کد خبر: ٢٥٦٦٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/04/02-١٣:٢١

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کارهای سازمان منطقه آزاد اروند، از ضرب الاجل برای تعیین تکلیف استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند خبر داد.

 

آبادان نیوز : علی خانی ، معاون سرمایه‌ گذاری و توسعه کسب و کار های سازمان منطقه آزاد اروند، در نخستین نشست کارگروه توسعه تجارت و سرمایه‌ گذاری با محوریت بررسی موانع صادرات در مرز شلمچه که در سالن جلسات شهید یاسینی برگزار شد، بیان کرد: بحث مبادی ورودی منطقه آزاد اروند یک موضوع مفصلی است که مسئله آن به طول انجامیده که شاید حل آن نیاز به پیگیری‌های فرا منطقه‌ای بوده و در این منطقه قابل حل نباشد. بنابراین طی مکاتباتی که با گمرک ج.ا.ایران صورت گرفت، مقرر شد تا گمرک ظرف مدت ۱۵ روز وضعیت مبادی ورودی منطقه آزاد اروند را از هر حیث تعیین تکلیف نماید.

وی افزود: بالغ بر ١٨٠ نفر نیرو در گیت‌های منطقه مشغول فعالیت هستند که حق و حقوق ایشان در چند سال گذشته بر عهده سازمان منطقه آزاد اروند بوده، اما با تمام هزینه‌هایی که صورت گرفت، این مبادی بطور کامل راه‌اندازی نشد و دستاورد مهم آن خلل در حوزه تولید بود!

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند، تصریح کرد: در صورتی که گمرک از قبول مسئولیت کامل گیت ها و نیروهای مستقر سر باز زند، سازمان گیت‌ها را باز پس گرفته و نیروهای موجود در مبادی ورودی نیز از محل فراخوانده و در حوزه‌های دیگر به‌کار گرفته خواهند شد.

خانی ادامه داد: در بخش نظارت بر واردات، انتقاد بسیاری از سوی تجار به نهادهایی همچون استاندارد و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌ پزشکی وارد است،تاخیر در پاسخ و هزینه های گزاف تحمیلی و بالا رفتن قیمت تمام شده کالا دلیل اصلی این اعتراضات بوده است . انتظار می‌رفت این فرآیند در منطقه برای تجار از سرعت بیشتر و هزینه کمتری برخوردار باشد، اما چنین سازوکاری موجب شده که شهروند اروندی، در بازار فرقی میان قیمت کالاهای وارد شده با رویه مناطق آزاد و سرزمین اصلی احساس نکند. باید از ایجاد و الحاق هزینه‌های اضافی بر دوش تجار و ترخیصکاران پیشگیری کرد.

خانی عنوان کرد: ادارات استاندارد و معاونت غذاودارو، ضمن انجام نظارت دقیق بر کالاها، نسبت به تعدیل هزینه‌ها و رعایت انصاف در طرح نرخ‌ها، از انجام فرآیند و سازکار مطول اداری خودداری کرده و امکان ترخیص سریع کالا و جلوگیری از وارد آمدن هزینه‌های بیشتر که در نهایت بر دوش مصرف کننده خواهد بود، پیشگیری کنند.

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب و کار های منطقه آزاد اروند ، اظهار کرد: پس از حدود ۲۰ سال استقرار منطقه آزاد در شهرهای آبادان و خرمشهر، مردم از بالا رفتن هزینه‌های زندگی در این منطقه گلایه دارند و در انتظار بهره مندی از امتیازات منطقه آزاد هستند.

عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند با بیان اینکه عدم توجه به امتیازات و نادیده گرفتن ظرفیتها و پتانسیل های منطقه ، موجب فرار سرمایه خواهد شد، گفت: طرح مشکلات و بزرگنمایی آن در سطح ملی از توسعه سرمایه‌گذاری‌ و ایجاد فرصت‌های شغلی فراوانی جلوگیری خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: شلمچه نیز، در سال‌های پیش از استقرار منطقه آزاد یک مرز بین‌المللی بوده و هست و پس از به وجود آمدن منطقه آزاد، بارانداز تجاری آن از نیم هکتار بارانداز خاکی، به بیش از ۵۰ هکتار رسیده و این مرز را تبدیل به مرز مهم تجاری اقتصادی در سطح کشور و بین‌الملل کرده است، این امکانات سرمایه ملی و متعلق به همه مردم عزیز است، این ظرفیت‌ها باید تقویت شده و به سمتی حرکت کرد ‌که اقتصاد و اشتغال در منطقه بیش از پیش شکوفا شود.

منبع : روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد اروند

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی احمد امیری ، صاحب امتیاز و مدیر مسئول پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز : لطفا کلیک کنید

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: