کد خبر: ٣١٢١٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/02/26-١١:٢٣

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی افراد به سمت زندگی ماشینی و پرمشغله، استفاده از غذاهای آماده و فوق‌فرآوری شده بیش از پیش رواج پیدا کرده است.

 

آبادان نیوز _ این محصولات که شامل انواع نوشیدنی‌های شیرین، چیپس، کلوچه‌ها، غذاهای آماده بسته‌بندی شده و حتی برخی از غذاهای صبحانه می‌شوند، به دلیل طعم مطلوب، راحتی مصرف و دسترسی آسان، محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده‌اند.اما آیا واقعاً این محصولات برای سلامتی ما مفید هستند؟

مطالعات جدیدی که در این زمینه انجام شده است، نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد این دسته از محصولات می‌تواند تأثیرات منفی جدی بر سلامتی و طول عمر افراد داشته باشد. یکی از این مطالعات که در مجله معتبر BMJ منتشر شده است، به مدت ۳۰ سال بر روی ۷۴۵۶۳ زن و ۳۹۵۰۱ مرد کاملاً سالم و بدون سابقه بیماری‌های خاص انجام شده است. در این مطالعه، دریافت غذاهای فوق‌فرآوری شده توسط شرکت‌کنندگان با استفاده از پرسشنامه‌های بسامد غذا که هر چهار سال یکبار به آن‌ها داده می‌شد، اندازه‌گیری شد. نتایج این مطالعه نشان داد که پس از ۳۴ سال، ۳۰۱۸۸ مورد مرگ در بین زنان و ۱۸۰۰۵ مورد مرگ در بین مردان رخ داده است.

در این مطالعه، انواع خاصی از غذاهای فوق‌فرآوری شده مانند مرغ و گوشت آماده، محصولات دریایی، نوشیدنی‌های شیرین، دسرها با لبنیات، محصولات پخته شده و غذاهای فرآوری شده صبحانه مانند غلات مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که مصرف بیشتر این محصولات با مرگ‌ومیر بالاتر همراه است.

اما چرا این محصولات برای سلامتی ما مضر هستند؟ یکی از دلایل اصلی، میزان بالای قند، نمک و چربی در این محصولات است. طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت، مصرف بیش از ۱۷.۵ گرم چربی در ۱۰۰ گرم، بیش از ۲۲.۵ گرم قند در ۱۰۰ گرم و بیش از ۱.۵ گرم نمک در ۱۰۰ گرم برای سلامتی مضر است. اما متأسفانه بسیاری از این محصولات حاوی مقادیر بسیار بالاتری از این مواد هستند.

علاوه بر این، غذاهای فوق‌فرآوری شده معمولاً حاوی رنگ‌های مصنوعی، مواد نگهدارنده و روغن‌های هیدروژنه یا اینتراستریفیه هستند که می‌توانند برای سلامتی مضر باشند. این مواد افزودنی می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی مانند آسم، بثورات پوستی و آسیب عصبی شوند.

درمقابل، یک رژیم غذایی سالم باید شامل میوه‌ها و سبزیجات فراوان، چربی‌های غیراشباع کمتر از ۳۰ درصد انرژی دریافتی روزانه و مصرف نمک کمتر از ۵ گرم در روز باشد. همچنین مصرف قند باید کمتر از ۱۰ درصد کل انرژی دریافتی باشد.

درنتیجه، برای داشتن سلامتی بهتر و افزایش طول عمر، بهتر است که از مصرف غذاهای فوق‌فرآوری شده پرهیز کرده و به سمت غذاهای طبیعی و کم‌فرآوری شده روی آورد. میوه‌ها، سبزیجات، دانه‌ها، مغزها و غذاهای دست‌ساز گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای این محصولات باشند./ سلامت

 

تازه‌های سلامت را اینجا بخوانید.

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: