کد خبر: ٢٠٤٢٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1400/02/28-١١:٥٣

سخن روز

 

آبادان خبر _ روزی بود که مطبوعات از به کار بردن کلمه بحران در تیترهای خود پرهیز می‌کردند مباد به اضطراب مردم بیفزایند. اما اکنون این کلمه کم‌خاصیت‌ترین شده‌است. این روزها تعداد بحران‌ها از حساب گذشته‌ است.
در میانه بحران‌های گریبان‌گیر کشور، در پس جدل‌های تن‌به تن و آشکار مسئولان و درشرایطی که به روزهای تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز انتخابات نزدیک می‌شویم، ما به نمایندگی از مردمی که صدایشان در هیاهوی رویدادها گم شده، درباره مهمترین و حیاتی‌ترین موضوع زندگی این روزها هشدار می‌دهیم: تامین و توزیع واکسن باید اولین اولویت حاکمیت باشد.‏

ماههاست که جریان زندگی در همه جای جهان از مسیر عادی خود خارج شده. ویروس کرونا هم جان‌های زیادی گرفته، هم اقتصادها را زمین‌گیر کرده و هم روان فردی و جمعی و آینده نسل بعدی را در معرض تهدید جدی قرار داده‌ است. این یکی از معدود رویدادهای تاریخی است که همه جهان را درگیر کرده و هنوز درباره پیامدهای اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و روانی آن جمع‌بندی روشنی وجود ندارد. در ماههای نخست هجوم این ویروس مرگبار، پیشرفته‌ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان هم در مقابل پیش‌بینی‌ناپذیری این موج خلع سلاح شدند. اما چند ماهی‌ست که آن آشفتگی اولیه کم‌کم جای خود را به برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران کرونا داده و در بسیاری از کشورها، سویی از امید در حال رخ‌نشان دادن است. در ماههای نخست این بحران قرنطینه تنها راه‌حل بود. اما با ورود واکسن به چرخه تولید و توزیع در جهان، شهرها کم‌کم از قرنطینه خارج شدند و زندگی اگرچه با شکلی کاملاً متفاوت از گذشته، اما از سر گرفته‌ شد. زمانی تلاش دولت‌های جهان در این بحران، معطوف به حمایت از بخش درمان و مردم آسیب‌دیده از بازار و اقتصاد تعطیل بود. اکنون بخش دیگری به این تقلا اضافه شده و آن رقابت جهانی برای تامین واکسن است؛ رقابتی که به طور طبیعی در عرصه جهانی این بار هم از عدالت و اخلاق به دور بوده و بر تامین منافع استوار است.

اکنون آشکار شده است که واکسیناسیون سریع توده‌های مردم تنها راه مهار این بیماری و بازگشت جامعه به زندگی متعارف و به حرکت درآمدن چرخ‌های اقتصاد است. ما از تاثیر تحریم‌های ظالمانه بر میزان کارکرد نهادهای متولی سلامت جامعه مطلعیم. بر اهمیت تلاش برای دستیابی به واکسن تولید داخل نیز واقفیم و تمام تلاش‌های صورت‌گرفته در این زمینه را ارج می‌نهیم و قدر می‌دانیم اما لازم می‌دانیم با توجه به دو موضوع؛ نگرانی عمیق خود را نسبت به آینده مردم اعلام کنیم:

‏‎ ‎‏۱ـ اخبار و اطلاع‌رسانی متناقض در مورد واردات واکسن، نشان از تشتت در نظام تصمیم‌گیری در مورد این مسئله حیاتی دارد. در حالی که رئیس‌جمهور محترم خواستار رفع تمامی موانع برای واردات واکسن می‌شود، تعلل نهادهای مجری این نگرانی را به وجود آورده است که مبادا اراده و تصمیم واحدی در این زمینه وجود نداشته ‌باشد. این در حالی است که بخش خصوصی نیز عدم توفیق خود را در حوزه واردات نه به دلایل خارجی که به موانع داخلی نسبت می‌دهد.

۲ـ شرایط سیاسی کشور و نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بنا به تجربه تمام ادوار قبلی، دلیل دیگری برای نگرانی ما شده است. از آنجا که ماه‌های اول دولت بعدی به امور مربوط به استقرار طی می‌شود این نگرانی که مقابله با کرونا از این تحول سیاسی آسیب ببیند جدی است و از این راه مخاطرات جبران‌ناپذیری متوجه سلامت شهروندان ایرانی است.

ما از رئیس‌جمهور به عنوان مقام اول اجرایی کشور درخواست داریم هرچه سریع‌تر کمیته‌ای ملی متشکل از دولت، بخش خصوصی و نهادهای مدنی را مسئول بررسی موضوع تامین فوری واکسن و برنامه‌ریزی برای توزیع شفاف و تزریق پرشتاب آن کند. لازم است یک‌بار دیگر روند واردات واکسن خارجی بررسی و مشکلات و موانع طبیعی و غیرطبیعی آن شناخته و برطرف شود. همچنین پیگیری شود که ساخت و تولید انبوه واکسن داخلی اسیر رقابت‌های مخرب نهادهای تولیدکننده نشود.

ما هشدار می‌دهیم که هر روز تاخیر در این مسیر باعث می‌شود به طور فزاینده‌ای زمان را برای مهار کرونا و بازگشت به زندگی عادی از دست بدهیم. به نگرانی و اضطراب عمومی برآمده از نبود چشم‌اندازی روشن از وضعیت پیش رو خاتمه دهید. ‏

‏*این سرمقاله مشترک امروز در روزنامه‌های اطلاعات، همشهری، ایران، جمهوری اسلامی، دنیای اقتصاد، شرق، اعتماد و هفت صبح منتشر شده است.

 

مطبوعات،بحران،کرونا،واکسن کرونا،واکسیناسیون،آبادان خبر،آبادان نیوز 

منبع:اطلاعت

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: