پست الکترونیک پنج شنبه ٠٩ آذر ١٤٠٢
اخبار > آسفالت خیابان های سلیج غربی در آبادان


کد خبر: ٢٨٩٤٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/02/05-١٠:٣٢

عملیات اجرایی آسفالت خیابان های سلیج غربی آبادان آغاز شد.

 

آبادان نیوزپژمان فرجی، معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند درخلال بازدید از آغاز عملیات بهسازی و آسفالت کوی سلیچ غربی آبادان، بیان کرد: پس از رفع موانع و اصلاح زیرساخت‌های این منطقه، سازمان منطقه آزاد اروند با همکاری پیمانکار طرح بهسازی و آسفالت معابر آبادان و خرمشهر، عملیات اجرایی اصلاح معابر کوی سلیچ غربی را در دستور کار قرار داد.

فرجی اضافه کرد: این عملیات در قالب پروژه بهسازی و آسفالت معابر شهرهای آبادان و خرمشهر صورت می‌گیرد که به‌دلیل وجود چالش‌های زیرساختی شهری، به تاخیر افتاده بود.

معاون فنی منطقه آزاد اروند تصریح کرد: به‌دلیل پافشاری این سازمان مبنی بر انجام پروژه‌ها به‌صورت اصولی به‌منظور طول عمر بیشتر امورات عمرانی صورت پذیرفته، کارشناسان فنی این سازمان تا برطرف شدن کامل معضلات زیرساختی، اجازه انجام عملیات آسفالت و بهسازی معابر را ندادند.

او خاطرنشان کرد: پروژه اصلاح بهسازی و آسفالت معابر آبادان و خرمشهر، درراستای تمکین از مسئولیت‌های اجتماعی از منبع درآمدهای سازمان منطقه آزاد اروند، تبیین و پس از انتخاب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به عنوان مجری طرح، از چندماه گذشته در منطقه در حال اجرا است.

فرجی یادآور شد: عمده تمرکز این طرح، بر روی مناطق کم برخوردار شهرهای آبادان از جمله کوی علوانیه‌، ذوالفقارها، کوی سلیچ و .. و در خرمشهر، مناطقی همچون کوی کارمندان، کوی عباره، صددستگاه و دیگر مناطقی که در طرح پیش‌بینی شده است، متمرکز شده است.

معاون فنی و امور زیربنایی منطقه آزاد اروند، درپایان ابراز امیدواری کرد که با اتمام این پروژه، شاخص عمران در منطقه مشمول ارتقای چشمگیری شده و بخش‌های عمده‌ای از منطقه آزاد اروند کهنه‌زدایی و از استهلاک زیربنایی سابق خارج شود./ خبر آبادان 


نفع منطقه آزاد اروند به عمده مردم ایران می‌رسد

حجت الله عبدالملکی که درمراسم تودیع و معارفه مدیران عامل قدیم و جدید منطقه آزاد اروند سخن می گفت با اشاره به بٌعد معنوی و فرهنگی منطقه آزاد اروند به جهت وجود یادمان‌های شهدا و جنگ تحمیلی و مسیر عبور میلیون‌ها زائر اباعبدالله(ع) در ایام اربعین حسینی افزود  منطقه آزاد نیز برای خدمت‌رسانی به این جمعیت که میلیون‌ها نفر را شامل می‌شود، باید فعالیت‌های ویژه‌ای صورت دهد و علاوه بر آن باید برنامه‌های اقتصادی را پیش ببرد به نحوی که هم مردم منطقه و هم مردم ایران احساس کنند که وجود این منطقه روی معیشت ایشان مؤثر است.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به بند ۱۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و نقش پررنگ مناطق آزاد کشور در اقتصاد کشور تصریح کرد: در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، علاوه بر سیاست‎‌‌های تبیین شده، عمران و آبادانی منطقه هم دیده شده است .

وی افزود: مناطق آزاد و ویژه در ادبیات اقتصادی انقلاب اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارند، اما آیا به آن جایگاه ترسیم شده رسیده یا خیر؟ که باید گفت در آن مسیر حرکت کرده اما تا رسیدن به مقصد فاصله قابل توجهی وجود دارد، لذا باید در گام دوم انقلاب اسلامی یک حرکت شتابنده تر در راستای تحقق آن اهداف داشته باشیم.

عبدالملکی بابیان اینکه بر اساس این اسناد بالادستی اقتصاد مقاومتی، دو رویکرد اساسی را به عنوان راهبردهای مناطق آزاد تنظیم کرده ایم و ذیل هرکدام تعدادی سیاست در نظر گرفته شده که در حال پیگیری است، گفت: راهبرد نخست ما مردمی کردن مناطق آزاد است.

مشاور رئیس جمهور بابیان اینکه اروند پرجمعیت‌ترین منطقه آزاد کشور است که شامل خرمشهر و آبادان و جزیره مینو است افزود : همه مردم ایران به شهروندان این دو شهر، دلبستگی دارند و برای ایشان عزیز هستند و بنابراین رسیدگی به وضعیت اقتصاد، معیشت، بهداشت و آموزش ایشان همانطور که در قانون ذکر شده، دغدغه ما خواهد بود و با جدیت همچون گذشته و با شتاب بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

او گفت: توجه به همه مردم ایران، مورد توجه ما هست و با توجه به اینکه همه مناطق آزاد کشور متعلق به همه مردم ایران هستند، همه مردم باید از وجود این مناطق منتفع شوند.

عبدالملکی بااشاره به اینکه همزمان جهانی سازی مناطق آزاد را نیز پیگیری می کنیم افزود : بر اساس سیاست‎های اقتصاد مقاومتی، یکی از درگاه‌های اصلی برونگرایی اقتصادی کشور، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند که ظرفیت کافی برای اینکه وارد اقتصاد جهانی بشوند، در اختیار دارند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد باتشریح سیاست‌های ذیل این راهبرد، اضافه کرد: تکمیل زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اقتصاد بین‌الملل، ایجاد مناطق آزاد مشترک یا متناظر با کشورهای دیگر، جذب سرمایه‌گذار خارجی، ایجاد الگوهای اقتصادی جدید و مبتنی بر ادبیات اسلامی و انقلابی (اقتصاد مقاومتی) از جمله بندهای این راهبرد خواهند بود.

وی بابیان اینکه ایران یکی از سودآورترین نقاط جهان برای سرمایه گذاری است که هزینه‌های تولید و صنعت در آن بسیار پایین است، گفت: در این زمینه دو مشکل وجود دارد که یکی دیوانسالاری سخت اداری و بخشی دیگر ضوابط و مقررات داخل منطقه است که باید مقررات زدایی و ضابطه زدایی در این خصوص صورت پذیرد و در این خصوص اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص انجام گیرد. وی با بیان اینکه مدیرعامل جدید سازمان منطقه آزاد اروند در تراز بین‌الملل فعالیت داشته و انتظار داریم این اطلاع‌رسانی در سطح بین المللی صورت پذیرد افزود : کارآمدی، انقلابی بودن، تخصص، توانمندی و مردمی بودن از جمله معیارهای انتخاب آقای زارعی است.

عبدالملکی با اشاره با درخواست‌های چندباره مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد اروند مبنی بر تحویل این کرسی به یک فرد جوان‌تر، ادامه داد: این تغییر به خواست اقای اسکندری بوده است .

این مقام مسئول تصریح کرد: آقای علی زارعی اهل خوزستان، انقلابی، کارآمد و با وجود ۴۱ سال، سابقه درخشانی در دارند که افتخارات بسیار بزرگی برای کشورمان آفرید و یک شخصیت تراز ملی است . عبدالملکی افزود : ما اصرار داریم مدیرانی که برای مناطق آزاد به کار گمارده می‌شوند، حتما در تراز ملی باشند چراکه قرار است کار را در سطح ملی و بین‌المللی پیش برده شود و آقای زارعی در مؤسسات و شرکت‌های اقتصادی و سازمان‌های دیگر بسیار موفق بودند و تحقیقات بسیاری جدی در این باره صورت گرفت که هم با معیارهای انقلابی و هم کارآمدی، تخصص و توانمندی مورد نظر ما سازگار بود.

مشاور رئیس جمهور بااشاره به بحث انتصابات در مناطق آزاد کشور، بیان کرد: در گذشته، ریاست جمهور انتصابات را به دبیر شورایعالی تفویض می‌کردند که در ادامه یک اشکال قانونی مطرح شد که بر اساس رأی دیوان، این مسئولیت به یکی از وزرا تفویض شود که این موضوع به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، محول شد اما همچنان همانند گذشته، فرآیند انتخاب مدیران، از طریق دبیرخانه پیگیری می‌شود و مدیرعامل به پیشنهاد دبیرخانه و سپس تأیید رئیس جمهور منصوب می‌شود.

عبدالملکی یادآور شد: عده‌ای گمان کردند که این تفویض اختیار برای تضعیف و یا تنزل جایگاه دبیرخانه است که چنین نیست و تنها منع و مشکل قانونی در این خصوص برطرف شده است و الحمدلله مشکل برطرف شده و دبیرخانه با تعامل و همدلی بیشتر با دستگاه‌ها در سطح ملی مشغول فعالیت است./ اخبار آبادان 

 

 

 

پایگاه تحلیلی گفتمانی آبادان نیوز اخبار جنوب غرب کشور را بصورت تحلیلی، گفتمانی و خبری منتشر میکند.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: