کد خبر: ٢٤٨١١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/02/02-١٢:١٧

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز : درحالی که طی روزهای اخیر، خبرهایی مبنی بر احتمال کاهش مزد کارگران در سال جاری و احتمال تغییر مصوبه شورای کار در این زمنیه منتشر شده بود، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورای کار عالی کشور در چند روز اخیر اعمال و اجرا شده است. این موضوع را می توان واکنشی از سوی عبدالملکی به خبرهای اخیر دانست.

درحالی که طی روزهای اخیر، خبرهایی مبنی بر احتمال کاهش مزد کارگران در سال جاری و احتمال تغییر مصوبه شورای کار در این زمنیه منتشر شده بود، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورای کار عالی کشور در چند روز اخیر اعمال و اجرا شده است. این موضوع را می توان واکنشی از سوی عبدالملکی به خبرهای اخیر دانست.

برخی از فعالان بخش خصوصی معتقد بودند که افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران موجب فشار مضاعف بر واحدهای تولیدی به خصوص واحدهای تولیدی کوچک شده و آنها را ناگزیر به تعدیل نیرو خواهد کرد. ضمن آنکه می تواند موجبات ورشکستگی آنها را نیز فراهم کند. با این حال، فشار ناشی از تورم که در چند سال اخیر، تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی اقشار ضعیف تر جامعه گذاشته است موجب شد تا شورای عالی کار افزایش ۵۷ درصدی دستمزد برای سال ۱۴۰۱ را مصوب کند. حالا با ورود به اردیبهشت ماه، کارگران باید نتیجه این افزایش را در حقوق های دریافتی برای فروردین ماه خود مشاهده کنند.

اما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه بازدید از یک کارخانه لبنیاتی درباره اثر افزایش ۵۷ درصدی دستمزد روی اقتصاد کشور توضیح داد.

حجت‌اله عبدالملکی با اشاره وضعیت معیشتی جامعه کارگران کشور بیان کرد: افزایش حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورای کار عالی کشور در چند روز اخیر اعمال و اجرا شده است.

عبدالملکی تاکید کرد: افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ خوشبختانه باعث افزایش بهره‌وری در تولید کشور شده است.

وی با اشاره به اهداف سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» افزود: بهبود فضای کسب و کار، افزایش اشتغال و تولید رویکرد اصلی وزارت کار در سال ۱۴۰۱ است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این بازدید با برخی از کارگران حاضر در بخش‌های مختلف تولید در زمینه وضعیت شغلی، ساعات کاری و حقوق و معیشت آنان به گفت‌وگو پرداخت.


ارزش سبد سهام عدالت یک میلیون تومانی که حالا ۲۷ میلیون و ۴۶ هزار تومان است، نسبت به شنبه ابتدای هفته کاری که برابر با ۲۶ میلیون و ۲۳۱ هزار تومان بود ۳.۱ درصد رشد داشته است.

شنبه (۲۷ فروردین) شاخص کل بورس با رشد ۱۳  هزار و ۵۳۹ واحد روی پله یک میلیون و ۴۶۷ هزار واحدی قرار گرفت. چهارشنبه (۳۱ فروردین) شاخص کل بورس با اُفت  ۸۱۸ واحد روی پله یک میلیون و ۵۱۲ هزار واحدی قرار گرفت.

ارزش کل سبد ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت روز  شنبه به ترتیب  ۱۳ میلیون و ۹۲۶هزار تومان، ۲۶ میلیون و ۲۳۱هزار تومان رسید.

روز چهارشنبه هم ارزش کل سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به  ۱۴ میلیون و ۳۵۷هزار تومان، ۲۷ میلیون و ۴۶هزار تومان رسید؛ بنابراین سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت، ۴۳۱ هزار تومان و سبد یک میلیون تومانی سهام عدالت ۸۱۵ هزار تومان در این هفته  رشد کرد.

به این ترتیب ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی که هم اکنون ۱۴ میلیون و ۳۵۷ هزار تومان است، نسبت به شنبه که برابر با ۱۳ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان بود، ۳ درصد رشد داشته است.

همچنین ارزش سبد سهام عدالت یک میلیون تومانی که حالا ۲۷ میلیون و ۴۶ هزار تومان است، نسبت به شنبه ابتدای هفته کاری که برابر با ۲۶ میلیون و ۲۳۱ هزار تومان بود ۳.۱ درصد رشد داشته است.

نام شرکت سهامی

قیمت هر سهم در معاملات ۳۱   فروردین (چهارشنبه) بر حسب تومان قیمت هر سهم در معاملات ۲۷  فروردین (شنبه) بر حسب تومان

فارس (صنایع‌ پتروشیمی خلیج فارس) 

۷۹۹   ۷۴۰  

شگویا (پتروشیمی‌ شهید تندگویان)

۱۲۶۴ ۱۲۱۴

شاوان (پالایش نفت لاوان)

۱۵۹۲۰   ۱۵۳۵۰  

دانا (بیمه دانا) 

۹۹۸ ۹۹۸

بنیرو (شرکت نیرو ترانس) 

۲۰۵   ۲۰۱

رمپنا (شرکت مپنا) 

۱۶۶۵   ۱۵۸۲  

اخابر (مخابرات ایران)  

۸۲۲   ۸۲۸  

کگل (شرکت گل گهر) 

۱۲۸۴   ۱۲۹۲  

حکشتی‌ (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران)

۱۶۳۳   ۱۵۷۹

فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) 

۱۲۰۸   ۱۱۹۹  

فولاژ (فولاد آلیاژی ایران) 

۸۸۴   ۸۲۰  

فخوز (شرکت فولاد خوزستان)

۶۰۳   ۵۹۰  

ساراب (سیمان داراب) 

۱۸۰۷ ۱۶۷۶

ورنا (سرمایه گذاری رنا) 

۵۶۰   ۵۱۵  

حپترو (حمل و نقل پتروشیمی ) 

۲۲۴۷   ۲۰۵۰  

کچاد (شرکت چادرملو)

۱۵۹۸   ۱۶۰۷  

وپست (شرکت پست)

۴۱۷   ۳۵۰  

مارون (پتروشیمی مارون) 

۱۸۸۳۰ ۱۷۷۸۵  

شپنا (پالایش نفت اصفهان) 

۶۰۲   ۷۴۵

شتران (پالایش نفت تهران)  

۵۸۴   ۵۵۷  

شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس) 

۸۸۶   ۸۴۲

بسویچ (شرکت پارس سویچ) 

۱۳۹۰   ۱۱۷۳

وبملت (بانک ملت)

۳۷۷ ۳۷۲  

وبصادر (بانک صادرات ایران) 

۲۱۶   ۲۱۱  

خاور (ایران خودرو) 

۱۷۰   ۱۵۱

وتجارت (بانک تجارت)

۲۱۶   ۲۰۸  

 فایرا (شرکت آلومینیوم ایران) 

۱۸۸۳   ۱۸۵۳

شراز (پالایش نفت شیراز) 

۱۴۲۱۵ ۱۴۲۱۵

جم (پتروشیمی جم) 

۴۸۷۸   ۴۶۷۷  

فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) 

۷۵۷   ۷۴۶  

سدشت 

۲۸۹۴ ۲۷۶۵

شبریز (پالایش نفت تبریز)

۴۷۲۱ ۴۴۵۷  
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: