کد خبر: ٣١٣٣٢   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/03/15-٠٩:٣٣

گرمازدگی، یک مشکل شایع در فصل گرما که می‌تواند زندگی را تهدید کند.

 

آبادان نیوزبا درنظر گرفتن هشدارهای فوق تخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این مقاله به اقدامات اورژانسی برای مقابله با گرمازدگی می‌پردازیم.

اقدامات پیشگیری از گرمازدگی 

برای جلوگیری از گرمازدگی، باید از چندین روش استفاده کنید. یکی از این روش‌ها، مصرف آب و مایعات فراوان است. اگر مجبورید مدت زیادی را در گرما بمانید، حتما از آب و مایعات فراوان استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از کم‌شدن آب بدن جلوگیری کنید.

مدیریت لباس

لباس‌ها نیز می‌توانند در جلوگیری از گرمازدگی نقش داشته باشند. در فصل گرما، تا جایی که امکان دارد از لباس‌هایی استفاده کنید که گردش هوا را آسان‌تر می‌کند. از پوشیدن لباس‌هایی با الیاف نایلونی پرهیز کنید تا حرارت هوا راحت‌تر دفع شود.

استفاده از داروها

اگر بدن‌تان در حرارت بالاتر از حد معمول، کمتر دچار تعریق می‌شود، در بازه زمانی مشخصی که در معرض گرما هستید دست و صورت خود را با آب بشویید. اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید و احیانا در مسافرت هستید و به هر دلیلی نمی‌توانید از مایعات به میزان کافی استفاده کنید، حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

گروه‌های در ریسک بیشتر

بیماران کلیوی، مبتلایان به بیماری‌های دیابتی، قلبی، سالمندان و کسانی که تنظیم حرارت بدن‌شان دچار اشکال است، بیش از سایرین در معرض ابتلا به گرمازدگی هستند. بنابراین این افراد باید ضعف و بی‌حالی، تشنگی و گاهی کاهش هوشیاری و گیجی که ازجمله نشانه‌های گرمازدگی است را جدی بگیرند و اگر مشکل حاد بود، اورژانس را خبر کنند.

اقدامات در صورت گرمازدگی

اگر با فردی برخورد کردید که در گرمای شدید هوا دچار گیجی و بی‌حالی شده و یا بی‌هوش است، حرارت بدن او را کاهش دهید. اگر فرد بیدار است و حالت تهوع و استفراغ ندارد، به او مایعات خنک بدهید. در شرایطی که دچار تهوع شده، حرارت بدن را با کمک حوله‌های ولرم پایین آورده و هرگز یکباره سعی نکنید با آب سرد دمای بدن را کاهش دهید. بعد از انجام این کارها، آرام آرام او را باد بزنید و با پارچه‌های نم‌دار، حرارت بدن را پایین بیاورید.

هشدارهای ویژه

اگر فردی که دچار گرمازدگی شده است، افت هوشیاری پیدا کرده، به هیچ عنوان هیچ نوشیدنی و یا خوراکی به او ندهید. بیمار را روی پهلو بخوابانید، با اورژانس تماس بگیرید و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید.

با این اطلاعات، آماده شوید تا در فصل گرما، خود را از گرمازدگی محافظت کنید./ سلامت

 

تازه‌ های سلامت را اینجا بخوانید. 

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: