کد خبر: ١٧٦٤٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/11/06-١٩:٢٥

سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد:کاهش در میزان عمل به توصیه های بهداشتی از سوی هر یک از ما می تواند موج چهارم بیماری را به صوت فراگیر در کشور ایجاد کند.

 

به گزارش آبادان خبر، سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، وضعیت کووید-۱۹ در کشور به شدت حساس، شکننده و ناپایدار است و متاسفانه با توقف روند کاهشی در موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا مواجه شده‌ایم.

وی افزود: بنابراین باید با پرهیز از هرگونه اهمال و عادی انگاری تلاش کنیم تا مناطق زرد و آبی به مناطق قرمز بدل نشود و فراموش نکنیم که کاهش در میزان عمل به توصیه های بهداشتی از سوی هر یک از ما می تواند موج چهارم بیماری را به صوت فراگیر در کشور ایجاد کند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

فراگیر شدن موج چهارم کرونا در کشور

به گزارش آبادان خبر، سیما سادات لاری، مطابق معمول روزهای گذشته در پایان ارائه آمار روزانه کرونا، به تشریح وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور پرداخت و گفت: وضعیت بیماری در کشور به شدت حساس، شکننده و ناپایدار است.

وی با عنوان این مطلب که با توقف روند کاهشی در موارد بستری و مرگ و میرها مواجه شده‌ایم، افزود: باید با پرهیز از هرگونه عادی انگاری تلاش کنیم تا مناطق زرد و آبی به مناطق قرمز تبدل نشود و فراموش نکنیم که کم رنگ شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هر یک از ما می‌تواند موج چهارم بیماری را به صوت فراگیر در کشور ایجاد کند.

منبع:مهر

 

میزان رعایت بهداشت در دفتار پیشخوان کم است

به گزارش آبادان خبر، سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کمترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی در دفاتر پیشخوان دولت گزارش شده است و لزوم رعایت توصیه‌های بهداشتی در این دفاتر به عنوان یکی از محل‌های پر رفت‌و آمد از اهمیت ویژه برخوردار است. بنابراین توصیه می‌کنیم مدیران این دفاتر به منظور کاستن از بار مراجعه همزمان، نسبت به ایجاد ساز و کار نوبت‌دهی تلفنی و اینترنتی ارائه خدمات اقدام کنند.

او افزود: پرسنل دفاتر مذکور رعایت بهداشت دست‌ها و استفاده از ماسک را در اولویت قرار دهند و از هرگونه ارائه خدمت به افراد فاقد ماسک به طور جدی خودداری کنند. ضروری لست به گندزدایی مرتب سطوح و همچنین در اختیار گذاشتن مواد ضد عفونی کننده برای مراجعان اقدام گردد و نسبت به رعایت اصول فاصله‌گذاری فیزیکی به میزان ۱.۵ تا ۲ متر  و پیش‌بینی ساز و کار تهویه مناسب هوا اقدام لازم صورت گیرد.

لاری تاکید کرد: مردم می‌توانند هرگونه تخلف از اصول یاد شده را از طریق سامانه تلفنی ۱۹۰ یا پاسخ به سوالات پیش‌بینی شده پس از اسکن QR کد دفتر متخلف با استفاده از دوبین تلفن همراه خود جهت انجام پیگیری بعدی توسط همکاران ما، اعلام کنند.

منبع:برنا

 

تایید و صدور مجوز واردات واکسن کرونا بر عهده سازمان غذا و دارو است

به گزارش آبادان خبر، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: مطابق مقررات و فرآیند مصوب کمیته ملی واکسن، در صورتی که مجوز مصرف و ورود هر واکسن کرونا صادر شود، هیات امنای ارزی با انجام فعالیت‌های بازرگانی لازم نسبت به واردات واکسن مستقیم یا غیرمستقیم اقدام می کند.

وی افزود: امور بازرگانیِ مربوط به واردات واکسن کووید ۱۹ بر عهده هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران قرار گرفته است و بر اساس مقررات و تاکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، واردات واکسن کرونا مانند همه واکسن‌ها و فرآورده‌های بیولوژیک، نیاز به صدور مجوز و تاییدیه‌های لازم از حوزه‌های ذی ربط وزارت بهداشت از جمله سازمان غذا و دارو بعنوان مرجع ملی دارد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در صورتی که مجوزهای مربوطه توسط سازمان غذا و دارو برای واردات واکسن کرونا صادر شود، این هیات با انجام فعالیت‌های بازرگانی لازم نسبت به واردات واکسن اقدام می‌کند.

منبع:فارس

 

زنگ خطر موج چهارم را به صدا در‌آمد

به گزارش آبادان خبر، فوت ۸۹ بیمار مبتلا به کرونا در کشور، عددی که هر چند هنوز هم زیاد است اما موجب خوشحالی است چرا که بعد از مرگ های حدود ۵٠٠ نفر در پیک سوم کرونا حالا اعداد ٢ رقمی فوتی‌ها ثبت می‌شود.

بسیاری از کشورهای جهان به ویژه آمریکا و اروپا روزهای پر التهاب کرونایی را سپری می‌کنند، تاکنون بیش از ٩٩ میلیون و ٧٧١ هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند و این ویروس مرگبار بیش از ٢ میلیون و ١٣٨ هزار نفر قربانی گرفته است، آمریکا، هند، برزیل، روسیه، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و آلمان ١٠ کشور رکورددار ابتلا به کرونا هستند و آمریکا، هند، برزیل، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه و آلمان در ٢۴ ساعت گذشته رکورددار موارد مرگ و میر روزانه کرونا بودند.

متاسفانه عادی انگاری و ساده انگاری مردم پس از کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر در ابتدای سال در کشور موجب شد که مردم نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی حساسیت کمتری داشته باشند و با انجام سفرهای تابستانی و برگزاری تجمعات و ترددهای غیرضروری شاهد شکل گیری پیک مرگبار در فصل پاییز باشیم و مرگ های سه رقمی را تجربه کنیم.

خوشبختانه با اعمال محدودیت‌های کرونایی، اجرایی برنامه مدیریت هوشمند کرونا و طرح شهید سلیمانی در کشور توانسته‌ایم در روزهای پر التهاب جهان بیماری کرونا را مدیریت کنیم و میزان مرگ و میر را بیش از یک پنجم کاهش دهیم.

اگر امروز شرایط شیوع کرونا در جامعه تقریبا وضعیت قابل قبولی نسبت به گذشته دارد، علت آن ضعیف شدن ویروس نیست، بلکه این کاهش نتیجه همکاری و همراهی مردم و رفتاری است که جامعه از خود برای مقابله با بیماری نشان دادند.

مدیریت بیماری کرونا آبروی جمهوری اسلامی است نه وزارت بهداشت
در شرایط کنونی وزیر بهداشت کاهش موارد مرگ و میر و کنترل بیماری کرونا را یک برد دانست و گفت: مدیریت بیماری باعث آبروی جمهوری اسلامی ایران و عزت خون شهدا می شود و اگر نتوانیم خدای ناکرده کرونا را مدیریت کنیم، یک کسر شان و بی آبرویی برای کل نظام جمهوری اسلامی ایران است نه فقط برای وزارت بهداشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: متعهد به حمایت و پاسداشت خون شهدا هستیم و برای اعتلای جمهوری اسلامی ایران، قسم خورده ایم و می دانیم هرگونه پروتکل شکنی و تجاوز به حریم دیگران در این طرح عظیم ملی و شعله ور شدن آتش بیماری و ماندن کشور در این باتلاق می تواند ضربه ای به جمهوری اسلامی ایران باشد بنابراین باید با تمام وجود در مقابل اندک افرادی که می خواهند دستورالعمل‌ها را بکشنند، بایستیم.

لغو مرحله به مرحله محدودیت‌ها راهکار مدیریت بیماری
مسعود یونسیان عضو شورای مشورتی علمی کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره رفع محدودیت‌ها به دنبال کاهش مرگ و میر کرونا در کشور گفت: از همان ابتدای پاندمی کرونا، نهاد‌هایی مانند سازمان جهانی بهداشت و موسسه‌های فعال در اقتصاد، راهکار‌های روشنی برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در دوران کرونا تحت عنوان "لغو مرحله به مرحله محدودیت‌ها" ارائه کردند؛ در این راهکار‌ها باید در ابتدا خطر بازگشایی هر فعالیت و اثرگذاری آن بر بیماری کرونا را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: برخی فعالیت‌ها مستلزم تعامل زیاد بین افراد هستند و برخی فعالیت‌ها تعامل افراد در آن‌ها کمتر رخ می‌دهد و خطرات کمتری برای انتقال ویروس در بازگشایی دارند پس باید ابتدا فعالیت‌ها یا مشاغل را از نظر کم خطر و پرخطر بودن تقسیم بندی کنیم. در مرحله بعدی باید فعالیت‌ها را از نظر اهمیت در اقتصاد و زندگی روزمره مردم نیز به همان ترتیب تقسیم بندی کنیم؛ در نهایت باید با در نظر گرفتن دو عامل نقش اقتصادی و تاثیر بر انتقال بیماری، فعالیت‌ها را فهرست وار مرتب کنیم و در صدر لیست، فعالیت‌های اقتصادی را قرار دهیم که تعطیلی آن‌ها تاثیر زیادی بر اقتصاد خانوار و جامعه و بازگشایی آن‌ها نقش کمی در انتقال بیماری کرونا دارند، در این صورت فهرست فعالیت‌های شغلی مهم و در عین حال کم خطر مشخص خواهند شد.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ افزود: در ادامه مسیر، بازگشایی گروه‌های شغلی و فعالیت‌های مذکور به ترتیب و مرحله به مرحله و با فاصله زمانی حداقل دو هفته‌ای از یکدیگر پیگیری می‌شود؛ به عبارتی وقتی محدودیت یک فعالیت برداشته می‌شود باید دو هفته صبر کنیم تا نتیجه بازگشایی بر اپیدمی را مشاهده کنیم. اگر پس از دو هفته شاهد افزایش موارد بیماری شدیم، باید محدودیت دوباره اعمال شود، اما اگر شاهد افزایش موارد بیماری نبودیم می‌توان به سراغ فعالیت‌های رده‌های بعدی (پایین تر) رفت و همین روند را برای بازگشایی‌ها ادامه داد.

یونسیان گفت: نقطه قوت روش بازگشایی مرحله به مرحله این است که در هر مرحله می‌توان فعالیتی که موجب افزایش موارد بیماری شده است را شناسایی و آن فعالیت را متوقف کرد و این روشی است که سازمان جهانی بهداشت بار‌ها یادآوری کرده است.

پیک جدید کرونا خطر بازگشایی به یکباره مشاغل و رفع محدودیت ‌ها

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ با اشاره به خطر باز گشایی به یک‌باره مشاغل و محدودیت‌ها گفت بازگشایی همزمان و بدون فاصله گروه‌های مختلف دو خطر دارد: نخست آنکه ممکن است به سرعت شاهد بازگشت مجدد و شدید بیماری باشیم و خطر دوم آن است که در این صورت نمی‌دانیم برداشتن کدام محدودیت موجب افزایش موارد بیماری شده است و در این صورت برای کنترل بیماری باید گرفتار سیاست همه یا هیچ شویم و بعد از همه بازگشایی‌ها مجبور خواهیم بود همه فعالیت‌ها را از نو محدود کنیم. در این صورت به همه فعالیت‌ها شامل مشاغل، فعالیت‌های آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی و... آسیب می‌زنیم و از طرفی گرفتار موج جدید بیماری شده و افراد بسیاری جان خود را از دست می‌دهند.

یونسیان درباره بازگشایی مدارس گفت: هیچ کدام از نهاد‌ها و سازمان‌های جامعه (اعم از سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی یا وزارت بهداشت) به تنهایی نمی‌توانند برای یک بازگشایی تصمیم گیری کنند و درباره این موضوع همیشه هشدار داده شده، اما به اندازه کافی به آن توجه نشده است. برای وضع محدودیت‌ها و نیز رفع آن‌ها باید تعامل جدی نهاد‌های مختلف را در سطح بالا و به صورت توأمان داشته باشیم. به عنوان مثال، نهاد‌های مختلف مانند وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت کار و رفاه اجتماعی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی، بخش صنعت، و مهم‌تر از همه نمایندگان مردمی با هم تصمیم گیری کنند و همه جوانب را در نظر بگیرند. اگر همه نهاد‌ها هم در تصمیم گیری حضور داشته باشند، اما نظر مردم نادیده گرفته شود، توفیقی نخواهیم داشت، زیرا در نهایت این مردم هستند که باید از لغو یا اعمال محدودیت‌ها تمکین کنند، نقطه ضعفی که با‌رها و به صورت مشهود شاهد آن در کوچه و بازار بوده ایم.

وی درباره بازگشایی مدارس در پایه‌های اول و دوم ابتدایی گفت: امیدوارم این تصمیم نیز به صورف فوق گرفته شده باشد. از طرفی، این گروه سنی کمترین میزان ابتلا و فوت بر اثر کرونا را دارند و بسیاری از این کودکان بیرون از محیط مدرسه از امنیت کامل برخوردار نیستند، زیرا بسیاری از والدین هر دو شاغل هستند و کودک در منزل، محل کار مادر یا سایر اماکن اوقات خود را سپری می‌کند و در معرض انواع آسیب قرار دارد. اگر فقط پایه‌های اول و دوم ابتدایی بازگشایی شود و مدیریت لازم برای استفاده از سایر کلاس‌های خالی (برای کاهش تراکم در کلاس ها) و نیز معلمین محترم سایر پایه‌های مدارس صورت پذیرفته باشد و سایر جنبه‌های مدیریتی و احتیاطی نیز دیده شده باشد، این بازگشایی نسبی می‌تواند صورت بگیرد و بعد از چند هفته رصد و پایش، برای ادامه روند بازگشایی (سایر پایه ها) و یا تعطیلی مجدد این دو پایه (در صورت افزایش موارد بیماری) باید تصمیم‌گیری کنیم.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ گفت: مشکل اصلی آن است که گاهی این تعامل بین همه نهاد‌های ذیربط به اندازه کافی و در سطح موثر صورت نمی‌گیرد. منظورم از سطح موثر الزاما بالاترین سطح مدیریتی نیست، بلکه بسیاری از اوقات باید سطوح میانی و پایینی و بخصوص سطوح ارائه خدمات (مثلا در این جا مدیران مدارس) هم به اندازه کافی درگیر شوند. همچنین تصمیم رئیس یک نهاد برای بازگشایی باید با موافقت سایر بخش‌ها و به صورت شورایی اتخاذ شود و بدیهی است وزارت بهداشت نقش کلیدی در این تصمیم گیری باید داشته باشد.

خطر فاجعه ای مرگبار در موج چهارم کووید 19

یونسیان گفت: با بازگشایی بدون برنامه و هم زمان فعالیت ها، اگر موج چهارم اتفاق بیفتد (که اصلا هم بعید نیست)، نمی‌توانیم بفهمیم بازگشایی کدام فعالیت‌ها موجب بروز موج چهارم شده است، ما تجربه تلخ بازگشایی‌های متعدد و همزمان و زودهنگام در اردیبهشت ماه را داریم و آن زمان هم هشدار دادیم؛ موج سوم کرونا هم تجربه تلخ دوم ما بود، زمانی که این موج شروع شد تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر به اندازه کافی کاهش نیافته بود و متاسفانه ما با فاجعه‌ای مواجه شدیم و عزیزان بسیاری را از دست دادیم. اگر در شرایط کنونی موج چهارم رخ دهد، در این صورت بعید است وضعیت بهتری نسبت به موج سوم داشته باشیم.

عضو کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید ۱۹ بیان کرد: خوشبختانه در بسیاری از استان‌های کشور بیماری کاهش پیدا کرده است، اما اولا طی چند روز اخیر آهنگ این کاهش در کشور متوقف شده است، به عبارت دیگر به وضعیت نسبتا پایداری رسیده‌ایم. در عین حال، در برخی استان‌ها شاهد افزایش جزئی موارد ابتلا هستیم و اگر این پدیده را جدی نگیریم، ممکن است موج چهارم از همین نقطه آغاز شود. لذا، عقل و منطق حکم می‌کند که ما هم از روش بازگشایی مرحله به مرحله طبق آنچه در بالا گفتیم تبعیت کنیم.

روند صعودی کرونا 6 استان در کشور
محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: شواهد از افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان و مراجعان برای دریافت خدمات درمانی پس از تجمعات و سفرهای اخیر حکایت دارد که این موضوع بخصوص در شش استان به صورت مشهود دیده شده است و این موضوع موجب نگرانی جدی است. به هر صورت بعد از برگزاری تجمعات شاهد افزایش آمارها هستیم و این نشانگر آن است که باید نظارت بیشتر بر اجرای دستورالعمل‌ها وجود داشته باشد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ضمن تاکید بر رعایت دستورالعمل‌ها و دستورالعمل های ابلاغی گفت: نباید این تصور که دوران سخت کرونا را پشت سر گذاشته ایم و وضعیت خوب شده است به مردم انتقال داده شود. واقعیت این است که هر بار به مردم این تصویر که اوضاع خوب شده است ارائه می شود شاهد کاهش رعایت توصیه ها و مجددا افزایش آمارها هستیم.

افزایش ابتلا و بستری کرونا در پایتخت

نادر توکلی درباره وضعیت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در استان تهران، گفت: در چند روز اخیر با توجه به اینکه محدودیت‌ها برداشته شده است، طبیعتا به نظر می‌رسد که این موضوع ممکن است افزایش موارد ابتلا و مراجعه را ایجاد کند. معمولا افزایش بار مراجعه و بیماری دو هفته بعد از انجام رفتارهای پرخطر ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه افزایش آماری را در قسمت سرپایی شاهد بوده‌ایم و برخی بیمارستان‌ها در بخش سرپایی افزایش مراجعه داشته‌اند، افزود: دیروز هم تعداد فوتی‌ها در شهر تهران ۱۲ نفر در بیمارستان‌ها بوده است. منتها به نظر می‌رسد با توجه به چیزی که در سطح جامعه می‌بینیم که مراکز خرید بسیار شلوغ‌تر شدند و عملا در ساعات عصر و شب مقداری ترددها بیشتر شده است و موج سرما هم در حال حاضر در شهر تهران افزایش یافته است، بیانگر یکسری فاکتورهایی است که ما را نگران بروز موج چهارم بیماری در کشور می‌کند.

روند صعودی کرونا در کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال
توکلی با بیان اینکه در شرایط فعلی اینکه مردم فکر کنند که میزان بیماری بسیار کم شده و بیماری عملا از بین رفته، تصوری واقعا خطرناک است، ادامه داد: از طرفی شاهد هستیم طی دو الی سه ماه اخیر، میزان بروز بیماری در کودکان و نوجوانان زیر ۲۰ سال هم بیشتر شده که این هم خطر دیگری است. از طرفی بحث بازگشایی مدارس هم از سوی آموزش و پرورش مطرح شد؛ این‌ها چند عاملی هستند که این پیش‌بینی و پیشگویی را ایجاد می‌کنند که امکان اینکه آغاز موج چهارم بیماری را در اواسط بهمن ماه شاهد باشیم، وجود دارد و این موضوع بسیار خطرناک است؛ چراکه هنوز واکسیناسیون هم آغاز نشده است.

وی با بیان اینکه درست است که میزان فوتی‌هایمان نسبت به چند ماه گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، گفت: در حالی که اگر چند عاملی را که مطرح کردم، کنار یکدیگر قرار دهیم و از طرفی مردم هم توجه‌شان به این موضوعات جلب نشود، شرایط خوبی را ایجاد نمی‌کند و منجر به ایجاد مشکلاتی در آینده می‌شود.

نتیجه عادی انگاری ها تا ۲ هفته دیگر نمایان می شود

توکلی با بیان اینکه در تعطیلات اخیر موج سفرها را به استان‌های شمالی و جنوبی کشور شاهد بودیم، گفت: دیدیم که به عنوان مثال در ورودی جزایر جنوبی کشور، تجمع بسیار زیادی بود. قاطعانه می‌توان گفت که اکثر ابتلاها در سطح جامعه، ناشی از رفتارهای پرخطر درون خانواده، درون دوستان و آشنایان و... است و این جمع‌ها بیشترین عامل خطر ابتلا به کروناست. در عین حال بسیاری از بیمارانی هم که فوت می‌کنند، متاسفانه دیر به بیمارستان مراجعه می‌کنند. البته تجربه و هماهنگی در کادر درمان نسبت به قبل برای درمان بیماران کرونایی بیشتر شده است، اما این موضوع دلیل بر عدم رعایت مردم نمی‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

 

پروتکل‌شکنی یعنی خیانت ملی

به گزارش آبادان خبر، سعید نمکی در اجلاس مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اگر به هر دلیلی با هر هجمه، طوفان و جوسازی در مقابل پروتکل‌شکنی کوتاه بیایند، بدانند که نمی‌توانیم این راه را با همدیگر ادامه دهیم.

وی افزود: امروز برد ما در مدیریت کرونا، باعث آبروی جمهوری اسلامی ایران و عزت خون شهدا می‌شود و اگر نتوانیم خدای ناکرده کرونا را مدیریت کنیم، یک کسر شأن و بی آبرویی برای کل نظام جمهوری اسلامی ایران است نه فقط برای وزارت بهداشت.

وزیر بهداشت ادامه داد: متعهد به حمایت و پاسداشت خون شهدا هستیم و برای اعتلای جمهوری اسلامی ایران، قسم خورده‌ایم و می‌دانیم هرگونه پروتکل‌شکنی و تجاوز به حریم دیگران در این طرح عظیم ملی و شعله‌ور شدن آتش بیماری و ماندن کشور در این باتلاقِ می‌تواند ضربه‌ای به جمهوری اسلامی ایران باشد بنابراین باید با تمام وجود در مقابل اندک افرادی که می‌خواهند پروتکل‌ها را بشکنند، بایستیم.

نمکی یادآور شد: وظیفه تک تک همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی، ایستادگی در مقابل پروتکل شکن‌ها است و مطلقاً نباید کوتاه بیاییم. البته ابزارِ ایستادن در مقابل پروتکل شکن، دست ما نیست. ما نه نیروی نظامی و انتظامی داریم نه ابزار بازدارنده دیگری داریم. باید مرتب تذکر بدهیم، کاستی‌ها را بگوییم، منعکس کنیم، پروتکل‌ها را ارزیابی و نظارت کنیم و به مقامات ذی‌ربط به سرعت و به لحظه منعکس کنیم.

وی تاکید کرد: گروه اندکی که حق اکثریت را زیرپا می‌گذارند و مخدوش می‌کنند، باید حتماً معرفی شوند و بنده به عنوان وزیر و سرباز کوچک نظام، خودم را مکلف می‌دانم که به سرعت هرگونه گزارش لحظه‌ای از استان‌ها را به مقامات مسئول و مردم منعکس کنم. در مقابل آبروی این نظام، پاسداشت خون شهدا و اعتلای آبروی این سرزمین مسئولیم و هرگونه قصور در این زمینه، قابل بخشش نیست.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم پایش مستمر بیماری کووید ۱۹ در استان‌ها، گفت: در عرصه بین‌المللی به یک آمار دو رقمی و افتخارآمیز رسیدیم در شرایطی که در انگلیس شاهد یک هزار و ۸۲۰ مرگ، آلمان بالای یک هزار مرگ و آمریکا بالای چهار هزار مرگ اعلام کرد اما مرگ و میر بیماران در کشور به مرز ۷۰ نفر رسید گرچه این هم دردناک است اما نباید سرخوش از این پیروزی شویم. مطمئن باشید که هرگونه غفلت، این بار، آتشی دامن گیر خواهد داشت و اگر در دوره و خیز قبلی، ۱۰ تا ۱۲ روز و دو هفته طول کشید تا گرفتاری ما گسترش پیدا کرد اما امروز ممکن است در ۴۸ ساعت و با سرعت بالای انتقال ویروس، گرفتار شویم.

نمکی خاطرنشان کرد: پایش مستمر و هرگونه خیز جدید اندک بیماری باید به شدت مورد توجه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گیرد. نباید از رصد هوشمند، لحظه‌ای غفلت کنیم تا بتوانیم همانند مازندران، شاهد تبدیل وضعیت شهرها و جلوگیری از گرفتاری بیشتر باشیم.

وی تاکید کرد: پیوند با عزیزان و بزرگوارانی که در کنار ما بودند به عنوان هسته مرکزی این حرکت، نباید سست شود. الان که تعداد مرگ و میر بیماران کاهش یافته و تعداد تخت‌های بیمارستانی درگیر، کمتر شده نباید پیوند برادرانه و صمیمانه ما با سازمان بسیج و دیگر همراهانمان سست شود. می‌توانیم تعداد نیروها را کاهش دهیم اما این ساز و کار را نباید ترک کنیم چون احیای دوباره این ساز و کار ارزشمند، در شرایط سخت، کار راحتی نیست.

وزیر بهداشت افزود: تقاضای بنده، حفظ و تقویت همکاری‌های بین بخشی شکل گرفته در طرح شهید سلیمانی با سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها است البته اگر اختلاف نظرها، نقاط ضعف و دلخوری وجود دارد یا در تقسیم کار ایرادی می‌بینید، باید برطرف کنیم تا این زیرساخت ارزشمند را برای روزهای سخت کشور، حفظ کنیم.

نمکی گفت: تعداد تست‌های تشخیصی باید به شدت افزایش پیدا کند. در حال حاضر که روزهای آرام تری را از نظر درگیری بیماران بستری داریم، باید بیماریابی را خانه به خانه پیش ببریم و هر کانون آلوده و خوشه‌ای را که فکر می‌کنیم در نقطه‌ای وجود دارد، باید کشف شود. امروز باید با وسواس بیشتر به پیدا کردن موارد جدید بیماران بپردازید.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد: ننشینید که دیگران با علامت به سراغ شما بیایند الان وقت آن است که سراغ افراد با علامت و بدون علامت و یا با علامت‌های خفیف غیر قابل بیان برای بیماران در تک تک منازل محله‌ها برویم. امروز باید ۳ تا ۵ برابر کار کنیم و بیماریابی را ۱۰ برابر افزایش دهیم و خانه به خانه به دنبال بیماری بگردید تا اگر خدای ناکرده، طوفانی در راه است بتوانید شعله‌های کوچک این بیماری را خاموش کرده باشید که خانه و سامانه ما را دچار گرفتاری نکند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: مراکز منتخب و سرپایی ۱۶ ساعته به هیچ عنوان نباید تعطیل شود. می‌دانم که نگه داشت این مراکز هزینه بر است اما تقاضای بنده این است که این مراکز را با آزمایشگاه یا نمونه‌گیری که آزمایش‌ها را بگیرد و به مراکز دیگر ارسال کند، حتماً سرپا نگه دارید.

نمکی تاکید کرد: در گزارش‌هایی که می‌گیرم هنوز نسبت تست‌های سریع در کشور، معقول و منطقی نیست. این تست سریع را به ویژه برای بیماران در روزهای اول که لود ویروس بیشتر است به عنوان اصلی‌ترین کار قلمداد کنید و این شیوه نمونه‌گیری را برای تعیین تکلیف زودتر بیماران به کار بگیرند.

وی یادآور شد: مراقبت از بیماران در قرنطینه بسیار مهم است. یکی از مشکلاتی که امروز در اکثر استان‌ها داریم. عدم استفاده کافی از اقامتگاه‌های بیماران برای ایزوله کردن آنها است. اخیراً سفری به هرمزگان داشتم که به زیبایی این بیماری را مدیریت کرده و نگران مسافرت‌ها به جزایر جنوبی کشور بودند. به عنوان نمونه در هرمزگان که ۸۰۰ بیمار در منزل داشتند، فقط ۱۹ نفر در فضاهای اقامتگاهی ایجاد شده، بودند و این را باید افزایش دهیم و بتوانیم از این فضاها که دکتر کولیوند در ایجاد آنها زحمت کشیده، استفاده کنیم و نباید این ابزار را بایگانی شده تلقی کنیم.

وزیر بهداشت گفت: استان‌هایی که مرزی هستند یا مرزهای هوایی دارند و در مرکز کشور هستند، باید به شدت کنترل شوند. در مناطقی که مرز زمینی، دریایی و هوایی وجود دارد باید به شدت مراقبت کنید. اگر خدای ناکرده این ورودی‌ها را کنترل نکنیم و ویروس جهش یافته‌ای از یک منطقه دیگر به کشور وارد شود و ما درست رصد نکرده باشیم، دچار معضلات جدی در مدیریت آینده بیماری می‌شویم.

نمکی افزود: تقاضای بنده این است که رؤسای دانشگاه‌هایی که در مناطق تحت پوشش آنها مرز هوایی، دریایی و زمینی وجود دارد به شدت مراقبت کنند. بعضی از گزارش‌هایی که دریافت می‌کنیم متأسفانه حاکی از آن است که در برخی از مبادی ورودی این کار به نحو احسن انجام نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در ورودی و خروجی هواپیماها به ویژه در پروازهای داخلی باید به شدت مراقبت کنیم. گزارشی دریافت کرده‌ام که یکی از خطوط هوایی خارج از استاندارد، مسافر سوار می‌کند. باید کنترل بر خطوط هوایی و روی مسافرت‌ها در دانشگاه‌ها به شدت افزایش پیدا کند و این پایگاه‌های دیده بانی را بیشتر کنند.

وزیر بهداشت گفت: اگر بتوانیم با رعایت اصولی مانند هوشمندی بیشتر، پایش مستمر، رصد موارد بیماری در کشور، خاموش کردن شعله‌های کوچک قبل از رسیدن هرگونه طوفان و عدم پیوست شعله‌های کوچک به همدیگر با حفظ صمیمیت و ساختار منسجم ایجاد شده در طرح شهید سلیمانی و همچنین افزایش تست‌ها، فعال نگه داشتن مراکز منتخب و سرپایی و رصد موارد ورودی و خروجی به کشور و بین استان‌ها پیش برویم می‌توانیم از خیز جدید احتمالی بیماری در کشور جلوگیری کنیم.

نمکی، جلوگیری از خیز جدید بیماری را مشروط به نظارت مستمر بر پروتکل‌ها، ایستادگی جانانه و جسارت آمیز در مقابل هرگونه پروتکل‌شکنی در هرکجای کشور توسط هر مقام و مسئولی و عدم کاهش رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور که رابطه مستقیمی با شیوع بیماری و افزایش خیز بیماری دارد، عنوان کرد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در مقابل پروتکل‌شکنی در کشور به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آیم، گفت: وقتی در کشوری بزرگمرد فرزند حضرت فاطمه (س) یعنی مقام معظم رهبری می آیند و مراسمی برگزار می‌کنند که تک نفره در حسینیه می‌نشینند این دو پیام برای داخل و خارج دارد. یک پیام برای داخل این است که امروز شیوه منطقی عزاداری جده سادات، اینگونه است و کسی نمی‌تواند از ایشان جلوتر یا عقب‌تر حرکت کند و پیام دوم به بیرون از مرزها این است که حرکت شیعه منطبق بر منطق و استدلال است. این شیوه خردمندانه منطبق بر عقل و منطق، راهکاری است که از روز نخست از رهبر فرزانه دیده‌ایم و کسی حق ندارد وقتی یک پیشوای دینی و سیاسی کشور از روز نخست در رعایت پروتکل‌ها، اینگونه حرکت می‌کنند، از ایشان عقب یا جلو بیفتد.

وی در پایان تاکید کرد: تک تک ما مسئولیم که از این شیوه حمایت و پروتکل‌ها را رعایت و در مقابل پروتکل‌شکن‌ها، ایستادگی کنیم. بنابراین ایستادگی در مقابل هر گونه پروتکل‌شکنی، وظیفه اصلی است که به شما ابلاغ می‌شود و هرکدام از عزیزان در سطح استان‌ها در این زمینه قصور کند، مطمئن باشند که مورد مواخذه قرار خواهند گرفت.

منبع:مهر

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: