کد خبر: ٢٧٣٨٦   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/07/16-١٣:٠٥

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز : دانشمندانی ‌که در حال مطالعه خرس‌ های آبی هستند، جزئیات مهم جدیدی در مورد نحوه زنده ماندن این موجود آبزی کوچک در شرایط بسیار سخت کم‌آبی یافته‌اند. این کشف بر مکانیسم جدیدی متمرکز است که با شروع کم‌ آبی بدن آغاز شده و از سلول‌ها در برابر مرگ ناشی از تنش مکانیکی محافظت می‌کند.

خرس آبی

خرس‌های آبی میکروسکوپی که با نام "تاردیگرید" (tardigrade) نیز شناخته می‌شوند، به سرسختی در انواع شرایط سخت مشهور هستند، و هر چه بیشتر در مورد آنها می‌آموزیم، مهارت‌های بقای آنها قابل توجه‌تر به نظر می‌رسد.

مطالعه‌های مختلف نشان داده است که چگونه خرس‌های آبی از ابرهای دی‌ان‌ای (DNA clouds) و سپر محافظتی فلورسنت برای محافظت از خود در برابر انواع مختلف تشعشعات استفاده می‌کنند. همچنین این موجودات هنگام قرار گرفتن در شرایط یخبندان یا دمای جوش و فشارهای کف اقیانوس وارد حالت به‌خصوصی می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده که این موجودات حتی از برخورد تصادفی با ماه جان سالم به در برده‌اند و حتی ممکن است آنقدر زنده بمانند که شاهد مرگ خورشید باشند.

زندگی بدون آب، تنها یکی از مهارت‌های این موجودات کوچک است و اکنون دانشمندان دانشگاه ژاپن در توکیو به درک جدیدی از فرآیند زیستی پشت این توانایی دست یافته‌اند.

این تیم در حال بررسی پروتئین‌هایی موسوم به "CAHS" بودند که براساس پژوهش‌هایی که به تازگی انجام شده، هنگام بروز کم آبی، در خرس‌های آبی فعال می‌شوند.

این تیم هنگام بررسی بیشتر نقش این پروتئین‌ها دریافتند که در سلول‌های کم‌آب خرس‌های آبی، پروتئین‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا شبکه ژل مانندی از رشته‌های محافط تشکیل دهندکه به آن‌ها کمک می‌کند تا در هنگام بی‌ آبی ظاهر خود را حفظ کنند. هنگامی که دوباره به سلول‌ها آب می‌رسد این فرآیند معکوس می‌شود و رشته‌ها به از هم دور می‌شوند تا از تنش مکانیکی روی سلول جلوگیری شود.

به گفته یکی از نویسندگان این مطالعه، اگرچه آب برای تمام اشکال حیاتی که می‌شناسیم ضروری است، اما برخی از خرس‌های آبی می‌توانند بدون آب برای چندین دهه به زندگی ادامه دهند. راز این موضوع در نحوه مقابله سلول‌های آن‌ها با کم آبی نهفته است. تصور می‌شود هنگامی که آب از سلول خارج می‌شود، نوعی پروتئین به سلول کمک می‌کند تا ظاهر خود را حفظ کند و از فروپاشی آن جلوگیری شود. پس از آزمایش چندین نوع مختلف از پروتئین‌ها متوجه شدیم که پروتئین "CAHS" منحصربه فرد خرس‌های آبی، مسئول محافظت از سلول‌ها در برابر کم آبی است.

اگرچه این مطالعه بر عملکرد پروتئین "CAHS" در سلول‌های خرس آبی متمرکز بود، اما محققان نشان دادند که چنین عملکردی به میزان ضعیف‌تر در سلول‌های انسان‌ها و حشرات نیز مشاهده می‌شود.

این مطالعه می‌تواند منجر به ایجاد فناوری‌ها جدید برای نگهداری از سلول‌ها یا حتی ارگانیسم‌ها در شرایط خشک شود که این به معنای ماندگاری بیشتر داروها در قفسه یا زنده ماندن طولانی‌تر اندام‌ها خارج از بدن قبل پیوند عضو است.

نتایج این پژوهش در مجله PLOS Biology منتشر شده است.


دانشمندان تلاش می‌کنند با خفه کردن سلول‌ های سرطانی ، بیماری سرطان را در عرض چهار ساعت شکست دهند.

سلول

محققان سال‌هاست که در تلاش هستند تا درمان‌هایی را برای مقابله قطعی با بیماری سرطان توسعه دهند، اما با شکست مواجه شده‌اند. این به این دلیل است که حتی اگر برخی آزمایش‌ها نیز جواب دهند، همیشه بقایایی از سرطان باقی می‌ماند که مدتی بعد، قوی‌تر و بی‌رقیب‌تر از قبل بازمی‌گردد.

توقف سرطان در مسیر خود

بر اساس بیانیه مطبوعاتی موسسه تحقیقات پلیمری ماکس پلانک، "تانیا ویل" و "دیوید نگ" اکنون در تلاش برای متوقف کردن سرطان به توفیق جدیدی دست یافته‌اند. در این بیانیه آمده است: با ایجاد اختلال در اجزای سلولی که مسئول تبدیل اکسیژن به انرژی شیمیایی هستند، موفقیت اولیه در از بین بردن سلول‌های حاصل از سرطان متاستاتیک غیرقابل درمان حاصل شده است.

آنها با این فرض شروع کردند که سلول‌های سرطانی بسیار سازگار هستند و قادر به ایجاد مکانیسم‌هایی برای اجتناب از اثرات درمان‌های کاربردی هستند. "نگ" رهبر این مطالعه می‌گوید: ما می‌خواهیم با حمله به ستون اصلی زندگی سلولی یعنی نحوه تنفس سلول‌ها و جذب اکسیژن و در نتیجه تولید انرژی شیمیایی برای رشد، از این سازگاری جلوگیری کنیم.

پژوهشگران یک داروی ترکیبی ساختند که به درون سلول‌ها حرکت می‌کند و در آنجا به شرایط موجود در داخل سلول واکنش نشان می‌دهد و یک فرآیند شیمیایی را آغاز می‌کند. سپس مولکول‌های دارو به یکدیگر متصل می‌شوند و موهای ریزی را تشکیل می‌دهند که هزار بار نازک‌تر از موی انسان هستند. "ژیکسوان ژو"، یکی از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: این موها فلورسنت هستند، بنابراین می‌توانید به طور مستقیم با میکروسکوپ به آنها نگاه کنید.

مصرف اکسیژن در انواع مختلف سلول

دانشمندان مصرف اکسیژن در انواع مختلف سلول را ارزیابی کرده و دریافتند که این موها از تبدیل اکسیژن به ATP؛ مولکولی که مسئول انتقال انرژی در سلول‌ها است، جلوگیری می‌کند. این فرآیند حتی برای سلول‌هایی که از سرطان متاستاتیک غیرقابل درمان بیرون می‌آیند نیز موفقیت‌آمیز بود. در تمام موارد، سلول‌ها به سرعت در عرض چهار ساعت مردند.

همه اینها به این واقعیت اشاره دارد که پس از چند سال تحقیق بیشتر، دانشمندان به خوبی می‌توانند روش جدیدی را برای درمان سرطان غیر قابل درمان ایجاد کنند.

پژوهشگان نتایج هیجان‌انگیزی را در شرایط آزمایشگاهی کنترل‌شده گزارش کرده‌اند و به کشف بینش‌های عمیق‌تر بر اساس اینکه چگونه این موهای ریز از تبدیل اکسیژن به انرژی شیمیایی جلوگیری می‌کنند، ادامه خواهند داد.

این روش با پیشرفت‌های بیشتر می‌تواند در آینده برای کنترل سایر فرآیندهای سلولی نیز به منظور رسیدگی به سایر بیماری‌های مهم مورد استفاده قرار گیرد.

سرطان یک بیماری ناتوان‌کننده با گزینه‌های درمانی پیچیده است که اغلب به سادگی کار نمی‌کنند و از هر تحقیقی که این فرآیندها را به جلو می‌برد و گزینه‌های درمانی مؤثرتری را ارائه می‌دهد، همیشه استقبال می‌شود. اکنون باید دید که آیا این پیشرفت جدید می‌تواند یک بار برای همیشه، کلید خفه کردن سرطان باشد؟ البته پژوهش‌های بیشتری در این زمینه باید انجام شود، اما نتایج این مطالعه به هر حال امیدوارکننده به نظر می‌رسد.

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: