰ درصدی موفقیت آمیز بوده است.

این دکتر داروساز با بیان اینکه واکسن سینوفارم چین برای استفاده ضروری در امارات تصویب و به حاکم دبی نیز تزریق شده است، گفت: نتایج منتشر شده از فاز سه بالینی واکسن فایزر بایون تک که محصول مشترک کشورهای آمریکا و آلمان است، نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد مؤثر بوده و نخستین واکسن آمریکایی است که در کودکان زیر ۱۲ سال هم تست شده است.

شمشیرگران ادامه داد: واکسن فایزر بایون تک همان واکسنی است که دونالد ترامپ منتظر اعلام نتایج آن تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود تا به نفع خود از آن به عنوان دستاورد دولتش استفاده کند که مسئول پروژه بیان کرد شواهد کافی برای اعلام نتایج فاز سه بالینی واکسن وجود ندارد و پس از انتخابات نتایج آن منتشر شد.

وی از پیش خرید این واکسن توسط کشورهای آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا خبر داد و تصریح کرد: برای ساخت واکسن روش های مختلفی وجود دارد، گاهی از ساختار ویروس یعنی همان ویروس ضعیف شده یا کشته شده برای تهیه واکسن استفاده می شود و گاهی نیز از پروتئین های سطح ویروس که با اتصال به سلول ها موجب ورود ویروس به سلول و آسیب رسانی به آن می شوند، استفاده می شود و یا ممکن است از استخراج ماده ژنتیک ویروس در تهیه واکسن استفاده کنند که می تواند DNA یا RNA ویروسی باشد.

لزوم نیاز به دمای منفی ۸۰ درجه سانتی گراد مشکل اصلی واکسن فایزر بایون تک

شمشیرگران با بیان اینکه واکسن فایزر بایون تک بر پایه MRNA است، افزود: این واکسن و به طور کلی تمامی واکسن های بر پایه MRNA برای حمل و نقل نیاز به دمای منفی ۸۰ درجه سانتی گراد دارد و انتقال آن به کشورهای دیگر را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد و در حال حاضر این شرکت به دنبال تهیه واکسن به صورت پودر و یا طراحی باکس های مخصوصی برای انتقال اصولی واکسن به سراسر دنیا است تا محدودیت های دمایی آن را به حداقل رسانده و یا از بین ببرد.

این پژوهشگر به واکسن اسپاتنیک محصول کشور روسیه اشاره و اظهار کرد: این واکسن که قبل از شیوع فاز سه بالینی مجوز استفاده ضروری در روسیه را گرفت، در روسیه، بلاروس، امارات و ونزوئلا فاز سه بالینی خود را انجام داد و اعلام کرد که در ۹۲ درصد گیرندگان محافظت ایجاد کرده و بدون عارضه بوده است.

وی از واکسن آکسفورد- استرازینکا به عنوان محصول مشترک انگلستان و سوئد نام برد و ادامه داد: مطالعات فاز دو و سه بالینی این واکسن در انگلستان، هند، برزیل، آمریکا و آفریقای جنوبی در حال انجام است و تابه حال کشورهای آمریکا و اتحادیه اروپا این واکسن را پیش خرید کرده اند.

قول مساعدت پونا والا در تهیه واکسن آکسفورد- استرازینکا توسط ایران

شمشیرگران یادآور شد: بخشی از چندین میلیون دُز این واکسن در اینستیتو سرم هند در حال تولید است و مدیرعامل این اینستیتو پونا والا که فردی هندی-ایرانی است، به علت تابعیت ایرانی اش قول مساعدت در تهیه این واکسن توسط ایران در صورت دریافت تأییدیه FDA را داده است.

این دکتر داروساز در ادامه به مشکل پیش آمده برای واکسن آکسفورد- استرازینکا اشاره و خاطرنشان کرد: در ماه سپتامبر یک مورد میلیت در یکی از داوطلبان این واکسن گزارش شد و پس از آن مشخص شد که این عارضه ربطی به تزریق واکسن نداشته است.

وی با اشاره به سنجش دو گروه در فاز سه بالینی مطرح کرد: گروهی از افراد واکسن را دریافت کرده و گروه دیگر که گروه کنترل نامیده می شوند، دارونما یا پلاسبو را به علت مقایسه با افراد واکسینه شده، دریافت می کنند، با توجه به این موضوع اعلام شد، فوت یکی از داوطلبان دریافت واکسن آکسفورد- استرازینکا در کشور برزیل بر اثر ابتلا به کرونا، ارتباطی به واکسن نداشته و این شخص پلاسبو یا دارونما دریافت کرده است.

شمشیرگران یادآور شد: به گفته سرپرست تیم تحقیقاتی واکسن آکسفورد- استرازینکا احتمالاً نتایج فاز سه بالینی این واکسن تا اواخر ماه دسامبر منتشر خواهد شد.

این دکتر داروساز درباره واکسن جانسون اند جانسون نیز گفت: این واکسن برخلاف دیگر واکسن ها که به دو دُز تزریق نیاز دارند، تنها به یک دُز تزریق نیازمند است که در حال حاضر در فاز سه بالینی خود بر روی ۶۰ هزار داوطلب در حال بررسی است.

وی از پیش خرید این واکسن توسط آمریکا و اتحادیه اروپا خبر داد و تأکید کرد: در ماه اکتبر تحقیقات این کمپانی به علت یک عارضه جانبی ناخواسته بر روی یکی از داوطلبان متوقف شد و پس از ۱۱ روز و بهبودی فرد مذکور، تحقیقات از سر گرفته شد و احتمالاً تا پایان سال ۲۰۲۰ نتایج فاز سه بالینی آن منتشر خواهد شد.

این پژوهشگر با بیان اینکه واکسن سینووک، فازسه بالینی خود را در کشورهای برزیل، اندونزی و ترکیه و نیز فاز دو بالینی خود را بر روی اطفال می گذراند، تصریح کرد: این واکسن که مربوط به یک کمپانی خصوصی در کشور چین است، مجوز استفاده ضروری را دریافت کرده و برای افرادی با شغل های پرخطر شامل کادردرمان، پرسنل حمل و نقل عمومی و سایر پرسنل خدمات عمومی و نیز ارتش چین تزریق شده است.

شمشیرگران ادامه داد: در تاریخ نهم ماه نوامبر یک عارضه جانبی از تزریق این واکسن در کشور برزیل گزارش شد و تحقیقات فاز سه بالینی آن در برزیل به منظور انجام بررسی های بیشتر به تعلیق افتاد و پس از آن کمپانی سینووک و نیز دولتمردان برزیل اعلام کردند که ایجاد این عارضه مربوط به وضعیت جسمانی فرد داوطلب بوده و ارتباطی با تزریق واکسن نداشته است.

چین و روسیه پیشتاز در تزریق واکسن به مردم خود قبل از دریافت تأییدیه FDA

وی به موافق نبودن محققان در استفاده انبوه از یک واکسن قبل از کامل شدن نتایج فاز سه بالینی اشاره و اظهار کرد: با کامل شدن نتایج تحقیقات فاز سه بالینی واکسن می توان از عوارض جانبی غیرقابل انتظاری که ممکن است ایجاد شود، آگاه شد اما کشورهای چین و روسیه این کار را انجام داده و قبل از پایان تحقیقات فاز سه بالینی اقدام به توزیع و تزریق گسترده واکسن در بین گروه های جمعیتی خود کرده اند.

این دکتر داروساز ایجاد حداقل ۵۰ درصد ایمنی از طریق تزریق واکسن را مهمترین فاکتور اثربخشی آن واکسن طبق گفته سازمان جهانی غذا و دارو FDA عنوان کرد و گفت: محافظت ۵۰ درصدی یعنی به ازای ۱۰۰ نفر از دریافت کنندگان واکسن، ۵۰ نفرشان در برابر ابتلا به بیماری ایمن شوند، همانطور که واکسن آنفلوآنزا ۵۰ تا ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می کند اما این پاندمی را به خوبی کنترل کرده و سالانه بخشی از مردم با تزریق آن در برابر این ویروس ایمن می شوند.

وی از نتایج منتشر شده توسط کمپانی های سراسر جهان و ایجاد بیش از ۹۰ درصد ایمنی این واکسن ها در برابر ابتلا به کرونا ابرازامیدواری کرد و یادآور شد: جامعه پزشکی و کادردرمان به اثربخشی واکسن های ساخته شده در برابر ابتلا به کرونا که طی تحقیقات فاز سه بالینی خود، بیش از ۹۰ درصد ایمنی ایجاد کردند، در کنترل این پاندمی و جلوگیری از مرگ و میر بسیار امیدوار است.

ایران به ائتلاف COVAX پیوسته است

این دکتر داروساز در ادامه به ائتلاف توزیع عادلانه واکسن کرونا (COVAX) اشاره و بیان کرد: تاکنون بیش از ۱۸۰ کشور دنیا به این ائتلاف که سازمان جهانی بهداشت به منظور توزیع عادلانه واکسن کرونا راه اندازی کرده است، پیوسته اند.

شمشیرگران با بیان اینکه شرکت های مختلف داروسازی و محققان فعال در زمینه ساخت واکسن کرونا به عضویت این ائتلاف درآمده اند، خاطرنشان کرد: این کمپانی ها متعهد می شوند که واکسن خود را پس از تأییدیه نهایی در اختیار ائتلاف قرار داده و این ائتلاف بنا بر وضعیت اضطرار کشورها در میزان مبتلایان خود، اقدام به توزیع عادلانه واکسن خواهد کرد.

بهتر است ایران نیز اقدام به پیش خرید واکسن کرونا از یک کمپانی داروسازی کند

این پژوهشگر از پرداخت مبلغی به عنوان پیش خرید توسط کشورهای عضو به ائتلاف COVAX خبر داد و افزود: طبق اعلام معاون کل وزارت بهداشت ایران به طور رسمی به این ائتلاف پیوسته و مبلغی را به عنوان پیش خرید پرداخت کرده است اما با توجه به نیاز جهانی به این واکسن و ظرفیت محدود شرکت های داروسازی بهتر است کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورها اقدام به پیش خرید مستقیم واکسن از یکی از کمپانی های نامبرده کند.

وی در پایان با بیان اینکه پیش خرید واکسن از کمپانی داروسازی اقدامی مطمئن تر خواهد بود، اظهار کرد: طبق صحبت های اخیر سخنگوی وزارت بهداشت امکان پیش خرید مستقیم واکسن توسط کشور ما به علت تحریم های موجود و مشکلات انتقال ارز، در حال حاضر وجود ندارد و امیدواریم دولتمردان با انجام اقدامات مثبت در این زمینه و پیدا کردن راه حل مناسب، کادردرمان و هم وطنان عزیزمان را آسوده خاطر کنند.

منبع:ایسنا

 

پایان پاییز و دغدغه عبور از پیچ تند کرونا
واقعیت تلخ و ناگوار کرونا را می توان در مطبها و مراکز درمانی و بیمارستانی لمس کرد، آنگاه که به تصور اینکه تنها یک سرماخوردگی ساده است و چیزی فراتر از آن نیست و امیدواری به روال دوران خوش قبل از کرونا با یک نسخه سلامت به خانه برگردی، اما پزشک چیزی دیگری میگوید.

از واقعیتی حرف میزند که بی مهابا و در سایه عادی انگاری کرونا چه از سوی مردم و تصمیم گیرندگان و برنامهریزان روز به روز چرخش بیشتری بخود میگیرد و تا گذرت به بیمارستان و غوغای این ویروس نخورد باور نمیکنی، کرونا وحشتناک تر از آن چیزی است که تصور می شود.

پایت که به بیمارستان و مراکز درمانی باز می شود آنگاه می بینی چه غوغایی به جان و دل و زندگی مردم افتاده است و در میانه ای از مرگ و زندگی با امید به بازگشت به زندگی روزگار سپری می کنند.

تشویش و نگرانی که اگر حتی اندکی از آن در بیرون از بیمارستان ها و مراکز درمانی احساس می شد دیگر کسی بخود اجازه برگزاری هیچ گونه مراسم شادی، عزا، مهمانی و دورهمی و تجمع را نمی داد بقول سعدی راست گفتار تا خرمنت نسوزد تشویش ما ندانی!

افزون بر ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا؛ این مهمان ناخوانده نامرئی بر روی کره خاکی می گذرد، کس نمیداند چگونه این تولد نامبارک به وقوع پیوست ولی حالا دیگر همه گرفتار آن شده اند. توسعه یافتهترین کشورها با قوی ترین پایه های اقتصادی نیز در برابر آن کم آورده اند و در این بین طبیعی است کشورهای کمتر توسعه یافته، وضعیت سخت تری را تجربه می کنند.

ویروس تاجداری که مرزهای جغرافیایی را یکی پس از دیگری در نوردید و علاوه بر تهدید بهداشت و سلامت جامعه پیامد های ناگوار اقتصادی و اجتماعی فراوانی به جا گذاشته است و هر روز ابعاد ویرانی آن گسترده تر می شود.

۲۹ بهمن ماه ۹۸ پس از اعلام رسمی شیوع این ویروس در کشور بلافاصله اقدامات برای مهار و کنترل این بیماری آغاز شد اما پیچیدگی و عدم شناخت این ویروس راهبرد مبارزه با آن را سخت تر کرد تا کارشناسان بهترین راه مقابله با آن را قرنطینه و تعطیلی و در خانه ماندن عنوان کردند.

رویکرد اولیه ای که توانست موج نخست بیماری را مهار کند؛ روزهای اول رعب و وحشت و پخش کلیپ های از شهر ووهان چین مردم را خانه نشین کرد و تا حدود زیادی از همه گیری این ویروس جلوگیری به عمل آمد ولی تداوم تعطیلی چیزی نبود که بتوان برای طولانی مدت روی آن برنامه ریزی کرد لاجرم باید با رعایت دستورالعمل هایی و تاکید بر فاصله گذاری های اجتماعی از خانه بیرون آمد.

موج دوم کرونا در تابستان با دور همی، برگزاری مراسم، مسافرت های غیر ضروری و برگزاری برخی اجتماعات در کشور قربانیان زیادی گرفت اما همچنان هشدار در مورد پاییز پیش رو داده می شد که در صورت رعایت نشدن دستور العمل های بهداشتی وضعیت بسیار وخیم خواهد بود.

پاییز از راه رسید و سریع تر از آنچه تصور می شد آمار مبتلایان سرپایی، بستری و مرگ میر افزایش یافت و هر روز رکوردی جدید به ثبت می رسد. در این بین غفلت های ناشی از عدم رعایت کامل دستور العملها بیشترین تاثیر را در این وضعیت داشته است.

حالا و در آستانه آخرین ماه پاییز که بیم سیر صعودی مبتلایان و فوتیهای ناشی از کرونا قوت گرفته است از سوی دولت برنامهریزیهایی به منظور تعطیلی و محدودیت های گسترده تر در شهرهای با وضعیت قرمز صورت گرفته است. تصمیمی که با رسیدن آمار فوتی های ۲۴ ساعته به بالای ۴۰۰ نفر گرفته شده است.

اعلام بسیج همگانی ملت و دولت برای مقابله با موج سوم کرونا اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی کرونا توسط همه نهادها و قوا، اجرای تصمیمات انضباطی و محدودیت ها و جریمه توسط نیروی انتظامی و بسیج، اطلاع رسانی و اقناع سازی درباره رعایت مقررات بهداشتی توسط رسانهها و سیاسیون و تامین فوری اعتبارات مورد نیاز توسط سازمان برنامه و بودجه از جمله برنامه های دولت به منظور کنترل کرونا است که این روزها مورد تاکید قرار دارد.

افزایش چهار برابری مراکز درمان سرپایی کرونا بنا برگفته وزیر بهداشت، غربالگری عمومی در همه محله ها و امکان دسترسی به تست برای مردم که توسط وزیر کشور مورد تاکید قرار دارد و ممنوعیت های تردد شهر به شهر همزمان با تعطیلی های اول آذر که ربیعی سخنگوی دولت از آن می گوید؛ همگی بیانگر آماده شدن برای ورود به آذرماه است تا بتوان با رعایت همه جانبه و قاطع در برابر کرونا به مصونیتی همگانی رسید تا آمار مرگ و میر رو به بالای کرونا را کاهش داد.

روابط عمومی استانداری لرستان به نقل از سید موسی خادمی استاندار اعلام کرده است؛ در روزهای اخیر شیوع کرونا در لرستان شدت بالایی پیدا کرده است بطوریکه می توان از این ایام به عنوان بدترین روزهای مقابله با کرونا یاد کرد که اگر پروتکل ها رعایت نشود به سمت بحران پیش خواهیم رفت.

در شهرستان بروجرد نیز بنا بر گفته سرپرست فرمانداری، وضعیت این شهرستان از نظر شیوع کرونا از شرایط قرمز عبور کرده است و روزانه ۹۰ نفر در بروجرد به کرونا مبتلا می شوند.

در استان لرستان رییس دانشگاه علوم پزشکی کم توجهی به دستورالعمل های بهداشتی، دورهمی های خانوادگی و برگزاری آئین های سوگواری و شادی را از مهمترین عوامل شیوع کرونا در این استان بیان می کند.

انبوه مسائل و مشکلات جامعه با شیوع گسترده کرونا بیشتر شده است هر چند امید محالی نیست که زمانی خواهد رسید تا جهان با خبر ریشه کنی کرونا رنگ شادی گذشته را به خود خواهد گرفت اما عملکرد هر جامعه ای در برابر این ویروس مرگبار برای همیشه ثبت خواهد شد و آیندگان به نظاره خواهند نشست و عملکرد جوامع مختلف را مورد مطالعه قرار خواهند داد.
بدون شک عبور از پیچ مرگبار پاییزی کرونا نیاز به مراقبت بیشتر در تمام سطوح از مردم تا مسوولان دارد عبوری که تنها با همکاری و تعامل این ۲ در کنار همدیگر به سلامت خواهد بود.
منبع:ایرنا

 

نقش مادران در کاهش کرونا
از آموزش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه به اعضای کوچکتر خانواده تا تامین غذا و موادغذایی موثر در پیشگیری از ابتلا به کرونا گرفته بخشی از اقداماتی است که این روزها مادران علاوه بر انجام امور معمول روزانه خود برعهده گرفته اند.

کمک به حفظ آرامش خانواده و تعادل روحی روانی آنها در دوران سخت خانه نشینی با برنامه ریزی برای انجام کارهای سرگرم کننده و مفرح، در حالی که خود نیز نیاز به مراقبت و همراهی بیشتر خانواده دارند، در عین از خودگذشتگی همیشگی از دیگر اموری است که مادران به آن اهتمام ویژه دارند.

نقش هایی که یکی پس از دیگری به نقش مادران در این روزهای کرونایی افزوده شده است؛ آنها اکنون معلم فرزندان خود در مدرسه خانگی شده و نقش معلمی ایفا می کنند،‌ آنها مشاوران و تسکین دهنده های روحی روانی خانواده به ویژه فرزندانی شده که به جنب و جوش و بازیگوشی معروف بوده و اکنون محکوم به سکون شده اند، آنها مشاوران تغذیه ای شده و بیش از پیش به تغذیه سالم عزیزان خود توجه می کنند.

تغذیه سالم نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف به ویژه کرونا دارد که مادران به عنوان یکی از ارکان اصلی خانواده می‌توانند با نظارت لازم بر تامین این مهم، از ابتلای اعضای خانواده به این بیماری جلوگیری کنند.

به گفته محققان ۸۰ درصد افرادی که به کرونا مبتلا می شوند، کمبود ویتامین دی دارند و در بدن ما ایرانی ها به خصوص بانوان کمبود شدید ویتامین دی ملاحظه می شود؛ بنابراین نیاز است ویتامین دی و زینک مورد نیاز بدن تامین شود. سبزیجات تازه و میوه ها کمک می کنند که بدن در برابر بیماری ها مقاومت داشته باشد و با ویروس ها مقابله کند. در مقابل آن مواد غذایی چرب و کم تحرکی بدن را ضعیف می کند و نمی تواند به خوبی با ویروس و بیماری ها مبارزه کند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات مراقبتی از بیماران مبتلا به کووید۱۹، حمایت تغذیه‌ای است. بر همین اساس برای هر کدام از این بیماران یکی از گروه‌های رژیم غذایی توصیه می‌شود و سپس تغییر وضعیت آن‌ها تحت نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال برای بیمارانی با سوءتغذیه متوسط، رژیم غذایی با پروتئین و انرژی بالا تجویز شده و مکمل‌های تغذیه‌ای داده می‌شود.

در یکی از تحقیقاتی که در مورد ارتباط سوءتغذیه و بیماری کووید۱۹ انجام گرفته، مشخص شده است که بیماران بستری شده هنگام ورود به بیمارستان دچار سوءتغذیه بوده‌اند که بر افزایش نرخ فوت و هزینه‌های درمان تاثیر مستقیم دارد.

همچنین بررسی های اخیر در مورد ارتباط سوءتغذیه و شاخص‌های دیگر مرتبط با بیماری در افراد سالخورده انجام شده نشان می‌دهد بسیاری از سالخوردگان مبتلا به کووید۱۹ دچار سوءتغذیه هستند و درمان آن‌ها در طول دوران بیماری نیازمند حمایت تغذیه‌ای بوده است. این مورد به‌ خصوص در مورد افراد مبتلا به دیابت، تنگی مجرای نخاعی و آلبومین پایین، بیشتر گزارش شده است.

به گفته متخصصان، سوءتغذیه با درنظرگرفتن چند شاخص و معیار، مشخص می‌شود. برای تشخیص تغذیه مناسب معمولاً توده وزن بدن یا شاخص BMI، کاهش وزن در چند ماه گذشته، بیماری‌های مزمن و موارد دیگر درنظرگرفته می‌شود و بر این اساس بیماران در یکی از سه دسته کم خطر، پرخطر و متوسط قرار داده می‌شوند.

۳ نکته مهم که مادران باید به آن توجه کنند

هنگامه صعودی روز چهارشنبه در تشریح نقش مادران در حفظ سلامت خانواده در دوران کرونا اظهار داشت: مطلوب است مادران و زنان خانواده بر همراه داشتن تجهیزاتی مثل ماسک و مواد ضدعفونی کننده در هنگام خروج اعضای خانواده از منزل نظارت کنند.

این متخصص میکروبیولوژی ادامه داد: مادران همچنین نقش مهمی در آموزش پیشگیری از کرونا به فرزندان و اعضای خانواده دارند زیرا با توجه به شواهد، تا مدت زمان طولانی با این بیماری درگیر هستیم. نیاز است کودکان آموزش ببینند تا چگونه با این ویروس هم زیستی داشته باشند. به عنوان مثال لازم است چگونگی استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده و طریقه شست و شوی صحیح دست ها به آنها آموزش داده شود.

وی عنوان کرد: همچنین نیاز است مادران خانواده آموزش های لازم اعم از دوری از تجمعات و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را به اعضای خانواده یادآور شوند و روی رفت و آمدهای غیرضروری فرزندان نظارت لازم را داشته باشند.

مسوول بخش میکروبیولوژی بیمارستان قلب شهید رجایی تصریح کرد: تغذیه موضوع مهمی است که روی کاهش یا افزایش ابتلا به کرونا تاثیر می گذارد. ویتامین های دی، سی و زینک سیستم ایمنی بدن را مقاوم می کند و نیاز است از این ویتامین ها در رژیم غذایی روزانه استفاده شود.

صعودی تصریح کرد: مادران باید در شرایط کنونی به تغذیه اعضای خانواده توجه بیشتری داشته باشند و از سبزیجات و میوه هایی که حاوی ویتامین های فوق هستند، در رژیم غذایی خود استفاده کنند. همچنین از خوردن غذاهای چرب که سیستم ایمنی را ضعیف می کند، کمتر استفاده شود.

در مقابل ایفای نقش مادری،‌ سایر اعضای خانواده همچون همسر و فرزندان نیز، وظایفی در قبال مادر خانواده دارند. این همراهی باید دوسویه باشد تا مادر بتواند خانواده را به خوبی مدیریت کند.
توجه به سلامت مادر از سوی سایر اعضای خانواده نیز علاوه بر اینکه به حفظ سلامت مادر می انجامد،‌ ارکان خانواده را نیز حفظ کرده و خانواده را در قبال تمام بیماری ها و مشکلات مصون می دارد.
منبع:ایرنا

خوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبرخوزستان،اخبار خوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر،خبر خوزستان 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: