پست الکترونیک دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣
اخبار > مبتلا به سرطان هستم/ شایعه بیماری پوتین صحت ندارد


کد خبر: ٢٦١٢٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/04/30-١٧:٣٤

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوز : جو بایدن طی سخنرانی درخصوص «تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین» اظهار کرد که "سرطان" دارد؛ اظهاراتی که کاخ سفید را مجبور کرد تا فورا نسبت به این قضیه واکنش نشان دهد و اعلام کند که رئیس‌جمهوری آمریکا قبل از شروع ریاستش "سرطان پوست" داشته و آن را در گذشته درمان کرده است.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا طی این سخنرانی در روز چهارشنبه ضمن بیان اینکه به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای از پالایشگاه‌های نفتی که در نزدیکی محل زندگی کودکی او وجود داشتند، دچار سرطان شده، افزود: «به همین دلیل است که من و تمام کسانی که با آن‌ها بزرگ شده‌ام، همگی سرطان داریم و به همین دلیل است که "دلاور" بالاترین نرخ ابتلا به سرطان را به خود اختصاص داده است.»

این اظهارات بایدن باعث شد تا کاخ سفید فورا واکنشی نشان دهد. کاخ سفید در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از شروع ریاستش سرطان پوست داشت و قبل از روی کار آمدنش آن را درمان کرد.

«کوین اوکانر»، پزشک بایدن، همچنین سال گذشته گزارشی از وضعیت سلامت وی منتشر کرد که در آن اشاره‌ ای به اینکه رئیس جمهور آمریکا در حال حاضر از سرطان رنج می‌برد، نشده بود.

گزارش اوکانر نشان می‌داد که سرطان پوست بایدن ، که مورد مداوا قرار گرفته ، به‌جای حاصل شدن از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت نفت، بیشتر به ‌دلیل حضور در معرض نور خورشید بود.

اوکانر در مورد بایدن که زمانی نجات غریق سابق استخر شنا بود، نوشت: «به خوبی ثابت شده است که بایدن در دوران جوانی خود زمان زیادی را زیر نور خورشید گذرانده بود.»

با این حال هنوز مشخص نیست که چرا بایدن طی این سخنرانی درخصوص بیماری خود، فعل حال را انتخاب کرده است.


رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در اجلاس امنیتی اسپن در کلورادو گفت که هیچ اطلاعات و شواهدی مبنی بر صحت شایعات بیمار بودن ولادیمیر پوتین در دست نیست؛ وی همچنین در این اجلاس طی مصاحبه‌ای با خبرنگار ان‌بی‌سی گفت پوتین معتقد است که استراتژی ارتش روسیه، نیروهای اوکراینی و اراده این ائتلاف تحت رهبری آمریکا را در هم خواهد شکست – اما او "اشتباه می‌کند."

گزارش‌های تایید نشده و شایعات زیادی درباره احتمال ابتلای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به سرطان وجود دارد و برخی از رسانه‌ها مدعی شده‌اند که رئیس‌جمهوری روسیه که امسال ۷۰ ساله می‌شود، "از چنین بیماری رنج می‌برد."

این در حالی است که ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا به شوخی گفته که ولادیمیر پوتین "بیش از اندازه سالم است و هیچ اطلاعات و شواهدی برای این شایعات وجود ندارد."

برنز در پاسخ به خنده حضار افزود این یک تحلیل رسمی اطلاعاتی نیست.

این مقام آمریکایی که مدتی را نیز سفیر آمریکا در مسکو بوده ادعا کرد او بیش از دو دهه است که رئیس‌جمهوری روسیه را زیر نظر داشته و به نحوی با او سر و کار داشته است.

وی افزود: «آقای پوتین به "ارعاب، کنترل و تسویه حساب" اعتقاد راسخی دارد و این اعتقادات در دهه اخیر سلبی‌تر شده و حلقه اطرافیان او نیز تنگ‌تر شده است.»

رئیس سازمان سیا در ادامه گفت: «ولادیمیر پوتین به عنوان یک رهبر معتقد است که سرنوشت او، احیای روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ است و راه اصلی برای رسیدن به این هدف بازتولید حوزه نفوذ روسیه در منطقه است و این کار بدون مهار اوکراین ممکن نیست.»

برنز اظهار کرد: «رهبر روسیه واقعا به حرف‌هایی که می‌زند باور دارد و بارها به طور خصوصی از او شنیده‌ام که گفته اوکراین یک کشور واقعی نیست.»

رئیس سازمان سیا همچنین در این اجلاس طی مصاحبه‌ای با خبرنگار ان‌بی‌سی مدعی شد: «دیدگاه ولادیمیر پوتین نسبت به آمریکایی‌ها این است که ما همیشه از مشکل کمبود توجه رنج می‌بریم و حواسمان از چیزهای دیگر پرت خواهد شد. اعتقاد راسخ من این است که پوتین در فرضیات پیش از جنگ خود پیرامون درهم شکستن نیروهای اوکراینی در اشتباه بود و فکر می‌کنم او همچنان در اشتباه است.»

وی افزود: «در یکی از صحبت‌های اخیرم با یکی از همتایان اوکراینی‌ام، او اشاره کرد که "روس‌های احمق" همگی مرده‌اند. من فکر می‌کنم که منظور او این بود که روس‌ها تغییر رویه داده‌اند... پوتین اهدافش را کوچک‌تر کرده است.»

برنز ادعا کرد: «پوتین فکر می‌کرد که می‌تواند خیلی سریع کنترل اوکراین را به دست بگیرد. سخت است که در این مقطع، چنین مسئله‌ای یک شکست استراتژیک برای پوتین و روسیه تلقی نشود.»

رئیس سازمان سیا در پایان گفت: «من فکر می‌کنم که رهبری چین تلاش می‌کند تا درس‌هایی از حمله روسیه به اوکراین بگیرد. اگر یک درس وجود داشته باشد، به نظرم احتمالا این است که از تجربه پوتین یاد بگیرند و بدانند که با زور ناچیز، پیروزی سریع و قاطع به دست نمی‌آید.»

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

شما در این آژانس خبری علاوه بر اخبار آبادان، خبر خرمشهر و اخبار اروند کنار را همزمان با اخبار خوزستان خواهید خواند.

ما در آبادان خبر، خبر آبادان را  بصورت شبانه روزی برای شما در کنار خبر های مهم ایران و جهان منتشر خواهیم کرد.

برای خواندن مستند ترین اخبار، آبادان نیوز را دنبال کنید چون این پایگاه خبری به گواه رنک الکسا و گوگل یکی از شاخص ترین پایگاه خبری استان خوزستان و جنوب کشور است.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: