کد خبر: ٣١٤٢٧   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/03/24-٢٠:١٨

وقتی از هوای بسیار گرم صحبت می‌کنیم منظورمان دمای بسیار بالاتر از میانگین دمای هوای معمول یک منطقه است.

 

آبادان نیوز _ درچنین شرایطی، مهم‌ترین اقدام در دور ماندن از نور آفتاب و ماندن در خانه‌ای است که با وسایل سردکننده خنک شده است.

اگر مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید، دست‌کم این کار در داغ‌ترین ساعات روز انجام ندهید.

داغ‌ترین ساعت روز در مناطق گوناگون بر حسب عرض جغرافیایی و عوامل دیگر می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌طور کلی بهتر است در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر در خانه بمانید. توجه داشته باشید با توجه به اینکه مدتی طول می‌کشد پرتوهای خورشید زمین را گرم کنند، معمولاً گرم‌ترین ساعات روز ساعات ۳ تا ۴ بعدازظهر هستند.

همچنین اگر مجبورید از خانه بیرون بروید، سعی کنید با رفتن به درون مکان‌هایی مانند فروشگاه‌های بزرگ که دارای سیستم تهویه مطبوع هستند، خود را خنک کنید. پوشیدن لباس‌های سبک و گشاد، متخلخل و با رنگ روشن مانند لباس‌های کتانی هم سودمند است.

نکته بعدی تأمین مایعات کافی برای بدن در چنین هوای گرمی است که به علت عرق کردن زیاد مقدار زیادی از آب بدنتان را از دست می‌دهید. حتی اگر احساس تشنگی نکنید، باید مایعات بنوشید. بهترین انتخاب نوشیدن آب ساده است. اگر میزان تعریق‌تان زیاد است، باید الکترولیت‌هایی مانند سدیم، پتاسیم و کلراید را هم که از راه عرق از دست می‌روند، جایگزین کنید.

در مواجهه با موج گرمایی باید نشانه‌های بیماری‌های مربوط به گرما از ضعف، سرگیجه سیاهی رفتن چشم‌ها گرفته تا سردرد، تهوع، تعریق شدید و غش کردن را بشناسید. بیماری‌های ناشی از گرما از لحاظ شدت در طیفی قرار می‌گیرند که در یک سوی آن بثورات خفیف پوستی یا همان «عرق‌سوز» و در سوی دیگر آن گرمازدگی مرگبار قرار می‌گیرند.

توجه داشته باشید که برخی از افراد بیشتر در معرض خطر گرمازدگی هستند، ازجمله نوزادان و کودکان کم‌سن‌وسال و سالمندان، افراد دچار بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، افرادی که مجبورند در بیرون از خانه و زیر نور آفتاب کار کند یا ورزشکارانی که باید در فضای آزاد بازی کنند و افرادی که داروهای مؤثر بر تولید عرق در بدن مصرف می‌کنند./ سلامت

 

تازه‌های سلامت را اینجا بخوانید. 

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: