کد خبر: ١٦٨٩١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/09/10-١١:٤٣

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید با جدیت دنبال شود خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: با هیچ‌کسی مماشات نکنید و هر پروتکل شکنی معادل مرگ و میر است.

 

به گزارش آبادان نیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در وزیر در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی با اشاره به نقش آموزش همگانی در کنترل بیماری کرونا اظهار داشت: اگر نتوانیم آموزش همگانی را در راستای کاهش بیماری ارتقا دهیم و از ظرفیت آموزش استفاده نکنیم در حوزه مقابله با بیماری موفق نخواهیم شد.

وی با اشاره به نقش سفیران سلامت در حوزه آموزش اظهار داشت: با با استفاده از ظرفیت تعداد سفیران سلامت آموزش‌ها را به شیوه‌های مختلف به خانواده‌ها منتقل کنیم، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی از ظرفیت‌های مختلف رسانه‌ای استان استفاده کنند و کمیته آموزش در دانشگاه تشکیل دهند و با استفاده از رهنمودهای این کمیته برای آموزش و افزایش سطح آگاهی مردم را نسبت به بیماری تلاش کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید با جدیت دنبال شود خظاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: با هیچ‌کسی مماشات نکنید هر پروتکل شکنی معادل مرگ و میر است. پیک زمستانی را پس از پیک پاییزه خواهیم داشت به خصوص در استان‌های جنوبی که مردم در منازل در فضای سربسته حضور پیدا می‌کنند شیوع بیماری بالاتر می‌رود، در شهرهایی که وضعیت نارنجی، زرد یا قرمز اعلام می‌شود باید پروتکل‌ها بر اساس وضعیت اعلام شود.

وزیر بهداشت با اشاره به اهمیت توسعه مراکز سرپایی افزود: توسعه مراکز سرپایی 16 ساعته و 24 ساعته به خصوص در حاشیه شهرها باید مد نظر قرار گیرد، در مناظق حاشیه نشین که جمعیت زیادی دارد و این افراد به عنوان کاسب یا دستفروش در زیر پوست شهر درحال رفت و آمد هستند باید توجه بیشتری شود و فضاهایی برای ارائه خدمات سرپایی درنظر گرفته شود، اگر توسعه خدمات سرپایی وجود نداشته باشد بار آن با تاخیر بر دوش بیمارستان‌ها خواهد افتاد، باید برای جمعیت 50 الی هر 100 هزار نفر خدمات سرپایی در نظر گرفته شود.

نمکی گفت: برخی دوستان مراکز جامع سلامت و پایگاه سلامت دو منظوره استفاده می‌شود و راهی برای بیماران کرونا و غیر کرونا در نظر گرفته می‌شود که به نظر من این کار عالمانه نیست و امکان برخورد این افراد با هم وجود دارد، مراکز سرپایی کووید باید از نظر فاصله با مراکز غیر کووید مجزا باشد اگرچه ممکن است فردی ناقل بی علامت باشد و به مرکز بهداشتی غیر مراجعه کند، بیماری که دارای علائم است نباید در مرکز جامع سلامت رفت و آمد داشته باشد.

نمکی گفت: تست‌های سریع برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال می‌شود، ظرفیت 100 هزار تست برای تست‌های سریع و پی سی آر در نظر گرفته شده است و باید 40 هزار تست پی سی آر روزانه انجام شود. در بیمارستان باید حتما از تست پی سی ار استفاده شود و در پایگاه‌های سلامت باید از تست سریع استفاده شود و تکلیف فرد بیست دقیقه‌ای مشخص شود.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه قرنطینه دستگاه‌های مختلفی همکاری داشتند و مراکزی شناسایی شدند و خواهش ما از روسای دانشگاهی این است که تخمین بزنند و اعلام کنند چند درصد افراد امکان قرنطینه خانگی دارند و چند درصد ندارند، فضای قرنطینه با استفاده از ظرفیت هتل‌ها تامین می‌شود، به نسبت تعداد تخت‌ها تیم پزشکی و پرستاری برای مراقبت از بیماران در نظر گرفته شده است.

منبع:فارس

 

ممنوعیت تست سریع کرونا

به گزارش آبادان خبر، دکتر سعید نمکی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ضمن تسلیت شهادت دکتر فخری‌زاده، گفت: تشکر می‌کنم از زحمات شبانه‌روزی عزیزان بویژه در این پیک جدید که ما توانستیم با همت و پشتکار بی‌بدیل شما عزیزان این منحنی را سر به فرود بیاوریم. هر میلی‌متری از این منحنی‌ها که به سمت پایین خم می‌شود، پشت عزیزان بردبار ما در مراکز بهداشتی درمانی به شدت خمیده می‌شود. من شاهد تلاش شبانه‌روزی شما عزیزان بودم، طوفان سهمگینی بود و با اطلاعاتی که از شما می‌گیرم خوشبختانه در اکثر استان‌ها داریم به تعادل جدید برمیگردیم. دیروز هم از مردم خواستم این کاهش مرگ و میر را به پای بهتر شدن اوضاع و عادی انگاری نگذارند و به تله قدیمی عادی انگاری شرایط نبرند و با تصور اینکه شرایط بهتر شده است، ما را از اجرای دقیق پروتکل‌ها دور نکنند.

وی افزود: اگر توانستیم تعداد مرگ و میر و موارد بستری را کاهش دهیم فقط در سایه رعایت دقیق پروتکل‌ها و زحمات کادر بهداشت و درمان کشور است. خوشبختانه علی‌رغم پیش‌بینی های سازمان‌های علمی جهانی که در این ماه و ماه آینده مرگ بالای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر را برای ما پیش‌بینی کرده بودند و پیش‌بینی آنها در مورد امریکا و کشورهای اروپایی درست از آب درآمد، اما این پیش‌بینی‌ها به دلیل مداخلات به موقع در کشور ما در حال عکس شدن است.

نمکی ادامه داد: ما اثرات محدودیت‌ها و طرح جدید که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است را در هفته‌های آتی خواهیم دید. این کاهش‌ها اثراتی است که از قبل همکاران ما در دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها اجرا کردند نیز و سایر محدودیت‌هایی است که در کشور اعمال کردند.

وی با اشاره به طرح محله‌محور شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: این طرح با همکاری هلال‌احمر، بسیج، سازمان‌های مردم‌نهاد و... با توصیه مقام معظم رهبری آغاز شد. یکی از این محورهای بسیار مهم محور آموزش است. ما اگر نتوانیم آموزش همگانی را در راستای رعایت پروتکل‌ها و آنچه که ما به عنوان اصلی‌ترین عامل مهار بیماری از آن اسم می‌بریم، به خوبی اجرا کنیم، موفق نخواهیم بود. در حیطه آموزش سازمان صدا و سیما در این مدت به خوبی در کنار ما بود و از روسای دانشگاه‌ها هم می خواهم از ظرفیت صدا و سیمای استانی استفاده کنند و کمیته مخصوصی برای آموزش تعیین کنند تا بتوانیم سقف آگاهی مردم را نسبت به ابعاد مختلف بیماری افزایش دهیم.

اوی با تاکید بر لزوم نظارت مستمر بر اجرای پروتکل‌های ضدکرونا، اظهار کرد: در این مرحله با هیچکس مماشات نکنید. ما پیک زمستانه‌ای را مانند تمام جهان پیش روی خود داریم. در استان‌های جنوبی الان هوا معتدل تر است ولی با پیش‌روی به سمت سرما مردم به داخل خانه‌ها رفته و درب‌ها و پنجره‌ها را می‌بندند و شیوع بیماری بالا می‌رود. بنابراین بر اساس اعلام رنگ هر منطقه شامل قرمز، زرد و نارنجی منطبق بر دستورالعمل‌ها، پروتکل‌ها را بیشتر رعایت کنند و نظارت را افزایش دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: از سازمان هلال‌احمر خواستیم کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی باشند تا به اتفاق بر اجرای پروتکل‌ها نظارت کنید و فیدبک آن را به استانداران و فرمانداران ارائه دهید.

نمکی افزود: توسعه مراکز سرپایی از تقاضاهایی است که از شما عزیزان خواستم، باید به مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته پرداخته شود؛ به خصوص در حاشیه شهرها؛ این طرح باید در حاشیه شهرها که فضاهای کوچکی برای زندگی دارند و در این فضاهای کوچک افراد زیادی کنار هم هستند و این افراد در زیر پوست شهر در تردد هستند، بیشتر جدی گرفته شود. در این مناطق از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنید ولی از حاشیه شهرها برای ارائه خدمات سرپایی غافل نشوید. اگر توسعه خدمات سرپایی نداشته باشیم حتما بار آن با تاخیر و مشکلات بیشتر در بیمارستان دیده می‌شود. بنابراین بر اساس ظرفیت مناسب برای جمعیت بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر حتما باید به فکر مراکز سرپایی باشیم.

وی تاکید کرد: برخی دوستان مراکز جامع سلامت یا پایگاه‌های سلامت را دو منظوره استفاده می‌کنند یعنی راهی برای ورود مبتلایان کرونا و راهی برای ورود بیماران عادی در نظر می‌گیرند که این راه از نظر بنده عالمانه‌ نیست. مسلما بیمار کووید و غیر کووید حتی با راه ورود جداگانه بالاخره جایی باهم برخورد می‌کنند. پس مراکز کووید۱۹ و غیر کووید باید جدا باشد.

نمکی درباره تست‌های تشخیصی کرونا، اظهار کرد: تست‌های سریع برای دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال می‌شود، اما برخی دانشگاه‌ها به اشتباه فکر می‌کنند با داستن تست سریع باید از تست PCR غافل شوند. ما وقتی از ظرفیت 100 هزار تست در روز صحبت می‌کنیم برای تست‌های سریع و PCR همزمان را در نظر می‌گیریم‌؛ باید 40 هزار تست PCR روزانه انجام شود و بین ۶۰هزار تا ۸۰ هزار مورد هم تست سریع انجام دهیم. در بیمارستان مطلقا کسی حق ندارد از تست سریع استفاده کند و باید حتما از تست PCR استفاده شود و در پایگاه‌های سلامت و سرپایی باید از تست سریع استفاده شود و تکلیف فرد ظرف 20 دقیقه‌ مشخص شود تا تماس‌های نزدیک بیمار را شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اهمیت قرنطینه بیماران، تصریح کرد: در حوزه قرنطینه دستگاه‌های مختلفی مانند عزیران گردشگری و میراث فرهنگی همکاری داشتند و مراکزی شناسایی شدند اما خواهش ما از روسای دانشگاهی این است که تخمین بزنند و اعلام کنند چند درصد بیماران امکان قرنطینه خانگی دارند و چند درصد این امکان را ندارند، ما نباید به کارگر فصلی و فردی که در فضای بسیار کوچک با حمعیت بالا زندگی می‌کند، اصرار به آنگونه قرنطینه کنیم. فضای قرنطینه با استفاده از ظرفیت هتل‌ها تامین می‌شود تا موارد مورد نظر مردم هم فراهم شود. به نسبت تعداد تخت‌ها تیم پزشکی و پرستاری برای مراقبت از بیماران در نظر گرفته شده است.

نمکی در رابطه با داروهای مورد نیاز برای درمان بیماری نیز گفت: قرار شد داروهایی که برای درمان سرپایی نیاز است را حتما تامین کنیم. هر استان باید یک متولی برای موارد مذکور در نظر گیرد و آن را به دکتر کولیوند و دکتر شانه‌ساز انتقال دهند. لوازم حفاظت فردی باید به شکل مناسب فراهم شود تا آلودگی جدید نداشته باشیم.

وی گفت: تردید ندارم در پایان این طرح دستاورد بسیار خوبی خواهیم داشت، ما ایستادیم تا بازهم به مرگهای دو رقمی و تک رقمی کرونا بازگردیم و با همت شما و مقامات ارشد نظام این هدف محقق می‌شود.

منبع:ایسنا

 

تولید مثل کرونا 31 درصد افزایش یافته

به گزارش آبادان نیوز، دکتر آذرخش آذران با اشاره به تغییرات کروناویروس از ابتدای پاندمی تاکنون، اظهار کرد: جهش‌های ویروس می‌تواند تاثیر مثبت، منفی یا خنثی داشته باشد. آنچه در جهش ویروس اهمیت دارد این است که آیا موجب تغییر در علائم بالینی و افزایش مرگ و میر شده است؟

وی با اشاره به افزایش سرعت انتقال ویروس، افزود: اکنون تولیدمثل ویروس کرونا ۳۱ درصد افزایش یافته است. میزان انتقال ویروس نیز سه تا ۹ برابر افزایش پیدا کرده است. در اردیبهشت‌ماه و خردادماه یک تا دو نفر از اعضای یک خانواده به کرونا مبتلا می شدند اما اکنون اینگونه نیست و میزان انتقال ویروس بسیار افزایش یافته و مشاهده می‌شود که همه اعضای یک خانواده چهار تا پنج نفره مبتلا شده‌اند.

این متخصص ویروس‌شناسی گفت: در حال حاضر یک فرد پس از گذشت چند روز از حضور در یک مهمانی، دچار علائم بیماری می‌شود بنابراین با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس، باید حتی در زمان دیدار با پدر و مادر از ماسک استفاده شود.

وی با بیان اینکه جهش‌های ویروس، همیشه نگران‌کننده نیستند؛ افزود: در چند کشور از جمله استرالیا جهش ویروس موجب خفیف‌تر شدن علائم بالینی شده است بنابراین ویروس در جهش به یک ویروس ضعیف‌تر تبدیل شده است و حتی اگر بیماری منجر به بستری شدن برخی افراد شده باشد، نیاز به اکسیژن کمتر شده است. در تغییرات ویروس، ابتلای جوانان نیز بیشتر بوده است.

آذران با بیان اینکه تابلوی علائم بالینی کروناویروس بسیار متغیر است، گفت: در مقالاتی که ابتدای پاندمی منتشر شده بود؛ تب، سرفه، اسهال و شکم درد برخی از علائم بالینی این بیماری بودند اما به دلیل اینکه در ابتدای پاندمی بودیم فکر می‌کردیم این ویروس تنها موجب تب، سرفه و تنگی نفس می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: به تدریج با افزایش تعداد بیماران متوجه شدیم که علائم بالینی این بیماری بسیار متغیر است و ویروس هر روز یک علامت جدید از خود نشان می‌دهد و اطلاعات ما درمورد آن کم بوده است. اکنون اطلاعات ما در خصوص ویروس کرونا بسیار بیشتر شده و بهتر متوجه علائم بیماری می‌شویم.

وی افزود: در ابتدا فکر می‌کردیم ممکن است راش‌های پوستی، ناشی از عوارض دیگری باشند اما بعد متوجه شدیم مبتلایان به کرونا نیز دچار این علائم می شوند. همچنین بعدها متوجه مرگ ناگهانی این بیماران هم متوجه شدیم.

آذران در خصوص مطرح شدن موضوع ابتلای کرونای گوارشی و کرونای تنفسی، گفت: ما چیزی به اسم کرونای گوارشی یا تنفسی نداریم و تنها ممکن است علائم بیماری در هر فرد متفاوت باشد. اینگونه نیست که اگر یک نفر با علائم گوارشی به کرونا مبتلا شده باشد، بیماری را از طریق تنفس به دیگران منتقل نکند و چنین تصوری اشتباه است.

وی افزود: دو سه علامت جزو علائم تشخیص کرونا هستند اما در صورتی که یک بیمار تنها علامت از دست دادن یا کاهش حس بویایی و چشایی یا حس بوی ناخوشایند در بینی داشته باشد، قطعا به کرونا مبتلا است.

این متخصص ویروس‌شناسی بیان کرد: در آخرین مقاله منتشرشده عنوان شده بود که عده‌ای از بیماران به صورت ناگهانی حس بویایی و چشایی خود را از دست می‌دهند و تعدادی نیز دچار کاهش حس بویایی و چشایی می‌شوند. دسته‌ای دیگر از بیماران بو را مانند قبل به صورت دلپذیر حس نمی‌کنند یا حس بوی سیگار و یا حس بوی نان تست دارند.

وی گفت: از دست دادن حس بویایی و چشایی موجب نگرانی برخی بیماران می‌شود و مدت برگشت حس بویایی و چشایی در برخی از بیماران بسیار طولانی است.

آذران در خصوص ابتلای مجدد به کرونا، تصریح کرد: برخی بیماران دچار حالت حمل طولانی‌مدت ویروس یا فعال شدن عفونت اولیه می‌شوند و در حالت دوم نیز برخی به عفونت مجدد مبتلا ‌می‌شوند.

وی افزود: در حالت اولیه، بیمار با علائم مراجعه می‌کند و PCR نیز مثبت است که پس از تکرار این تست، نتیجه منفی خواهد بود اما بعد از گذشت یک هفته، مجددا دچار علائم می‌شود و نتیجه تست نیز مثبت می‌شود و بیمار فکر می‌کند دوباره به کرونا مبتلا شده است در حالی که ممکن است مقدار جزئی از ویروس در بدن بیمار باقی مانده باشد و این مساله موجب فعالیت مجدد ویروس شود و حتی گزارش‌هایی از ضایعات جدید ریوی در این حالت گزارش شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ممکن است منفی شدن تست در این روند، به دلیل خطا و منفی بودن کاذب تست باشد این وضعیت ممکن است تا سه ماه طول بکشد.

وی افزود: ممکن است PCR یک فرد مثبت و بیماری وی علامت‌دار باشد و پس از چند ماه مجددا دچار علائم شود اما برای اثبات ابتلای مجدد به عفونت در یک فرد، باید یک آزمایش تکمیلی نیز انجام شود.

آذران بیان کرد: افرادی که دارای نقص ایمنی هستند و کادر درمان، بیشتر در معرض ابتلای مجدد به عفونت هستند. 

وی با بیان اینکه استاندارد طلایی تشخیص بیماری انجام PCR است، تصریح کرد: پس از گذشت یک روز از مواجهه با فرد مبتلا به کرونا، در صورت انجام تست PCR قطعا نتیجه تست منفی خواهد بود. برای انجام تست باید پس از گذشت یک هفته تا ۱۰ روز اقدام شود تا نتیجه منفی کاذب نشود اما اگر فردی دچار علائم بیماری شد، بهترین زمان برای انجام تست PCR روز دوم تا چهارم پس از مواجهه با فرد مبتلا به کرونا است.

این متخصص ویروس‌شناسی پزشکی در خصوص نحوه تشخیص بیماری با انجام تست آنتی‌بادی بیان کرد: آنتی‌بادی‌ها چند دسته هستند؛ آنتی‌بادی IgM در فاز حاد عفونت افزایش می‌یابد و آنتی‌بادی IgG در فاز مزمن و در واقع پس از بهبود افزایش می‌یابد. یک هفته پس از علامت‌دار شدن بیماری، افزایش این دو آنتی‌بادی آغاز می‌شود.

وی گفت: بهترین زمان برای انجام تست آنتی‌بادی، ۲۱ روز پس از آغاز اولین علائم بیماری است. پس از گذشت این مدت، آنتی‌بادی رو به کاهش می‌رود بنابراین برای تشخیص بیماری بهتر است از تست آنتی‌بادی استفاده نشود.

آذران بیان کرد: فعلا عنوان می‌شود که آنتی‌بادی IgG تا هفت ماه پایدار می‌ماند. هر چه علائم بالینی شدیدتر باشد پاسخ‌های IgG قوی‌تر هستند؛ مشاهده می‌شود که میزان IgG در بیمارانی که در ICU بستری می‌شوند و علائم بالینی شدید دارند، افزایش یافته است اما هنوز مطمئن نیستیم که آنتی‌بادی IgG چقدر از ما محافظت می‌کند.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: معمولا IgG در ویروس‌هایی که موجب عفونت تنفسی می‌شوند یک تا سه سال پایدار می‌ماند. به نظر می‌رسد کروناویروس هم از این موضوع مستثنی نباشد و شاید علی‌رغم وجود IgG با میزان بالا، پس از گذشت یک سال مجددا یک فرد مبتلا شود. البته همه این اطلاعاتی که تاکنون در خصوص کروناویروس به دست آمده، ممکن است پس از چند روز نقض شوند.

منبع:ایسنا

 

خوزستان،اخبارخوزستان،آبادان نیوز،خبرخوزستان،اخبار خوزستان،آبادان،خبرآبادان،اخبارآبادان،خبر آبادان،اخبار آبادان،منطقه آزاد اروند،آبادان خبر،خبر خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: