گروهی از محققان "دانشگاه فودان" چین برای کمک به ارزیابی عملکرد ورزشکاران ورزش‌های زمستانی در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن که از چهار فوریه آغاز خواهد شد، یک سیستم تجزیه و تحلیل تمرینی مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرده‌اند.

 

آبادان خبر: "ژانگ لیهوا"(Zhang Lihua) رهبر این مطالعه و استاد مهندسی و فناوری در دانشگاه شانگهای گفت: این سیستم حرکات، وضعیت بدن، سرعت و سایر شاخص‌های عملکرد ورزشکاران را در طول تمرین از طریق چند الگوریتم تجزیه و تحلیل می‌کند و با این کار به ایجاد برنامه‌های تمرینی مخصوص برای هر ورزشکار و کارایی کلی آن فرد کمک می‌کند.

"ژانگ لیهوا" ایده ایجاد این سیستم را در سال ۲۰۱۹ و زمانی که اداره کل ورزش چین به دنبال ترویج صنعت تجهیزات ورزشی زمستانی برای بازی‌های المپیک زمستانی بود، مطرح کرد.

ایده او همچنین توسط "کریستین کالینز"، مشاور عملکرد ورزشی در مرکز مدیریت ورزش‌های زمستانی دولت چین در پکن حمایت شد.

به گفته ژانگ، معمولا مربیان بر عملکرد ورزشکاران در طول تمرین نظارت می‌کنند تا در مورد نحوه عملکرد آنها نظر بدهند، اما سیستم تجزیه و تحلیل ما از طریق دوربین‌های با کیفیت بالایی که به آن مجهز است، نظارت دیجیتالی در لحظه‌ای از عملکرد ورزشکاران ارائه می‌کند و قادر به شناسایی تمامی حرکات آنها و در کل عملکرد آنها است. این سیستم با عملکرد منحصر به فرد خود این بار را از دوش مربیان برمی‌دارد.

او افزود که برای ورزش‌هایی مانند اسکیت نمایشی نیز این سیستم به لطف ویژگی‌های تشخیص سه بعدی و چرخش سر، می‌تواند فرایند استانداردسازی و زیبایی شنایی وضعیت‌های عملکردی ورزشکاران را نیز بهبود بخشد. استانداردسازی، به فرایند ایجاد و اجرای استانداردها گفته می‌شود. هدف استانداردسازی بهبود سازگاری، امنیت و کیفیت می‌باشد.

ژانگ گفت: ورزش‌های دیگر مانند فوتبال نیز می‌توانند از این سیستم برای نظارت و تجزیه و تحلیل در لحظه استفاده کنند.


یک خودرو پرنده آینده‌نگرانه که می‌تواند تا ارتفاع ۲.۴ کیلومتر اوج بگیرد و سرعتی بالغ بر ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشد یک قدم به فروش تجاری نزدیک‌تر شد.

خودرو دو حالته "ایرکار"(AirCar) که می‌تواند در کمتر از سه دقیقه از خودرو به هواپیما تبدیل شود اکنون پس از گذراندن آزمایش‌های ایمنی در اسلوواکی به طور رسمی گواهی پرواز دریافت کرده است.

این هواپیما پس از ۲۰۰ بار برخاستن و فرود طی یک آزمایش پرواز دقیق ۷۰ ساعته براساس استانداردهای آژانس ایمنی هوانوردی اروپا موفق به دریافت گواهی پرواز شد.  

سازندگان "ایرکار" می‌گویند که آزمایش‌های آن شامل طیف کاملی از مانورهای پروازی و عملکردی است و همچنین افزودند که این هواپیما پایداری استاتیک و دینامیک شگفت‌انگیز در حالت هواپیما از خود نشان داد.

خودرو پرنده گواهی پرواز دریافت کرد

آنها می‌گویند که فرآیند برخاستن و فرود این خودرو پرنده بدون نیاز به هدایت خلبان انجام شده است.

اکنون که این هواپیما گواهی پرواز خود را از سازمان حمل و نقل اسلوواکی دریافت کرده است، سازندگان آن می‌گویند که انتظار می‌رود مدل تولیدی جدید آن ۱۲ ماه دیگر گواهی دریافت کند.

هنوز قیمت فروش این خودرو پرنده اعلام نشده است اما حداکثر تا سال آینده می‌توان شاهد پرواز آن در آسمانها و حرکت آن در جاده‌ها بود.  

پروفسور "استفان کلین"(Stefan Klein)، مخترع "ایرکار" و سرپرست تیم توسعه و آزمایش آن می‌گوید: مجوز "ایرکار" درهای جدیدی به روی تولید انبوه این خودرو پرنده بسیار کارآمد باز می‌کند.

"آنتون زاجاک"(Anton Zajac) از بنیانگذاران این پروژه می‌گوید: ۵۰ سال قبل، خودرو مظهر آزادی بود و "ایرکار" بار دیگر باعث آزادی ما می‌شود.

"رنه مولنار"(René Molnár)، مدیر سازمان حمل و نقل اسلوواکی می‌گوید: سازمان حمل و نقل به دقت بر همه‌ی مراحل توسعه "ایرکار" از آغاز در سال ۲۰۱۷ تاکنون نظارت کرده است.

خودرو پرنده گواهی پرواز دریافت کرد

ایمنی حمل و نقل اولویت اول ماست. "ایرکار" نوآوری‌های برتر را با معیارهای ایمنی و استانداردهای آژانس ایمنی هوانوردی اروپا ادغام می‌کند.

این خودرو دسته جدیدی از خودروهای اسپرت و هواپیماهای قابل اعتماد را ایجاد می‌کند.

گواهی پرواز آن شش ماه پس از اولین پرواز درون شهری‌اش در اسلوواکی صادر شد.

نسخه اولیه "ایرکار" که دارای موتور ملخ ثابت با ۱۶۰ اسب بخار است ساخته ذهن پروفسور کلین بوده و توسط شرکت "کلین ویژن"(KleinVision) در اسلوواکی ساخته شده است.

بنابر گفته این شرکت این خودروی پرنده دو نفره که این هفته در اسلواکی آزمایش شد، وزنی معادل ۱۰۰۰ کیلوگرم دارد و می‌تواند بار اضافی تا ۱۹۹.۵ کیلوگرم را در هر پرواز حمل کند. این خودروی مجهز به یک موتور ۱.۶ لیتری بی ام و است و قدرت موثر خروجی آن ۱۴۰ اسب بخار است و می‌تواند هر بار حدود ۶۲۰ مایل (۹۹۷ کیلومتر) طی کند.

خودرو پرنده گواهی پرواز دریافت کرد

به گفته کلین، این وسیله برای رسیدن از زمین به آسمان به باند فرودگاهی حداقل ۲۸۶ متر نیاز دارد و می‌تواند تا ۱۹۹.۵ کیلومتر در ساعت نیز سرعت داشته باشد. ایرکار بال‌هایی دارد که باز می‌شود و در عقب نیز یک پیشران دارد.

سازندگان آن می‌گویند که این خودروی پرنده به گونه‌ای طراحی شده که استفاده از آن برای همه‌ی خلبان‌ها بدون نیاز به آموزش خاص امکانپذیر باشد.

هنگامی که تمام آزمایشات پروازی مورد نیاز قانونی تکمیل شود، آن‌ها قصد دارند این هواپیما را با موتور قدرتمندتری تجهیز کنند و امیدوارند ظرف ۱۲ ماه آینده آن را برای فروش آماده کنند.

نسخه اولیه ۲ "ایرکار" که مدل پیش تولید آن است مجهز به موتوری با ۳۰۰ اسب بخار خواهد شد و انتظار می‌رود سرعت پرواز آن به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علم و فناوری،آبادان خبر،آبادان نیوز،خودرو پرنده،هوش مصنوعی

 

ابوالفضل امیری

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: