پست الکترونیک پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣
اخبار > فواید و مضرات چاشنی‌های فراسودمند


کد خبر: ٣١٤٠٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/03/22-٠١:٢٤

دکتر جعفریان: مصلح‌های چای می‌توانند در پائین آوردن فشار خون و کنترل قند خون کمک کنند.

 

آبادان نیوز _ مصلح‌های چای یا چاشنی‌های چای، حالتی از functional food دارند که چاشنی‌های فراسودمند هستند. این مصلح‌ها در پائین آوردن فشار خون موءثرند و التهاب بدن را کم می‌کنند. برخی از این‌ها چند کارکرد دارند، مانند زنجبیل که فشار خون را هم پائین می‌آورد. برخی دیگر مانند دارچین می‌توانند در کنترل قند خون به ما کمک کنند. چای ترش که معمولا با آلبالو همراه است نیز در کم کردن التهاب‌ها به ویژه التهاب‌های مجاری ادراری موءثر است.

این مصلح‌ها نقش آنتی اکسیدانی دارند و رادیکال‌های ازاد بدن را مهار می‌کنند. برخی از آن‌ها ضد التهاب و ضد سرطان هم هستند. اما باید به نکته‌ای توجه کرد که این ترکیبات بالذات آلوده شده‌اند یا خیر. برخی اوقات فردی ادویه یا گیاهی را به مدت ۵ سال در جایی غیر استاندارد نگهداری می‌کند. به ویژه در مورد خرید این چاشنی‌ها یا مصلح‌های چای زمانی که به صورت فله به فروش می‌رود نیز باید احتیاط کرد.

افراط در مصرف این مصلح‌ها خطرناک است. ما استاندارد دوز برای ادویه‌ جات نداریم. به عنوان مثال تجویز کنیم که فردی باید ۱۰۰ گرم یا ۳۰ گرم از فلان ادویه یا گیاه بخورد. درنتیجه زمانی که مثلا می‌گوئیم هل خوب است، ممکن است برخی افراد تصور کنند که چون خوب است می‌توانند هرچه خواستند از آن بخورند یا به همراه چای مصرف کنند. باید حواس‌مان به این نکته باشد که مصرف بی رویه از این ادویه‌ها و گیاهان به ضد خود تبدیل می‌شود.

اگر فردی به یکی از این ادویه‌ها، گیاهان یا مصلح‌های همراه چای آلرژی دارد، طبیعتا نباید آن‌ها را مصرف کند. درمجموع باید گفت اگرچه همه این‌ها گیاهی هستند اما استفاده بیش از حد از آن‌ها همانطور که گفتیم می‌تواند به بدن ضرر برساند اما اگر متناسب از آن‌ها استفاده شود، می‌تواند برای فرد استفاده کننده سودمند باشد./ سلامت

 

تازه‌های سلامت را اینجا بخوانید.

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: