کد خبر: ٣٠٠٢٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/09/14-١٠:١٦

بسته خبری اقتصادی

خبرهای اقتصادی 14 آذرماه

در بسته خبری اقتصادی آبادان نیوز از الزام متقاضیان دریافت گاز مایع یارانه‌ای به ثبت‌نام و پاداش صرفه‌جویی گاز به مشترکان تا کاهش شاخص کل بورس خبر می‌خوانید.

 

متقاضیان دریافت گاز مایع یارانه‌ای ثبت نام کنند

آبادان نیوز ـ جعفر سالاری‌نسب با بیان اینکه گاز مایع (ال‌پی‌جی) به قیمت یارانه‌ای در حال توزیع است، اما همه متقاضیانی که نیازمند دریافت گاز مایع برای مصارف خانگی یا مشاغل خرد هستند باید در سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی ثبت‌نام و از طریق این بستر الکترونیکی سوخت موردنیاز خود را دریافت کنند، افزود: دولت تلاش می‌کند فرآورده یارانه‌ای را به دست مردم به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی برساند و از شبکه خارج نشود، بنابراین تلاش شده است تا انواع فرآورده با قیمت یارانه‌ای به‌منظور شفافیت بیشتر از طریق بسترهای اینترنتی توزیع شود.

وی افزود: دولت همچنین سوخت را به نرخ یارانه‌ای تحویل نیروگاه‌ها می‌دهد تا برق با نرخ یارانه‌ای تحویل مردم شود، بنابراین همه تلاش دولت این است که مردم در بحث سوخت مشکلی نداشته باشند و فرآورده‌ای که نیاز دارند، در اختیار آنها قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: ماهیت شکل‌گیری سامانه سدف نیز که زیرساخت‌های آن در سال‌های گذشته آماده و تکمیل شده همین امر بوده است تا متقاضیان واقعی گاز مایع را که به گاز شهری دسترسی ندارند، شناسایی کرده و سوخت یارانه‌ای از این طریق در اختیار این افراد قرار گیرد.

سالاری‌نسب تصریح کرد: کارتخوان‌ها را حتی به روستاهای سخت‌گذر نیز ارسال کردیم و پرداخت قیمت گاز مایع از این طریق انجام می‌شود؛ نفت سفید نیز به همین منوال از طریق فروشندگی‌ها و با قیمت یارانه‌ای در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

وی افزود: توزیع الکترونیکی گاز مایع را از حدود یک سال گذشته آغاز کرده‌ایم و سیستان و بلوچستان بیشترین نیاز را داشت که در این استان صددرصد ثبت‌نام انجام شده است و حتی عشایر نیز ثبت‌نام کرده‌اند، اما برخی مصارف مربوط به کسب‌وکارهای خرد است که سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) متولی شناسایی این مشاغل است و باید احراز هویت آنها انجام شود و با تأیید سازمان صمت استان، گاز مایع در اختیار این مصرف‌کنندگان نیز قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: به نظر می‌رسد کمتر از ۱۰ درصد نیاز گاز مایع کشور مربوط به نیازهای غیریارانه‌ای باشد که تلاش میکنیم آن را هم از طریق سدف توزیع کنیم.

سالاری‌نسب‌ تأکید کرد: این شرکت تنها وظیفه توزیع‌ گاز مایع را به‌عهده دارد و قیمت‌گذاری و نظارت بر نحوه توزیع به‌عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و ستاد تنظیم بازار است.

وی تصریح کرد: شرکت‌های موزع نیز زیرمجموعه وزارت صمت تعریف شده‌اند که باید از همان مسیر، بر نحوه توزیع گاز مایع با نرخ یارانه‌ای هر کپسول ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان بر آنها نظارت شود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: هدف از مصوبه مجلس و دستورالعمل دولت ایجاد شفافیت در روند عرضه سوخت است که در این باره شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به تعهدهای خود به‌صورت کامل عمل کرده و سیستم بانکی نیز آماده است با عرضه صددرصدی گاز مایع کشور به‌صورت الکترونیک، ‌ روند شفافیت در عرضه فرآورده را تسهیل کند.

سالاری‌نسب‌ تأکید کرد: بالطبع خانوارهایی که به گاز شهری دسترسی دارند، شامل دریافت گاز مایع یارانه‌ای نمی‌شوند، اما باز هم دولت در این باره نیز تسهیلاتی در نظر گرفته و وزارت صمت نیز صحت ادعای مشاغل خرد را بررسی و تأیید می‌کند.

وی تصریح کرد: هیچ کمبودی وجود ندارد و اولویت اصلی تامین نیاز مردم است و به هر مقدار شرکت‌های توزیع‌کننده گاز مایع بخواهند، تحویل خواهد شد، اما باز هم تأکید می‌کنیم که توزیع تنها در بستر سدف انجام خواهد شد.

ثبت‌نام متقاضیان دریافت گاز مایع یارانه‌ای در سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی الزامی است

همچنین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: توزیع گاز مایع یارانه‌ای تنها از طریق سامانه دریافت فرآورده‌های نفتی (سدف) انجام می‌شود و متقاضیان باید در سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) ثبت‌نام کنند.

در متن این اطلاعیه آمده است: «با توجه به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، همه هموطنانی که متقاضی دریافت گاز مایع یارانه‌ای هستند، لازم است در سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی (سدف) ثبت‌نام کنند.

متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت‌نام در سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی نشده‌اند، به آدرس https://newtejaratasan.niopdc.ir/ مراجعه کنند.

برای دریافت اطلاع بیشتر به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به آدرس https://www.niopdc.ir/ مراجعه یا با سامانه ارتباط مردمی ۰۹۶۲۷ تماس حاصل کنند.»

منبع:ایسنا

 

هدیه به مشترکان خانگی در فاصله زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند

آبادان نیوز ـ «بهرام نورانی» با بیان اینکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بر اساس جزء یک بند (ر) و بند (ل) تبصره ۱۵ وزارت نفت موظف به اصلاح الگوی مصرف شد، اظهار داشت: در تاریخ ۲۱ خرداد مصوبه‌ای از سوی هیات وزیران صادر شد که بر پایه آن شهرها بر اساس مناطق جغرافیایی به پنج اقلیم و مشترکان به ۱۲ پله تقسیم‌بندی شدند.

وی توضیح داد: براساس این ۱۲ پله، سه پله نخست؛ مشترکان کم‌مصرف، سه پله دوم؛ مشترکان با مصرف متوسط، چهار پله بعدی؛ مشترکان پُرمصرف و ۲ پله آخر (پله‌های یازدهم و دوازدهم)؛ مشترکان بسیار پرمصرف هستند که تعرفه گازبهای آن‌ها پنج‌هزار تومان و ۶ هزار تومان (پله ۱۱، پنج هزار تومان و پله ۱۲، ۶ هزار تومان) است.

رئیس تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت ملی گاز گفت: برای اینکه بتوانیم ناترازی گاز را تا اندازه‌ای جبران و از مصرف بی‌رویه نیز تا حدی جلوگیری کنیم تا در زمستان به مشترکانمان خدمات‌رسانی پایداری ارائه کنیم و هیچ نقطه‌ای از کشور دچار قطعی گاز نشود، مشوق‌هایی در زمینه مصرف بهینه گاز و بازدارنده‌هایی در زمینه مصرف بی‌رویه این حامل انرژی در نظر گرفته شده است.

پاداش صرفه‌جویی برای مشترکان خانگی

نورانی بیان‌داشت: در بحث مشوق‌ها این‌گونه در نظر گرفته شده که اگر مشترکان خانگی در فاصله زمانی ۱۶ آذر تا ۱۵ اسفند، بتوانند ۱۰ تا ۳۵ درصد مصرف خود را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش دهند، مبلغی به عنوان پاداش صرفه‌جویی دریافت خواهند کرد.

وی افزود: این مبلغ پنج برابر هزینه فرآورش و انتقال و توزیع گاز است؛ یعنی نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ تومان. این برای تشویق مشترکان خانگی است که اگر ۳۵ درصد صرفه‌جویی محقق شود، مصرف گاز تا پله ۹ رایگان خواهد بود و حتی مشترکان مبلغی را هم به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. با ۱۰ درصد صرفه‌جویی هم تا پله چهارم، هزینه مصرف گاز کامل رایگان خواهد شد و پله‌های بعدی هم مبالغ بسیار کمتری پرداخت خواهند کرد.

مشوق برای مشترکان غیرخانگی

رئیس تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت ملی گاز درباره مشوق در نظر گرفته‌ شده برای مشترکان غیرخانگی که مصرف آن‌ها از پنج هزار متر مکعب بیشتر است، توضیح‌داد: اگر این مشترکان در طول دوره سرد، دست‌کم پنج روز متوالی مصارف خود را ۳۰ درصد در مقایسه با روزهای قبل کاهش دهند (که البته زمان آن را شرکت ملی گاز اعلام خواهد کرد) مشمول بخشودگی ۱۰ درصد گازبهای همان دوره می‌شوند؛ یعنی علاوه بر اینکه آن ۳۰ درصد باعث کاهش هزینه گاز آن‌ها شده است، شرکت ملی گاز ایران ۱۰ درصد بخشودگی به آن‌ها ارائه می‌دهد.

وی افزود: ماده ۴ این مصوبه می‌گوید که مشترکان دولتی هم باید نسبت به کاهش ۲۰ درصدی مصرف در مقایسه با سال قبل خود اقدام کنند. اگر این ۲۰ درصد محقق نشود، ۵۰ درصد به گازبهای دوره آن‌ها افزوده خواهد شد؛ یعنی گازبهای دوره آن‌ها با ۵۰ درصد افزایش صادر خواهد شد در واقع نوعی بازدارندگی در میزان مصرف است که مردم سعی کنند مصارف خود را به صورت بهینه انجام دهند.

نورانی از تشویق‌های در نظر گرفته‌شده برای مصرف بهینه گاز به عنوان «اقدامات قیمتی» نام برد و درباره «اقدامات غیرقیمتی» در این زمینه اظهار داشت: در بحث‌های غیرقیمتی هم اقداماتی انجام دادیم؛ از جمله اصلاح ۷۲ هزار موتورخانه در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و اداری که این اصلاحات شامل تعویض عایق‌ها و تنظیم مشعل‌ها و رسوب‌گیرها است و خود این موضوع باعث شده بود ۱۵ درصد در مصرف موتورخانه‌ها صرفه‌جویی حاصل شود.

وی در توضیح «فرهنگ‌سازی» به عنوان یکی دیگر از اقدامات شرکت ملی گاز ایران، گفت: در مدارس پویش‌هایی به راه انداخته‌ایم تا بتوانیم دانش‌آموزان را آموزش دهیم، همچنین تبلیغاتی در سطح شهر در بیلبوردهای (آگهی‌نماهای) شهری انجام می‌شود که پویش‌های «یک اتاق گرم» و «دمای ۱۸ درجه» از جمله آن‌ها است.

استفاده از وسایل گرمایشی در فضای باز، خلاف قانون است

نورانی افزود: پایش‌هایی در بخش‌های دولتی داریم که دمای رفاه ۱۸ درجه را رعایت بکنند و به مشترکان پرمصرف (از پله ۸ به بالا) اطلاع‌رسانی کنند که در همین زمینه در سال ۱۴۰۱ افزون بر ۵۰ میلیون پیامک هشدار و اطلاع‌رسانی به این مشترکان ارسال کردیم که مصارف خود را کاهش دهند.

وی ادامه‌داد: بخش دیگری هم داریم که بخش کسب و کار و خدمات است که با توجه به اینکه قیمت‌ گاز برای آن‌ها آن‌ها در سال جاری افزایش پیدا کرده و تا ۶۰۰ تومان هم رسیده است، باید سعی کنند از وسایل گرمایشی خود در فضاهای باز استفاده نکنند؛ این مساله امسال ممنوع شده و خلاف قانون است و اگر همکاران ما این مساله را مشاهده کنند اخطار خواهند داد و در نهایت اگر رعایت نشود منجر به قطع گاز آنان خواهد شد.

این مسوول با بیان اینکه بخشنامه‌ معاون اول رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری‌ها و نیروهای مسلح ابلاغ شده و آن‌ها را به رعایت دمای رفاه (۱۸ درجه) در همه فضاهای اداری ملزم کرده است، افزود: همچنین به آن‌ها اعلام شده که باید یک ساعت پیش از آغاز وقت اداری، وسایل گرمایشی خود را روشن و یک ساعت قبل از پایان وقت اداری وسایل را خاموش کنند.

وی در ادامه بیان‌داشت: در روزهای تعطیل باید وسایل گرمایشی خاموش باشد و اگر از وسایل گازسوز استفاده می‌کنند حتماً آن وسایل باید دارای برچسب A و B باشند. معاینه فنی موتورخانه‌ها و سرویس تعمیرات دوره‌ای سیستم‌های گازسوز نیز ضروری است و مؤوسسات دولتی به کاهش ۲۰ درصدی مصرف گاز در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۴۰۱ ملزم هستند و اگر این موضوع محقق نشود با ۵۰ درصد افزایش صورتحساب خود مواجه خواهند شد.

رئیس تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت ملی گاز تأکید کرد: اماکن دولتی و مشمولان قانون صنعت ایرانگردی و جهانگردی، مشترکان آموزشی و فرهنگی، دانشگاه‌ها، خیریه‌ها و اماکن ورزشی و غیره حداکثر مجاز هستند ۸۰ درصد دوره مشابه پارسال گاز مصرف کنند و ساختمان‌های تجاری و ورزشی بعد از ساعت ۱۸، حتماً باید وسایل گرمایشی خود را خاموش کنند و در نهایت سازمان‌های حراست دستگاه‌ها بر حسن اجرای مفاد بخشنامه یادشده دستگاه‌ها موظف شده‌اند.

منبع:ایرنا

 

کاهش 34 واحدی شاخص کل بورس

آبادان نیوز ـ شاخص کل بورس در ابتدای معاملات امروز سه شنبه (۱۴ آذر) ۳۴  واحد کاهش یافت و در ارتفاع ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص کل هم وزن نیز با افزایش بیش از ۸۰۰ واحدی در ارتفاع ۷۴۲ هزار و ۲۵۴ واحدی ایستاد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

 

پایگاه خبری آبادان خبر اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: