کد خبر: ٢٣١٧٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1400/09/21-١١:٤١

مشگین شهر از شهرهای گردشگری و محبوب در استان اردبیل است که در دامنه‌های سبلان و قرار دارد. از جاذبه‌ها و دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار است.

 

به گزارش آبادان خبر؛ مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان اردبیل است که گذشته پرفراز و نشیبی را تجربه کرده است. از این منطقه سکه‌ها و سنگ‌نبشته‌ای تاریخی یافت شده است که دلالت بر قدمت تاریخی و اهمیت این شهر دارد. هرچند سنگ‌نبشته‌ای که آن را منسوب به شاپور دوم ساسانی می‌دانند، هم‌اکنون تقریبا تخریب شده است. در این شهر بیش از ۶۰۰ اثر تاریخی از دوران‌های مختلف به ثبت رسیده است. مشگین شهر همچنین آب و هوایی مطبوع و خنک دارد.

در گذشته نام این شهر خیاو بوده که محل پرآب و پردرخت گفته می‌شده است؛ چراکه طبیعت سرسبز این منطقه چشمگیر است و به همین دلیل گردشگاه‌های متنوعی را برای گردشگران فراهم کرده است. مشگین شهر در ارتفاع ۱۴۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است و جمعیت آن حدود ۷۵ هزار نفر است. از گذشته تاکنون هنرهای دستی در این شهر دارای قدمت و اصالت قابل توجهی بوده است و قالی و گلیم بافی از صنایع دستی محبوب این منطقه به شمار می‌رود. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی مشگین‌ شهر بیشتر آشنا شوید.

کهنه قلعه

هوای ابری و مراتع سرسبز کهنه قلعه

کهنه قلعه یا کهنه قالا، قلعه‌ای باستانی به ارتفاع پنج متر است که در نزدیکی مشگین شهر و در سمت چپ رودخانه خیاو چای واقع شده است. در نزدیکی این قلعه در فاصله ۱۵۰ متری سنگ‌نبشته مشهور سورو شکن داشی قرار گرفته که به خط پهلوی نوشته روی آن نوشته شده است. این قلعه از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. مساحت تقریبی قلعه حدود ۱۵ هزار متر مربع است که همراه با ۶ برج کوچک (برجک)، دیوارهای خشتی ضخیم و حجره‌هایی کوچک، همانند آخور که به نظر می‌رسد برای سکونت یک سرباز و اسب همراه او بوده، ساخته‌ شده است. دیوارهای این قلعه از سنگ، ملات گچ، آهک و خشت ساخته شده است.

قلعه قهقهه

قلعه قهقهه بین روستای گنچویه و قره آغاج قرار در استان اردبیل دارد و قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد. این قلعه در زمان صفویه به‌عنوان خزانه سلطنتی و مهم‌ترین زندان دوران مورد بهره‌برداری بوده است. گفته می‌شود که در جنگ‌هایی که بین ایرانیان و عثمانی‌ها رخ می‌داد، سلاطین صفوی خزینه‌های خود را به این قلعه آوردند تا آن را از گزند دشمنان حفظ کنند.

قلعه قهقهه کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو