پست الکترونیک يکشنبه ١٣ اسفند ١٤٠٢
اخبار > خبر مهم برای کارمندان و بازنشستگان/ عواقب خرید آیفون ۱۴


کد خبر: ٢٧٣٥٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1401/07/12-١٨:٣٦

ابوالفضل امیری

 

آبادان نیوزمعاون مجلس، حقوقی و استان‌ها سازمان برنامه و بودجه، گفت: لایحه متناسب‌ سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان بعد از تصویب در هیئت دولت با قید دو فوریت به مجلس ارسال شد.

دستمزد

بابک افقهی با اشاره به دغدغه‌های رئیس‌جمهور برای کمک به معیشت کارمندان و بازنشستگان، افزود: بر اساس پیشنهاد دولت افزایش‌های جدید در صورت تصویب مجلس از اول شهریور ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس این لایحه (۳۰۰۰) امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت، مصوب ۱۳۷۰ و سایر مشمولان جزء (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (به‌استثنای مشمولان قانون کار) و (۲۱۰) امتیاز برای اعضای هیئت‌ علمی و قضات، ‌با عنوان متناسب‌ سازی حقوق، به‌صورت ثابت در احکام کارگزینی و قراردادهای آنان درج می‌شود.

معاون مجلس، حقوقی و استان ها سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسور بازنشستگی است، گفت: حقوق مشمولین جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۳) ماده‌واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، ‌مبلغ نه میلیون (۹/۰۰۰/۰۰۰) ریال افزایش پیدا خواهد کرد.

افقهی با تاکید بر اهمیت قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت افزود: در اجرای ماده (۱۶) این قانون کمک‌هزینه اولاد و حق عائله‌مندی تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه توسعه ششم پنج‌ساله ششم و همچنین نیروهای مسلح، ‌وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران (به‌استثنای مشمولان قانون کار) از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات و بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، در صورت تصویب مجلس به ترتیب به میزان صددرصد (۱۰۰%) و پنجاه‌درصد (۵۰%) افزایش می‌یابد.

به گفته وی براساس لایحه پیشنهادی دولت مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور با میزان ده درصد (۱۰%) و مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور که در دهک‌های درآمدی (۱) و (۲) و (۳) هستند به میزان پنج درصد بیشتر افزایش می‌یابد.

افقهی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه در یکسال گذشته برای تامین هزینه های کشور به سراغ استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول نرفته است؛تصریح کرد: دولت برای تامین منابع این لایحه هم به سراغ شیوه های تورم‌زا نخواهد رفت.


درحالیکه طی روز های اخیر ، گوشی‌ های آیفون ۱۴ در بازار ایران به فروش رسیده است ، بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچکدام از این گوشی‌ها به صورت رسمی وارد کشور نشده است؛ بنابراین امکان دارد خدمات اپراتوری به این گوشی‌ ها ظرف یک ماه قطع شود.

آیفون 14

در هفته‌های اخیر و پس از رونمایی تلفن همراه آیفون ‎۱۴ توسط شرکت اپل، تبلیغاتی در خصوص پیش‌ فروش آیفون ‎۱۴ در فضای مجازی منتشر شد و مدتی بعد هم تلفن‌های همراه این برند تجاری در بازار ایران مشاهده شد. 

هم اکنون در بازار تلفن همراه به صورت جسته و گریخته شاهد انواع مدل‌های آیفون ‎۱۴ هستیم، این در حالی است که طبق اظهارات مسئولان انجمن واردکنندگان تلفن همراه، هیچگونه ارزی به واردات این مدل گوشی اختصاص نیافته است؛ پرسشی که در حال حاضر مطرح می‌شود این است که این حجم از گوشی‌های آیفون۱۴ موجود در بازار، چگونه وارد کشور شده است؟

پیشنهاد عجیب به مشتریان: گوشی را فعلاً بخرید بعدا رجیستر می‎‌کنیم!

بررسی‌ها نشان می‌دهد گوشی‌های ایفون۱۴ که به صورت قاچاق و در پوشش کالای همراه مسافر وارد کشور شده است و در واحدهای صنفی و فضای مجازی با وعده «ثبت در آینده نزدیک» به مردم فروخته می‎ شوند. اقدامی که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صراحت جرم‌انگاری شده است.

بر اساس بند «چ» ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، واردات کالا به صورت تجاری با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در قوانین و مقررات مربوط برای کالاهای مورد مصرف شخصی مانند «تسهیلات همراه مسافر»، به عنوان قاچاق به حساب می‌آید.

در واقع این واحدهای صنفی متخلف که وعده ثبت و رجیستری گوشی‌های آیفون ۱۴ در آینده را به مشتریان خود می‌دهند؛ قرار است به زودی از اطلاعات یک مسافر سوءاستفاده کرده تا گوشی فروخته شده را ثبت کند. اگرچه برخی اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که در حال حاضر امکان ثبت مسافری گوشی آیفون‎۱۴ هم ممکن نیست.

فروش گسترده آیفون‌ های قاچاق در فضای مجازی

رصد فروشگاه‌های مجازی تلفن همراه، تارنماهای خرید و فروش کالا و فضای مجازی بیانگر آن بوده که فروش مدل‌های آیفون۱۴ به‌سهولت صورت می‌گیرد، در اکثر آگهی تبلیغات فروش آیفون۱۴، رجیستری و ضمانت این نام تجاری مشهود است.

همچنین بسیاری از فروشگاه‌های بازار موبایل نیز در حال فروش آیفون ۱۴ هستند و آگهی‌های فروش خود را در فضای مجازی منتشر می‌کنند.

در یکی از آگهی‌های فروش آیفون۱۴ در فضای مجازی، چنین توضیحی آورده شده است:

«مسافری آوردم و گمرک رجیستر شده و سایت باز بشه با شماره پاسپورتی که وارد کشور شده و بهتون داده میشه میتونین خودتون رجیستر کنین»

از پیام فوق اینگونه استنباط می‌شود که ضوابط مربوط به رجیستری این گوشی با سوءاستفاده از رویه مسافری در گمرک انجام شده است؛ درعین‌حال بررسی‌ها حکایت از آن دارد که در سامانه همتا اساساً تاکنون حتی یک مورد از این مدل برند تجاری اپل (آیفون۱۴) نیز چه به صورت رسمی و چه به صورت مسافری، ثبت نشده و مورد تأیید و رجیستری قرار نگرفته است. 

به نظر می‌رسد ناشران این آگهی تبلیغاتی که گوشی آیفون۱۴ را وارد کشور کرده‌اند تنها مراحل ابتدایی رجیستری را در مبادی ورودی و گمرکات انجام داده‌اند که البته به هیچ وجه به معنای طی تمامی تشریفات مربوط به رجیستری نیست؛ اما در عین حال به خریداران القا می‌کنند که کالایی که قصد خرید آن را دارند، به صورت قانونی وارد کشور شده و مشکلی از لحاظ رجیستری پیش نخواهد آمد که البته این ادعا، دروغی بیش نیست! با این حساب در صورتیکه مراحل رجیستری این گوشی به صورت کامل انجام نشود، تمام خدمات اپراتوری به آن پس از گذشت یک مهلت زمانی ۳۰روزه قطع می‌شود. 

عدم صدور بخش‌ نامه در خصوص رجیستری آیفون ۱۴

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت به ماجرای فروش تلفن همراه آیفون ۱۴ واکنش نشان داد و گفت:  با وجود اینکه سازمان توسعه تجارت نظرات خود در زمینه آیفون ۱۴ اعلام کرده است، اما این موضوع همچنان در معاونت تخصصی و دولت در حال پیگیری بوده و تا به این لحظه بخش‌نامه‌ای به تصویب نرسیده است.

وی افزود: هم اکنون تلفن‌همراه آیفون ۱۴ به صورت قاچاق و با سوءاستفاده از رویه مسافری وارد کشور شده و هیچکدام از این گوشی‌ها به صورت رسمی وارد کشور نشده است.

پیمان پاک گفت: جمع‌بندی در خصوص رجیستری تلفن همراه آیفون۱۴ تا چند روز آینده نهایی می‌شود.

باتوجه ‌به اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت و رصد آگهی‌های فروش آیفون۱۴ می‌توان دریافت که در صورت عدم صدور دستورالعملی مبنی بر رجیستری این مدل تلفن همراه، پس از ۳۰ روز همه تلفن‌های همراه آیفون۱۴ غیرقابل‌تماس در ایران بوده و در نتیجه خریداران متضرر خواهند شد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: