کد خبر: ٢٨٣٩٧   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/10/19-١٠:٥١

بسته خبری دانش و فناوری

تازه‌های علم و فناوری

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز _ تازه‌های علم و فناوری را اینجا ما بخوانید:

 

میز لاغرکننده؟!

میز لاغری

شاید شما هم برای لاغر شدن به سمت رژیم های لاغری سخت و طاقت فرسا رفته اید، نیازی به این کارها نیست، محققان میزی طراحی کرده اند که لاغرکننده است.

یک میز کوچک اخیرا توسط محققان طراحی و ساخته شده که به افراد در مورد زمان نشستن و ایستادن اطلاع داده و در نهایت می‌تواند به کاهش وزن بینجامد.

ایستادن بهتر از نشستن بوده و گاهی بدن به استراحت نیاز دارد؛ در اینجا فناوری Humanscale OfficeIQ نقش مهمی ایفا می‌کند. نرم‌افزار و سخت‌افزار تولید شده توسط شرکت Tome در میز‌ها و صندلی‌های Humanscale جاگرفته و پیام‌هایی را در مورد وضعیت نشستن مطلوب به کاربران ارسال می‌کنند./ اخبار علم و فناوری


آیا تا به حال به داشتن یک حیوان خانگی رباتیک فکر کرده‌اید؟ حیوان خانگی که می‌تواند تا همیشه زنده بماند و به حداقل نگهداری نیاز داشته باشد؟ یک حیوان خانگی رباتیک زیبا می‌تواند در خانه پرسه بزند و اشیاء مشکوک را بررسی کند.

حیوان خانگی رباتیک لونا (Loona) که توسط شرکت رباتیک «KEYi Technology» در نمایشگاه  CES ۲۰۲۳ معرفی شد، بسیار دوست داشتنی است. این شرکت در حال حاضر در حال جمع‌آوری سرمایه برای این پروژه است.

در بیانیه‌ای که سازنده این ربات منتشر کرده آمده است: لونا یک ربات همراه هوشمند، مهربان و بازیگوش است که برای انسان‌ها و حیوانات خانگی طراحی شده است.

وقتی ساکنین به خانه می‌رسند، لونا به سرعت به استقبال آنها می‌رود. وقتی افراد راه می‌روند، او به دنبال آنها می‌رود.

اما جست و خیز کردن تمام کاری نیست که این ربات انجام می‌دهد. لونا عطسه می‌کند، پنجول می‌زند و در خانه پرسه می‌زند و حتی اشیاء مشکوک را بررسی می‌کند. این ربات همچنین آواز می‌خواند، می‌رقصد و حتی عکس می‌گیرد.

قیمت این حیوان خانگی رباتیک ۴۴۹ دلار است.

بینایی، شنوایی، لامسه

لونا از حواس بینایی، شنوایی و لمس برای تعامل با دنیای اطراف خود استفاده می‌کند.

بینایی به لونا اجازه می‌دهد تا حداکثر ۲۰ چهره را به طور همزمان تشخیص دهد، صاحب خود را در میان جمعیت ببیند، وضعیت بدن او را تشخیص دهد و از طریق حرکات دست کنترل شود.

گوش دادن به او این امکان را می‌دهد که بداند صاحبش کجاست. این ربات وقتی یک کلمه خاص به کار برده شود از خواب بیدار می‌شود و به دستورات صوتی پاسخ می‌دهد.

در نهایت، لامسه او را قادر می‌سازد تا تماس‌های لمسی را حس کند و با استفاده از حسگرهای لمسی که بالای سرش قرار دارد به آن‌ها پاسخ دهد.

علاوه بر این، او مجموعه‌ای بیش از ۷۰۰ کنش عاطفی رباتیک دارد که از طریق صفحه نمایش LCD صورت و حرکات پاها و گوش‌هایش آن‌ها را منتقل می‌کند.

لونا خیلی بازیگوش است. او می‌تواند نور یک قلم لیزری را تعقیب کند، یک توپ را بیاورد و با اشیاء مختلف تعامل داشته باشد.

لونا، یک ربات امنیتی

اما همه چیز فقط سرگرمی و بازی نیست. لونا برای اهداف امنیتی به دوربین و اسپیکر مجهز شده است. وقتی کاربر بیرون از خانه است، می‌تواند خانه خود را از طریق دوربین لونا نظارت کنند.

لونا از یک تراشه رمزگذاری داده‌ها برای محافظت از داده‌های کاربر و حفظ حریم خصوصی آن در سطح سخت افزاری استفاده می‌کند.

لونا دارای دو نوع حرکت است: حرکت چهار چرخ چابک و سریع و حرکت هوشمندانه‌تر متعادل دو چرخ.

او مجهز به برنامه‌ریزی هوشمند سه بعدی مسیر است تا بتواند در محیط به صورت انعطاف‌پذیر حرکت کند./ اخبار علم و فناوری

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: