کد خبر: ٢٨٩٨٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/01/24-١٢:٤٣

دراین گزارش وبگردی با "دانستنی‌ هایی درباره خاکشیر و ترنجبین" آشنا می‌شویم.

 

آبادان نیوز _ تازه‌ترین‌های وبگردی را اینجا بخوانید:

 

بسیاری از افراد با شنیدن نام خاکشیر به یاد گرمای تابستان و شربت خاکشیر می‌افتند، اما این گیاه فوق‌العاده، خواص زیادی دارد که شگفت انگیز است.

خاکشیر یکی از گیاهان دارویی و خوراکی است که مصرف بالایی دارد. این گیاه در طب سنتی نیز توصیه شده است. به همین دلیل افراد زیادی تمایل دارند از این گیاه استفاده کنند.

دانستنی‌ هایی درباره خاکشیر

گیاه شناسی:

گیاه خاکشی گیاهی است علفی و بوته ای که یک ساله یا دو ساله می باشد. ارتفاع آن گاهی به یک متر می رسد و اصولاً از قسمت های بالای ساقه منشعب می شود. برگ ها دارای بریدگی های زیاد بوده و گاهی نخ مانند شده است. میوه ها به صورت خورجین باریک به طول تا ۳/۵ سانتیمتر به صورت تقریباً عمودی بر روی انتهای ساقه قرار می گیرند. گل ها کوچک و به رنگ زرد روشن است. دانه ها بسیار ریز و به رنگ تقریباً نارنجی و یا مایل به قهوه ای و بیضی شکل هستند که در یک ردیف داخل خورجین قرار گرفته اند. دانه های خاکشی که قسمت مورد استفاده دارویی گیاه می باشند را پس از رسیدن کامل میوه و در مرداد و شهریور ماه جمع آوری می کنند. گیاه خاکشی در اکثر نقاط ایران رویش دارد. خاکشی بومی اروپا و نواحی معتدل و قاره آسیا، از جمله ایران، عراق، پاکستان، افغانستان، چین، هند و شمال آفریقا مانند مصر، مراکش و الجزیره می باشد.

روییدن خاکشیر در خاکهای ایران

از نظر تنوع دو نوع دارد؛ یکی تلخ که دانه‌های آن ریز و رنگ‌هایش مایل به سرخی است و گونه دیگر شیرین که دانه‌های آن بزرگ‌تر بوده و رنگش سرخ تیره می‌باشد. هر دو نوع گیاه یاد شده در اغلب نواحی ایران مخصوصاً دامنه‌های جبال البرز و در بیابان‌ها رشد می‌کند.

هر دو نوع گیاه یاد شده در اغلب نواحی ایران مخصوصاً دامنه‌های جبال البرز و در بیابان‌ها رشد می‌کند.

نام های فارسی:خاکشیر، خاکشی

نام علمی:Descurainia sophia

نام انگلیسی: Fluxweed, Flixweed

نام عمومی: Flixweed

نام عربی: خبه

نام فرانسوی: Velar sagesse

نام آلمانی: Sophienkraut

نام مترادف: Sisymbrium sophia

نام خانواده: Brassicaceae( خردل)

تاریخچه مصرف

خاکشی از قدیم به عنوان اشتهاآور، مقوی معده، ضد تب، ملین و در مشکلات سوء هاضمه مورد استفاده بوده است. همچنین در زمان باستان جهت درمان اسهال خونی مورد استفاده بوده و توسط متخصصان گیاهان دارویی به نام Sophia .chirugorum به معنی « عقل جراحان» نامیده می شده است.

ترکیبات مهم:

مهم ترین ترکیبات دانه خاکشی شامل گلوکز اینولات ها بوده که شامل آلیل ایزوتیوسیانات، بوتنیل ایزوتیوسیانات، سیانو ۳ و ۴- اپی تیو بوتان، ۵- متیل تیوپنتانیتریل، ۳- فنیل پروپیونیتریل، ۴- متیل تیوبوتیل ایزوتیوسیانات و ۲- فنیل اتیل ایزوتیوسیانات می باشند. ترکیبات دیگر شامل اسیدهای چرب پالمیتیک، لینولنیک، اولئیک و استئاریک می باشند. املاح موجود در دانه شامل گوگرد، کلر، فسفر، آهن، پتاسیم، کلسیم، سدیم و منیزیم می باشند. دانه همچنین حاوی پروتئین، صمغ، موسیلاژ، چربی و ترکیبات ازت دار است.

اثرات مهم:

در طب عوام و سنتی از دانه های خاکشی به عنوان درمان اسهال، ادرارآور، تب بر، رفع التهاب کلیه، دفع کرم و درمان آب آوردن انساج به صورت جوشانده استفاده می شده است. از قدیم در ایران خاکشی را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می نموده اند.

مطالعات فارماکولوژیکی در مورد خاکشی چندین خاصیت آن را روشن نموده است: صمغ و موسیلاژ روی دانه خاکشی با جذب آب متورم شده و تولید ژل حجیمی می نماید که دارای خاصیت نرم کننده بوده و باعث سهولت خروج مدفوع و اثر ملین آن می شود. اصولاً ایزوتیوسیانات ها دارای خاصیت ضد میکروب بوده، به همین دلیل خاصیت ضد تب خاکشی را می توان به آنها نسبت داد. از طرفی چون هورمون تیروئید ظاهراً وابسته به تنظیم درجه حرارت بدن می باشد، ممکن است با کاهش تولید و ترشح تیروکسین، متابولیسم بازال کاهش یافته و درجه حرارت بدن متعاقب آن کاهش یابد.

خواص خاکشیر و طریقه مصرف آن

خواص داروئی:

۱) خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

۲) التیام دهنده زخم و جراحات است .

۳) جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال روده و خونی و از بین بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج می‌توان استفاده کرد.

۴) خاکشیر ادرار آور است .

۵) خاکشیر تب بر است .

۶) برای دفع کرم مفید است .

۷) التهاب کلیه را برطرف می کند.

۸) سرخک و مخملک را دوا می کند و به عنوان خنک کننده در امراض حصبه مطبقه و آبله تجویز شده است

۹) خاکشیر صدا را باز می کند .

۱۰) برای از بین بردن کهیر و التهابات پوستی از خاکشیر استفاده کنید .

۱۱) از گلها و برگهای گیاه می توان برای رفع بیماری ناشی از کمبود ویتامین C استفاده کرد.

۱۲) سنگ کلیه را دفع می کند. برای دفع سنگ کلیه می‌توان خارشتر، ‌خاکشیر و ترنجبین را با هم مخلوط کرده وصبح ناشتا خورد.

۱۳) برای برطرف کردن جوشهای صورت که بعلت خوردن چربی و شیرینی زیاد ایجاد می شود باید جوشانده یک قاشق ترنجبین را با دو قاشق غذاخوری خاکشیر مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آنرا میل میل کنید تا جوشها از بین برود. شربت خاکشیر علاوه بر اینکه طعم بسیار خوبی دارد برای رفع عطش نیز میتوان از آن استفاده کرد.

۱۴) دانه‌های خاکشیر اندکی ضدعفونی کننده هستند.

۱۵) ملین و خنک کننده با آب سرد است.

۱۶) بذر آن بر میزان شهوت و میل جنسی می‌افزاید و اشتها را باز می‌کند.

۱۷) تنظیم کننده دستگاه گوارشی بوده و ابتلاء معده را به بیماری‌ها مرتفع می‌سازد.

۱۸) خوردن آن سبب نیکویی رنگ و رخسار می‌گردد. در این صورت خاکشیر را با دو برابر وزن آن، شکر مخلوط کنید و تا ده روز بخورید.

۱۹) گرفتگی ادرار را برطرف می‌سازد و فربه‌کننده است.

۲۰)دل مالش و دل ضعفه را از بین می‌برد.

۲۱) برای رفع بیماری‌های نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلی مفید است.

۲۲) برای اسهال ساده کودکان شیرخوار اثر دارد.

۲۳) اگر با شیر تازه خورده شود، بدن را چاق می‌کند.

۲۴) خاکشیر را بکوبید، شب موقع خوابیدن، کف پا تا مچ را با آن ضماد نمایید، در تسکین و بهبود فشار خون اثر دارد.

۲۵) روی ور‌م‌های سخت و سرطانی، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نمایید.

۲۶) از دانه‌های خاکشیر به عنوان پادزهر به نحو زیر می‌توان استفاده کرد.

پنج گرم دانه را شسته و با گلاب یا آب خالص آن قدر بجوشانید تا شکفته شود و بعد آن را نیم‌گرم به مسموم بخورانید. به این صورت، قی آورده و ایجاد تهوع می‌نماید و این عمل را چند مرتبه تکرار کنید تا قی بند آید.

۲۷) بزرگسالان معمولاً دانه خاکشیر را پس از پاک کردن و شستن کامل به مقدار ۱۰ تا ۲۰ گرم در آب خیسانده، صبح ناشتا با آب و عسل مخلوط و برای چند روز متوالی می‌نوشند.

۲۸) برای رفع اسهال ساده کودکان شیرخوار می‌توان مقدار یک قاشق غذاخوری خاکشی پاک کرده را در ظرفی ریخته بر روی آتش ملایم به هم بزنند تا خاکشی بو داده شود و سپس کمی آب و عسل به آن افزوده هر نیم ساعت یک قاشق چای خوری از آن را به کودک بخورانند.

خواص خاکشیر و طریقه مصرف آن

از این گیاه به شیوه های دیگر هم میتوان استفاده نمود که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد.

خاکشیر جزو آن دسته از خوراکی هایی است که خوردن آن باعث از بین رفتن عطش و تشنگی می شود ولی جدای از اینها خاکشیر درمان مناسبی برای مشکلات دختران لاغر است چرا که اشتها می آورد و معده را تقویت می کند.

با جوش صورت وداع کنید

مخلوط ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه‌تره، عرق کاسنی و عرق بیدمشک ترکیب خوبی برای درمان جوش‌های صورت است. برای استفاده از این مخلوط کافی است یک استکان از هر یک از عرق‌های گیاهی شاه‌تره، بیدمشک وکاسنی را با هم مخلوط کرده و آن را با ۲ قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنید. نوشیدن این ترکیب علاوه بر آن‌که جوش‌های صورت را درمان می‌کند برای افرادی که دچار گرفتگی صدا هستند نیز موثر است. مدت درمان با این نسخه دست کم ۳ هفته است و پس از این مدت نتایج بهبود به مرور در چهره بیمار نمایان می‌شود.

دفع سنگ کلیه

درمانگران، مصرف مخلوطی از خاکشیر و ترنجبین برای درمان سنگ کلیه در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا کلیه آن‌ها استعداد سنگ‌سازی‌ را دارد، توصیه می‌کنند. برای تهیه این نسخه خانگی کافی است ۳ قاشق غذاخوری ترنجبین را در یک لیوان آب به‌مدت ۵ ساعت خیسانده و پس از این مدت آن را صاف کنید. سپس ترنجبین صاف کرده را با ۲ قاشق غذاخوری مخلوط کرده و آن را میل کنید. نوشیدن این مخلوط به‌صورت روزانه به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند. علاوه بر این افرادی که دچار بوی بد دهان به‌دلیل عفونت و مشکلات بلغمی هستند نیز می‌توانند از این نسخه استفاده کنند.

اگر دوست دارید وزن اضافه کنید

افراد لاغر و کسانی که تمایل دارند وزن خود را بالا ببرند، می‌توانند از این نسخه استفاده کنند. این گروه اگر خاکشیر را با شیر میل کنند می‌توانند با نوشیدن این خاکشیر صبح ناشتا به درمان لاغری و افزایش وزن خود کمک کنند. به اعتقاد درمانگران، درصورتی که شیر تازه و طبیعی باشد میزان تاثیرگذاری این نسخه بیشتر می‌شود. بنابراین افرادی که به شیر طبیعی دسترسی دارند بهتر است از شیر طبیعی و روستایی استفاده کنند.

خواص خاکشیر و طریقه مصرف آن

بهبود لک‌ها با خاکشیر

برای از بین بردن لک‌های پوست به‌ویژه صورت یکی از بهترین روش‌ها، نوشیدن خاکشیر و ترنجبین است. افرادی که از این ترکیب به‌صورت روزانه و مستمر به‌مدت ۳ هفته استفاده کنند بعد از مدتی با روشنی پوست و از بین رفتن لک‌های صورت و پوست‌شان روبه‌رو می‌شوند. برای تهیه این ترکیب نیز لازم است ترنجبین را ۵ ساعت در آب بخیسانید و صاف شده آن را با ۲ قاشق خاکشیر مخلوط کرده و میل کنید.

اگر دل ضعفه می‌گیرید، خاکشیر و عسل بخورید

برخی از افراد هستند که در طول روز دچار دل ضعفه می‌شوند. این دل‌ضعفه ممکن است در طول روزهای گرم تابستان یا در ایام ماه رمضان به سراغ افراد مختلف بیاید. برای پیشگیری از بروز این دل‌ضعفه کافی است، خاکشیر و آب عسل را با هم ترکیب کرده و میل کنید. برای تهیه آب عسل باید یک لیتر آب و یک کیلو عسل را با هم بجوشانید.

بعد از مدتی که این ترکیب جوشید کفی روی آن تشکیل می‌شود که باید از دیگر مواد موجود در ظرف جدا شود. مابقی مواد همان ترکیبی است که برای بهبود دل‌ضعفه و پیشگیری از بروز آن مصرف می‌شود. اگر چه عسل با حرارت، برخی از ویتامین‌ها و مواد مغذی خود را از دست می‌دهد اما در عین حال مواد مفیدی در آن باقی می‌ماند که برای درمان دل‌ضعفه بسیار مناسب است.

اسهال را درمان کنید

ابتلا به اسهال در فصل تابستان یکی از اختلالاتی است که در کودکان بسیار شایع است. درمانگران طب سنتی ایران برای درمان این مشکل، دارویی را تجویز می‌کنند که در تمامی خانه‌ها امکان تهیه و مصرف آن وجود دارد. برای تهیه این دارو کافی است خاکشیر را بو داده و آن را با آب و عسل مخلوط کنید و به بیمار بدهید. این ترکیب را متناسب با سن بیمار، هر ۲ ساعت یک بار برای او تجویز می‌کنند. میزان مصرف این مخلوط از یک قاشق غذاخوری تا یک سوم استکان برای خردسالان تجویز شده است.

خواص خاکشیر و طریقه مصرف آن

طریقه و میزان مصرف:

_خیسانده: خاکشی را در آب سرد برای چندین ساعت بخیسانید و میل کنید. (آن را بشویید . سپس به همراه کمی شکر یا نبات در یک لیوان آب سرد بریزید و بخورید.)

_جوشانده: خاکشی را به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن مخلوط را میل نمایید.

_ضماد: برای رفع زخم، جراحات و رفع ورم ها، خاکشی را کوبیده و به صورت ضماد درآورید. ضماد به صورت موضعی مورد استفاده خواهد بود.

در کتاب مخزن الدویه درباره خاکشی چنین نوشته است:

خبه یا خاکشی دو نوع می باشد، یکی ریزه که رنگ آن مایل به سرخی و طعم آن اندکی مایل به تلخی است و دوم از آن بزرگتر و رنگ آن سرخ مایل به تیرگی می باشد و هر دو خودرو در صحراها و باغ ها و دامن کوه ها می رویند. دارای خاصیت مقوی معده و هاضمه بوده و جهت گرفتگی آواز و نیکویی رنگ رخسار مفید است. برای حصبه و برودت احشا و خروج خلط سینه و ریه مفید است. محرک قوای جنسی است، به خصوص اگر هر روز دو مثقال ( ۱۰ گرم) از آن را با چهار مثقال( ۲۰ گرم) شکر کف نمایند. ضماد آن برای زخم ها، ورم ها و نقرس سودمند است. همچنین برای سرفه مزمن و جهت شش، جگر و زخم های رحم نافع است.

از قدیم خاکشیر در طب عامیانه به اشکال زیر مورد استفاده بوده است:

به عنوان ضد سم حدود ۱ مثقال(پنج گرم) از دانه ها را بشویید و با آب یا گلاب به اندازه ای بجوشانید تا دانه ها شکفته گردند. سپس نیم گرم از آن را به مسموم بخورانید. در این حالت ایجاد تهوع و قی می کند. این کار باید تکرار شود تا قی متوقف گردد. برای رفع اسهال کودکان یک قاشق خاکشیر را بشویید و در ظرفی بریزید و روی حرارت کم به هم بزنید تا بو داده شود. آنگاه به آن کمی عسل بیفزایید و هر نیم ساعت یک قاشق چایخوری از آن به کودک بخورانید.

برای نیکویی رنگ رخسار هر روز دو مثقال خاکشی و چهار مثقال شکر تا ۱۰ روز به صورت خوراکی مصرف کنید.

برای درمان زخم ها و ورم های بدن از ضماد آن استفاده می شود. ضماد آن برای تسکین دردهای نقرس مفید است. برای دفع سنگ کلیه از مخلوط خارشتر، خاکشیر و ترنجبین به صورت جوشانده، صبح ناشتا مصرف گردد.

برای چاق شدن، خاکشیر با شیر تازه مصرف شود. برای برطرف شدن جوش های صورت یک قاشق ترنجبین و دو قاشق غذاخوری خاکشیر را مخلوط کرده و هر روز صبح، ناشتا میل شود. این عمل باید دو هفته ادامه یابد.

خواص خاکشیر جوشیده

از خواص خاکشیر جوشیده می‌توان به خاصیت ضد بلغمی آن اشاره کرد. همچنین اگر خاکشیر را با ترنجبین بجوشانید خاصیت ضد سودایی دارد و برای پاک سازی پوست بسیار موثر و مفید خواهد بود. خاکشیر جوشیده برای رفع یبوست و برای افرادی که شکم‌شان سخت کار می‌کند بسیار موثر است.

از مهمترین نشانه‌های غالب شدن مزاج سرد می‌توان به خشکی دهان، کم میلی به آب، بد طعمی طعام، بی ‏اشتهایی، نفخ شکم، بروز برخی دردها در معده، ضعف و لاغری اشاره کرد که مصرف خاکشیر جوشیده به درمان این مشکل کمک می‌کند. یکی دیگر از خواص خاکشیر جوشانده پیشگیری از بروز دل‌ضعفه است، برای بهره‌مندی از این خاصیت خاکشیر، خاکشیر جوشیده و آب عسل را با هم ترکیب و میل کنید.

طب سنتی از خاکشیر جوشیده به عنوان خاکشیر برای اسهال، دیورتیک، تب‌بر، رفع التهاب کلیه، دفع کرم و درمان آب آوردن انساج به‌کار می‌برد.

یکی دیگر از خواص خاکشیر جوشیده درمان سنگ کلیه است؛ برای دفع سنگ کلیه، باید جوشانده خاکشیر همراه با خارشتر و ترنجبین را  صبح ناشتا مصرف کنید. همچنین طب سنتی برای درمان کبد چرب با خاکشیر جوشانده تاکید دارد. تهیه جوشانده خاکشیر برای کبد چرب به این صورت است که دو قاشق غذاخوری خاکشیر را در دو لیوان آب بجوشانید و صبح ناشتا میل کنید و تا نیم ساعت چیزی نخورید.

عوارض خاکشیر

افرادی که مبتلا به مشکلات و بیماری‌های خاص گوارشی هستند باید از مصرف خاکشیر اجتناب کنند. افراد مبتلا به ورم معده و زخم معده نباید خاکشیر مصرف کنند. در صورت مصرف  پزشکان توصیه می کنند افرادی که دارای بیماری های مانند ورم معده و زخم معده هستند خاکشیر مصرف نکنند. در صورت مصرف می‌تواند منجر به تشدید درد و ورم معده یا مشکلات شدید گوارشی شود.

از دیگر بیماری‌های که موجب تاثیر منفی خاکشیر در بدن می‌شود ورم مفاصل و استخوان‌ها یا همان آرتروز است. علاوه بر این به بیماران مبتلا به روماتیسم هم توصیه می‌شود که از مصرف خاکشیر خودداری کنند.

متخصصان طب سنتی هم مصرف خاکشیر را برای بیماران درگیر با روماتیسم و آرتروز  منع یا محدود می‌کنند زیرا بر این باورند که طبع سرد و تر خاکشیر می تواند باعث تشدید روماتیسم و آرتروز شود. راه حل طب سنتی برای این مشکل این است که اگر می‌خواهید از خاکشیر مصرف کنید، آن را با کمی عسل و عرق نعناع مخلوط کنید تا طبع خاکشیر متعادل شود.

شستن خاکشیر قبل از مصرف یکی از نکات خیلی مهم است زیرا  شن ریزه‌ها و سنگ‌های کوچک موجود در خاکشیر می توانند در بدن مشکلات زیادی ایجاد کنند.

جلوگیری از بروز همچین مشکلاتی حتما خاکشیر را به مدت ۸ ساعت در آب خیس کنید، سپس آن‌ را چند بار بشویید تا تمام سنگ‌های آن خارج شود. مصرف خاکشیر در دوران شیردهی می‌تواند باعث افزایش نفخ شکم مادر و دل درد در نوزاد شود.

مصرف زیاد از خاکشیر می‌تواند موجب گشادی روده و نارسایی عضلانی روده شود. در عده ای از افراد خوردن خاکشیر باعث سردرد می‌شود که آنها باید خاکشیر را با کتیرا مصرف کنند.

زیاده روی در مصرف خاکشیر در ماه‌های ابتدایی بارداری ممکن است موجب شل شدن دهانه رحم و سقط جنین می شود. مصرف خاکشیر به صورت ناشتا می‌تواند موجب حساسیت شود.

نکات قابل توجه:

۱ – دانه های خاکشی باید در ظروف سربسته، دور از نور، حرارت و رطوبت نگهداری شوند.

۲ – گاهی دانه های گیاهان خانواده خاکشی که مشابه با آن می باشند به اشتباه توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرند، لذا باید به رنگ، اندازه و شکل دانه ها دقت کافی کرد.

یک روش ساده برای شستن خاکشیر

تمیز کردن خاکشیر

باید بدانید که شستن خاکشیر و اصطلاحا ریگ شوری آن لم خاصی دارد.

برای شستن خاکشیر، مقداری از خاکشیر را در یک کاسه بزرگ می ریزیم و به آن  آب اضافه می کنیم. در این حالت خاکشیر حالت گلوله ‌ای پیدا می کند. بنابراین باید با قاشق یا چنگال آن‌‌ را هم بزنید تا به مرور ته‌ نشین شود.

اگر خاکشیر دارای برگ و خاشاک است، بهتر است مدتی در آب باشد تا برگ های زیر آن به روی سطح آب بیاید. بعد از این کار آب ظرف را خیلی آرام خالی می کنیم. دوباره ظرف را از آب پر می کنیم و کنار می گذاریم و باز هم روی سطح آب را خالی می کنیم. این کار را تا جایی تکرار می کنیم که دیگر هیچ برگ و خاشاکی روی آب نباشد و آب روی خاکشیر کاملا زلال باشد.

در مرحله بعدی شستن خاکشیر یک ظرف بزرگ ‌تر بر می داریم (بهتر است از ظروف روی استفاده شود) و خاکشیر را آرام هم می زنیم و در ظرف بزرگ تر می ریزیم.

این کار را برای این انجام می دهیم که اگر شن یا سنگریزه ای ته ظرف جمع شده است با خاکشیر مخلوط نشود و ته همان ظرف بماند. شن‌های ته ظرف را خالی می کنیم و ظرف را می شوییم و دوباره عمل شستن را تکرار می‌کنیم (یعنی خاکشیر را آرام هم می زنیم و وارد ظرف دیگر می کنیم).

برای شستن خاکشیر باید این کار را چند مرتبه تکرار کنیم تا دیگر هیچ شنی کف ظرف باقی نماند. (از آب شست و شو می توانید برای آبیاری گلدان استفاده کنید.)

گیاهان دارویی و مواد گیاهی در طب سنتی همواره مورد توجه قرار دارند و کاربرد بسیاری داشته اند. یک نوع از این مواد گیاهی، ترنجبین است که از بهترین داروهای گیاهی است.
ترنجبین فواید و خواص فراوانی داشته و به این خاطر استفاده از آن در کارخانجات قندگیری جلوگیری شده و فروش دارویی پیدا کرده است. این داروی گیاهی برای پوست و مو بسیار مفید بوده و همچنین خواص فوق العاده ای برای نوزادان دارد که البته مقدار و طرز تهیه آن خیلی مهم است.

این ماده گیاهی می تواند به عنوان منبعی برای درست کردن داروهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. جالب اینجاست که حتی عسل طبیعی نیز به ان علاقه وافری داشته و از این ماده استقبال می کند. نتیجه خوردن یا نوشیدن ترنجبین توسط زنبور عسل، تولید عسلک ترنجبین است که یکی از بهترین و خاص ترین عسلک های دنیا است.

ترنجبین چیست؟

ترنجبین ماده ای شیرین است که به صورت شبنم بر روی گیاه حاج، خارشتر و یا خاربز می نشیند. این شیرابه های قندی بر اثر استفاده برخی حشرات مثل شپشک ها بر روی این گیاه ها ایجاد می شود یا به علت ایجاد شکاف به خارج تراوش می شود. به همین علت است که ترنجبین یکی از خاص ترین مواد گیاهی دنیا محسوب می شود که هنوز بسیاری از ترکیبات آن در دست تحقیق قرار دارد.

در فصل گرمای زیاد و در اواخر تابستان روی برگ ها و شاخه های این گیاه قطرات ترنجبین شب ها ظاهر می شود و کسانی که در روستا زندگی می کنند خیلی زود قبل از طلوع آفتاب آن را جمع آوری می نمایند. ترنجبین دارای ترکیبات قندی مختلفی مانند گلوکز، فروکتوز، ساکاروز و تری ساکارید است که به راحتی در آب حل می شوند.

همانطور که گفته شد، زنبور عسل نیز علاقه زیادی به ترنجبین دارد. در مزارع خارشتر، زنبورها در زمان مناسبی به سراغ ترنجبین می آیند و از این ماده شیرین قندی می نوشند. البته ماده ای که از نوشیدن ترنجبین به دست می آید، خواص متفاوتی با عسل طبیعی داشته و به همین علت به آن عسلک می گویند.

خواص گیاه ترنجبین در طب سنتی

خواص ترنجبین ترانگبین

برای ترنجبین در طب سنتی، خواص متعددی بیان شده است. بسیاری از این خواص را در عسلک ترنجبین نیز می توانیم پیدا کنیم. با این حال به طور کلی خواص ترنجبین بسته به نوع مصرف آن متفاوت خواهد بود. برخی از فواید ترنجبین عبارتند از:

جوشانده ترنجبین معرق است.

گل های ترنجبین برای بواسیر مفید است.

برای رفع عطش و تب ترنجبین مفید است.

ترنجبین برای تسکین سرفه و درد سینه موثر است.

اگر ترنجبین با آب زیره خورده شود، برای دفع صدای شکم که با تب خفیفی توام باشد، نافع است.

عرق ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ کلیه و مثانه تا حدودی موثر است.

خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ما الشعیر برای اخلاط گرم و با کره برای باز کردن ادرار مفید است.

ترنجبین خاصیت ضد عفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی مفید است.

ترنجبین ملین و مسهل است. دوز مصرفی ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است که با کمی آب مصرف می شود. ترنجبین اگر در مقدارکم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود مسهل است.

در مورد خوصا ترنجبین برای اسپرم نیز تحقیقاتی انجام شده است. اگرچه این تخقیقات هنوز به نتایج قطعی نرسیده اما به نظر می رسد مصرف ترنجبین می تواند به تقویت اسپرم و درمان ناباروری در مردان کمک کند.

دقت داشته باشید که این موارد تنها بخش کوچکی از خواص و فواید ترنجبین هستند. ترنجبین خواص بی نظیر دیگری نیز دارد. بسته به نوع نیاز شما و نوع مصرف ترنجبین این خواص گسترده تر می شود. برای مثال بسیاری از فواید آن در ترکیبش با دیگر مواد گیاهی ایجاد می شود.

برای آشنایی بیشتر با خواص ترنجبین باید رد مورد روش های مصرف آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. در این صورت می توانید به صورت هوشمندانه تری از فواید ترنجبین، این ماده طبیعی پرخاصیت بهره مند شوید.

روش های مصرف ترنجبین

ترنجبین به روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. هر کدام از این روش ها می توانند برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه بهتر است اطلاعات خود را در مورد هر کدام از روش های مصرف ترنجبین افزایش دهید تا بهترین نتیجه را از مصرف ترنجبین بگیرید. برخی روش های مصرف ترنجبین در زیر آمده است

معجون ترنجبین و خاکشیر

یکی از معجون های فوق العاده که با استفاده از ترنجبین تهیه می شود و خواص بی نظیری دارد، معجون ترنجبین و خاکشیر است. این معجون از گذشته در طب سنتی ایرانی و بسیاری از کشورها مورد توجه بوده است. جالب است بدانید که ترنجبین و خاکشیر برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده است و یکی از پرکاربردترین روش های مصرف ترنجبین به حساب می آید.

دو مورد از مهمترین خواص ترنجبین و خاکشیر، خواص آن برای بوی بد دهان و همینطور بهبود مشکلات پوست و مو است. طرز تهیه شربت ترنجبین و خاکشیر بسته به نوع کاربرد آن متفاوت است. با این حال روش های عمومی برای این معجون نیز وجود دارد. به طور کلی اگر می خواهید از فواید ترنجبین و خاکشیر بهره مند شوید، بهتر است آن ها را به صورت اصولی تهیه کنید.

خواص ترنجبین و خاکشیر برای پوست و مو

همان طور که گفتیم ترنجین خواص درمانی بسیاری برای پوست و مو دارد. ترنجبین برای از بین بردن لک، جوش و روشن شدن پوست مفید است. این گیاه خون را تصفیه نموده و به تبع آن، پوست صورت را صاف و روشن می کند.

ترکیب ترنجبین با خاکشیر به صورتی که ترنجبین را 5 ساعت در آب خیس کرده و صاف کنید و سپس 2 قاشق خاکشیر مخلوط نمایید و میل کنید، برای بهبود لک های پوستی کمک کننده است. افرادی که روزانه و به مدت 3 هفته از این معجون استفاده کنند بعد از مدتی شاهد روشن شدن و از بین رفتن لک های پوست خود می شوند.

با نوشیدن معجون ترنجبین و خاکشیر می توانید مشکلات پوستی مانند اگزما، کهیر و التهابات پوستی را درمان کنید. نوشیدن 2 الی 3 لیوان شربت ترنجبین و خاکشیر به صورت روزانه به شما کمک می کند که شوره و خارش سر را درمان کنید.

خواص ترنجبین و خاکشیر برای بوی بدن دهان

اگر مشکل بد بویی دهان دارید از مخلوط ترنجبین و خاکشیر استفاده کنید. فقط کافی است هر روز عصر یک لیوان از شربت ترنجبین و خاکشیر را بنوشید. طرز تهیه این شربت به گونه ای است که ابتدا باید ترنجبین را به مدت 5 تا 6 ساعت درون آب خیس کنید و پس از صاف کردن آن را با 1 تا 2 قاشق خاکشیر مخلوط کنید.

نوشیدن این شربت به شما کمک می کند تا با دفع اخلاط ناسالم و بلغم اضافه به مرور احساس بهتری پیدا کنید و با اصلاح مزاج از شر بد بویی دهان خود راحت شوید.

طرز تهیه آب ترنجبین

یکی از روش های مرسوم برای مصرف ترنجبین، تهیه آب ترنجبین است. هم در طب سنتی ایرانی و هم در تحقیقات علمی، در مورد این روش مصرف ترنجبیل صحبت شده است. اگر می خواهید از فواید این ماده گیاهی بهره مند شوید و نمی دانید ترنجبین را چگونه مصرف کنید، آشنایی با طرز تهیه آب ترنجبین بسیار مهم و کمک کننده است.

برای تهیه آب ترنجبین، ابتدا 12 الی 35 گرم ترنجبین را در آب جوش حل می کنید و سپس مایع صافی که روی آن هست را برداشته و اجازه دهید کمی بماند تا مواد زاید آن ته نشین شود و بعد مایع صافی را از صافی رد کنید و میل نمایید. آب ترنجبین

بهترین زمان برای مصرف آب ترنجبین صبح و به صورت ناشتا است. علت این است که تاثیر بیشتری در این زمان دارد. با این حال برای خوردن ترنجبین هر زمانی می توانید اقدام کنید.

روش تهیه دمنوش ترنجبین

طرز تهیه دمنوش ترنجبین بسیار آسان و ساده است. لازم که ابتدا ترنجبین را با آب بشوئید تا خاک آن گرفته شود و بعد در لیوان مناسبی ریخته و روی آن آب جوش بریزید و سپس مخلوط کنید. حالا درب لیوان را با بشقاب یا نعلبکی بپوشانید تا دم بیاید. بعد از گذشت 15 دقیقه تا نیم ساعت دمنوش آماده شده را ابتدا از صافی رد کرده تا آب خالص آن گرفته شود. سپس می توانید این دمنوش را میل کنید.

کارشناسان طب سنتی پیشنهاد داده اند که این دمنوش را هنگام صبح و در زمانی که ناشتا هستید استفاده کنید. میزان توصیه شده آن هم از 12 تا 35 گرم است. اما همانطور که گفته شد، برای مصرف ترنجبین به روش های مختلف، زمان خاصی وجود ندارد. اگر نمی توانید صبح ناشتا میل کنید، به ساعات دیگر روز آن را موکول کنید. اما حتما آن را در دستور غذایی و دارویی خود قرار دهید.

عسل ترنجبین (عسلک)

یکی از روش های مصرف ترنجبین که خواص این ماده طبیعی را در اختیار ما می گذارد، مصرف عسل ترنجبین یا بهتر است بگوییم عسلک ترنجبین است. این روش مصرف هم ساده تر است و هم برای تمامی افراد قابل استفاده خواهد بود. کافی است اقدام به خرید عسلک ترنجین کنید و به سادگی روزانه از آن مصرف کنید

احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که عسلک ترنجبین چیست؟ پاسخ به این سوال را در لینک زیر می یابید:

عسلک چیست و چه تفاوتی با عسل طبیعی دارد؟

بنا بر تحقیقات انجام شده، عسلک ترنجبین اکثر خواص این ماده گیاهی را دارد. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از اطبا طب سنتی توصیه کنند از عسلک آن استفاده شود. البته ناگفته نماند که عسلک تولید شده توسط زنبور عسل فواید زیاد دیگری نیز دارد که به دلیل ترکیب شدن آنزیم های بدن زنبور با ترنجبین فراهم می شود.

فراموش نکنید که برای استفاده از خواص بی نظیر این عسلک، باید آن را به صورت منظم و مداوم مصرف کنید. همچنین بهتر است در هنگام خرید عسلک ترنجبین دقت کافی را به کار ببندید تا نوع باکیفیت آن را خریداری کنید. بهترین راهکار برای خرید عسلک باکیفیت، مراجعه به برندهای معتبری است که زا کیفیت محصولاتشان اطمینان داریم.

در مصرف ترنجبین احتیاط کنید

تعداد زیادی از خانواده ها برای بهبود زردی کودک خود از ترکیب ترنجبین و آب قند استفاده می کنند، اما نمی دانند که این مواد نه تنها تاثیری در درمان زردی کودک ندارد، بلکه باعث، اسهال و استفراغ نوزاد یا کودک شما هم می شود. برای بررسی اثرات ترنجبین تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهد بیماران مبتلا به حصه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند. این داروی گیاهی برای افرادی که گرم مزاج هستند و برای طحال مضر است.

به طور کلی بهتر است چه ترنجبین و چه عسلک آن تا جای ممکن بدون مشورت متخصص طب سنتی یا طب اسلامی میل نشود. به ویژه اگر از ترنجبین برای درمان بیماری ها استفاده می کنید، میزان دوز مصرف و هماهنگی آن با بدن خود را باید حتما توسط متخصص طب سنتی، بررسی کنید.

سخن آخر

ترنجبین یک ماده گیاهی خاص است که می تواند خواص زیادی را برای بدن انسان به همراه داشته باشد. نکته جالب در مورد این ماده قندی این است که زنبور عسل نیز علاقه وافری به ترنجبین دارد و همین موضوع باعث شده تا از این ماده استقبال کند. زنبور با نوشیدن ترنجبین ماده ای می سازد که به آن عسلک گفته می شود. عسلک ترنجبین خواص دارویی زیادی دارد که در مطلبی مجزا به این خواص اشاره می کنیم.

فراموش نکنید که برای استفاده از خواص ترنجبین باید آن را به صورت مداوم و اصولی مورد استفاده قرار دهید. تنها در این صورت است که می توان از آن به عنوان ماده ای دارویی یاد کرد. مصرف نامنظم و منقطع آن کمکی به درمان بیماری ها نمی کند./ اخبار وبگردی

 


 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: