کد خبر: ١٨٢٥٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1399/12/05-١٠:٣٥

یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه معامله بر روی ۹۵درصد سهام بازار سرمایه قفل شده و امکان خرید و فروش وجود ندارد، گفت: دامنه نوسان نامتقارن شرایط بازار را بدتر کرده است.

 

به گزارش آبادان خبر، محمد خبری زاده گفت: در حال حاضر یک اتفاق مهم در بازار سرمایه رخ داده که بر مبنای آن، بازار در ۹۵ درصد سهم‌های بزرگ که معمولاً صندوق‌ها و سبدهای معاملاتی هستند، قفل بوده و صف فروش در مورد آن وجود دارد؛ به نحوی که تنها در ۵ درصد سهم‌ها یعنی در سهامی همچون ملی مس، فولاد یا چند سهم دیگر، افراد می‌توانند سهام خود را به فروش برسانند؛ اما در کنار آن، ابطال معاملات به شدت صورت می‌گیرد و عرضه‌کنندگان یونیت‌ها می‌خواهند عرضه‌های خود را ابطال کنند؛ چراکه آلارم‌های خوب سیاسی از بازار دریافت نمی‌کنند و بنابراین از فروش پشیمان می‌شوند؛ بنابراین شرکتهای حقوقی صرفاً در مورد چند نماد باز بازار امکان معامله دارد.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، فشار نمی‌تواند صرفاً روی ۹۵ درصد بازار باشد که اجازه فروش ندارند؛ چراکه همچون یک اتوبان سه بانده است که دو باند آن بسته می‌شود و در یک باند باز، ترافیک وجود دارد و همه افراد می‌خواهند هر چه سریع‌تر از این باند رد شده و از ترافیک خلاصی یابند، اکثر افراد نیز تلاش دارند تا از این بازار خارج شوند.

وی تصریح کرد: دامنه متقارن پایین، منفی ۲ است که عدد زیادی نیست؛ بنابراین برای افرادی که قصد فروش سهام خود را دارند، اینکه آن را در دامنه صفر به فروش برسانند یا منفی دو، خیلی تفاوتی ندارد؛ چراکه او صرفاً به دنبال نقد کردن سهام خود است و قیمت برای او مهم نیست؛ بنابراین در کف منفی دو هم سهامداران اقدام به فروش می‌کنند.

به گفته خبری زاده، نکته حائز اهمیت آن است که اعمال سیاست دامنه متقارن در بازاری که پول وجود ندارد، کاری اشتباه است؛ افرادی که به عنوان متولی و تصمیم‌گیرنده بالای سر بازار هستند، باید به خوبی بدانند وقتی که پولی در بازار نیست، چنین تصمیمی اشتباه است و البته قابل پیش‌بینی هم بود که بعد از شوک مثبت، بازار در صف فروش قرار می‌گیرد؛ بنابراین شاید دولت و مسئولان، قصد خریدن دارند؛ در غیر این صورت، در بازار، هر روز صف فروش تشکیل می‌شود؛ در حالیکه شاخص کاهش محسوس ندارد؛ چراکه حجم مبنا پر نمی‌شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه خاطرنشان کرد: صدور دستورالعمل دامنه نامتقارن سبب شده تا در بازار سرمایه مشکلاتی بروز کند؛ به خصوص اینکه در بازار قبل از این تصمیم هم، پول نبود؛ ولی این تصمیم اوضاع را بدتر کرده است.

خبری زاده گفت: ارزش معاملات خرد ظرف دو روز گذشته ۲,۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: طی روزهای گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه برخی افراد با تزریق مابقی منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه مخالف هستند؛ این در حالی است که قرار بود معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان پول به بازار سرمایه تزریق شود، اما تاکنون تنها هزار میلیارد تومان پول تزریق شده است.

منبع:مهر

 

با کاهش هیجان، روند بازار سهام تا حدودی بهبود پیدا می کند

به گزارش آبادان خبر، «سلمان نصیرزاده» امروز (سه شنبه) به روند فعلی معاملات بورس اشاره کرد و افزود: انتظار می رود که شرایط بازار تا پایان اسفند ماه رو به بهبود برود، در هفته های گذشته بازار با برخی از ابهام ها همراه بود که تا حدودی شرایط بازار را تحت تاثیر قرار داد.

وی اظهار داشت: یکی از مسایلی که به شدت بر روند بازار تاثیرگذار بود موضوع بودجه به خصوص در مورد مساله افزایش حامل های انرژی و نرخ هزینه سوخت و برق بود.

نصیرزاده اظهار داشت: در لایحه بودجه ارائه شده از سوی دولت به موضوع افزایش حامل‌های انرژی پرداخته نشده است که این مساله می‌تواند به عنوان یکی از ابهامات منفی در بازار برطرف شده باشد و به عنوان اتفاقی مثبت برای معاملات بازار تلقی شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع بحث مناقشات سیاسی و نرخ ارز مطرح شد که این موضوع، کلیت بازار را بهم ریخت و انتظارها بر این اساس بود تا حدودی نرخ ارز تا قیمت ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان کاهش پیدا کند و در آن محدوده تثبیت شود در حالی که چنین اتفاقی رخ نداد.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد مسایل سیاسی در شرایط کنونی به نتیجه نهایی نرسد، گفت: با توجه به چنین موضوعی ممکن است نرخ ارز در محدوده های فعلی و در قیمت ۲۵ هزار تومان به ثبات برسد که این موضوع می تواند به عنوان اتفاقی مثبت برای بازار تلقی شود.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی های صورت گرفته نرخ ارز فصل زمستان و بهار را با میانگین حدود ۲۵ هزار تومان به پایان خواهد رساند، در حالی که تا چند وقت گذشته انتظارها بر این اساس بود که نرخ ارز به  قیمت‌های کمتر از ۲۵ هزار تومان برسد و حتی تا نرخ حدود ۲۲ هزار تومان کاهش یابد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به قرار گرفتن قیمت های جهانی در سطوحی مناسب، عملکرد مطلوب شرکت ها و قرار گرفتن تحلیل های بنیادی و تکنیکالی می توان به آینده بازار خوشبین بود و انتظار داشت که تا حدودی روند بازار بهبود پیدا کند و سیگنال های خوبی به بازار داده شود.

وی اظهار داشت: همه این خوش‌بینی‌ها به این معنا نیست که موج جدیدی از صعود را در بازار شاهد خواهیم بود اما انتظارها این است که تا حدودی روند بازار به سمت تعادل برود.

نصیرزاده با بیان اینکه در اسفند ماه خطری معاملات بازار را تهدید نمی‌کند، گفت:  تنها موضوعی که اکنون بازار را با مشکل همراه کرده، نوعی بی اعتمادی است که بر کلیت روند بازار حاکم شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: صف های فروش ایجاد شده در بازار در دامنه نوسان منفی دو است بنابراین نمی‌تواند چندان تاثیری بر روند بازار داشته باشند و خطر زیادی را در بازار داشته باشند.

به گفته وی، در صورت ایجاد تعادل در معاملات بورس و کاهش هیجان روند بازار می تواند تا حدودی بهبود پیدا کند.

نصیرزاده خاطرنشان کرد: انتشار گزارش ماهانه شرکت‌ها در کنار دیگر عوامل می‌تواند  کمک کننده به وضعیت بازار باشد و تا حدودی شرایط بازار را به سمتی پیش ببرد که معاملات بورس عملکرد بهتری را از خود نشان دهد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از جمله گروه‌هایی که بازار را تحت تاثیر منفی قرار داد گروه پالایشی بود، این گروه اصلاح زیادی را تجربه کرد اما در عین حال گزارش سه ماه این شرکت‌ها به گونه ای بود که تا حدودی زمینه نگرانی‌های بازار را کاهش داد.

 وی افزود: این موارد می‌تواند تا یک یا سه ماه آینده و تا زمان برگزاری فصل مجامع بازار را فضای بهتر و با ثبات‌تری قرار دهد اما سهامداران نباید در انتظار رشدهای غافلگیرکننده شاخص بورس همچون چند ماه گذشته باشند.

شاخص کل در بازار بورس دیروز (دوشنبه) هشت هزار و ۱۱۳ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید.

منبع:ایرنا

 

۲۰ ارز افزایش و نرخ ۱۵ ارز کاهش یافت

به گزارش آبادان خبر، امروز هر دلار آمریکا ۴۲ هزار ریال، پوند انگلیس ۵۹ هزار و ۱۰۷ ریال و یورو ۵۱ هزار و ۱۰۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

همچنین هر فرانک سوئیس ۴۶ هزار و ۸۸۹ ریال، کرون سوئد پنج‌هزار و ۷۹ ریال، کرون نروژ چهار هزار و ۹۶۱ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۸۷۳ ریال، روپیه هند ۵۸۱ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۸۴۶ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۶ هزار و ۴۰۲ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۹ هزار و ۹۸۵ ریال، دلار هنگ‌کنگ پنج هزار و ۴۱۷ رایال و هر ریال عمان ۱۰۹ هزار ۲۳۲ ریال قیمت‌گذاری شد.

امروز در تابلوی بانک مرکزی، هر دلار کانادا ۳۳ هزار و ۳۴۶ ریال، دلار نیوزیلند ۳۰ هزار و ۷۴۰ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۷۴ ریال، لیر ترکیه ۵ هزار و ۹۸۵ ریال، روبل روسیه ۵۶۷ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۲ هزار و ۸۷۴ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۳۳ هزار و ۲۴۶ ریال، ریال عربستان سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۰ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۳ ریال، دلار سنگاپور ۳۱ هزار و ۸۰۹ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۴۹ ریال، ۱۰ روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۱۷۲ ریال، کیات میانمار (برمه) ۳۲ ریال، یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۸۶ ریال، یکصد درام ارمنستان هشت هزار و ۹۳ ریال و دینار لیبی ۹ هزار و ۴۳۰ ریال ارزش‌گذاری شد.

همچنین هر یوان چین ۶ هزار و ۵۰۳ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۹ هزار و ۹۴۸ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۳۹۳ ریال، یک‌هزار وون کره‌جنوبی ۳۷ هزار و ۷۹۸ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۸ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۱۱۳ ریال، لاری گرجستان ۱۲ هزار و ۶۷۳ ریال، یک‌هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۷۵ ریال، افغانی افغانستان ۵۴۲ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۶ هزار و ۱۶۹ ریال، منات جمهوری آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۲۱ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۶ هزار و ۲۶۸ ریال، سامانی تاجیکستان سه هزار و ۶۹۱ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا چهار هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار و ۲۳ ریال قیمت خورد.

منبع:ایرنا

 

سقوط 8 درصدی قیمت بیت کوین

به گزارش آبادان خبر، قیمت بیت کوین، ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته و به ویژه طی چند ساعت اخیر سقوط سنگینی را تجربه کرده است. برخی ناظران بازار ،‌اظهارات ایلان ماسک مدیر تسلا خودرو و فعال بازار بیت کوین را در ریزش قیمت بیت کوین موثر می‌دانند.

در حالی که روز گذشته قیمت هر توکن بیت کوین به حدود 58 هزار دلار رسیده بود، اما حالا حتی به زیر 53 هزار دلار سقوط کرده است.

در واقع قیمت کنونی بیت کوین نسبت به دیروز بیش از 8 درصد کاهش داشته است. ممکن است این مسئله به خاطر اقدام بیت‌کوین‌داران برای شناسایی سود و فروش ارزهای مجازی آنها باشد، اما اظهارات ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت خودروسازی تسلا و یکی از ثروتمندترین افراد جهان، در این زمینه بی‌تأثیر نیست.

چند روز پیش طی گزارشی مختصر که می‌توانید اینجا بخوانید، گفتیم که احتمالا ایلان ماسک در حال نوسان گرفتن از بیت کوین است.

بیت کوین تا قبل از ماه فوریه با قیمت حدود 30 هزار دلار معامله می‌شد، اما پس از آن که شرکت خودروسازی تسلا اعلام کرد که در ماه ژانویه 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریده است، ورق برگشت و شاهد صعود تند و تیز قیمت بیت کوین در بازار بودیم.

بیت کوین در چند روز از 33 هزار دلار بلند شد و دیروز به حدود 58 هزار دلار افزایش قیمت پیدا کرد و در واقع حدود صد درصد سود داد.

زمانی که قیمت بیت کوین می‌خواست روند رشد را آغاز کند، ایلان ماسک اقدام به انتشار چند رشته توئیت کرد و اظهاراتی را راجع به مزایای بیت کوین مطرح کرد، وی حتی گفته بود که باید زودتر از اینها به بازار ارز مجازی ورود می‌کرد.

مدیر شرکت تسلا همچنین گفته است که شرایط را برای خرید محصولات این شرکت به ارزهای مجازی فراهم می‌کند. البته دیگر شرکت‌های آمریکایی نظیر مسترکارد و حتی بانک نیویورک ملون نیز اعلام کردند که مبادله و خریدو فروش ارزهای مجازی را برای کاربرانشان فراهم می‌کند. همه اینها با هم باعث شد تا قیمت بیت کوین در دو یا سه هفته گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کند، اما این همه ماجرا نیست.

*وقتی نظر ایلان ماسک عوض شد

از شنبه این هفته ایلان ماسک، اقدام به انتشار گفته‌ها و توئیت‌هایی کرد که نشان می‌داد که گویا دیگر علاقه ای به بالا رفتن قیمت بیت کوین ندارد و خبری از تعریف و تمجیدهایش نیز نیست و احتمالا نوسانش را از بازار بیت کوین گرفته است.

ایلان ماسک ابتدا گفت که سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای مجازی و بیت‌کوین فقط کمی بهتر از نگه داشتن پول نقد است و دیروز هم گفت که به نظر می‌رسد، قیمت بیت کوین خیلی گران شده است. همه اینها با هم دست به دست هم داد تا در 24 ساعت گذشته شاهد سقوط قیمت بیت کوین باشیم.

البته در این سقوط بیت کوین تنها نبود و اتریوم که دومین ارز مجازی بازار محسوب می‌شود، نیز بیش از 9 درصد سقوط قیمت را تجربه کرده است. بینانس کوین هم که یکی از شگفتی‌های بازار طی چند روز اخیر بود نیز 11.3 درصد در 24 ساعت گذشته سقوط کرده است.

اظهارات مثبت ابتدای ماه جاری و رویکرد متفاوت ماسک در دو روز گذشته نسبت به بیت کوین نشان می‌دهد که احتمالا ماسک همان طور که چند بار با اظهارات مختلف از ارزش سهام تسلا نوسان گرفته بود، همین کار را با بازار بیت‌کوین کرده است.

*سقوط 84 درصدی قیمت بیت کوین را فراموش نکنیم

در گزارش قبلی به سرمایه‌گذاران در بازار ارز مجازی گوشزد کرده بودیم که این بازار تقریبا هیچ قاعده و ناظری ندارد و همان گونه که در اواخر سال 2017 و ابتدای سال 2018 تجربه کردیم، قیمت این ارز به سادگی می‌تواند دستخوش نوسانات سنگین شود.

بیت کوین از اکتبر سال 2018 روند رشد قیمت را از حدود 4000 دلار آغاز کرد و اواخر ماه دسامبر همان سال به مرز 20 هزار دلار رسید، اما به فاصله حدود 40 روز و در روز 5 فوریه به زیر 8 هزار دلار سقوط کرد.

قیمت این ارز در دسابر سال 2018 و به فاصله یک سال از رکورد زدن در مرز 20 هزار دلار به حدود 3300 دلار رسیده بود که معادل سقوط 84 درصدی قیمت بود و ممکن است طی روزهای آینده هم دوباره شاهد سقوط قیمت آن باشیم.

سقوط امروز قیمت بیت‌کوین حامیان این ارز را هم را شگفت زده کرد، اما با در نظر گرفتن اظهارات ماسک قابل پیش بینی بود.

منبع:فارس

 

آبادان,خبر آبادان,اخبار آبادان,آبادان نیوز,آبادان خبر,خوزستان,خبر خوزستان,اخبار خوزستان

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: